Sunteți pe pagina 1din 9

PROIECT DIDACTIC

Unitatea școlară: Liceul Tehnologic Nr.1 Sighisoara


Modul: Etica si comunicare profesionala
Profesor: Osan Anca-Monica
Clasa: a X a A
Unitatea de învățare: Bariere in comunicare
Lecția: Barierele comunicarii si indepartarea lor
Data: 18.03.2019

1
Unitatea școlară: Liceul Tehnologic nr.1 Sighisoara
Modul : Etica si comunicare profesionala
Profesor: Osan Anca Monica
Clasa: a Xa A
Nr.ore/săptămână: 3 (Anexa nr.1 la OMEN nr.3500/29.03.2018)
Anul școlar: 2018-2019
Unitatea de învățare: Bariere in comunicare
Lecția: Barierele comunicarii si indepartarea lor
Tipul lecției: acumulare de noi cunostinte
Relația profesor- elev: democratică
Durata lecției: 50 min.
Locul de desfășurare: sală de clasă
Relația profesor elev: democratică
Unitatea de competență: UC 10
Competențe specifice:
C2 / Determină nevoile clientilor
Criterii de performanţă :
a) Identificarea barierelor de comunicare;
b) Inlaturarea barierelor de comunicare.
Competențe derivate:
Motrice
- Să-și dirijeze atenția spre centrul de interes vizat de profesor
Afective
- Să dovedească interes pentru lecție , concretizat prin participare activă
Motivația:
Tema este valoroasă pentru elevi deoarece ei vor dobândi cunoștințe cu privire la
semnificația termenilor de specialitate și își vor dezvolta competențele de realizarea a unei
comunicari eficiente,inlaturand barierele pe care le intalnesc in viata de zi cu zi.Aceasta
tema ajuta viitorii abdolventi sa inteleaga profundele implicatii pe care comunicarea
eficienta o are asupra tuturor.

Obiective operaţionale:
La sfârșitul lecției elevii vor fi capabili:
O1 - Să definească barierele interne;
2
O2 - Să defineasca barierele externe;
O3 – Sa inlature cu succes barierele de comunicare.
Obiective formativ – educativă:
- Dezvoltarea gândirii critice
Strategia didactică :
Metode şi procedee didactice: conversatia, expunerea, explicaţia, demonstrația,
învățarea prin descoperire, simularea, asaltul de idei, observarea dirijată.
Mod de lucru cu elevii: frontal, individual
Locul de desfăşurare a activităţii: sala de clasă
Mijloace de învaţământ : fişă de documentare, fişă de lucru, cărţi de specialitate;
Evaluare: curentă, orală, formativă, fișa de feed-back.

Bibliografie :
1. Tantica Petre, Valentina Capota, Catalin Hantulie, Mariana Georgeta Ciobanu,
DoinaDuta, Mirela Nicoleta, Dinescu,Claudiu Armean, Comert comunicare
profesionala, Editura Akademos Art, Bucuresti;
2. Tantica Petre, Valentina Capota, Catalin Hantulie, Mariana Georgeta Ciobanu,
DoinaDuta, Mirela Nicoleta, Dinescu,Claudiu Armean, Comert Comunicare
profesionala Ghid, Editura Cd Press;
3. Viorica-Bella Dorin Modulul Etica si comunicare profesionala clasa a Xa
,Invatamant liceal,filiera tehnologica ,Editura CD Press 2018

3
DESFĂŞURAREA LECȚIEI
Momentul Activitatea Activitatea Durata Metode Mijloace de Forme de
lecției profesorului elevului min. didactice învățământ evaluare
Moment Salută elevii. Răspund la salut 2 Conversația
organizatoric Face prezența și notează absenții Anunță elevii absenți
Face aprecieri asupra curățeniei din sala
de clasă

Verificarea Profesorul realizează verificarea Elevii sunt atenți 5 Conversația Caiete Orală
cunoștințelor din cunoștințelor din lecțiile anterioare prin Răspund la întrebările Manuale
Brainstorming
lecțiile anterioare întrebări frontale adresate elevilor: adresate de profesor.
Cum se numește capitolul pe care îl
studiem?(Comunicarea eficienta)
Ce este comunicarea?(dialog intre 2
sau mai multe personae)
Ce este o “bariera”?(ceva ce perturba
sau face imposibila comunicarea)

Captarea atenției a Capteaza atentia elevilor prin prezentarea Elevii asculta cu atentie 2 Conversația
elevilor unui proverb:”Culorile se sterg,templele
se darama,imperiile cad dar cuvintele
intelepte raman”Edward Thorndike
Anunta tema lectiei scriind pe tabla
titlul lectiei: ,,Barierele comunicarii si
indepartarea lor”
,,Cine nu asculta, nu pricepe.”Cugetare
libera
Informarea Anunță tema Ascultă, 1 Expunerea Tabla
elevilor cu privire ”Bariere in comunicarea si inlaturarea Notează în caiete Caietul
Conversația
la obiectivele lor” Fisa de
urmărite Notează pe tablă tema. documentare
Profesorul Prezintă obiectivele propuse
Imparte fisa de documentare
4
Ascultă. 5 Expunerea Tabla
Transmiterea Profesorul transmite noul continut cu ?
Observă. Explicația Caiet
noului continut ajutorul Power Point
prin dirijarea -profesorul transmite noul continut Analizează. Demonstrația Fisa de
predarii, invatarii -conduce activitatea Răspund la întrebări. Învățarea prin documentare
-enumera principalele bariere in
comunicare Adresează întrebări. descoperire
Notează în caiete. Observarea
dirijată
Problematizarea
Realizarea de Elevii prmesc fisa de lucru. 20 Conversația Caiet
către elevi a Împarte fiecarui elev cate o fisa de lucru Fiecare elev rezolva Explicația Fișa de lucru
unor lucrări pe
baza aritmograful din fisa de
cunoștințelor
lucru.
acumulate

Fixarea 12 Conversația Fișe de lucru Observația


cunoștințelor. Formulează aprecieri, observații și
Adresează întrebări. Expunerea
Feedback- ul recomandări.
Notează elevi active la ora.

Adresează întrebări referitoare la tema Răspund la întrebările


lecției formulate de profesor

5
Anunță tema pentru acasa Elevii notează tema. 2 Conversația Caiete
Anunță tema
pentru acasă

FIŞĂ DE DOCUMENTARE
Bariere în comunicare

 Bariere interne (perturbaţii interne), care ţin de emiţător şi receptor:


- Factori fiziologici: epuizarea fizică sau psihică, boală, auzul său văzul deficitar, suferinţa fizică, foamea, sete, nevoia de somn, starea
emoţională;
- Distorsiunea semantic: bariere în ascultare, înţelesul pe care oamenii îl acorda aceluiaşi cuvânt;
- Distorsiunea perceptual: legată de diverse atitudini, convingeri, sistem de valori, experienţe de viaţă;
- Tendinţa de a evalua: tendinţa oamenilor de a judeca, evalua, aprobă, dezaproba este accentuată atunci când comunicarea implica
emoţii sau sentimente, interlocutorul nu este sigur pe sine;
- Considerarea unor informaţii ca fiind înţelese;
- Formarea defectoasă a mesajului: emiţătorul nu ştie ce vrea să spună;
- Limitele individuale: prea multă sau prea puţină informative;

 Bariere externe (perturbaţii externe), care nu ţin de emiţător şi receptor:


- Mediul fizic: temperatura, iluminare, zgomot;
- Distanţa prea mare sau prea mică între emiţător şi receptor;
6
- Stimuli vizuali: haine sau parfum foarte strident, cineva care se deplasează prin încăpere, ticurile interlocutorului, mobilier;
- Timpul şi circumstanţele nepotrivite: oră târzie, înaintea încheierii programului, înaintea unui eveniment important;
- Întreruperile repetate: telefoane, intrarea şi ieşirea din încăpere;
- Mijloace tehnice cu funcţionare defectoasă: telefon cu paraziţi;
- Structura organizaţional cu canale formale: obligativitatea de a te adresa şefului direct pentru că acesta să trasmită şefului său;

Obs.:Creşterea eficienţei procesului de comunicare presupune, în primul rând, depăşirea acestor bariere
(perturbaţii) existente în procesul de comunicare.

Stiaţi că:
Majoritatea oamenilor îşi amintesc ce făceai, nu ce spuneai, fapt pentru care este de preferabil ca în timpul unui discurs să apară
gesturile şi mimica feţei.
“ Culorile se şterg, templele se dărâmă, imperiile cad, dar cuvintele înţelepte rămân ” Edward Thorndike

7
6 5 3 7 8 3 2 7 4 4
1
9
B 4 10 5
2
5 11 7 5
A 10 5
3
R 10 7 5 3 10 5
4
12 8 13
I 14 2 7 2
5
5 6 8 4 15 2
E 5
3
R
8
16 8 17 3 4 10 7 2
5
E

Barem de corectare:

PERTURBATII
HAINE
EXTERNE
INTERNE
JUDECATA
EPUIZARE
SUFERINTA

S-ar putea să vă placă și