Sunteți pe pagina 1din 3

Liceul Tehnologic ˮTimotei Cipariu 

"Blaj

PROIECT DIDACTIC

I. DATE GENERALE
Profesor: m.i. Aron Florin Sebastian
Clasa : IX B
Disciplina/modulul: MII Lăcătuşerie generală
Unitatea de învăţare: Mijloace de măsurat şi verificat
Tema /unitatea de conţinut: Mijloace de măsurare pentru lungimi
Tipul lecţiei: Lecţie de comunicare şi ȋnsuşire de noi cunoştinţe – varianta Lecţie introductivă
Durata: 50 minute
Data: 03.12.2021

II. Unitatea de rezultate ale învăţării – tehnice generale (URI): URÎ 2. Realizarea pieselor prin
operaţii de lăcătușerie generală.
Obiective operaţionale (competenţe derivate):
Să cunoască mijloacele de măsurare pentru lungimi;
Să definească şublerul;
Să clasifice tipurile de şublere;
Să indice precizia de măsurare a şublerului;
Să identifice părţile componente ale şublerului.

III. STRATEGII DIDACTICE:


a). Metode de învăţare: expunerea, conversaţia euristica, explicatia, sistematizarea.
b). Forme de organizare: frontal, individual.
c). Mijloace de ȋnvăţământ: tabla, manualul, fişa de documentare.
d). Metode de evaluare: orală, prin ȋntrebări.

IV . BIBLIOGRAFIE :
1. Gh. Zgură, N. Atanasiu, N. Arieşeanu, Gh. Peptea – Utilajul şi tehnologia lucrărilor mecanice,
E.D.P., Bucureşti, 1987;
2. G. S. Georgescu – Îndrumător pentru atelierele mecanice, E.T., Bucureşti, 1978;
3. Tonea A., Cârstea N. - Elemente de tehnologie generală, E.D.P., Bucureşti, 2000;

ANEXE: Anexa 1 – Fişa de documentare


1
DESFĂŞURAREA LECŢIEI

STRATEGIA DIDACTICĂ
ETAPELE
ACTIVITATEA ACTIVITATE Metode Mijloace de Forme de
LECŢIEI
PROFESORULUI A ELEVULUI si invatamant organizar
procedee e
Moment Notarea absenţelor,
Elevii îşi
organizatori verificarea ţinutei elevilor,
pregătesc cele
c verificarea clasei, a
necesare pentru Conversaţi
mijloacelor de ȋnvățământ Frontal
lecţie, răspund a
necesare, scurtă conversaţie
solicitărilor
de acomodare.
profesorului.

Verificarea Elevii
cunoștințelor Adresează ȋntrebări frontale formulează Conversați
de verificare. răspunsurile în a Frontal,
gând şi cei Expunerea individual
nominalizaţi
răspund oral.
Captarea Scrie pe tabla titlul noii Notează pe
atenţiei lecţii « Mijloace de caiete Conversaţi
Anunţarea măsurare pentru lungimi» şi a euristică Tabla Frontal
temei şi a anunţă obiectivele acesteia,
obiectivelor adaptate la limbajul elevilor.
Comunicare Distribuie elevilor fişa de Urmăresc cu Expunerea,
a noilor documentare. atenţie Conversaţi Tabla
conţinuturi Expune si explică noile expunerea și iau a euristică Fişa de
Frontal,
continuturi. Răspunde notițe. Învățarea documentar
individual
întrebarilor suplimentare. Pun intrebări prin e
suplimentare. descoperire Manualul
dirijată
Fixarea, Pe baza structurii lecției se Răspund la Dalogul, Fişa de Frontal,
retenţia şi trec în revistă informațiile întrebările Conversați documentar
transferul prezentate elevilor. adresate de a euristică, e
noilor Adresează întrebări, profesor, Observarea Caietul

2
conţinuturi completează si corectează folosindu-se de
răspunsurile primite (acolo notițele din
unde e cazul). caiete. Sunt
atenți la
,
răspunsurile
colegilor și la
completările
profesorului.
Realizarea Apreciază raportarea Elevii sunt atenţi
feed-back- cunoştinţelor elevilor la la explicaţii.
Expunerea Frontal
ului obiectivele operaţionale
propuse.
Evaluarea Apreciază contribuţia Elevii sunt atenţi
finală elevilor pe toată durata la explicaţii.
Tema pentru lecţiei, formulând observaţii
acasă şi recomandări
Expunerea, Frontal,
La notare se ţine cont de
conversatia individual
prestaţia şi răspunsurile
, explicatia
fiecărui elev pe toată durata
lecţiei.
Comunică tema

S-ar putea să vă placă și