Sunteți pe pagina 1din 5

PROIECT DIDACTIC

CENTRUL ȘCOLAR DE EDUCAȚIE INCLUZIVĂ SUCEAVA


ARIA CURRICULARĂ:Consiliere și orientare
Clasa : a X-a C
Profesor:Daniliuc Georgeta
Tema :Semnificația limbajului nonverbal
Data: S16
Locul desfășurării:sala de clasă
Tipul de lectie : Lecție de formare de priceperi si deprinderi
Scopul lecţiei: Formarea de priceperi si deprinderi intelectuale privind comunicarea nonverbală –
limbajul corpului;
Unitatea de rezultate ale învăţării tehnice specializate: Etică și comunicare profesională
Cunoştinţe:
1.1.1. Caracterizarea elementelor comunicării nonverbale
Abilităţi:
1.2.1. Aplicarea diferitelor forme ale comunicării nonverbale
1.2.2. Formularea și exprimarea propriilor păreri oral sau în scris;
Atitudini:
1.3.1. Manifestarea unei atitudini conciliante în procesul de comunicare și în primirea feedbackului;
1.3.2. Conștentizarea nevoii de a înțelege și utiliza limbajul într-un mod responsabil și pozitiv social;
1.3.3. Manifestarea interesului la nevoile interlocutorului;
1.3.4. Asumarea responsabila a utilizarii mijloacelor media interactive;
1.3.5. Manifestarea capacității de autoevaluare, asimilare, analiză și sinteză a informațiilor și
documentelor
Obiective operaţionale:
 O1- La sfârșitul lecției elevii vor fi capabili să defineasca comunicarea nonverbal.
 O2- La sfârșitul lecției elevii vor fi capabili să definească rolul si elementele comunicarii nonverbale.
 O3 -La sfârșitul lecției elevii vor fi capabili să defineasca limbajul corpului.
 O4- La sfârșitul lecției elevii vor fi capabili să identifice semnificatiile limbajului corpului.
Stategii didactice
a.Metode didactice:
 Metode de comunicare: conversația, explicația:
 Observarea sistematică a activității și comportamentul elevilor;
b.Mijloace şi materiale didactice utilizate:
 Prezentare PowerPoint
 Caiete
 Manual
 Fișe de lucru
 Platformele: Google Classroom, Wordwall
 Markere
 Tabla
c.Forme de utilizare a activităţii elevilor:
 Individual
d.Forma de activitate:
 Frontală Locul de desfăşurare: sala de clasă+platforma Google Classroom
Evaluarea:
Orală: prin aprecieri verbale și prin raportarea dintre rezultate și obiectivele propuse
Timp: 50 minute
Bibliografia: Dorin Viorica ,Etica și comunicarea profesională, clasa a X-a , Editura CD PRESS, 2018

Desfășurarea activității didactice

Momentele Obiect Conținutul lecției Metode Mijloace Evaluare


lectiei ive Activitatea Activitatea didactice didactice
profesorului elevilor
1. Moment Asigură condiţiile de Prezintă elevii Conversaţia Catalog Asigurar
organizator desfăşurare a lecţiei absenţi și se euristică ea unui
ic 3 min  Stabilește ordinea, pregătesc cu cele climat
disciplina în clasă necesare pentru socio-
 Verifică prezența lecţie afectiv
elevilor adecvat
2.  Profesorul  Elevii notează în Conversaţia Prezentarea Observar
Precizarea prezintă titlul lecției caiet titlul lecției euristică e directă
temei si a „Semnificațiile  Elevii sunt atenți și
obiectivelor comunicării la prezentarea observare
activitatii; 2 nonverbale” obiectivelor lecției și sistemati
min Profesorul comunică le notează în caiete că
obiectivele lectiei:
O1- La sfârșitul
lecției elevii vor fi
capabili să
defineasca
comunicarea
nonverbal.
O2- La sfârșitul
lecției elevii vor fi
capabili să
definească rolul si
elementele
comunicarii
nonverbale.
O3 -La sfârșitul
lecției elevii vor fi
capabili să
defineasca limbajul
corpului.
O4- La sfârșitul
lecției elevii vor fi
capabili să identifice
semnificatiile
limbajului corpului
3. Profesorul captează Elevii sunt atenți și Conversația Laptop, Capacitat
Actualizare interesul elevilor răspund la exercițiul euristică videoproiec ea de a
a sau prin intermediul unui de spargerea gheții tor, răspunde
însușirea text cu cuvinte lipsă. Prezentare corect
unor Textul cu cuvintele PowerPoint, cerințelor
cunoștințe lipsă și raspunsurile Telefoane respectân
necesare corecte asteptate de mobile d limita
desfășurării la elevi este atașat la smart, de timp
activității 8 anexe Platforma
min Wordwal
4. Profesorul explică Elevii rezolvă Conversatia Fișa de observași
Demonstrat detaliat cum trebuie individual fișa de Munca lucru a
ia (5 min) să procedeze elevii lucru independen Caietele
pentru a realiza fișa tă elevilor
de lucru, cu alte
cuvinte prezintă
algoritmul de
rezolvare.
5. Profesorul acordă Elevii rezolvă Conversatia Fișa de observați
Rezolvarea timp pentru cerințele din fișă Munca lucru a
exercițiilor rezolvarea fișei de independen
20 min lucru. , acordă tă
explicații la cerere exercițiul

6. Analiza După expirarea La expirarea Dialogul Fișa de Observar


rezultatelor timpului, profesorul timpului, elevii conversația lucru e curentă
activitatii si numește câte un elev numiți citesc rezolvată Evaluare
elaborarea pentru verificarea rezolvările orală
concluziilor exercițiilor propuse. exercițiilor. Aprecier
10 min  Apreciază elevii  Elevii sunt atenți e verbală
care au răpsuns și corectează
corect la greșelile
cerință,corectează
răspunsurile greșite
7.Asigurare Profesorul adresează Elevii răspund conversația Observar
a retenţiei cîteva întrebări clasei cerințelor e curentă
şi a de elevi. profesorului Evaluare
transferului orală
2 min Aprecier
e verbală

Anexa 1:

Exercițiu de recapitulare a cunoștințelor: Link: https://wordwall.net/play/27855/990/379

Comunicarea .............este procesul de transmitere și primire de mesaje,fără a folosi .......... spuse


sau scrise. Prin comunicarea nonverbală se exprimă .......... , .........., și ........... . Limbajul .............. este
reprezentat de .......... corpului care pot avea uneori un sens.......... Încrucișarea brațelor la piept
semnifică........... în sine față de interlocutor sau subiectul discutat. Umerii ........ sau capul plecat
indică........ , ........ . Retragerea corpului,dimpotrivă, sugerează............. . Datul din cap
înseamnă......... .sau ............... . Într-o discuție ..........spre interlocutor poate însemna ............ , atenție.
Mișcările ........... au un rol important în cadrul ............sociale.

Completați spațiile goale cu următoarele cuvinte:


aprobare,mișcărilr,simbolic,descurajare,cuvinte,atitudini, interacțiunii, sentimente, emoții, corpului,
închiderea,lăsați,deprimare,aplecarea,respingere,ochilor,nonverbală,interes,timiditate.

Anexa 2
Fișă de lucru Comunicarea nonverbală – limbajul trupului

1. Enumerați rolurile comunicarii nonverbale.

2. Ce credeți că reprezintă următoarele gesturi:


Acoperirea gurii?

Frecarea urechilor?

Scărpinarea gâtului?

3. Completați tabelul următor în care sunt prezentate câteva semne ale limbajului corpului:

Limbajul corpului Indicație Indicație alternativă

Apăsând degetele ( trosnit


degete)
Brațe deschise sau palme la
vedere
Acoperirea unei mâini cu
cealaltă
Pumn strâns
Strângere de mână fermă
Strângere de mână slabă
Bătut din picior
Picioarele larg depărtate
Bărbia sau obrazul sprijinit de
palmă
Atingere în zona urechilor
Sprâncene ridicate
Rezolvare fișă de lucru
1. Rolurile comunicării nonverbale sunt:
 Repetare;
 Contradicție;
 Înlocuire;
 Completare;
 Accentuare;
2. a) Acoperirea gurii: Mâna acoperă gura, degetul mare apasă obrazul, în timp ce creierul trimite
subconștient comenzi mâinii sa încerce sa opreasca cuvintele mincinoase care se pronunță.
Mulți oameni încearcă să mascheze gestul de acoperire a gurii, simulând că tușesc. Daca cineva
utilizează acest gest în timp ce vorbește, faptul arată că respectivul minte. Dacă însa el își
acoperă gura în timp ce vorbește altcineva, aceasta înseamna ca după presimțirea sa, acea
persoană minte.
b) Frecarea urechilor: Când persoana își apucă lobul urechii, face o încercare simbolică de a
”nu auzi nimic rău”. Este versiunea adultă a gestului din copilărie, când cu ambele mâini ne
acopeream urechile dacă nu vroiam să auzim mustrările părinților. Poate fi în același timp și un
gest de autopedepsire, pentru ceea ce am făcut. De asemenea, apucarea urechii arată anxietate.
c) Scărpinarea gâtului: Minciuna produce o senzație de furnicături în țesuturile mai delicate ale
gâtului. De aceea, persoana care minte, simte nevoia de a se scărpina. Degetul arătător al mâinii
cu care scriem va scărpina partea gâtului plasată sub lobul urechii. De exemplu, când cineva
spune: “Înțeleg ceea ce simți”, apoi imediat se scarpină pe gât, de fapt ceea ce gandește este:
“Nici vorbă de așa ceva, nu te cred.” Practic, limbajul trupului tradeaza ceea ce gandește
persoana

Limbajul corpului Indicație Indicație alternativă

Apăsând degetele ( trosnit Plictisit, anxios sau agitat Obișnuință


degete)
Brațe deschise sau palme la Arată încredere și interes Invită și pe alții să își spună
vedere opinia
Acoperirea unei mâini cu Insecuritate, sentimente Maini reci
cealaltă contradictorii
Pumn strâns Agresivitate, iritare Ține ceva strans în pumn
Strângere de mână fermă Încredere Obișnuință
Strângere de mână slabă Nervozitate, timiditate Are mâna rănită
Bătut din picior Nerăbdare sau atenție distrasă Obișnuință
Picioarele larg depărtate Siguranță, încredere în sine, lider Dezinteres
Bărbia sau obrazul sprijinit de Plictiseală sau dezinteres Oboseală
palmă
Atingere în zona urechilor Nesiguranta sau cantarirea unor Probleme în zona urechilor
posibilitati
Sprâncene ridicate Surpriză Încercare de focalizare a privirii

S-ar putea să vă placă și