Sunteți pe pagina 1din 7

PROIECT DIDACTIC

ŞCOALA GIMNAZIALĂ
DATA:
CLASA: a VII-a
PROFESOR:
ARIA CURRICULARĂ: Limbă şi comunicare
DISCIPLINA: Limba şi literatura română
UNITATEA DE ÎNVĂŢARE: Granițe între lumi
TITLUL LECŢIEI: Pronumele și adjectivul pronominal negativ
TIPUL LECŢIEI: de însuşire de noi cunoştinţe

COMPETENŢE GENERALE:
4. Utilizarea corectă, adecvată şi eficientă a limbii în procesul comunicării orale și scrise.

COMPETENŢE SPECIFICE:
4.1. Folosirea structurilor morfosintactice ale limbii române standard pentru înţelegerea şi exprimarea clară şi precisă a intenţiilor comunicative
complexe;
4.3. Aplicarea conştientă a regulilor şi a convenţiilor ortografice şi ortoepice pentru o comunicare corectă;
4.4. Raportarea conştientă la normă în exprimarea intenţiei de comunicare, din perspectivă morfosintactică, fonetică şi lexical.

COMPETENŢE DERIVATE:
a) Cognitive
La sfârşitul orei, elevii vor fi capabili:
C. 1. să poată defini pronumele și adjectivul negativ;
C. 2. să recunoască diverse forme ale pronumelui și adjectivului negativ;
1
C. 3. să identifice corect funcțiile sintactice ale categoriei morfologice învățate;
C. 4. să utilizeze corect pronumele și adjectivul negativ, în contexte diverse, ținând cont de particularitățile de acord.
b) afective:
● să participe cu interes la activitate;
● să-și dezvolte spiritul cultural şi moral.

c) psiho-motorii:
● Pe parcursul lecţiei, elevii vor fi capabili:
– să urmărească centrul vizat de către profesor;
– să nu practice mişcări inutile în timpul lecţiei.

STRATEGII DIDACTICE:
Metode şi procedee: conversaţia, exerciţiul, puzzle, învățarea prin descoperire, analiza gramaticală, Organizatorul grafic;
Forme de organizare a activităţii elevilor: activitate frontală și individuală.
Mijloace didactice: tabla, fişe de lucru, caietele elevilor.
Metode de evaluare: valorificarea răspunsurilor elevilor în discuţie.

BIBLIOGRAFIE:
1. Limba română, manual clasa a VII-a, Florina Sâmihăian, Sofia Dobra, Monica Halaszi, Anca Davidoiu-Roman, Horia Corcheș, Editura
ART KLETT, București, 2019;
2. Metodica predării limbii şi literaturii române, Marilena Pavelescu, Editura Corint, Bucureşti, 2010.
3. Strategii activ-participative în predarea-învăţarea limbii şi literaturii române, Mina-Maria Rusu, Elena Apetroaiei, Editura Paradigme,
Piteşti, 2009.

Spaţiu de lucru: sala de clasă.


Timp: 50 de minute

2
DESFĂŞURAREA LECŢIEI
Strategia didactică
Nr. Etapele C.D. Activitatea profesorului Activitatea elevilor Mijloace Evaluare
Crt lecţiei Metode de Forme de
învăţământ organizare
Se stabileşte ordinea în clasă,
1. Moment notarea absenţilor, instrumentele Elevii se pregătesc Conversaţia Activitate
organizatoric de lucru ale elevilor, asigurarea pentru lecţie. frontală
(1 min.) condiţiilor necesare desfăşurării
lecţiei.
Verificarea Se corectează tema pentru acasă Caietele Activitate Frontală,
2. temei atât cantitativ, cât şi calitativ. Elevii răspund. Conversaţia elevilor frontală orală
(5 min.)
Elevii primesc sarcina de a
extrage câte un puzzle, pe care Elevii îmbină puzzle-ul
Captarea sunt trecute diverse forme ale și notează în caiete. Conversaţia Fișe de Activitate Aprecieri
3. atenţiei pronumelui și adjectivului lucru individuală verbale
(5 min.) C2 negativ. Aceștia vor anunța Puzzle
cuvintele găsite. Cuvintele vor fi
notate la tablă. (Anexa 1)
Enunţarea Puzzle-ul are rolul de a conduce Elevii îşi notează titlul
temei şi a elevii la titlul lecției. Se notează lecţiei în caiete şi Tabla Activitate Frontală,
4. obiectivelor titlul lecţiei şi se formulează ascultă competențele Conversaţia Caietele frontală orală
(2 min.) competențele pe înţelesul specifice. elevilor
elevilor.
Actualizarea Prin conversația euristică se Elevii răspund. Convers Fișe de Activitate Aprecieri
3
5. cunoştinţelor actualizează cunoştințele despre aţia lucru frontală verbale
anterioare pronumele și adjectivele
(2 min.) pronominale învățate.
Prezentarea Profesorul le împarte elevilor o Elevii aderă la Activitate
6. optimă a fișă de lucru. activitatea propusă. Conversaţia frontală și
conţinutului individuală
(2 min.)
Prin intermediul conversației,
profesorul rezolvă împreună cu
C1 elevii exercițiile din fișă (Anexa
C2 2), completând la tablă în
Dirijarea C3 organizatorul grafic:
7. învăţării C4 -definiția pronumelui negativ și Tabla Activitate
(20 min.) C5 a adjectivului pronominal Elevii răspund și Conversaţia Caietele frontală. Aprecieri
negativ; notează în caiete. Organiza- elevilor Activitate verbale
-felul propozițiilor, după torul grafic Fișe de individuală
aspectul predicatului; lucru
-funcțiile sintactice ale
pronumelui negativ și
adjectivului pronominal negativ.

Profesorul propune analizarea


8. Obţinerea C1 unui pronumelui negativ și al Elevii notează în Conversația Tabla Activitate Aprecieri
performanţei C2 adjectivului pronominal negativ, caiete. Analiza Caietele frontală verbale
(10 min.) C3 din fișa de lucru (cerința e). gramaticală elevilor
Are loc pe tot parcursul
9. Feedback-ul demersului didactic prin
aprecieri verbale de tipul: Da!, Aprecieri
Foarte bine!, Exact! Bravo! Conversaţia verbale
Profesorul îi încurajează pe Elevii rezolvă
4
10. Evaluarea elevi prin aprecieri verbale şi exerciţiile. Exerciţiul Note
prin notarea elevilor activi.
Asigurarea Profesorul dă tema: exercițiul 1
11. retenţiei şi a C4 (Aplicații) de la pagina 144. Elevii îşi notează tema. Conversaţia Caietele
transferului elevilor
(3 min.)

5
Anexa 1

6
Anexa 2

Se dau enunțurile:
 Nu văd nimic.
 Părerea niciunuia nu este interesantă.
 Nu-i arăt nimănui jurnalul meu.
 Darul de la niciunul nu i-a plăcut.
 Vinovatul nu este niciunul dintre ei.
 Nu mă gândesc la nimic rău.
 N-a mers la nimeni.
 Ea nu avea niciun inel pe deget.

a) Precizează ce arată cuvintele subliniate.


b) Numește felul propoziții, după aspectul predicatului.
c) Menționează funcția sintactică a cuvintelor subliniate.
d) Indică partea de vorbire de care depind.
e) Analizează cuvintele: de la niciunul, niciun.

S-ar putea să vă placă și