Sunteți pe pagina 1din 10

PROIECT DE LECŢIE

DATA: 21.04.2023
UNITATEA ŞCOLARĂ: Școala Gimnazială Cătina
PROFESOR: Oprița Cristina
CLASA: a V-a
ARIA CURRICULARĂ: Limbă şi Comunicare
DISCIPLINA: Limba si literatura română
UNITATEA DE ÎNVĂŢARE: Călătoresc prin basme
SUBIECTUL LECŢIEI: Numeralul cardinal
TIPUL LECŢIEI: dobândire de noi cunoştinţe

COMPETENŢE GENERALE:
1. Participarea la interacţiuni verbale în diverse situaţii de comunicare, prin receptarea şi producerea textului oral.
2. Receptarea textului scris de diverse tipuri.
3. Redactarea textului scris de diverse tipuri.
4. Utilizarea corectă, adecvată şi eficientă a limbii în procesul comunicării orale și scrise.
5. Exprimarea identității lingvistice și culturale proprii în context național și internațional.

COMPETENŢE SPECIFICE:
1.4. Realizarea unei interacţiuni verbale cu doi interlocutori, folosind strategii simple de ascultare activă și manifestând un
comportament comunicativ politicos faţă de interlocutor(i);
4.1. Utilizarea achiziţiilor sintactice şi morfologice de bază ale limbii române standard pentru înţelegerea şi exprimarea corectă a
intenţiilor comunicative;
4.2. Aplicarea achiziţiilor lexicale şi semantice de bază, în procesul de înţelegere şi de exprimare corectă a intenţiilor
comunicative;
4.3. Monitorizarea propriei pronunţii şi scrieri şi a pronunţiei şi scrierii celorlalţi, valorificând achiziţiile fonetice de bază;
Obiective operaţionale:
La sfârşitul activităţii, elevii vor fi capabili:
O1: să identifice numeralele dintr-un text;
O2: să distingă numeralele cardinale simple de numeralele cardinale compuse;
O3: să sesizeze flexiunea numeralelor unu și doi în funcție de gen;
O4: să indice forma corectă a numeralului cardinal din comunicarea orală sau dintr-un text.
O5: să formuleze enunțuri în care să utilizeze numerale cardinale;

STRATEGII DIDACTICE

Metode și procedee didactice: conversația, barainstorming, explicaţia

Mijloace de învățământ: manualul, suportul tehnic, videoproiectorul, tabla, fișe de lucru, dicționarele

Forme de organizare a activității elevilor: activitate frontală, individuală, pe grupe, ,în perechi.

Metode de evaluare: chestionarea orală, observarea sistematică a elevilor, aprecieri verbale, note.
RESURSE

A. BIBLIOGRAFICE:
 Florentina Sâmihăian, Sofia Dobra, Monica Halaszi, Anca Davidoiu-Roman, Horia Corcheș, Limba română, Manual pentru
clasa a V-a, Editura Art Klett, 2019;
 Florentina Sâmihăian, Sofia Dobra, Monica Halaszi, Anca Davidoiu-Roman, Horia Corcheș, Limba română, Caietul elevului,
clasa a V-a, ed. Art Klett, 2021;
 Gramatică, fişe de lucru pentru clasa a V- a, Editura Paralela 45;
 Pamfil, Alina, Limba şi literatura română în gimnaziu, Ed. Paralela 45, Piteşti, 2004
 Dicționarul ortografic, ortoepic și morfologic al limbii române, București 2010,ediția a II-a

B. TEMPORALE: 50 de minute.

C. UMANE: 20 de elevi

Clasă de nivel mediu


SCENARIU DIDACTIC

Etapele Activitatea Forme de Strategia didactică Evaluare


lecţiei organizare
de predare-învăţare

Activitatea profesorului Metode şi Resurse


Activitatea procedee materiale
elevilor

1.Moment Se asigură climatul de ordine şi Se pregătesc activitate Conversația Manualul Observarea


organizatoric disciplină necesar desfăşurării pentru lecţie. frontală Caietele comportamentelo
lecţiei în bune condiţii. r elevilor
(1 minut) elevilor
Catalogul

2.Actualizare Profesorul printr-un joc verifică Elevii rezolvă Activitate Caietele Analiza
a Conversaţia
cunoștințele elevilor legate de careul,prezint frontală elevilor răspunsurilor
cunoștințelor catehetică
însușirea părților de vorbire ă tema și fac Aprecieri verbale
anterioare și
Compunerea
verificarea studiate.Se dă următoarea corecturi. Activitate
temei. gramaticală
cerință:Caută în careul dat cei opt individual
(10 minute) termeni care denumesc părți de ă
vorbire și aspecte legate de
clasificarea lor. ANEXA 1
(Careul )

Profesorul verifică tema elevilor,


atât cantitativ, cât și calitativ.
Elevii au avut ca temă pentru acasă
de redactat o compunere:
Alcătuiește o compunere de 6
rȃnduri cu titlul “Clasa mea”.
Folosește cȃt mai multe numere.
Subliniază-le !

3.Captarea Pentru a le trezi setea de Elevii rezolvă Activitate


Conversația
atenției cunoaștere, profesorul le cere exercițiul. frontală Fișă de Analiza
Aceștia Metoda
elevilor să răspundă la câteva Activitate lucru răspunsurilor
(5 minute) observă că în
blazonului
întrebări despre ei. Este presupus că elaborarea individual (Anexa 2) Aprecieri verbale
în răspunsul lor aceștia vor folosi răspunsurilor ă Blazon
au utilizat
numerale ordinale și cardinale.
numere.
Profesorul distribuie fiecărui elev o
fișă de lucru ce conține un blazon.
ANEXA 2 (Blazonul )
4.Anunţarea Comunică elevilor titlul noii lecţii Elevii își Activitate Conversaţia Tabla Observarea
titlului noii (Numeralul. Numeralul notează titlul frontală comportamentulu
lecţii şi a cardinal)şi obiectivele în caiete. Caietele i verbal si
obiectivelor operaţionale. elevilor nonverbal
operaţionale Ascultă cele
comunicate de
(2 minute) profesor.

5. Dirijarea Elevii răspund Activitate Brainstormin Fișe de Evaluarea orală a


învăţării la întrebări și g lucru răspunsurilor
frontală
notează în elevilor
(20 min.) Activitate Observaţia
caiete.
individual
ă Problematiza- Feedback curent
rea
Obsevare
Conversaţia sistematică

Explicaţia

Învăţarea prin
descoperire
Explicaţia

6.Fixarea Rezolvă activitate Exerciţiul Fișe de


cunoștințelor cerințele. individual lucru
asimilate în ă Problematiza-
rea
etapa
anterioară

(5 minute)

7.Obținerea activitate Evaluarea orală a


performanței individual răspunsurilor
ă elevilor
(5 minute)

8.Asigurarea -tema ex.4 de la pagina 181 și - elevii conversația Caietele Observarea


retenției și a notează tema elevilor directă
transferului în caiete

(2 minute)
ANEXA 1
CAREUL
H G O W X R T S R Y T C Q L M N O H

A P U Y P Q P U Q V W O I W P B C L

W R C V S R G B H X D M O Z R R T Y

Q O D H K M H S A P W U Q L O U Y T

P N X Z C D G T E Z K N Y T P B C L

T U Y P O W Y A W Y H W K L R K L M

V M K L A N M N A B C X P C I V O V

P E R S O N A T Q Y V E R B U L O I

A L A Q Y O J I Y Q U A O R Z F J W

Q E A D J E W V N M O B P S I Q H X

F D M L Q X Z U V L A C D E S T R Z

P E R S O N A L X W Z V I L E I O Q

T Y E S P X Z W L J B W A R W P Z Y

R L X Z B H X N L P C H L M B N V W

X Q I O A D J E C T I V U L X Z O P

D C F G H L W F I O L K S A Z F O T
ANEXA 2(Blazonul)

1. Câți ani ai?


2. Pe ce dată ești născut?
3. În ce clasă ești?
4. În ce bancă stai?
5. Trece numărul tău norocos.

S-ar putea să vă placă și