Sunteți pe pagina 1din 3

PROIECT DE ACTIVITATE

DATA:
GRĂDINIŢA:
GRUPA/NIVELUL: Mijlocie
EDUCATOARE:
DOMENIUL DE ACTIVITATE: Domeniul limbă și comunicare
TEMA ANUALĂ: Cine și cum planifică/organizează o activitate?
CATEGORIA DE ACTIVITATE: Memorizare
TEMA PROIECTULUI: Învățăm să proiectăm
SUBTEMA: 1 Iunie, Ziua noastră!
SUBIECTUL ACTIVITĂŢII: În țara copilăriei de Daniela Carasnaru - fragment
TIPUL ACTIVITĂŢII: mixtă
SCOPUL ACTIVITĂŢII: Consilidarea deprinderii de a memora logic o poezie prin
transmiterea de cunoștințe la care copiii se pot raporta cu ușurință.
DOMENIUL DE DEZVOLTARE:
D. DEZVOLTAREA LIMBAJULUI, A COMUNICĂRII ŞI A PREMISELOR CITIRII ŞI
SCRIERII
DIMENSIUNI ALE DEZVOLTĂRII:

 Mesaje orale în contexte de comunicare cunoscute;


 Mesaje orale în diverse situații de comunicare

COMPORTAMENTE VIZATE:
1.2. Demonstrează înțelegerea unui mesaj oral, ca urmare a valorificării ideilor, emoțiilor,
semnificațiilor etc. (comunicare expresivă);
2.3. Demonstrează extinderea progresivă a vocabularului

1
OBIECTIVE OPERAŢIONALE:
O1: să explice cuvintele umbriți, copilărie și răgaz, utilizând formulări proprii;
O2: să memoreze poezia, repetând unitățile logice așa cum sunt propuse de educatoare (1, 1
cu 2, 1 cu 2 și 3);
O3: să pună în legătură finalul de fragment cu restul conținutului, argumentând exclamația
formularii „Vai, tu faci cât cinci băieți!”;
O4: să evalueze comportamentul copilului din poezie;
O5: să propună un plan de îmbunătățire a comportamentului copilului.
STRATEGIA DIDACTICĂ:
METODE ŞI PROCEDEE: conversaţia, explicaţia, observaţia, demonstrația, exercițiul,
argumentarea, brainstorming
MIJLOACE DE ÎNVĂŢĂMÂNT: fragment din poezia În țara copilăriei de Daniela
Carasnaru, poză
FORME DE ORGANIZARE: frontal, individual

EVALUARE: observarea curentă, aprecierea comportamentului copiilor, aprecierea verbală a


copiilor, observarea capacității de atenție, observarea capacității de retenție.
DURATA: 25 minute
LOCUL DE DESFĂŞURARE: sala de grupă

BIBLIOGRAFIE
Curriculum pentru educație timpurie. (2019). București
Gafiţa, V. (1972). Bibliografie de literatură pentru copii. Bucureşti: Ion Creangă.

2
Strategia didactică
Secvenţele Materiale şi
Conţinutul învăţării Metode şi tehnici
activităţii mijloace
didactice
didactice

Momentul Asigur condiţiile optime pentru desfăşurarea


organizatoric activităţii: aerisesc sala de grupă, așez
scăunelele în semicerc și pregătesc
materialul necesar.

Captarea Pentru captarea atenției vom deschide Poșta.


atenției În ea vom găsi o poză. Le spune copiilor că
- conversația - poză - observarea c
în acea poză sunt eu, la vârsta de patru ani.
copiilor
Le arăt pe rând copiilor poza și vom povesti
despre ce năzbâtii făceam în copilărie, atunci - interesul pen
când eram de vârsta lor. Voi insista asupra pornim activ
cuvântului copilărie.

Anunţarea Anunț preșcolarii că astăzi vreau să le spun - conversația - capacitatea d


temei o poezie despre copii și le solicit să fie atenți
pentru că îmi doresc să știm la toți final
poezia. Ne punem pălăriile gânditoare
pentru a reține poezia.

Dirijarea Recit model, de două ori, fragmentul din - demonstrația - poezia În - observarea c
învățării poezia În țara copilăriei de Daniela țara copiilor
Carasnaru. În recitare mă voi folosi de copilăriei de
- capacitatea d
imaginile sugerate de text și voi indica prin Daniela
mișcări sugestive sprâncenele, genele, Carasnaru.
zâmbetul de ciocolată, degețelele, săritura
din interjecții etc.
În țara copilăriei de Daniela Carasnaru
Patru anișori – sprâncene
Ochișori umbriți de gene
Și gurița conturată
Cu un strat de ciocolată.

Degețelele curioase
Gata că să tot descoase
Lucrurile de prin casă.
Tzop! Pe pat și zdup! Pe masă.

Nici o clipă de răgaz!


Nu umblă la aragaz!
Portocala nu-ți mai place?
Lasă prizele în pace!
Nu cu pixul pe pereți!
Văi, tu faci cât cinci băieți!
3 - aprecieri ver
După recitarea model, purtăm o scurtă
conversație despre textul poeziei. Întreb - conversația
copiii dacă li se pare hazlie sau tristă poezia?

S-ar putea să vă placă și