Sunteți pe pagina 1din 4

PROIECT DIDACTIC

DATA: 29.03.2013
CLASA I
UNITATEA DE INVATAMNT::CNI Matei Basarab
PROPUNATOR: Ilici Monalisa-Kristina
Aria curricular : Tehnologii
Obiectul : Abiliti practice
SUBIECTUL:Colaj de hartie-Portret
TIPUL LECTIEI: Formarea de priceperi i deprinderi
OBIECTIV CADRU:
Proiectarea,confectionarea si evaluarea unor produse simple.
OBIECTIVE DE REFERINTA:
2.1. Sa observe caracteristici ale unor modele date.
2.2. Sa aplice etapele realizarii unor produse simple din diferite material.
OBIECTIVE OPERATIONALE:
A. COGNITIVE:
OC1: sa observe plansa model;
OC2:sa-si insuseasca tehnica de lucru;
OC3:sa decupeze elementele component ale colajului: chipul, coiful si parul;
OC4:sa asambleze corect si estetic partile component ale colajului.
B. AFECTIVE:
OA5 :sa manifeste interes fata de oferta didactica;
OA6: sa se mobilizeze pentru realizarea sarcinilor date.
C. PSIHOMOTORII:
OPM7: sa-si reprime miscarile inutile in ora;
OPM8: sa-si dirijeze efortul oculomotor catre centrul sugerat.
STRATEGII DIDACTICE:
Conversatia, explicatia, exercitiul, demonstratia, activitatea independent, expunerea
Resurse:
-materiale: hartie colorata, cartone colorate, desene sablon, lipici, foarfeca, acuarele
-umane: copii, profesori, invatator, practicanti
-temporale: 50 de minute

Momentele
- timp-

lectiei

Obiective
operationale

1.Moment
organizatoric

O5
2. Captarea atentiei

O1

Anuntarea temei si O5
a subiectului
O1

O2

Strategii
CONTINUT didactice
STIINTIFIC
Pregatirea
materialului didactic
necesar si asigurarea Conversatia
disciplinei in clasa.

evaluare

Astzi vom face


impreuna ora de
abilitati si pentru
inceput vreau sa imi
raspundeti la o
intrebare:
Voi ati incercat
Conversatia
vreodata sa faceti
portretul unei
persoane?
Copiii vor da diverse
raspunsuri, iar pe
baza acestora voi face
introducerea in noua
tema.
Explicatia
Le comunic elevilor
ca astazi la ora de
abilitati practice vom
realize un colaj de
Exemplul
hartie-Portret.
Astazi vom face
portretul uni baietel.
Conversatia
Pentru realizarea
acestuia vom picta,
dar vom si
decupa.Prezint
modelul de plansa
Elevii vor observa
plansa model si vor fi
atenti la explicatiile
mele.

Frontala
individuala

si

Frontala
individuala

si

Frontala

Solicit elevilor, s
verifice dac au
materialele necesare
realizrii lucrrii.
Propun un fond
muzical cu versuri de
primvar.
O3

O2

O1

Stabilesc sarcinile
de lucru pe etape.
(anexa1)
Urmresc realizarea
lor, fac precizri
asupra modului n
care lucreaz elevii.
Etape:
1. Se alege plansa de
fond.
2. Se realizeza chipul
baiatului din forma
aflata al sfarsitul
caietului special.
3. Se picteaza chipul
baiatului conform
plansei model.
4. Se realizeaza coiful
dintr-un dreptunghi
cu lungimea de 20 cm
si latimea de 15 cm.
5. Se realizeaza parul
dintr-un dreptunghi
franjurat cu foarfeca
intr-o parte.
6.Se asambleaza
partile componente
pe o foaie coloratasi
se picteaza
amanuntele fetei.

O6

Lucrul practic
elevilor
35 minute

al
O3

O7

O4

O8

Evaluarea
autoevaluarea
lucrarilor

si O3
O5

Le voi demonstra
etapele realizarii
lucrarii: tehnica,
materialele si
elementele de limbaj
plastic utilizate.

Elevii sunt invitati sa


lucreze,
explicandu-se pe
parcurs eventualele
nelamuriri.
Explicatia
La sfarsitul
procesului de creatie Conversatia
lucrarile vor fi
prezentate colegilor si
vor fi apreciate de
acestia dar si
autoapreciate de
autorul lor tinand
cont de criteriile de
evaluare ( respectarea
temei plastice, a
subiectului,
originalitate).
Se vor face aprecieri
generale asupra
modului in care s-a
desfasurat ora de
abilitati practice.

Explicatia
Conversatia

Frontala
individuala

si

Frontala
individuala

si

S-ar putea să vă placă și