Sunteți pe pagina 1din 5

MINISTERUL EDUCAŢIEI, CULTURII ŞI CERCETĂRII

AL REPUBLICII MOLDOVA

PROIECT didactic
la disciplina „Arta decorativă”
cl.III

A elaborat: Casîm Tatiana


Profesoară „Arte vizuale”
Şcoala de Arte Basarabeasca

Basarabeasca 2018
PROIECT DE LECŢIE

DATA: 10.10.2018
CLASA: a III-a
ŞCOALA: Şcoala de arte Basarabeasca: secţia arte vizuale
PROPUNĂTOR: Casîm Tatiana
OBIECTUL: Arta decorativă
TEMA: Arta colajului: tehnicile şi istoria sa
SUBIECTUL: „La alegere liberă”-colaj
TIPUL LECŢIEI: oră publică

COMPETENŢE GENERALE:
1. Explorarea de mesaje artistice exprimate în limbaj vizual într-o diversitate de contexte
familiare
2. Realizarea de creaţii funcţionale şi/sau estetice folosind materiale şi tehnici ale colajului

COMPETENŢE SPECIFICE:
1.1. Sesizarea diferenţei dintre informaţia practică transmisă prin limbaj vizual şi mesajul artistic;
2.1. Explorarea unor caracteristici/ proprietăţi ale materialelor în diverse contexte;
2.3. Realizarea de produse utile şi/sau estetice combinând materiale uşor de prelucrat şi tehnici
accesibile;
2.6. Participarea la activităţi integrate adaptate nivelului de vârstă, în care se asociază elemente
de exprimare vizuală, verbal, kinestezică.

OBIECTIVE OPERAŢIONALE

La sfârşitul orei toţi elevii trebuie:


O.1- să utilizeze corect şi adecvat instrumentele de lucru;
O.2- să verbalizeze acţiunile care definesc etapele realizării produsului dat;
O.3- să confecţioneze din carton şi hârtie colorată figurine necesare realizării produsului final;
O.4- să îmbine materialele propuse, prin lipire, decupare, desen, pentru a obţine produsul final
O.5- să aprecieze calitatea produselor finite, în funcţie de criterii simple date.
O.6- să-şi dezvolte gustul estetic şi dragostea pentru vietățile din natură prin realizarea lucrării
propuse;
O.7- să evalueze şi să autoevalueze în mod obiectiv lucrările finale pe baza criteriilor de
evaluare: corectitudine, acurateţe, grad de finalizare;

STRATEGIA DIDACTICǍ:

METODE ŞI PROCEDEE: conversaţia, expunerea, explicaţia, demonstraţia, exerciţiul, turul


galeriei.
MATERIAL DIDACTIC: colaj model, carton colorat, şabloane, acuarele, pensula, lipici, foarfece;
FORME DE ORGANIZARE: individual, în grupe, frontal;
FORME SI TEHNICI DE EVALUARE: autoevaluare, evaluare de către colegi;
TEMPORALE : 45 de min
UMANE : 12 elevi

2
DESFĂŞURAREA LECŢIEI
STRATEGII DIDACTICE
ETAPELE OB. CONŢINUTUL LECŢIEI
LECŢIEI ACTIVITĂŢI DE ÎNVĂŢARE Mijloace Metode Forme
de învăţă didactice de activi
mânt tate
1.Momentul  Dispunerea mobilierului în trei grupe şi Conver- frontal
organizatoric organizarea colectivului de elevi în 3 echipe de saţia
1min. lucru a câte 3 elevi fiecare;
 Pregătirea materialului frontal, cât şi a celui
care se foloseşte la nivelul fiecărei grupe
2. Captarea  Se realizeaza un joc de întrebări și răspunsuri Conver- frontal
atenţiei despre buburuza saţia
3 min.  Elevii sunt invitaţi să realizeze lucrări cu
„Peisaj de toamnă”
3. Anunţarea  Elevilor li se explică faptul că, în aceaste 5 ore, explicaţia frontal
temei şi a vor confecţiona din carton şi hârtie colorată
obiectivelor lucrarea ,,TEMĂ LIBERĂ,, îmbinând tehnica
2 min. decupării cu cea a colajului; la final vor explica
modul de lucru și vor aprecia calitatea lucrărilor, le
vor compara cu produsul model şi cu cele ale
celorlalţi colegi.
4. Dirijarea  Elevii sunt anunţaţi că astăzi pentru realizarea Exemple
învăţării lucrarilor sunt organizaţi pe grupe, pentru a-şi de colaj
7 min. împărtăşi opinii în legătură cu tema propusă.
 Intuirea instumentelor şi a materialelor aflate pe Film-
masă
compiuter
 Prezentarea în Power Point despre „Arta
colajului şi istoria sa”
 Prezentarea produselor model şi expunerea
acestora în faţa clasei pentru a putea fi uşor frontal
vizualizate (ANEXA 1)
O1  Prezentarea unor filmulețe cu realizarea
lucrărilor propuse hârtie
colorată
O2  https://www.youtube.com/watch?v=8ZrPavv4s
de xerox
2s
 Se intuiesc fazele lucrărilor de către fiecare
O3 foarfece
echipă, fiind aduse completările necesare de către
învăţătoare.
O4 clei PVA
Pentru realizarea colajului:
culori
O5 - Se desenează cu creionul simplu desenul;
- Se taie sau se rupe diverse forme spontane din individu
creion
hârtie sau ziare; al
simplu
- Se lipesc pe desenul pucăţile de aceeaşi
nuanţă;
radieră
 Se enumeră regulile ce trebuie respectate în
realizarea lucrărilor: utilizarea corectă şi atentă a ascuţitoa
instrumentelor de lucru, plăcuta îmbinare a re
materialelor, aspectul estetic al produselor finale,
cooperarea cu colegii de echipă, încadrarea în calculator

3
timpul de lucru.

5.Formarea  Confecţionarea lucrărilor de către elevi, sub


de priceperi O6 îndrumarea învăţătoarei, cu grad de independenţă în lucrările Conversa individu
şi deprinderi lucru a elevilor în continuă creştere ţia al
25 min.  La cerere, elevii descriu fazele lucrărilor şi pun
întrebări cu privire la lucrare. Explicatia
 În timpul lucrului, elevii audiază melodii lente.
6. Evaluarea  Se realizează o expoziţie cu lucrările elevilor. Colajul cu Conversa frontal
şi discutarea  Elevii apreciază aspectul lucrărilor tema ția
lucrărilor confecţionate de colegi „TEMĂ
7 min.  Se autoapreciază şi caută utilitatea propriului LIBERĂ”
produs.
 Strângerea materialelor şi curăţarea locului de
lucru.

MATERIALE NECESARE PENTRU


Colaj „TEMĂ LIBERĂ”

- hârtie, ziare
- clei PVA
- foarfece

BIBLIOGRAFIE:
1. Maia Morel, Rodica Mocanu-Nosko, Angela Frumosu „Educaţie plastică”
manual pentru clasa a VII-a, Editura „Ştiinţa” 2016;
2. Eliza Puică-Vasilache, Zinaida Ursu „Educaţie plastică” manual pentru clasele
V-VI-a, Editura „Litera Internaţional” 2016
3. https://www.youtube.com/watch?v=8ZrPavv4s2s

4
,Anexa1

S-ar putea să vă placă și