Sunteți pe pagina 1din 4

Proiect didactic, Peisaj de primavar

Unitatea de nvmnt: Scoala Generala nr.198


Data: 19.III.2015
Propuntor: Filip Marinela Ely
Clasa: pregatitoare
Aria curricular: Arte
Disciplina: Educaie plastic
Unitatea de nvare: De la Pamanat la Soare
Tema plastic : Punctul ca element de limbaj plastic
Subiectul leciei: Pamantul si Soarele
Tipul leciei: formare de priceperi i deprinderi
Obiective operaionale:
O1- s exemplifice schimbrile care au loc n anotimpul primvara , pe baza propriei experiene de
cunoatere ;
O3- s evalueze obiectiv lucrrile proprii i pe cele ale colegilor cu ajutorul criteriilor de evaluare stabilite .
O5-s participe cu plcere i interes la activitate n vederea dezvoltrii gustului estetic i a receptivitii
plastice;
Strategii didactice:
Metode i procedee: conversaia, explicaia, observaia, demonstraia, exercitiul , jocul didactic.
Forme de organizare: frontal i individual
Mijloace didactice: coli de desen, pensule, acuarele, erveele, vase cu ap.
Resurse temporale : 45 minute
Resurse umane: 33 elevi
Resurse bibliografice
-Stan L., Stan I, Dorobanu G., Ghi E., Educaie plastic-ghid privind proiectarea i desfurarea
activitilor de predare- nvare- evaluare,
cls. IIV, Editura Aramis, 2002
- Programa colar pentru clasele I i a II-a, Educaie plastic, Bucureti, 2003
-site: http.didactic.ro

Demersul didactic
Nr Etapele
Ob. Activitatea
.
leciei
op propuntoarei
crt
.
Moment
Stabilesc ordinea i
1. Organizat
disciplina, verific
oric
dac toi elevii au
tot ce le este
1 minut
necesar pentru buna
desfurare
a
activitii.

2.

Captarea
ateniei
O1
5 minute

3.

Anunare
a temei i
a
obiectivel
or
operaion
ale
1 minut

4.

Dirijarea
nvrii
25 minute

O3

Port o discuie cu
elevii
despre
Pamant, Soare si
celelalte planete.
Voi
conduce
discuia
spre
evidenierea
multitudinii
de
culori
specifice
planetei Pamant dar
si ale soarelui.
Anun elevii c vor
trebui s obin, n
aceasta
or de
educaie plastic, o
compoziie plastic
echilibrat,
cu
subiectul De la
Pamant la Soare
(dau
indicaii
metodice specifice
temei)
Voi
demonstra
elevilor modul de
utilizare
al
punctului
n
compoziia plastic.
Le reamintesc ce
este punctul i cum
pot fi punctele :
Punctul este urma
obinut
prin
atingerea
instrumentului de
scris pe un suport
cret pe tabl,
creion pe foaie etc.
Punctele pot fi de

Activitate
a
elevilor

Metode i
procedee

Mijloace
didactice

Forma
de
organi
zare
frontal

Evaluare

Frontal

Observai
a
sistematic

Elevii
Conversaia
ascult cu
atenie i
Explicaia
i exprim
ncntarea
cu privire
la subiectul
pe care l
vor realiza.

Frontal

Observai
a
sitematic

Elevii
urmresc
cu atenie
indicaiile
i
demonstra
ia
propuntoa
rei.

Frontal

Elevii i Conversaia acuarele,


pregtesc
pensule,
materialele
plane,
: acuarele,
vase cu
pensule,
ap
vase
cu
erveele
ap,
plane,
erveele.
Elevii sunt Conversaia
ateni,
rspund i Explicaia
menioneaz
culorile
pe
care
trebuie sa
le utilizeze
in pictura.

Conversaia
Explicaia
Demonstra
ia

Acuarele
Pensule
Plane
albe
Vase cu
ap
erveele
cd-playerul cu
muzica lui
Vivaldi

Observai
a
sistematic

Aprecieri
verbale

ncurajare
a

diferite mrimi i
forme ( rotund,
triunghiular,
ptrat,
romb,
stelu .a.) i
culori. Dup modul
n care le grupm,
ele pot sugera
ordine/ dezordine,
aglomerare/
aerare.
Solicit
elevilor
nceperea lucrului,
le urez spor la lucru
i
i
urmresc
ndeaproape, dnd
indicaii individuale
i sugestii, acolo
unde este nevoie.
5.

Fixarea
cunotin
elor i
realizarea
feedback-ului

1-Ce tem
am
realizat noi astzi la
ora de educaie
plastic?
2- Ce element de
limbaj plastic am
folosit?
3-Ce rol a avut
acesta n lucrrile
voastre ?

2 minute

6.

Evaluare
a
activitii
10 minute

O2

Dup
ce
vor
termina elevii de
pictat, strng toate
lucrrile i le voi
expune la panou, n
faa clasei. Analiza
lucrrilor o vom
face printr-un joc
intitulat:,,La
magazin.
Un elev va fi
denumit
a
fi
vnztorul,
iar
ceilali elevi care
vor veni s aleag
lucrrile, vor fi
considerai,
pe
rnd, cumprtori.
Le
voi
cere
elevilor-

Individ
ual

Exerciiul

Elevii vor
rspunde
astfel:
Conversaia
1-Peisaj de
primvar

Frontal

Observai
a
sistematic

Aprecieri
verbale

2- punctul
3.de
a
realiza o
compoziie
plastic
armonioas
,
echilibrat
Eleviicumprto
ri vor veni,
pe rand, la
panou
i
vor alege
cte
un
desen, vor
argumenta
alegerea
(privind
corectitudi
nea
,
aspectul
estetic
,
acuratetea)
i,
de
asemenea,
vor alege i
un desen

Conversaia Lucrrile
elevilor
Expunerea
Panoul de
expunere
al
lucrrilor

Frontal

Aprecieri
verbale

Explicaia
Aplauze
Jocul

Diplome

ncheiere
a
activitii
1 minut

cumprtori
s
aleag o lucrare,
apreciind
astfel
lucrarea
dup
criteriile cunoscute
din
activiti
anterioare .

A
realizat
elementele
specifice
compoziiei ?
A folosit culorile
indicate temei?
A folosit nuanele
culorilor sugerate
de primvar?
Compoziia este
echilibrat
,
atrgtoare
,
original ?
La
sfrit
voi
,,cumprai eu un
desen, pe care-l voi
considera reuit i,
de asemenea, unul
care nu a respectat
cerinele temei.
Voi face aprecieri
generale
asupra
modului de lucru al
elevilor i asupra
modului
de
evaluare
a
lucrrilor.
Voi ncuraja elevii
care
nu
s-au
evideniat
la
activitate.

pe care-l
consider
nereuit i
pe care nu
l-ar
cumpra,
argument
ndu-i
alegerea.
Lucrrile
selectate
vor
fi
aplaudate.
Toate
lucrrile
elvilor vor
primi
diplome.

Elevii
ascult cu
atenie.

Conversaia

frontal

Aprecieri
verbale

S-ar putea să vă placă și