Sunteți pe pagina 1din 5

PROIECT DIDACTIC

Unitatea de învăţământ: Centrul Şcolar de Educaţie Incluzivă


Data:
Clasa: a IV-a
Propunător:
Disciplina: Educaţie plastică
Aria curriculară: Arte
Unitatea de învăţare: Linia cu scop decorativ
Subiectul: ,,Farfurii decorative”
Tipul lecţiei: formare de priceperi şi deprinderi
Forma de realizare:
Scop: Formarea priceperilor şi deprinderilor de a utiliza elemente de limbaj plastic în vederea
realizării unei compoziţii cu o temă dată;
Dezvoltarea dragostei pentru tradiţiile populare româneşti.
Obiective operaţionale:
O1- să realizeze lucrări corecte, originale, în conformitate cu indicaţiile date;
O2- să folosească culori specifice acestui subiect, pe baza explicaţiilor primite, pentru a realiza
armonia cromatică a lucrării;
O3- să analizeze cu sprijin lucrările lor şi ale colegilor, raportându-se la criteriile de evaluare
precizate;
O4 - să participe activ la lecţie, răspunzând tuturor solicitărilor;
O5- să adopte o poziţie corectă a corpului în timpul lucrului şi pe tot parcursul orei.
I. STRATEGII DIDACTICE:
 Tipul de experienţă de învăţare: prin exersare
Sistemul metodologic (metode şi procedee): conversaţia, dialogul dirijat, observaţia,
explicaţia, demonstraţia, exerciţiul, munca independentă, exerciţiul-joc, joc de rol
 Sistemul mijloacelor de învăţământ: expoziţie cu vase din lut, covoraşe tărăneşti, planşe
model, cartoane de tort (farfurii), foi de desen, acuarele, pensule, pahare cu apă.
 Forme de organizare a activităţii elevului: frontală, individuală
II. SISTEM DE EVALUARE
 Forme de evaluare: curentă
 Metode de evaluare: observarea sistematică a comportamentului elevilor, autoevaluare,
evaluare orală, aprecieri verbale, stimulente, calificative.
III. RESURSE
 Temporale: 45 minute
 Umane: 9 elevi
 Informaţionale: Băran, Viorica; Horneţ, Natalia ; Anghel, Gheorghe-Album metodic de
creaţie artistică, „Arta grafică”, Bucureşti.
Botezatu, Elisabeta; Stan, Lucian; Stan, Ileana- Educaţie plastică - Ghid metodic, clasele
I-IV , E. Aramis, Bucureşti, 2003.
Programa şcolară pentru disciplina Educaţie plastică, clasa a IV-a.
Evenimentul Ob. Conţinutul ştiinţific Activitatea
DEMERSUL DIDACTIC Mijloace Forme de
Evaluare
didactic Op. elevilor şi metode organizare
Aerisirea sălii de clasă şi pregătirea Se pregătesc Conversaţia Frontal Curentă
materialelor necesare bunei desfăşurări a pentru lecţie Observarea
1. Moment
lecţiei sistematică a
oragnizatoric
Se verifica de asemenea materialele elevilor comportamentu-
şi se completeaza dacă e cazul. lui elevilor

Captarea atenţiei se va face prin prezentarea Răspund la Explicaţia Frontal Aprecieri


2.Captarea
poveştii ,,Omul cu mâini de aur”. Anexa 1 întrebări. Observaţia verbale
atenţiei
Despre ce element al limbajului plastic am Problematizarea Frontal Observarea
3. Reactualizarea discutat ora tecută la educaţie plastică? Cretă sistematică a
cunoştinţelor - Cum am definit noi linia(...urma pe care o Tablă comportamentu-
lasă un instrument de scris în mişcare) lui elevilor
*Să trasăm câteva linii la alegere cu creta pe
tablă.
*Să ne amintim cum am clasificat noi liniile.
*Ce am construit noi cu ajutorul liniilor?

4. Anuntarea Azi vom putea vedea că liniile ne ajută atât Ascultă cu Conversaţia Frontal
temei şi a în construirea cât şi în decorarea unor atenţie
obiectivelor obiecte.

5. Dirijarea Fata cea harnică a moşneagului, harnică din Enumeră Observaţia


învăţării fire, ne-a lăsat câteva surprize. materialele. Conversaţia
Prezentarea Se prezintă elevilor obiectele pentru a le Explicaţia Observarea
materialului O2 intui. Frontal sistematică a
stimul Cum sunt ele decorate? Vase din lut, comportamentu-
Putem astfel observa cum linia are şi rol covoraşe lui elevilor
decorativ. ţărăneşti

O1 Dar fata moşneagului mai are o surpriză Privesc cu Explicaţia


pentru noi : câteva farfurii de lut. atenţie. Observaţia
Farfurii de lut
Intuirea modelului
O3
Azi va trebui ca şi noi să decorăm cu ajutorul Urmăresc cu Conversaţia
liniilor farfurii, dar de carton. atenţie Farfurii de Frontal
explicaţiile. carton Individual
1-2 elevi
repetă etapele
de lucru şi
Va trebui să realizăm lucrări frumoase, criteriile
originale, corecte, folosind numai linii de Demonstraţia
diferite tipuri, astfel încât fata moşneagului Observarea
Demonstraţia să fie mândră de noi. comportamentu-
modelului Se prezinta frontal modul de lucru, subliniind lui
condiţiile tehnice necesare unei bune Frontal
realizări (să nu fie pensula prea plină de
culoare, prea îcărcată cu apă) .

Se va încerca stimularea încrederii elevilor , Elevii execută Exerciţiul


încurajându-i. Se reiau explicaţiile dacă nu exerciţiile de Farfurii de
au fost înţelese şi vor fi ajutati elevii care încălzire carton, acuarele
O1
Executarea întâmpină dificultăţi Elevii realizează pensule, vase de
O2
lucrarii lucrarea. apă Individual
O4
Ascultă în
O5
acelaşi timp
cântece
potrivite temei.
6.Analiza şi O3 Se fac aprecieri individuale şi colective Realizează Conversaţia Frontal Aprecierea orală
evaluarea - lucrările sunt expuse în clasă expoziţia. Analiza
lucrărilor - se notează cele mai reuşite lucrări Individual produselor
Lucrările finite activităţii
ale elevilor Autoevaluare
7. Încheierea -curăţenie pe bănci Individual
activităţii - reorganizarea spaţiului de lucru
activităţii
ANEXA 1

Omul cu mâini de aur

Undeva, într-o ţară îndepărtată, trăia un om vestit


pentru priceperea şi îndemânarea lui. Oamenii spuneau că are
mâini de aur. Cel mai frumos îi ieşea pictura pe farfurii.
Avea omul nostru o întreagă colecţie de farfurii
ornamentate cu diferite tipuri de linii.
Într-o dimineaţă, omul s-a dus să-şi admire comoara,
când, ce să vezi? Toate farfuriile erau albe, de parcă n-ar fi fost
pictate niciodată. Tare s-a mai supărat bietul om, mai cu seamă
că oamenii au început să-l ocolească şi să spună că nu mai are
mâini de aur.
Vreţi să-l ajutăm să-şi recapete faima? Haideţi să
împodobim noi farfuriile şi să aducem din nou bucuria în
sufletul omului muncitor şi talentat.

S-ar putea să vă placă și