Sunteți pe pagina 1din 11

PROIECT DIDACTIC

Învățător:

Clasa: a III-a

Disciplina: Matematică

Subiectul lecției: Legătura dintre adunare și scădere. Consolidare-dezvoltare.

Tipul lecției: de formare a capacităților de aplicare a cunoștințelor.

Unități de competențe:

2.1. Efectuarea adunării şi scăderii în concentrul 0 – 1 000, fără şi cu treceri peste ordin.

2.4. Rezolvarea problemelor, cu plan sau cu justificări, prin exerciţiu.

2.6. Completarea unor tabele sau scheme în care se organizează probleme, exerciţii.

Obiectivele lecției:

La sfârșitul lecției, elevul va fi capabil:

O1- să efectueze adunări și scăderi cu trecere peste ordin în concentrul 0-100, oral și în coloniță.

O2- să exprime clar, concis semnificația calculelor făcute în rezolvarea de exrciții și probleme;

O3- să utilizeze algoritmul de calcul în orice caz de adunare și scădere, utilizând limbajul matematic ;

O4- să aplice operațiile de adunare și scădere și proprietățile acestora, aflând numerele necunoscute;

O5- să rezolve probleme cu justificări printr-un exercițiu, respectând etapele de rezolvare;


Strategii didactice:

-Forme de organizare: frontal, individual, în perechi.

-Metode și procedee: conversația euristică, problematizarea, explicația, portretul matematic, dictare matematică, exercițiul, demonstrația,
lectura independentă, analiza problemei, algoritmizarea, rezolvare comentată, munca cu manualul, observația, asaltul de idei.

-Mijloace didactice: manual, PPT, planșe cu imagini, planșă pentru autoverificare, fișe, wardwall, tablă, cretă, caiet, pix, creion, televizor;

Strategii de evaluare: evaluare formativă punctuală (P3, autoevaluare), EFI (cuvinte de încurajare).

Produsul evaluat P3 Criterii de succes:


Calcul oral în baza înțelegerii terminologiei matematice 1. Citesc cu atenție cerința.
2. Determin operația pe care trebuie s-o efectuez.
3. Calculez în minte.
4. Scriu răspunsul.
Bibliografie:

1. Curriculum național, învățământul primar. Chișinău, 2018.

2. Ghid de implementare a curriculumului pentru învățământul primar. Chișinău, 2018.

3. Metodologia privind implementarea evaluării criteriale prin descriptori, clasele I-IV, Chișinău: 2019.

4. Ursu, L., Lupu, I., Iasinschi I., Matematică. Manual pentru clasa a III-A. Chişinău: Prut, 2020.

5. Bate Vantul Frunzele - CanteceGradinita.ro - Cantec Pentru Copii - YouTube

6. Noțiuni matematice - True or false (wordwall.net)

7. www.didactic.ro

8. https://educatieonline.md/Video?class=3
SCENARIUL DIDACTIC AL LECȚIEI

Stra
Elemente de conținut T’ Strategii didactice d
evalu
O
Activitatea elevilor Forme Metode Mijloace
Activitatea învățătorului

1. Organizarea clasei
Asigurarea condițiilor și climatului favorabil începerii organizate a
lecției.
Copiii își pregatesc materialele.
Auziți că a sunat, Conversația
Toți în bănci v-ați așezat, Euristică
Pregătiți cărți și caiete
Căci Matematica începe!
Mai întâi și-ntâi de toate
Avem oaspeți noi în spate, Manuale
Cu un zâmbet bland să-i privim, Recită salutul. Frontal
Cu cuvinte dulci îi întâlnim:
-Bine ați venit! 1
min
Sunt sigură că în cadrul lecției de azi veți fi activi, energici,
sârguincioși și creativi.

- Copilași, voi iubiți să călătoriți?


Astăzi vom porni într-o călătorie imaginară cu trenulețul, în
junglă, peste mări și țări, pentru a consolida cele învățate.
-Pentru a descoperi subiectul lecției vă propun să completați
poezioarele cu cuvinte lipsă:
Problema-
Adunarea- ncepe acum Frontal Apre
tizarea
TERMENII pornesc la drum Copii ascultă cu atenție și verba
La sfârșit, de pui EGAL, completează poeziile cu
Obții SUMĂ sau TOTAL. cuvintele lipsă.
PPT
La SCĂDERE primul sunt Asaltul de
Și mă cheamă DESCĂZUT! Indepen idei
Locul doi ocup ușor dent
Și mă cheamă SCĂZĂTOR!
Obțin, fără să greșesc, -La matematică, la operația de
O DIFERENȚĂ sau un REST! scădere și adunare.
-Unde folosim noi termenii descoperiți de voi? 2
Astăzi vom lucra în continuare la tema: min
O3
Anunțarea temei și a obiectivelor lecției. Converația
Legătura dintre adunare și scădere. Consolidare-dezvoltare.
Deschideți caietul, scrieți data, temă în clasă și subiectul orei.
-Dar pentru a reuși mai multe va fi necesar ca noi, ce să facem? Frontal
În această aventură, vom face.....ne spun funzele căzute pe băncile
voastre:
-vom efectua adunări și scăderi fără și cu trecere peste ordin în
concentrul 0-100;
-vom realiza dictarea matematică;
-vom rezolva corect și rapid exercițiile de adunare și scădere;
-vom afla numerele necunoscute;
-vom rezolva probleme cu justificări printr-un exercițiu.

2. Verificarea temei pentru acasă. Reactualizarea cunoștințelor și a capacităților.


Pe tablă este o pădurice improvizată, sunt împrăștiate flori. Copiii așează florile portivite Coversație
Încercați să gasiți floricica cu numărul potrivit pentru următoarele pentru necunoscutele din ecuații. euristică
O3 necunoscute din ecuații. Ecuațiile sunt citite în mai multe Frontal
Restabiliți elementele cu varianta corectă a problemei. moduri. 3 Rezolvarea EFI
-Atenție! Iar acum vă schimbați caietele cu colegii de bancă și Restabilesc varianta corectă a min comentată Planșe
verificați dacă au obținut rezultatele de la tablă. problemei. Indepen
dent Flori
-E cineva care are totul corect? Să ridice mâna, colegii la cine
tema este corect.
Acum întoarcem caiețelele. Bravo. Suntem la stație și suntem gata
să începem călătoria. Interogarea

O3 -Astăzi, vom călători cu trenulețul vesel. Să știți că este unul


deosebit, ați observat? Numărul vagoanelor trenuțului sunt -Numărul 326 este un număr
încurcate, vă propun să le aranjăm în ordine crescătoare. natural.
- Numărul 326 este un număr 2
-Ce puteți spune despre acest șir de numere? min Portretul
Realizați portetul matematic al numărului par. par.
-Veciniii numărului 326 sunt: matematic Planșe
Număr natural.
Număr par sau impar? 325 și 327.
Vecinii numărului sunt... -Predecesorului numarului 326
Predecesorul, succesorul sunt... este 325 iar succesorul este 327.
Este format din... -Este format din 3 sute, 2 zeci și
6 unități.

O1 Fiecare elev primește câte un bilet femecat care este alcătuit Exercițiul
dintr-un exericițiu. Rezolvând exercițiul, veți afla în care vagon Indepen
veți porni în călătoria noastră imaginară. Copiii efectuează calculele de pe dent
fișă. 2 EFI
300 + 80 + 5 =
300 + 80 + 6 = 300 + 80 + 5 = 385 min
300 + 80 + 7 = 300 + 80 + 6 = 386
300 + 80 + 7 = 387 Fișe
Repede noi rezolvăm,
Și în trenuleț urcăm.
Ridică mânuța acei elevi, ce călătoresc în vagonul cu nr. 385, 386,
387. Vă invit să vă ocupați locurile imaginare.
1
Ca noi să nu ne rătăcim, avem de parcurs un drum cu multe opriri min
iar fiecare oprire are însărcinarea ei. Frontal
Iar acum vă prezint stațiile ce le vom parcurge azi: . Explicația
1. Selectează răspunsul.
Copiii ascultă cu atenție. PPT
2. Dictare matematică.
3. Calcul în scris.
4. Aflați necunoscutul
5. Probleme din junglă.
6. Calculați în lanț.
7. Oprirea finală.

3. Consolidarea materiei și formarea capacităților la nivel:


a) De reproducere
Trenul a pornit cu bine și așteaptă o oprire ( se aude sunetul
trenului). Frontal
Prima stație: Selectează răspunsul corect.
Bateți din palme la răspunsul adevărat, iar la răspunsul fals tăcem. Copiii ascultă atent propozițiile
https://wordwall.net/ro/resource/25433804/no%c8%9biuni- și selectează varianta corectă a Problemati-
răspunsului: 3 zarea
matematice
-A min
1. Numerele la adunare se numesc: termen, termen, sumă. A EFI
2. Numerele la scădere se numesc: factor, factor, produs. F -F
O3 PPT
3. Pentru a mări un număr cu câteva unități efectuiez operația Indepen Wordwal
de adunare. A -A
dent Joc:
4. Termenul necunoscut la adunare se află prin operația de ,,Aplauze”
-F
adunare. F
5. Pentru a micșora un număr cu câteva unități se efectuează -F
operația de înmulțire. F -A
6. Descăzutul se află prin operația de adunare. A
-Bravoo!
Trenulețul nostru își continuă calea cu curaj, știind că are cei mai Caiet,
iscusiți călători. ( se aude sunetul trenului) pix
Am ajuns la stația cu ,,Dictarea matematică” pentru a staționa Frontal
avem sarcina să scriem o dictare matematică.
Am pregătit caiețelele, scriem Dictare matematică și suntem atenți EFP3
la prima sarcină, scriem rezultatul.
La televizor sunt criteriile de succes pentru scrierea unei dictări. Ascultă cu atenție.
CS 1 Ascult atent sarcina. Indepen Dictare
CS 2.Aleg operația portivită. dent matematică
CS 3. Calculez în minte.
O2 CS 4. Scriu rezultatul corect. PPT
1. Află suma numerelor 154 și 243. 4
2. Primul termen este 119, al II-a termen este 304, aflați Elevii efectuează dictarea min
suma. matematică.
EFI
3. Micșorează numărul 669 cu 547.
4. Descăzutul este 860, scăzătorul este 320, aflați diferența.
5. Aflați numărul cu 126 mai mic decât 473.

-Sunt sigură că v-ați descurcat de minune, și fiecare dintre voi a


realizat corect sarcinile, dar ca să ne convingem de fiecare dată Verifică răspunsurile scrise.
trebuie să verificăm ceea ce am scris, și dacă e nevoie să și
corectăm. Se autoevaluează pe caiet.
Verifică și corectează:
397, 423, 122, 540, 347.
Pentru a verifica corectitudinea scrierii dictării, vă propun să vă
Elevii efectuează calculele
autoevaluați pe caiețel. Cei care au greșeli , corectați-le cu pixul cu 2
matematice. min Indepen Caiet,
O1 mină verde. 350+450=800 130+280=410 dent Exercițiul pix
Iată trenul fuge și nimeni nu-l ajunge, 450+350=800 280+130=410 EFI
Uite colo-n zare, se vede o oprire cu calcule în scris. 800-350=450 410-130=280
Stația nr. 3 La acest popas vom efectua calculul cu toate adunările 800-450=350 410-280=130
și scăderile posibile folosind numerele: 770+70=840
350 450 800; 410 280 130; 770 840 70. 70+770=840
840-770=70
840-70=770

Munca cu
manualul
Bravo, foarte bine, deci să continuăm călătoria! ( se aude sunetul
trenului)
O4 La stația nr. 4. Veți descoperi numerele necunoscute, pentru 6
aceasta veți calcula în coloniță și veți completa cu explicațiile min
necesare.
-Ce legătură are adunarea cu scăderea? -Pentru a cunoaște un termen Frontal Rezolvarea Apre
Formulele de aflare a termenilor necunoscuți. aplicăm scăderea. comentată verba
-Iar acum să vedem cum aplicați aceste formule la ex 2 din man. Tabla,
Concomitent trec câte 2 elevi la tablă și rezolvă ecuațiile conform Invivid creta,
tabelelor. ual pix, caiet

Elevii trec la tablă și


-Cine întâmpină greutăți la calcule îi recomand să calculeze în
completează ecuațiile cu
coloniță.
termenii necunoscuți.
1 Pauză
min Frontal dinamică
Elevii imită cu mâinile acțiuniile
din poezie.
Pauză dinamică
https://www.youtube.com/watch?v=uFReGC-w8Bs Manual
p. 43
La oprirea numărul 5, veți rezolva o problemăcu animale din
O5 junglă. Urmăresc în manual.
Problema 4 a), pag.43. Recitesc din manual. Lectura
Citirea și înțelegerea problemei. indepen.
Patricia citește enunțul problemei.
-Care este condiția problemei, dar întrebarea? Elevii răspund la întrebări.
-Despre ce se vorbește în problemă? -Este o problemă compusă care
-Ce se spune despre aceste animale? cuprinde o probl. de mărire a
-Ce ne indică valoarea 80 kg? Dar 50 kg? unui nr. cu câteva unități și o Frontal Algoritmiza
-Copii, dar voi ați recunoscut ce tip de problemă avem? probl. de aflare a sumei. rea
Organizarea enunțului în schemă -Leopard și panteră. Apre
-Care sunt cuvintele- cheie din problemă? -Leopardul cântărește 80 kg. verba
-Nu, dar știm că cântărește cu 50
-Ce cunoaștem despre leopard? kg mai puțin decât leopardul.
-Cunoaștem cât cântărește pantera?
Deci după semnul întrebării, scriem cu 50 kg mai puțin decât Tabla
leopardul. -Nu. creta
Se scriu cuvintele la tablă și monitorizez scrierea cuvintelor cheie 10
în coloană cu majusculă, pe rețeaua de pătrățele a caietului. -Trebuie să scriem întrebarea min
problemei. Analiza
O5 Se observă schema de pe tablă. -Cât cântăresc aceste animale problemei
-Am inclus toate datele în problemă?
-Ce trebuie să scriem? împreună?
Indepen
-Care este întrebarea probleme? -Acolada care înseamnă în total.
dent
-Cum vom scrie schemă? - Cât cântăresc aceste animale
Caiet,
-Care este întrebarea principală a problemei? împreună? Pe care trebuie să o
pix
Notăm schema problemei în caiețele. încercuim.

Leopard... 80kg kg -Nu putem, deoarece nu știm cât


Pantera... ? kg, cu 50 kg mai puțin cântărește pantera. Frontal
Scriu la tablă și monitorizez scrierea în caiete. -Putem, prin operația de scădere.
-Deoarece ne indică cu 50 kg
Rezolvarea problemei. mai puțin.
-Vom putea afla masa totală a Apre
-Putem răspunde direct la întrebarea problemei? De ce?
animalelor. Rezolvarea verba
-Dar putem să aflăm cât cântărește pantera? Prin ce operație?
-De ce alegem această operație? -Da, deoarece aceasta și este comentată
-Când vom ști cât cântărește pantera, ce vom putea afla în întrebarea principală a
continuare? problemei.
-Avem nevoie să aflăm aceasta în problemă? -Prin operația de adunare,
-Cum voi afla? De ce alegem această operație? deoarece ne întreabă masa totală
a animalelor.
La final cer elevilor întocmirea planului oral al rezolvării - În prima operație vom afla cât
problemei. cântărește pantera. Pentru Frontal Exercițiul Manual,
aceasta vom scădea 80 kg - 50 pix, caiet
R-re: kg = 30 kg Indivi-
1) 80 kg - 50 kg = 30 kg- cântărește pantera; În operația a doua vom afla dual
2) 80 kg +30 kg = 110 kg- în total. masa totală a animalelor. Pentru
aceasta vom aduna masa
Am rezolvat problema. Ce urmează să facem? leopardului cu masa panterei.
Scrierea răspunsului. 80 kg + 30 kg = 110 kg
-Cum vom proceda pentru a scrie răspunsul? -R.: Animalele cântăresc 210 kg.
Cer elevilor să recitească întrebarea. Cer formularea răspunsului
deplin, apoi a răspunsului scurt.
Scriu la tablă, monitorizez scrierea în caiete.
-Dar putem rezolva problema și printr-un exercițiu? Care ar fi el?
80 + (80+30) = 110.
Activități de postrezovare.
Sarcini de postrezolvare:
1) Modificați condiția problemei, astfel încât prima operație în
rezolvarea problemei să fie:
a) adunare ( cu 50 kg mai mult)
2) Modificați întrebarea problemei, astfel încât a doua operație în
rezolvarea problemei să fie scăderea.
(Răspunsuri: Cu cât mai multe kg cântărește pantera decât
leopardul?)
4. Evaluarea curentă, instructivă.

Cu multă perseverență am ajuns și la următoarea stație.


La popasul nr. 5. Vom efectua calcul în lanț. Fiecare elev are pe
masă câte un lanț de exerciții. Calcuți în coloniță pe caiet
O1 completând lanțul cu rezultatele obținute. Explicația EFI
Se efectuează verificarea rezultatelor. Copiii rezolvă lanțurile de pe
fișă independent în caiet. 4 Frontal Exercițiul
min

Fișe de
O3 lucru
-Iar acum haideți să verificăm rezultatele obținute.
Acum scriem aceste rezultate într-un șir.
Calculează suma numerelor obținute în casetele colorate și vei afla
cât cântărește în medie un tigru.
5. Bilanțul lecției. Concluzii.
Iată că am ajuns și la ultima stație. Ați fost atât de bravi, dar vreau 3 Frontal Analiză
să aud și părerea voastră. min Indepen PPT
Exprimă-ți părerea despre lecție, continuând gândul. Câțiva elevi exprimă opinii. dent Asaltul de Apre
Astăzi am învățat... idei verba
Mi s-a părut complicat...
Mă simt..., pentru că...
7. Anunțarea temei pentru acasă.
Scriu la tablă tema pentru acasă: Observă sarcinile din pagină. 1 Frontal Explicația Tablă,
Problema 4 b), ecuațiile p.43. Adresează întrebări eventuale. min manual,
Fac aprecieri generale și individuale asupra modului de participare agende
al elevilor în cadrul lecției.
Vă îndem să aflați istoria primului tren din lume.

S-ar putea să vă placă și