Sunteți pe pagina 1din 9

PROIECT DIDACTIC

Data: 25.02.2019
Studenta: Pleşca Veronica
Clasa: a III-a “B”
Instituţia: Liceul Teoretic “George Meniuc”
Disciplina: Limba şi literatura română
Unitatea de învăţare: Şi ei au fost copii...
Unitate de conţinut: Textul “Cea mai fericită zi”, după Alexandru Vlahuţă
Tipul lecţiei: Lecţia mixtă
Durata lecţiei: 45 minute
Competenţe specifice disciplinei:
1. Receptarea mesajului oral în diferite situaţii de comunicare.
2. Perceperea mesajului citit/audiat prin receptarea adecvată a universului emoţional şi estetic al textelor literare şi utilitatea textelor nonliterare.
3. Utilizarea scrisului ca tehnică psihomotrică şi ca abilitate de exprimare a gândurilor.
Unităţi de competenţe:
1.14. Descrierea/caracterizarea personajelor literare şi aprecierea lor conform faptelor relatate.
2.1. Utilizarea eficientă a tehnicilor de lectură corectă, conştientă şi fluidă, în scopul ajustării lor aproape de ritmul vorbirii fiecăruia.
2.7. Reproducerea integrală a textului în succesiunea planului, folosind adecvat mijloacele expresive.
Obiective operaţionale:
 cognitive:
OC1 – să citească corect, coerent, conştient şi expresiv textul;
OC2 – să îndeplinească diverse sarcini în baza textului;
OC3 – să-şi expună părerea vizavi de cele citite;
OC4 – să-şi îmbogăţească vocabularul cu cuvinte şi expresii noi, integrându-le în enunţuri proprii;
OC5 – să scrie corect săi / să-i.
 afective:
OA1 – să lucreze activ pe parcursul lecţiei, dând dovadă de creativitate şi ingeniozitate;
OA2 – să coopereze cu ceilalţi colegi în rezolvarea unor sarcini de lucru;
OA3 – să se mobilizeze în rezolvarea fiecărei sarcini de lucru.
 psiho-motorii:
OM1 – să-şi dirijeze efortul oculomotor către centrul de interes sugerat de învăţător.
Strategii didactice:
Metode şi procedee: conversaţia, explicaţia, exerciţiul, PPT, jocul didactic, pauza dinamică, televizorul.
Mijloace de învăţare: laptop, ecran, fişe, mânuţe colorate, microfonul, caietul elevului, manual.
Forme de organizare: frontal, în perechi, în grup, individual.
Forme de evaluare: evaluarea orală, evaluarea reciprocă, autoevaluarea.

Produsul Criterii de succes


P24 - Citirea cu voce a unui text C1. Citesc cursiv, fluid textul.
necunoscut C2. Articulez corect toate cuvintele.
C3. Respect intonația impusă de
conținut și de semnele de punctuație.
Referinţe bibliografice:

1. Curriculumul școlar pentru clasele I–IV. Chișinău, 2018;


2. Ghid de implementare a curriculumului modernizat, clasele I–IV, Chișinău: Lyceum, 2011;
3. Metodologia privind implementarea evaluării criteriale prin descriptori, clasa a III – a. MECC, 2017;
4. Buruiană M., Ermicioi A., Cotelea S., Limba română, Manual pentru clasa a III – a. Știința, 2016;
5. Buruiană M., ş.a.Limba română. Ghid pentru învăţători şi părinţi, clasa a III-a, Chişinău, Editura Ştiinţa, 2007;
6. https://www.didactic.ro/materiale-didactice.
Demersul didactic

Etapele lecţiei Ob. Activitatea învăţătorului/elevului Timpu Strategia didactică Evaluarea


l Metode şi Mijloace Forme de
procedee de organizar
învăţare e
Evocare 1.Salutul
-Bună dimineaţa copii! Azi e___________,__________,
Sper ca ziua de azi să ne aducă numai bucurii. Dar de ce? 1min Conversaţia Frontal
Cum vă gândiţi?

OA3 2. Verificăm tema pentru acasă 1min Caietul Individual Evaluare


OM1 elevului scrisă
3.Jocul didactic: Poştaşul
=> Se alege un copil care va fi poştaşul, va distribui
scrisori fiecărui grup: 1-mamă; 2-băiat; 3-văduvă; 4- 2min Exerciţiu Scrisoare În grup
muncea de mic; 5-pictor; 6-a asculta (ascultare). Grupele Poştaşul Aprecieri
scriu câte două propoziţii şi le citesc. –Termenii pe care i- verbale
aţi descoperit în scrisoare sunt extraşi din lecţia pe care o
vom studia astăzi.
Realizarea 4.Intuirea subiectului lecţiei
sensului Elevii sunt anunţaţi că la lecţia de astăzi vor studia textul 1min Descoperire Ecran Aprecieri
„Cea mai fericită zi”, după Alexandru Vlahuţă. PPT Frontal verbale
Se anunţă obiectivele: veţi citi textul, veţi îndeplini diverse
sarcini asupra textului, veţi coopera cu ceilalţi colegi etc. Explicaţia

=>Subiectul lecţiei este prezentat în PPT. Elevii scriu data,


temă în clasă şi subiectul.
- Li se prezintă informaţii generale despre autor şi opera Date
lui: biografice Frontal
Alexandru Vlahuță (n. 5/09/1858, Pleșești, azi PPT
Alexandru Vlahuță, județul Vaslui — d.19/11/1919, 3min Descoperire Portretul
București) a fost un scriitor român, una dintre cele mai
cunoscute cărți ale sale fiind România Pitorească. A
OC4 funcționat ca profesor la mai multe instituții de învățământ
bucureștene. Casa în care a locuit este astăzi Muzeul Apreciez
Memorial „Alexandru Vlahuță”. Explicaţia capacitatea
-Ce aţi reţinut? 1min de a
=>Le spun copiilor că în text vor întâlni următoarele formula
cuvinte noi (a zugrăvi, tezaur, izbândă, a înfrunta). enunţuri cu
- Includeţi cuvintele date în enunţuri proprii. cuvintele
noi
OC1 LECTURA TEXTULUI
OC2 * Vă propun să începem lectura textului. 3min
OC3 Ce pași trebuie respectați atunci când citești cu voce un Individual
OA2 text necunoscut? Auto- Fişa cu Evaluez
* Va citi copilul numele căruia este extras din coşul Evaluarea criteriile capacitatea
fermecată. de succes de a citi în
* Lectura model: (muzică) ritm
- Ce ați simțit în timpul lecturii? 3min Lectura Manual propriu
- Ce ați văzut, ce aţi auzit dincolo de text? model
-Aţi avut parte de astfel de evenimente până acum?

* Citirea în lanț –Un elev începe lectura. Citeşte o


propoziţie şi numeşte un alt coleg să continue lectura.– 4min Lectura în Manualul Individual
Ce alte cuvinte noi aţi întâlnit? lanţ Apreciere
verbală
* Lectura pe fragmente:
Care este personajul principal din text?
De la cine a învăţat Nicu să citească și să scrie? 5min Lectura pe Manualul Individual
Unde a făcut el doi ani de ucenicie? fragmente
Ce a început Nicu să facă, întorcându-se acasă?
De ce iconiţele lui erau considerate aducătoare de noroc?
Ce ne sugerează titlul textului?
De ce maestrul nu acceptă propunerea prietenior de a
rămâne în Franţa? 5min
* Lectura selectivă: Citește propozițiile în care găsești
răspunsul următoarelor întrebări:
- La ce vârstă Nicolae intră ucenic la un iconar? 3min
- La ce vârstă vinde primele iconiţe? Lectura Manualul Frontal
- Ce a devenit micul iconar? selectivă

*Să expună starea postlecturală:


-Ce aţi simţit în timpul lecturii Evaluez
-Ce imagini v-au impresionat Frontal capacitatea
-Ce sentimente v-a trezit textul 1min Conversaţia Manualul de a
formula
*Să continue ideile principale ale textului:(ex.3 pag133) răspunsuri
1.Urmând exemplul fratelui...(Nicu a intrat ucenic la un
iconar).
2.Întors acasă, Nicu…(a început să picteze singur iconiţe)
3.Într-o zi, micul iconar...(i-a adus mamei primii bani Evaluez
câştigaţi de el.) capacitatea
4.Opera marelui pictor… (îmbogăţeşte tezaurul artei de a
româneşti) 4min Conversaţia Televizoru În perechi formula
-Televizorul – jurnalist răspunsuri

 Imaginaţi-vă că sunteţi personajul principal –


Nicu şi aveţi un jurnal personal. Scrieţi
sentimentele şi trăirile pe care le-aţi avut în ziua
când aţi câştigat primii lei pentru munca depusă. 3min Jocul de rol Caiet Individual

Reflecţia Cine este personajul principal al textului?

Nicolae Grigorescu s-a născut în satul Pitaru, jud.


Dâmboviţa, în ziua de 15 mai 1838, într-o casă plină de 2min Explicaţia Imagini, frontal Observarea
griji, fiind al 6-lea copil. Când avea 5 ani, moare tatăl Observarea PPT sistematică
pictorului, Ion, iar mama lui, Ruxandra, se mută cu cei 7
copii la Bucureşti, în casa unei mătuşe. La 10 ani intră Explicaţia
ucenic la un iconar. La 12 ani începe să facă iconiţe pe
care le vinde. Până la 22 ani pictează biserici, mănăstiri,
dă lecţii de pictură şi desen. La 23 de ani, pleacă la Paris
să studieze. Se stinge din viaţă la vârsta de 69 de ani. Prin
picturile lui deosebite rămâne viu în amintirea noastră.
Iată trei dintre ele:
1min

„Ţărăncuţă”
ORA a II-a
EVOCARE Se creează condiţii optime necesare bunei desfăşurări a 1min Manualul, Frontal
lecţiei. Pregătirea materialelor necesare. caietul de
lucru, fişe
OC2 Să completeze “Harta Textului” Harta Caiet În perechi Evaluare
Titlul.../Autorul.../Personajul principal.../ Personajul 2min Textului Pix scrisă
secundar.../ Date biografice.../ Patriotismul...
REALIZARE “Să scriem corect” – Îi rog pe elevi să citească următorul
A SENSULUI OC3 enunţ din text “Biata mamă a învăţat singură să citească şi 2min Explicaţia PPT Frontal Evaluare
să scrie, ca să-i poată învăţa şi pe copiii săi puţină carte.” Conversaţia Manualul orală
şi să-l explice: cum era mama lui Nicu? Caietul
Observăm împreună când se scrie prin cratimă şi când se elevului
scrie legat.
Ex. 2, pag 63- afişez în PowerPoint
Explicaţ sensul afirmaţiei: Preţul succesului este munca 3min Explicaţia Foaie Individual Aprecierea
– fiecare grup primeste o foaie A4. Scrie primul elev din Pix scrisă
grup, o pliază ca să nu se vadă ce a scri, o transmite
următorului elev; apoi se citeşte ce s-a primit

Descoperă pentru fiecare (Copilul; Mama pictorului)


însuşire fapte şi idei din text pentru care să o motiveze 7min Descoperire Fişă În perechi Aprecierea
OC2 cu enunţuri din text. Să introducă datele în tabel (Anexa Tabelul Pix scrisă
1).

Pauză dinamică. Elevii se ridică în picioare. Învăţătoarea 1min Pauză PPT


citeşte un şir de verbe. La auzul verbelor: elevii bat din dinamică Frontal
Oc4 palme (verb timpul prezent), tropăie din picioare (verb
timpul viitor)
Evaluare
orală
Activitate de cooperare. Lucru îngrup:
5min Exerciţiul PPT În grup
Gr I – Anexa 2 Conversaţia
Oc5 Gr II
OC2 Gr III
OA1 Gr IV
OM1 Gr V
Gr VI

Reflecţia Evaluez
=>Pălăriile gânditoare 6min Pălării Fişe În grup răspunsuril
e sarcinilor

=>Pictează Portretul textului: Portret PPT Individual Apreciere


Extinderea -Scrie într-o singură propoziţie despre ce este vorba în text scrisă
-Rezumă conţinutul textului printr-un cuvânt.
-La ce culoare te gândeşti când citeşti textul? De ce? 3 min
-Scrie ideea din text pe care o consideri cea mai
importantă
-Găsiţi un simbol grafic pentru textul dat.

Elevii prezintă portretul şi-l semnează.

Trei
=>Autoaprecierea culori: Individual Auto-
Elevii acroşează pe copac frunze-verde, flori- galbene sau 2 min verde- apreciere
roşii în funcţie de nivelul activităţii personale la lecţie. frunze;
flori
galbene şi
roşii

Explicaţia Agenda
 Tema pentru acasă 1min OHI elevului Frontal
Obligatoriu: A citi textul expresiv, M. Pag. 132-133
Harnici: M. pag. 129 ex. 4
Isteţi: C.E pag. 63 - 64

S-ar putea să vă placă și