Sunteți pe pagina 1din 6

Direcţia Educaţie Criuleni

Gimnaziul Işnovăţ

Proiect didactic

la limba şi literatura română

Clasa a VI –a

Subiectul:

„Soldatul de plumb” de Hans Cristian Andersen

Stan Nicolae,
profesor de limba şi literatura română,
grad didactic II,
master în management educaţional

2014
Proiect didactic la limba şi literatura română

Instituţia de învăţămînt: Gimnaziul Işnovăţ, raionul Criuleni


Profesor: Stan Nicolae, grad didactic II
Clasa: a VI-a
Data: 10 decembrie 2014-12-08

Unitatea de învăţare 8: A fost odată nu se termină niciodată...


Subiectul orei: Soldatul de plumb de Hans Cristian Andersen
Interpretarea textului literar.
Tipul lecţiei: de studiere a textului literar şi dezvoltare a competenţelor de comunicare.
Durata: 45 min.

Perspectiva interdisciplinară: Literatura-pictura, literatura-cinematografie.


Stratejii didactice: Jurnalul dublu, 6 palării, Filmuleţul(POWER Point) exerciţiul,
problematizarea, lucrul cu manualul, ciorchinelul.
Forme de lucru: frontal, individual, în grup.

Competenţe şi subcompetenţe:
8. Lectura, audierea şi interpretarea textelor literare şi nonliterare, în limita standardelor de
conţinut.
8.1. Lectura expresivă a textului epic.
8.2. Interpretarea textului epic(poveste)
4.1. Utilizarea dicţionarului de expresii, frazeologiisme, de simboluri

Obiective operaţionale:
O1- să comenteze mesajul naraţiunii;
O2- să definească sensul unor cuvinte şi expresii din text;
O3- să explice sensul unor simboluri din text;
O4- să caracterizeze personajele principale din text;

Motivaţia: Conturarea unui univers afectiv şi atitudional manifestat prin receptarea


operei scriitorului.

Materialul didactic: Calculator, desene a operelor scriitorului, postere, fişe.


Bibliografie:
Limba şi literatura română, A. Grama Tomiţa, L. Stati, ed. Cartier, Chişinău, 2012
Limba şi liteatura română, Ghidul profesorului clasa a VI-a, Cartier, Chişinău, 2012
Limba şi literatura română, Ghid de implementare a curricumului modernizat pentru
treapta gimnazială de învăţămînt,Chişinău, 2011
Curriculum şcolar pentru disciplina limba şi literatura română clasa a V-IX-a
Etapele lecţiei Durata Activitatea prifesorului Activitatea elevului Activităţi de
evaluare
Evocare 3 min. Consemnarea elevilor absenţi
Organizarea şi crearea atmosferei propice
clasei. lecţiei.
Profesorul le propune un joc... Elevii răspund la Spargerea
Ce cuvînt ţi-ar plăcea să fii? întrebări. gheţii
Cum crezi? Cine este cel mai
bătrîn?
Ce lucru este cel mai frumos?
Care este cel mai bun lucru?
Care este lucrul cel mai greu?

Verificarea 3 min. Revista mea Elevii comentează


temei pentru revistele alcătuite de ei.
acasă

Anunţarea Profesorul anunţă subiectul şi Elevii notează subiectul


subiectului şi a obiectivele lecţiei lecţiei
obiectivelor
lecţiei

Realizarea 25 Comentarea subiectului operei Lucrul în


sensului min literare. grup

Povestiţi pe scurt conţinutul Pălăria albă 6 pălării


povestei.

Prezentaţi sentimentele pe care Pălăria roşie


le-au trăit soldatul şi
dansatoarea

Cu ce fapte, comportamente nu Pălăria neagră


sunteţi de acord? Ce va
nemulţumit în această poveste.

Imaginaţi-vă că la întoarcere Pălăria galbenă


soldăţelul s-ar fi întîlnit cu o
Zînă bună care putea îndeplini
trei dorinţe. Cum credeţi ce
dorinţe ar fi avut soldatul de
plumb?

Ce aţi face dacă aţi avea o Pălăria verde


bagetă magică pentru această
poveste?

Să admitem că soldatul şi Pălăria albastră


dansatoarea au rămas în viaţă.
Ce s-ar întîmpla în acest caz?
Argumentaţi?
Explicaţi sensul cuvintelor:
Ex. 4. pag. 103.

Plimb- Element chimic, metal Lucrul cu


moale şi greu de dicţionarul
cromatică cenuţie-
albăstriu.

Satîr- Cuţit mare de bucătărie


cu lamă scurtă lată şi
grea. Secure folosită ca
armă de luptă.

Baionetă- Armă albă în formă de


sabie scurtă care se
poate fixa la ţava puştii.

-Ce înţelegeţi pin expresiile


din text:
Ex. 5. pag.103. Ex. 5. pag.103.

A intra în vorbă- A începe o conversaţie


cu cineva
A se uita în voie- A se uita liniştit ,calm.

A nu-şu lua ochii de la A se uimi


cineva-

A striga în gura mare- A ţipa

A se uita ţintă- A se uita drept, într-o


direcţie.

Reflecţia 10min Cum credeţi lexemul picior


este monosemantic s-au
polisemantic?

Găsiţi frazeologisme cu acest


cuvînt, să aibă diferite sensuri:
A lua peste picior-
a rîde de cineva.
A trăi pe picior larg-
a duce o viaţă bună.
A se pune pe picioare-
a se însănătoşi
A bate din picior-
a se răsti.
Identificaţi din text 2-3
simboluri:

Simbol Interpretare
Castel Simbolizează
singuranţa, simbol al Jurnalul
protecţiei, simbol al dublu
împlinirii,a destinului,
al perfecţiunii
spirituale, conştiinţa,
dorinţa aprinsă.

Plumb Simbol al greutăţii,


corporale şi al
individualităţii,
apăsarea sufletească,
suprarea, prabuşirea
speranţei, semn al
neputinţei, alungarea
lentă a oamenilor în
moarte.

Călătoria Simbolizează căutarea


adevărului, a păcii, a
nemuririi, încercarea,
dorinţa profundă de
schimbare.

Cum este personajul principal


din text?Găsiţi caracteristici
pentru acest personaj.

Soldăţelul de plumb Ciorchinelul

Soldatul de plumb Răbdător, viteaz,

ostean, îndrăgostit,

iubitor, gînditor,

beteag, înduioşat,

năzdrăvan.
Ce înveţi de la personajele
poveştii? 1. Că lumea e plină de
întîmplări minunate.
2. Drama iubirii dintr-
un soldat de plumb şi o
dansatoare de hîrtie.
3.Zbuciumul, necazul
soldatului de plumb.
4.În ce constă sensul
vieţii.
5. Că şi o jucărie are
viaţa ei.
Bilanţul lecţiei Bilanţul lecţiei cantativ şi
calitativ:
-Sinteza celor studiate la lecţie;
-Realizarea obiectivelor;
-Activitatea elevilor;
-Notarea elevilor.

Extindere
Tema pentru Ex.18. pag. 104. Elevii notează tema
acasă De alcătuit un „Proces pentru acasă
judiciar” Fetele vor acuza
personajelor. Băieţii vor apăra
personajele..

S-ar putea să vă placă și