Sunteți pe pagina 1din 6

PROIECT DIDACTIC

Clasa: a VI-a
Data:
Profesor:
Disciplina : Matematică
Unitatea de învăţare: Rapoarte si proportii
Tipul lecţiei : Lectie de sinteza
Locul de desfăşurare : Sala de clasă
Competenţe generale:
1. Cunoasterea si intelegerea conceptelor, a terminologiei si a procedurilor de calcul specifice matematicii;
2. Dezvoltarea capacitatii de explorare/ investigare si rezolvare de probleme;
3. Dezvoltarea capacitatii de a comunica utilizand limbajul matematic;

Competenţe specifice:

1. Identificarea rapoartelor , proportiilor si a marimilor direct sau invers proportionale in diverse enunturi
2. Reprezentarea unor date sub aspect de tabele/diagrame in vederea prelucrarii acestora
3. Alegerea metodei adecvate de rezolvare a problemelor in care intervin rapoarte , proportii si marimi direct.invers proportionale
4. Analizarea unor situatii practice cu ajutorul rapoartelor, procentelor sau proportiilor
5. Rezolvarea cu ajutorul rapoartelor si proportiilor a unei situatii problema si interpretarea rezultatelor

Obiectivele operaţionale ale lecţiei:

La sfârşitul lecţiei, elevii trebuie:


 O1. Să stabileasca raportul a doua marimi
 O2. Să calculeze p% dintr-un numar
 O3. Sa calculeze probabilitatea realizari unui eveniment
 O4. Să aplice proprietatea fundamental a proportiei
 O5. Sa foloseasca regula de trei simpla

Mijloace şi strategii didactice

1. Materiale suport: tabla, caiete, fişe de lucru, culegere


2. Metode: conversaţia, învăţarea prin descoperire, exerciţiul, explicatia
3. Forme de evaluare: conversatia orală , observarea sistematica, tema de lucru in clasa
4. Forme de organizare a activităţii: frontal, individual
5. Bibliografie:
 Matematica – editura VALERIU 2008, Virgiliu Schneider
 Clubul matematicienilor –clasa a VI-a, Partea a II-a-Marius Perianu, catalin Stanica, Dumitru Savulescu, 2013
 Mate 2000 - Sorin Peligrad, Dan Zaharia, Maria Zaharia-Editura Paralela 45, 2008
 www.didactic.ro .
Etapele lecţiei

1. Momentul organizatoric
2. Captarea atenţiei
3. Anuntarea subiectului si a obiectivelor
4. Reactualizarea cunostintelor
5. Fixarea cunostintelor si asigurarea feedback-ului
6. Incheierea lecției

DESFĂŞURAREA LECŢIEI

ETAPA OB. CONŢINUTUL METODE FORME DE


ORGANIZARE

Momentul Se pun absenţele, elevii îşi pregătesc materialele Conversaţia Frontal


organizatoric

(2 min)

Captarea Tema se verifică cantitativ şi calitativ (prin citirea rezultatelor) Conversaţia Frontal
atentiei O1 Sunt efectuate la tablă exerciţiile şi problemele la care elevii au întâmpinat
dificultăţi. Individual
(5 min) Elevii sunt atenţi şi reţin explicaţiile oferite în vederea soluţionării
exerciţiilor şi problemelor

Anuntarea Scriu titlul pe tablă: Exerciţii si probleme Conversaţia Frontal


subiectului si a
Anunţ obiectivele lecţiei
obiectivelor
(1 min)

Reactualizarea Elevii vor răspunde la întrebări, raspunsurile le vom aseza intr-un tabel:
1. Cum se calculeaza raportul numerelor a si b?
cunostintelor O1 Conversaţia Frontal
O2 2. Cum se determina p% dintr-un numar dat?
(15 min)
3. Ce este o proportie si care este proprietatea sa fundamentala?

4. Cum se determina termenul necunoscut dintr-o proportie?

5. Cand sunt marimile direct proportionale, dar invers proportionale?

6. Cum se scrie regula de trei simpla pentru marimi direct proportionale, dar
pentru marimi invers proportionale?

7. cum se calculeaza probabilitatea realizarii unui eveniment A?


Fixarea O1
cunostintelor si Pentru asigurarea feetback-ului elevii vor iesi la tabla sa rezolve cateva Exercitiul Individual
asigurarea O2
feedback-ului exercitii sub indrumarea profesorului
(24 min) O3

Incheierea Profesorul evaluează elevii care au răspuns la lecţie şi au participat cât mai
lectiei activ.
Conversaţia Frontal
Se anunţă tema pentru ora viitoare: fişa de lucru ex. ramase nerezolvate.
(3 min) Elevii sunt atenţi la aprecierile făcute de către profesor si notează tema
pentru ora viitoare.
Schema tablei

10. Exercitii si probleme

Rapoarte

Procente p
100 = p procente, (,, p la sută ”).

Proportii a c
=
b d ; extremii: a, d; mezii: b, c.

Proprietatea fundamentala a proportiilor a⋅d=b⋅c


Determinarea unui termen necunoscut dintr-o x c b ∙c
= → x=
proportie b d d
Marimi direct proportionale x↑ → y ↑
Marimi invers proportionale x↑→ y↓
Regula de trei simpla – marimi direct {a,b}d.p.{x,c}
proportionale a..............................x
b..............................c
a∙c
x=
b
Regula de trei simpla – marimi invers {a,b}i.p.{x,c}
proportionale a..............................x
b..............................c
b∙c
x=
a
Probabilitati nr . caz favorabil
P=
nr caz posibil
Fisa de lucru.

1. Calculati valoarea raporturilor numerelor de mai jos:


a) 7 si 6 b) 24 si 72
2. Calculati:

a) 27% din 1000 b) 73% din 400

3. Verificati daca se pot forma proportii cu numerele de mai jos:

a) 7, 12, 28 si 48 b) 50, 3, 7 si 100

x 7 14 6
=
4. Aflati x din : a) 5 = 2 b) x 9

5. Stabiliti valoarea de adevar a propozitiilor de mai jos:


a) Cantitatea caietelor si suma platita pentru ele sunt marimi invers proportionale.
b) Numarul muncitorilor si timpul necesar pentru efectuarea unei lucrari sunt marimi
direct proportionale.
6. a) Din 20 kg lămâi se obţin 12 l suc. Din câte kg lămâi se obţin 15 l suc ?

b) Daca 5kg de pere costa 7,50 lei, cat costa 9 kg de pere?

7. a) 6 muncitori termină o lucrare în 12 zile .În câte zile termină lucrarea 4 muncitori ?

b)6 robinete pot umple un rezervor in 9 ore. In cat timp vor umple acelasi rezervor 3

robinete?

8. Intr-o cutie sunt 15 caiete de matematica, 20 caiete de dictando. Se scoate la intamplare


un caiet. Care este probabilitatea ca el sa fie:
a) de matematica b) de dictando

c) cu foaie velina d) de matematica sau de dictando

9. Intr-o urna sunt 7 bile rosii, 5 bile negre. Se extrage la intamplare o bila. Care este
probabilitatea ca ea sa fie:
a) rosie b) neagra c) verde d)rosie sau neagra

S-ar putea să vă placă și