Sunteți pe pagina 1din 5

PROIECT DIDACTIC

Unitatea :
Profesor :
Data :
Clasa: a VI-a
Disciplina: Matematică - Algebră
Unitatea de învățare: Numere întregi
Tipul lecției : Lecție de fixare și consolidare a cunoștințelor
Subiectul lecției : Fixarea operațiilor cu numere întregi
Durata : 50 minute

COMPETENȚE GENERALE :
1. Identificarea unor date, mărimi și relații matematice, în contextul în care acestea apar
2. Prelucrarea unor date matematice de tip cantitativ, calitativ, structural, cuprinse în diverse surse informaționale
3. Utilizarea conceptelor și a algoritmilor specifici în diverse contexte matematice
5. Analizarea caracteristicilor matematice ale unei situaţii date

COMPETENȚE SPECIFICE:
1.3. Identificarea caracteristicilor numerelor întregi în contexte variate
2.3. Utilizarea operațiilor cu numere întregi pentru rezolvarea ecuațiilor și inecuațiilor
3.3. Aplicarea regulilor de calcul şi folosirea parantezelor în efectuarea operaţiilor cu numere întregi
5.3. Interpretarea unor date din probleme care se rezolvă utilizând numerele întregi

COMPETENEȚE DERIVATE:
CD1: Enunțarea regulile de calcul și proprietățile operațiilor cu numere întregi;
CD2: Efectuarea operațiilor cu numere întregi ;
CD3: Compararea numerelor întregi ;
CD4: Rezolvarea de probleme practice în care intervin numere intregi
CD5: Calcularea modulul și opusul unui număr întreg;
STRATEGII DIDACTICE:
a) Metode si procedee: conversația, explicația, exercițiul ;
b) Mijloace de realizare : fișa de lucru, fișa individuală, laptop, proiector ;
c) Forme de organizare : frontală, individuală.
Strategii didactice
Conţinut şi sarcini de învăţare
Forme de Metode şi Resurse

Compe
Etapele

vizate

Timp
tente
lecţiei organizare procedee

- pun absenţele
1. Moment - le cer elevilor să-şi pregătească materialele necesare desfăşurării activităţii 1’ frontală conversaţia catalog
organizatoric
- verific tema prin sondaj
2.Verificarea - clarific eventualele neclarități sau dificultăți întâlnite în temă 4’ frontală conversaţia caiete
temei culegere
Adresează elevilor următoarele întrebări:
3. - Ce este un număr întreg?Cum se notează mulțimea numerelor întregi?
Actualizarea - Ce înseamnă Z+ ? Dar Z- ? Ce este opusul unui număr întreg?
cunoştinţelor CD1 - Ce este și cum se mai numește modulul unui număr întreg?
- Cine este mai mare dintre două numere întregi pozitive? Dar dintre două numere tablă
întregi negative? Dar dintre unul pozitiv și unul negativ? 6’ frontală conversaţia cretă
- Cum se adună două numere întregi pozitive? Cum se scad două numere întregi? individuală
-Cum se înmulțesc două numere întregi? Cum se împart două numere întregi?
4. Captarea Actualizarea cunoștiințelor se va face utilizând aplicația laptop
atenţiei https://wordwall.net/ro/resource/29830890 2’ frontală conversaţia proiector
5.Anunţarea Anunță elevii că vor face o lecție de aplicații.
temei şi a Anunță competențele vizate spre a fi dezvoltate 1’ frontală conversaţia -tabla
competentelo -creta
r vizate
6. CD2 Profesorul împarte elevilor fișele de lucru.
Desfășurarea CD3 Scoate câte un elev la tablă pentru a rezolva exercițiile 20’ individuală exercițiul fișă de
activității CD4 din fișa de lucru. conversația lucru
CD5 frontală explicația
7.Obţinerea Profesorul propune elevilor rezolvarea celor fisei Comoara. fișă de
performanţei 10’ individuală exerciţiul lucru

9. Evaluarea Analizează rezultatele obținute de elevi. Face aprecieri verbale asupra cunoștiințelor și frontală conversația catalog
performanțele elevilor. Notează elevii care s-au remarcat. 4’ individuală explicaţia agendă
10. Tema Culegere pag. 34, Testul 1 conversaţia
pentru acasă Explică eventualele neclarități. 2’ frontală explicaţia culegere
FIȘĂ DE LUCRU

1. Stabiliți valoarea de adevăr a urmatoarelor propoziții:


0
28 1
a.  3  Z  b.  3  N c. Z d.    Z
7 3
2. Numiţi:
a. cel mai mic număr întreg de două cifre diferite.
b. cel mai mare număr întreg negativ de două cifre diferite.
3. Ordonați crescător următoarele numere întregi -2; 0; 3; -12; -10; 8; 10; -5.
4. Ordonați descrescător următoarele numere întregi -5; -8; +7; +4; -6; 0; -10.
5. Puneți unul din semnele <; =; > astfel încât să obțineți propoziții adevărate:
-5□-4; -1□1; -4 □ - 6; 0 □ 3; 1 □ -8; 0 □ -5; |-4| □ 4;

6. La ora 12, în fiecare zi a săptămânii din luna ianuarie, au fost înregistrate următoarele
temperaturi:

În ce zi a fost cel mai frig?

7. Efectuați :
a) -36:(-6+12-18) b) (-3)2  (-3)3 : (-32+6) 
c) 22-  45 : (9)  (4) 2  (2)  (1) 4 
b) Scrieți numărul -9 ca diferență de două numere întregi:
a) pozitive b) unul pozitiv, unul negativ

8. Într-o zi de iarnă, la ora 1800, termometrul indică -4oC. Până la ora 600 a zilei
următoare temperatura a scăzut cu 8oC. Ce temperatura va afișa termometru a doua zi,
la ora 600 ?
9. Din cauza secetei, nivelul apei în lac a scăzut cu 16 cm. După ploaie, nivelul apei a
crescut cu 9 cm şi este de 658 cm. Care a fost nivelul apei în lac până la secetă?

10. Efectuati: (-3)6:(-3)4  (12-32)-2[42+11:(-11)]


11. Determinați cardinalul urmatoarelor mulțimi:
a. A={xN | x≤4 }
b. C={xZ | -3≤x≤3 }
c. D={xZ+ | x≤4 }
d. F={xZ- | x≥-4 }

12. Scrieţi:
a) numărul 4 ca putere cu baza –2; b) numărul 9 ca putere cu baza –3;
c) numărul 8 ca putere cu exponentul 3; d) numărul 16 ca putere cu exponentul 2;
Comoara
Ca să puteţi lua comoara păzită de zmeu, trebuie să răspundeţi la 6
întrebări. Utilizaţi toate elementele date pentru a obţine
răspunsurile indicate.
a. -7; 2; 3; +; - → -6

b. -7; 6; 8; +; -; ( ) → 5

c. -8; -3; 2; -; -; ( ) → 7

d. -7; -6; 1; 2; +; -; -; ( ) → 0

e. -8; 2; 5; 7; +; -; -; ( ) → 12

f. 2; 5; 5; 6; -; -; -; ( ) → -4

S-ar putea să vă placă și