Sunteți pe pagina 1din 6

PROIECT DE LECŢIE

DATA: 26.01.2021

UNITATE DE ÎNVĂȚĂMÂNT: Școala Gimnazială „Gheorghe Nicolau” Români

CLASA: a VIII-a

PROFESOR: Țăbărnac Maria

DISCIPLINA: Matematică - Algebră

UNITATEA DE ÎNVĂŢARE: Calcul algebric

TITLUL LECŢIEI : Exerciții recapitulative

TIPUL LECŢIEI: lecție de fixare și consolidare

SCOPUL LECȚIEI:
 Fixarea și consolidarea materiei predate din capitolul „Calcul algebric”, prin rezolvarea de exerciții asemănătoare cu cele la care elevii au
întâmpinat dificultăți în rezolvarea lor pe parcursul capitolului.

COMPETENŢE GENERALE:
1. Identificarea unor date, mărimi și relații matematice, în contextul în care acestea apar
2. Prelucrarea unor date matematice de tip cantitativ, calitativ, structural, cuprinse în enunţuri matematice
3. Utilizarea algoritmilor și a conceptelor specifice în diverse contexte matematice
4. Exprimarea în limbaj specific matematicii a informațiilor, concluziilor și demersurilor de rezolvare pentru o situație dată
5. Analiza caracteristicilor matematice ale unei situaţii date

COMPETENŢE SPECIFICE
1.2 Identificarea componentelor unei expresii algebrice
2.2 Aplicarea unor reguli de calcul cu numere reale reprezentate prin litere
3.2 Utilizarea formulelor de calcul prescurtat și a unor algoritmi pentru rezolvarea ecuațiilor și a inecuațiilor
4.2 Exprimarea matematică a unor situațiiconcreteprin calcul algebric

OBIECTIVE OPERAŢIONALE:
La sfârşitul lecţiei, elevii vor fi capabili să:
- Identifice termenii asemenea dintr-o expresie algebrică și să recunoască formulele de calcul prescurtat;
- Efectueze calcule cu numere reale reprezentate prin litere și să aplice direct regulile și formulele de calcul prescurtat în expresii algebrice;
¿
- Determine soluțiile unei ecuații de forma a x 2 +bx+ c=0 , unde x ∈ R , a∈ R , b , c ∈ R .
STRATEGII DIDACTICE: .
- METODE ŞI PROCEDEE: conversaţia euristică, exerciţiul, explicaţia.
- MIJLOACE DE ÎNVĂŢĂMÂNT: fişe de lucru, manualul, laptop, tabletă, telefon.
- FORMA DE ORGANIZARE: frontal, individual, pe grupe.
- RESURSE
1. umane: elevi;
2. temporale:45 minute;

BIBLIOGRAFIE:
o Dorin Linț, Maranda Linț, A.C.Bîrta, Matematică-manual pentru clasa a VIII-a, Editura Litera, 2020.
o Gabriel Popa, Dorel Lughian, Adrian Zanoschi, Gheorghe Iurea, Culegere de matematică ,clasa aVIII-a , Editura Paralela 45, Piteşti, 2020.
o Programa pentru disciplina matematică - clasa a VIII-a, București, 2009.
Desfășurarea lecției
Etapele lecţiei Activitatea profesorului Activitatea elevilor Metode și Forma de Evaluare
procedee organizare
I. Profesorul notează în catalog elevii absenţi Elevii se pregătesc cu cele necesare -conversaţia; -frontal
Moment şi verifică dacă sunt condiţii optime pentru pentru lecţie.
organizatoric desfăsurarea lecţiei.
(2 min)
II. Se verifică frontal tema, eventual se lucrează Elevii răspund oral la întrebările pe -frontal Aprecieri
Verificarea -conversaţia; verbale
la tablă exerciţiile mai dificile pe care n-au care le primesc.Elevii anunță
cunoștințelor -explicaţia.
anterioare știut să le efectueze elevii acasă. eventualele neclarități pe care le-au
(5 min)
Amintim pe scurt noțiunile teoretice învățate întâmpinat în rezolvarea temei.
în capitolul Calcul algebraic. Elevii compară răspunsurile din
caiete şi argumentează răspunsurile
lor, corectând eventualele greşeli.

III. Se anunţă tema şi obiectivele urmărite: Elevii notează titlul în caiete și -conversaţia; -frontal;
Anunţarea Lecţia de azi se numeşte : „Exercií ascultă obiecivele lecției. -explicaţia. -individual.
temei şi a recapitulative”
obiectivelor Astăzi ne propunem să remediem
(1 min) neclaritățile pe care le-am remarcat în
lecțiile anterioarea.
IV. Elevii vor fi împărțiți în grupe de -conversaţia; -frontal Aprecieri
Reactualizarea Profesorul distribuie elevilor fișe de lucru câte 3 sau 4 elevi, fiecare grupă - exercițiul; - individual verbale și cu
și consolidarea (Anexa 1) și îi împarte în grupe. având de rezolvat o categorie -explicația. -pe grupe. puncte bonus
cunoștințelor Oferă indicații despre modul de organizare. diferită de exerciții.
(35min) Profesorul oferă indicații fiecări grupe de Un reprezentant al fiecărei grupe va
elevi dacă este cazul. expune oral, iar porfesorul notează
Echipa 1: 1-a,d; 2,3,4-a. pe tabla digitală, rezolvarea
Echipa 2: 1-b,e; 2,3,4-b. exercițiului primit.
Echipa 3: 1-c,f; 2,3,4-c. Fiecare elev își notează pe caiet
toate exercițiile rezolvate la tablă.
V . Evaluarea Aprecieri generale asupra modului în care Elevii îşi notează tema. -conversaţia -frontal; Aprecieri
şi tema pentru au participat la activitate. -individual. verbale și în
acasă Se anunţă tema pentru acasă: exercițiile catalogul
(2 min) rămase nerezolvate de pe fișa de lucru și profesorului
T1/pag 72 din culegere. cu puncte
bonus.
Fișă de lucru- (ANEXA 1)
1. Descompuneți în factori folosind formulele de calcul prescurtat:
a) x 2+ 6 x+ 9;
b) 4 x2 −4 x +1;
c) 16 x 2+ 8 xy + y2 ;
d) 4 x2 −1;
e) 49−9 y 2;
f) 16 x 4− y 4.
2. Simplificați fracțiile algebrice:
x+1
a) ;
3 x +3
2
x −1
b) 2 ;
x +2 x+ 1
2
4−x
c) 2 .
x +8 x +16
3. Aduceți expresiile algebrice la forma cea mai simplă:
x+ 1 x+1
a) E ( x )= : −1 ;
x−2 x+3
2
3 ( x +7 ) −25 x−12
b) E ( x )= − 2 ∙ ;
2 x −144 2 x+ 4
( x 2+3 x +2 ) ( x 2+ 4 x +3 ) 1
c) E ( x )= ∙ .
( x 2+ 5 x +6 ) x +1
4. Rezolvați în mulțimea numerelor reale ecuațiile:
a) 2 x2 −3 x −2=0 ;
b) x ( x−2 )−4 ( x +1 ) =3;
x+ 1 x x2+ 4
c) + = 2 .
x−2 x+ 2 x −4

S-ar putea să vă placă și