Sunteți pe pagina 1din 4

Proiect didactic

Profesor:
Disciplina de învățământ:Matematica/algebra
Clasa : a IX-a
Data:
Numărul lecției în sistemul de lecții:
Numărul lecției conform orarului: 2
Durata lecției:45 min
Capitolul/Modulul/Unitatea de învățare:Inecuații și sisteme de ecuații.
Subiectul lecției:Oră de sinteză integrativă.
Unități de competență:
4.1. Identificarea şi aplicarea terminologiei, a notaţiilor aferente noţiunilor de ecuaţie, inecuaţie, sistem de ecuaţii, sistem de inecuaţii în diverse contexte.
4.2. Analizarea rezolvării unei ecuaţii, inecuaţii, sistem în contextul corectitudinii, al simplităţii, al clarităţii şi al semnificaţiei rezultatelor.
4.4. Alegerea metodei adecvate de rezolvare a ecuaţiilor, inecuaţiilor, sistemelor de ecuaţii şi inecuaţii.
4.7. Elaborarea unui plan de acţiuni privind rezolvarea problemei, utilizînd ecuaţii, inecuaţii, sisteme de ecuaţii, inecuaţii, inclusiv a problemelor din
practică.
Obiective lecției: La finele lecției elevii vor ficapabili:
 O1- să reperezinte pe axa de numerelor intervale de numere reale.
 O2- să rezolve inecuații și sisteme de inecuații de gradul I cu o necunoscută și reductibile la aceasta, folosind relațiile de echivalență pentru
inecuații.
 O3- să rezolve în R inecuații de gradul II cu o necunoscută utilizînd graficul funcței de gradul II și /sau metoda intervalelor.
 O4-să elaboreze un plan de acțiuni privind rezolvarea problemei, utilizînd inecuații, sisteme de inecuații.
 O5- să utilizeze terminologia și notațiile aferente noțiunilor, sistem de inecuații..
Tipul lecției:Lecție de formare a capacităților de analiză și sinteză a cunoștințelor
Strategii didactice:
a)Forme:frontal, individual, în perechi
b) Metode:metoda exercițiului,problematizarea, explicația,algoritmizarea,spargerea gheței, sinteză integrativă
c) Mijloace de învățămînt :I.Achiri,A.Braicov,O.Șiputenco, Matematica. Manual.Clasa a IX-a.Ed .Prut Internațional .Chișinău 2013.
Instrumente Web : Prezentarea Power Point ,Computerul,Proector
Evaluarea:
a) Tipul evaluării: formativă, orală, scrisă, evaluarea reciprocă.
b) Forme,metode,tehnici de evaluare,produse: evaluarea interactivă –Test,.Produse:probleme rezolvate,exerciții rezolvate, test rezolvat,
răspunsuri orale , postări PPT
Scenariul lecției
Nr.crt. Scenariul Timpul Obiective Activitatea profesorului Activitatea elevului Evaluarea
lecției
1 Evocarea 3 min  Salutare elevi. Cum vă simțiți astăzi. Totu-i
bine.Sunteți sănătoși ,deci sa avem cu toții o Elevii se pregătesc de lecție.
zi frumoasă, ceea ce le dorim la toți cei ce ne
văd și ne aud.
 Pentru a realiza un climat relaxant și
reconfrotant și pentru a dezinhiba elevii, se
realiează exercițiul de spargere a gheții: Elevii răspund creativ, la întrebările Oral
Jocul, „Dacă aș fi...ce-aș fi?” . Elevii extrag propuse.
câte o fișă colorată (roșu, galben, albastru)
cu una din întrebările
1. Dacă aș fi floare, ce floare aș fi?
2. Dacă aș fi un personaj dintr-o carte, ce
personaj aș fi?
3. Dacă aș fi un professor de matematică,
aș fi?
Se impart în 3 grupe după culori.
2 Realizarea 25min O1 1. Fiecare grupă primește câte o fișă de lucru. Elevii rezolvă acest în caiete.
sensului O2 Scrieți inecuația și reprezentați grafic Rezultatele sunt scrise pe tabla Evaluarea
O3 intervalul. reciprocă
O4 Fișa N.1.1a ¿ [ 3 ; ∞ ) b ¿ (−5 ; 7 ]
O5 Fișa N.1.2 a ¿ (−∞ ; 7 ) b ¿ [ 3 ; 7 ]
Fișa N.1.3 a) (-4 ; 9) b ¿ ( 2 ;+∞ ¿

2. Rezolvați inecuațiile în mulțimea numerelor


reale.
Fișa N2.1 3 x+ 4 ≤ 7
Fișa N2.2 5 x−3 ≥7
Fișa N2.3 4 x−5 ≤7

3. Aflați mulțimea soluțiilor inecuaței.


Fișa N.3.1 6x2 -7x +2>0
Fișa N.3.2 x2 - x - 6 >0
Fișa N.3.1 8x2 + 10x – 3 < 0

3 Reflecție 10min Ex.14 pag.113

Un autobuz a făcut într-o zi 8 curse şi a transportat Elevii rezolvă împreună cu profesorul. Evaluare
O1 mai mult de 187 de pasageri, astfel încît toate Sitemul orală
O2
O3
locurile au fost ocupate şi numai într-o cursă doi
pasageri au călătorit în picioare. În ziua următoare,
acelaşi autobuz a făcut 15 curse şi a transportat mai
{158 x+x −3<367
2> 187 scris
Frontală
O4
O5 puţin de 367 de pasageri. În total, în această zi,
numai trei locuri n-au fost ocupate. Aflaţi cîte locuri
are autobuzul

4 Bilanțul lecției 5 min Ce am învățat nou azi la lecție? Incuacuți , și sisteme de inecuații care
Unde vom utilize ceea ce am studiat la ora de astăzi. se reduc la rezolvarea inecuațiilor de
Formula succesului.Marele savant german Alber gradul un.
Einștein Întrun moment de relaxare a descoperit La rezolvarea problemelor cotidiene.
formula succesului X=A+B+C, unde A- munca,
B odihna,joaca C-? . Vă rămâne să determinați ce
este C.

5 Tema pentru 2 min Din manual.Ex. 12 pag.113 Elevii notează tema de acasă
acasă pentru acasa Matematica clasa IX.

S-ar putea să vă placă și