Sunteți pe pagina 1din 5

PROIECT DIDACTIC

DATA : 9.11.2022
CLASA : a V-a
INSTITUŢIA : Gimnaziul nr.2, o. Drochia
PROFESOR: Trestianu Natalia
DISCIPLINA: Matematică
UNITATEA DE ÎNVĂŢARE: Mulțimea numerelor naturale
TEMA: Criteriile de divizibilitate cu 2, 5, 10. Rezolvarea exercițiilor
TIPUL LECŢIEI : lecţie de formare a capacităţilor de aplicare a cunoştinţelor
DURATA ACTIVITĂŢII : 45’
COMPETENŢE SPECIFICE: CS3, CS5
UNITĂŢI DE COMPETENŢE : 1.1-1.4
OBIECTIVE OPERAŢIONALE:
O1- să aplice corect notaţiile relaţiei de divizibilitate;
O2- să identifice numerele divizibile cu 2, 5 sau 10 dintr-un şir de numere naturale;
O3- să utilizeze criteriile de divizibilitate pentru numerele scrise în baza 10 care au în componenţa lor litere în loc de cifre;
O4- să diferențieze criteriile de divizibilitate în diferite contexte.
TEHNOLOGII DIDACTICE:
 Forme: frontală, individuală
 Metode: brainstorming, calculul oral, conversaţia, explicaţia, exerciţiul, ciorchine, lucrul cu manualul;
 Mijloace: planşă, prezentare Power Point, fişă de lucru;
STRATEGII DE EVALUARE: evaluare curentă, orală, scrisă.
BIBLIOGRAFIE :
- I.Achiri, A. Braicov, O.Şpuntenco, L.Ursu. Matematică, clasa a V-a. Chişinău, editura Prut Internaţional.
- Ion Achiri ş.a Matematică. Culegere de exerciţii şi probleme, clasa a V-a. Chişinău, editura Prut Internaţional.
DEMERSUL DIDACTIC
Momentele

Timp
lecţiei Ob Activitatea profesorului Activitatea elevilor
op

Salutul! Se salută!
1. Organizarea clasei 1’ Se asigură condiţiile optime pentru Îşi pregătesc cele necesare pentru lecție.
desfăşurarea activităţii.

2. Verificarea temei de acasă Verificarea temei elevilor prin sondaj,


Reactualizarea cunoștințelor 4’ dialog profesor–elev, elev-elev, prin Prezintă temele.
și capacităților obținute confruntarea rezultatelor. În cazul în care
anterior apar diferenţe mari la rezultat se rezolvă
problema la tablă;
Se reactualizează cunoștințele printr-un Elevii participă la discuții, cu răspunsuri complete și
10’ calcul oral și printr-un ciorchine. exemple.
O4

3. Predarea-învăţarea Se anunță subiectul lecției și obiectivele Ascultă cu atenţie. Scriu în caiete.


materiei noi. 2’ Se anunță la ce pagină este tema în Caută în manual.
manual.
8’ În vederea reactualizării cunoştinţelor Fiecare elev este atent și răspunde la întrebările propuse.
O1 anterioare despre tema dată se propune
spre rezolvare orală (Sarcina 1). Rezolvă sarcinile concomitent cu informaţiile primite cu
Se verifică pe loc corectitudinea ajutorul prezentării. Se autocorectează.
- răspunsurilor date de elevi.
Se predă materia nouă cu scheme și Notează în caiete, ascultă atent, pun întrebări.
explicații (Anexa 1).
Se propune spre rezolvare împreună cu Rezolvă împreună cu profesorul.
O4 profesorul un exemplu(Sarcina 2).
4. Consolidarea materiei şi O1 10’ Se propune spre rezolvare frontală cu un Elevii rezolvă, pun întrebări.
formarea capacităţilor (la elev la tablă Ex._______/____
nivel de reproducere).
- La tablă se invită 2 elevi, clasa se împarte Elevii rezolvă împreună cu elevii de la tablă, compară
în 2 variante și rezolvă Ex._______/____. rezultatele.
Se face schimb de răzultate.

O4
7. Evaluarea 13’ Activitate independentă (Sarcina 3).
(curentă, instructivă, fără O1 Fiecare elev rezolvă sarcina primită.
aprecieri cu note).
Prezintă fişele.
-
Se face bilanțul lecției prin întrebări Participă activ la activitate
referitoare la tema dată/ ciorchine/ careu de
8. Bilanţul lecţiei. cuvinte/etc.
Concluzii O4 Se fac aprecieri asupra activităţii elevilor. Ascultă cu atenţie.
Se notează elevii activi.

EXTINDERE
7.Temă de acasă Găsește 3 domenii unde se aplică tema
2’ studiată. Ascultă cu atenţie.
De rezolvat: Ex._______/____. Scriu în agende
De studiat: Tema:___/___.

Anexa 1

S-ar putea să vă placă și