Sunteți pe pagina 1din 4

PROIECT DIDACTIC

DATA :
CLASA : a IX-a
INSTITUŢIA : Gimnaziul nr.2, o. Drochia
PROFESOR: Trestianu Natalia
DISCIPLINA: Informatica
UNITATEA DE ÎNVĂŢARE: Calcul tabelar
TEMA: Funcții. Clasificare și utilizare.
TIPUL LECŢIEI : mixtă
DURATA ACTIVITĂŢII : 45’
COMPETENŢE SPECIFICE:
CS1- Utilizarea instrumentelor cu acțiune digitală în scopul eficientizării proceselor de învățare, manifestând abordări inovatoare și spirit practic.
CS4- Prelucrarea digitală a informațiilor text, numerice, grafice, audio și video, manifestând interes pentru învățarea activă, pentru comunicare și colaborar.
UNITĂŢI DE COMPETENŢĂ :
- Definirea tipurilor de date și introducerea valorilor în foile de calcul.
- Crearea în foile de calcul a seriilor de valori.
- Utilizarea funcțiilor predefinite pentru rezolvarea problemelor din matematică, fizică, pentru prelucrarea textelor.
OBIECTIVE OPERAŢIONALE:
O1 – să identifice funcții utilizate frecvent în aplicațiile de calcul tabelar;
O2 – să reprezinte, în tabele, rezultatele obținute prin aplicarea funcțiilor studiate;
O3 – să aplice formule de calcul şi funcţii în rezolvarea unor probleme specifice domeniului lor de activitate.
TEHNOLOGII DIDACTICE:
 Forme: frontală, individuală, în perechi.
 Metode: careul de cuvinte, conversaţia, explicaţia, algorimizarea, activitatea cu manualul, exerciţiul aplicativ, ciorchinele.
 Mijloace: calculator, fişă de lucru;
STRATEGII DE EVALUARE: evaluare curentă, orală, scrisă.
BIBLIOGRAFIE :
- Gremalschi A., Gremalschi L. Manual de Informatică pentru clasa a 8-a. Știința 2019.
- Gremalschi A., Chistruga Gh., Ciobanu I., Corlat S., Golubev Sv., Vasilache Gr., Mihalache L., Cheptănaru D. Ghid de implementare a curriculumului, ediția
2019. Clasele VII-IX. Lyceum, Chişinău, 2020.

1
DEMERSUL DIDACTIC
Momentele
lecţiei Ob Activitatea profesorului Activitatea elevilor
Timp
op

EVOCAREA 
Salutul! Se salută!
  1. Organizarea clasei  2’ Se asigură condiţiile optime pentru desfăşurarea activităţii. Îşi pregătesc cele necesare pentru
lecție.

2. Verificarea temei de acasă Verificarea temei elevilor prin sondaj, dialog profesor–elev, elev-
4’ elev, prin confruntarea rezultatelor. În cazul în care apar diferenţe Prezintă temele.
O4 mari la rezultat se rezolvă problema la tablă;
Reactualizarea 4’ Elevii participă la discuții, cu
cunoștințelor și capacităților Se reactualizează cunoștințele printr-un calcul oral și printr-un răspunsuri complete și exemple.
obținute anterior ciorchine.

REALIZAREA SENSULUI 
3. Predarea-învățarea Se anunță subiectul lecției și obiectivele Ascultă cu atenţie. Scriu în caiete.
materiei noi O1 2’ Se anunță la ce pagină este tema în manual. Caută în manual.

10’ În vederea reactualizării cunoştinţelor anterioare despre tema dată Fiecare elev este atent și răspunde la
-
se propune spre rezolvare orală (Anexa 1) întrebările propuse.
Se verifică pe loc corectitudinea răspunsurilor date de elevi. Rezolvă sarcinile concomitent cu
Se predă materia nouă cu scheme și explicații (Anexa 1). informaţiile primite cu ajutorul
O4 Se propune spre rezolvare împreună cu profesorul un prezentării. Se autocorectează.
exemplu(Anexa 1). Notează în caiete, ascultă atent, pun
întrebări.
Rezolvă împreună cu profesorul.

2
REFLECŢIE 
3. Consolidarea materiei și O1 8’ Se propune spre rezolvare frontală cu un elev la tablă Elevii rezolvă, pun întrebări.
formarea capacităților Ex._______/____
-
La tablă se invită 2 elevi, clasa se împarte în 2 variante și rezolvă Elevii rezolvă împreună cu elevii de la
Ex._______/____. tablă, compară rezultatele.
Se face schimb de răzultate.
O4
5. Evaluarea 10’ Activitate independentă (Anexa 1).
O1 Fiecare elev rezolvă  sarcina primită.

Prezintă fişele.
-

Se face bilanțul lecției prin întrebări referitoare la tema dată/ Participă activ la activitate
6. Bilanţul lecţiei. ciorchine/ careu de cuvinte/etc.
Concluzii Se fac aprecieri asupra activităţii elevilor. 
O4
Se notează elevii activi. Ascultă cu atenţie.

EXTINDERE
7. Anunțarea temei pentru Găsește 3 domenii unde se aplică tema studiată.
acasă 5’ De rezolvat: Ex._______/____. Ascultă cu atenţie.
De studiat: Tema:___/___.  Scriu în agende

3
Anexa 1

S-ar putea să vă placă și