Sunteți pe pagina 1din 4

ŞCOALA DE ARTE ŞI MESERII NR.

1 PĂUNEŞTI

PROIECT DIDACTIC

Propunător: Severin Cristinel


Data:
Clasa a VII-a
Obiectul: Matematică – Algebră
Tema: Inecuaţii de gradul I cu o necunoscută

Obiective cadru:
1. Cunoaşterea şi şi înţelegerea conceptelor, a terminologiei şi a procedurilor de calcul
specifice matematicii.
2. Dezvoltarea capacităţii de explorare/investigare şi rezolvare de probleme;
4. Dezvoltarea interesului şi a motivaţiei pentru studiul şi apicarea matematicii în
contexte variate

Obiective de referinţă:
1.5 să utilizeze elemente de calcul numeric sau algebric pentru simplificarea unor
calcule, rezolvarea unor ecuaţii sau inecuaţii;
2.2 să investigheze valoarea de adevăr a unor enunţuri; să selecteze informaţii
relevante, în mulţimea datelor de care dispune
2.4 să analizeze veridicitatea unor rezultate obţinute prin procedee diverse (măsurare,
calcul raţionament).
4.1 să identifice utilizări ale unor concepte şi metode matematice studiate, în
rezolvarea unor situaţii problemă sau probleme practice.

Obiective operaţionale:
O1- să transpună o propoziţie într-o inegalitate;
O2- să aplice proprietăţile relaţiei de inegalitate pentru aducerea la o formă mai
simplă a unor inegalităţi;
O3 – să determine elementele unei mulţimi în condiţii precizate;
O4 – să cunoască terminologia aferentă noţiunii de inecuaţie;
O5 - să rezolve inecuaţii prin transformări echivalente utilizând proprietăţile relaţiei
de inegalitate
O6 – să verifice dacă un număr este soluţie a unei inecuaţii;
O7- să identifice mulţimea soluţiilor unei inecuaţii dintr-o listă de răspunsuri posibile;
O8-să utilizeze elemnte de calcul algebric în rezolvarea inecuaţiilor.

Obiectiv afectiv:
OA – să participe activ şi afectiv la lecţie.

Strategii didactice: conversaţie euristică, algoritmizare, descoperire, exerciţiu,


explicaţie; fişe de lucru;
Desfăşurarea lecţiei
Momentele Ob. Conţinutul lecţiei Strategii
lecţiei didactice
1. Moment Profesorul creează condiţiile necesare desfăşurării
organizatoric lecţiei. Verifică dacă elevii au cele necesare pentru
lecţie. Distribuie fişele de lucru. Verifică prezenţa
elevilor
2. Captarea OA Este scris titlul pe tablă: ,,Inecuaţii de gradul I cu o
atenţiei necunoscută”
Informarea Vom reactualiza (lecţia anterioară):
elevilor cu 1. Proprietăţi ale relaţiei de inegalitate în R;(fişa de
privire la lucru – Partea I)
obiectivele 2. Inecuaţii de forma ax +b <0 (≤, >, ≥), a,b R, x
urmărite Z;
3. Rezolvarea inecuaţiilor prin transormări echivalente
Vom exersa rezolvarea inecuaţiilor îndeplinind
cerinţele din fişa de lucru:
4. Exerciţii
3. OA Profesorul verifică temă făcând eventuale observaţii conversaţie
Reactualizare şi sugestii. Notează în fişa de verificarea a temei
a calificative acordate pentru elevii a căror temă a fost
cunoştinţelor verificată.
însuşite În acest timp elevii rezolvă pe caiete şi la tablă
anterior cerinţele din fişa de lucru – Partea I
Verificarea 1. Proprietăţi ale relaţiei de inegalitate în R
temei Fişă de lucru
Partea I
O1 1. a) Transpune următorul enunţ într-o inegalitate:
,, Dacă din 4 scădem dublul unui număr întreg algoritmizare
obţinem un număr mai mic sau egal cu 0.”
R: 4-2x≤0
b) Adună în fiecare membru al inegalităţii obţinute
la punctul a) opusul numărului 4.
O2 R: -2x<-4
c) Înmulţeşte inegalitatea obţinută la punctul b) cu
cel mai mare număr întreg negativ;
R: 2x >4
d) Simplifică inegalitatea de la punctul c) prin 2
R: x>2
O3 e) Scrie elementele mulţimii numerelor întregi mai
mari decât 2.
R: {3, 4, 5, ...}
Momentele Ob. Conţinutul lecţiei Strategii
lecţiei didactice
4. OA Elevii sunt întrebaţi dacă recunosc tipul de propoziţii explicaţie
Prezentarea din răspunsurile la cerinţele din fişa de lucru.
materialului R Inecuaţii.
stimul Profesorul îi informează pe elevi că enunuţul transpus
în inegalitate la cerinţa a) reprezintă modelul
matematic al unei posibile probleme.
Inecuaţiile sunt utilizate în rezolvarea unor probleme.
5. OA 2.Inecuaţii de forma ax +b <0 (≤, >, ≥), a,b R, x Z; conversaţie
Prezentarea a)Inecuaţie =def= inegalitate cu una sau mai multe euristică
noilor O4 variabile din mulţimi date sau subînţelese.
cunoştinţe b) ax +b <0 (≤, >, ≥), a,b R, x Z = def= inecuaţie
de gradul I cu o necunoscută în Z ;
- ax termenul în x;
a – coeficient;
x - necunoscuta
- b – termen liber;
- Z – domeniul de definiţie;
Ex. -2x+40; termenul în x este -2x; a=-2; b=4. exerciţiu
c) soluţie a unei inecuaţii = def= element din
domeniu care transformă inecuaţia într-o propoziţie
adevărată.
Ex.
Fişa de lucru – Partea a II

O6 1.a) Stabiliţi care dintre numerele 3, -2; ; ; sunt


soluţii ale inecuaţiei -2x+4≤0.
d) A rezolva o inecuaţie =def= a determina
mulţimea soluţiilor notată cu S.
Ex.
F.l(II):1b).Scrie mulţimea soluţiilor inecuaţiei: -
OA 2x+4≤0, x Z
3. Rezolvarea inecuaţiilor prin transformări
echivalente.
Def: Două inecuaţii sunt echivalente dacă au acelaşi
domeniu şi aceeaşi mulţime de soluţii.
Profesorul le comunică elevilor ca au rezolvat
inecuaţia -2x+4≤0 prin transformări echivalente
aplicând proprietăţile relaţiei de inegalitate.
Tot prin transformări echivalente se pot rezolva
inecuaţii reductibile la ecuaţii de forma ax +b <0 (≤,
>, ≥), a,b R, x Z.

Momentele Ob. Conţinutul lecţiei Strategii


lecţiei didactice
O5 F.l(II)Ex2. Rezolvaţi inecuaţia: 6(x-1) ≤2(4x-5) conversaţie
Cu ajutorul elevilor se ajunge prin transformări euristică
O8 echivalente la inecuaţia -2x≤-4. Aceasta poate fi scrisă
sub forma:-2x+4≤0. Se scrie mulţimea de soluţii şi se
verifică dacă două soluţii verifică toate inecuaţiile
echivalente din rezolvare.
Dirjarea O6 Se rezolva la tablă şi pe caiete exerciţiile următoare
învăţării din fişa de lucru:
F.l(II) 3. Încercuieşte litera indică mulţimea soluţiilor descoperire
inecuaţiilor de mai jos:
a) x<0, x Z.
a. Z b. N c. d.. Q
b)2x-7>10 x Z.
a. Ø b. N c.{8, 9, 10, ...} d.{9, 10, 11,...}
c) -2(x+5)+5x ≥3(x-5)
a. Z b. N c.{..., 2, 3, 4} d.{4, 5, 6,...}
d) 3(-x+ )≤-3x-
a. Ø b. Z c. R d.{4, 5, 6,...}

Asigurarea O5 Se vor rezolva la tablă şi pe caiete următoarele exerciţii exerciţiu


feedback-ului din fişa de lucru
O8 F.l.(II) 4. Rezolvaţi în Z inecuaţiile:
a)2(x-3)+4≥0
b)-5x+3(x-4) <0
c)7x-7(x-1) ≤0
d)2(x-3)+5<4x-6
e)(x-3)2-7(x-1) ≥(x+5)2
f)(x+2)(x-2)-6x≤
g)13x-14≤2x(5-2x)-(1-2x)(1+2x)
Evaluare OA Profesorul ascultă opiniiile elevilor cu privire la noile conversaţie
cunoştinţe învăţate, face aprecieri generale şi
individuale asupra modului în care aceştia s-au
implicat şi au rezolvat sarcinile primite. Sunt notaţi
elevii care s-au remarcat la lecţie.
Tema pentru Fişă de exerciţii
acasă

S-ar putea să vă placă și