Sunteți pe pagina 1din 8

4.4.2.

Proiect didactic al lecției de matematică, clasa a VIII-a


Profesor: Lașcu Aliona
Disciplina de învățământ: Matematica
Clasa: VIII
Data: …..
Numărul lecției în modul( conform proiectării didactice de lungă durată): 7 / 12
Durata lecției: 45 min
Unitatea de învățare/Capitolul: Numere reale. Recapitulare și completări.
Subiectul lecției: Puteri cu exponent întreg.
Unități de competență:
1.2 .Recunoașterea în diverse enunţuri şi exemplificarea în diverse contexte a numerelor reale,
a puterilor, radicalilor şi proprietăţilor acestora;
1.5. Alegerea formei de reprezentare a unui număr real şi utilizarea de algoritmi pentru
optimizarea calculului cu numere reale;
1.6. Operareacu numere reale pentru efectuarea calculelor cu numere reale în diverse contexte,
utilizând proprietățile operațiilo rstudiate și a semnificațiilor parantezelor.
Obiectivele lecției: La finele lecției elevii vor fi capabili:
O1:să recunoască în diverse context puterile cu exponent întreg și proprietățile studiate ale
acestora;
O2: să formuleze oral și în scris regulile de calcul cu puteri cu exponent întreg și să le
exemplifice în diverse contexte;
O3:să reprezinte numerele reale în diverse forme utilizând puterile;
O4: să opereze cu numere reale la efectuarea calculelor în contexte variate, utilizând proprietățile
puterilor;
O5:să manifeste independenţă în gândire şi acţiune privind aplicarea în rezolvări de probleme a
puterilor cu exponent întreg.
Tipul lecției: Lecție de formare a capacităților de aplicare a cunoștințelor.
Tehnologii didactice :
1) Forme:
- frontală;
- înperechi;
- individual;
2) Metode:
- metodaexercițiului;
- metodalucrului cu manualul;
- algoritmizarea;
3) Mijloace de învățământ :
- I.Achiri, A.Braicov, O.Șpuntenco. Matematică. Manual. Clasa a 8. Ed.Prut
Internațional. Chișinău, 2013;
- Prezentarea Power Point (PPT);
- Computerul;
- Proiectorul sau table interactivă;
- Fișe cu probleme, fișe cu cuvinte pentru obținerea regulilor de calcul cu puteri,
posterul cu sarcini.
Evalurea:formativă, evaluare orală și înscris, evaluare reciprocă; produse: problem rezolvată,
răspuns oral, exercițiu rezolvat, poster; lucrare independent cu aprecieri cu note .

Scenariul lecției
Nr. Secvențele Tim- Obi Activitatea profesorului Activitatea Evalua-
crt. lecției pul ecti elevilor rea
vele
1 2 3 4 5 6 7
1. Moment 1 min Salutarea.Verificarea Salută profesorul Vizual
organizatoric pregătirii elevilor pentru verifică
lecție. pregăti-
rea
elevilor
pentru
lecție
2. Verificarea 5min - Care a fost tema pentru De învățat: §1, La pano-
temei pentru acasă? secvența 1.2, ul de
acasă capitolul 2. anunțuri
De rezolvat: elevul
Ex.11, 17,pag.25. respon-
- Ce întrebări sunt la tema Dacă este cazul, sabil afi-
pentru acasă? elevii formulează șează
întrebări. tema
pentru
acasă și
elevii se
autoveri-
fică.
4. Reactualiza- 9 min Se anunță subiectul și Elevii deschid
rea cunoștin- obiectivele lecției - se caietele și
țelor și capa- proiectează pe ecran notează data,
cităților prezentarea PPT( Slide1) “Tema în clasă“
și subiectul
lecției: Puteri cu
exponent întreg.
O3 Activitate frontală Elevii din rândul Evaluare
Se proiectează pe ecran I răspund oral în orală
sarcinile ( Slide 2,3,4): lanț, un elev ajută
1) Scrieți în formă de putere să se noteze pe
cu baza 10: tablă
100000 = răspunsurile.
0,01 =
100 =
0,000001 =
0,0001 =
0,000000001 =
2) Scrieți numerele sub formă
zecimală :
32,48 ∙ 103 =
401 ∙10 - 2 =
0,78∙10 2=
94,6∙10- 4 =
O4 3) Calculați oral: Elevii din rândul Evaluare
106∙10 -8 = II răspund în lanț orală
(10-1)-3 =
−2
10
=¿
102
102∙10-3∙10 =
4) Calculați : 4 elevi din rândul Evaluare
5
2 III la tablă reciprocă
1) −4 concomitent
( 2 ∙16 )
−3

20 −12 rezolvă sarcina,


6 ∙2 restul scriu în
2) 8 18
2 ∙3 caiete.
3)6 ∙ 10−5 ∙1,2 ∙103 2
5
9
1) −3 −4
=2
( 2 ∙16 )
620 ∙ 2−12
2) 8 18 = 9
2 ∙3
3)6 ∙ 10−5 ∙1,2 ∙103
= 7,2 ∙10−2
O2 Activitate în grup. Formulați Fiecare grup de Răspun-
regulile de calcul cu puteri patru persoane suri orale
(se grupează
elevii de la două
mese vecine)
primește fișe cu
cuvinte , pe care
trebuie să le
aranjeze în ordine
pentru a obține o
regulă de calcul.
4. Consolidarea 10 Activitate frontală
materiei și min Reguli de calcul cu puteri Elevii răspund la Evaluare
formareacapa întâlnim nu doar la întrebări. orală
cităților matematică, dar și la alte
discipline. La care discipline ?
În cadrul cărei teme ați
utilizat puterile?
Sigur, ca exemplu ne pot servi
transformările în unitățile
Sistemului Internațional.
- Care sunt unitățile
fundamentale ale Sistemului
International?
- Care sunt prefixele pentru
multiplii unei unități de
măsură și ce semnifică
fiecare?
- Care sunt prefixele pentru
submultiplii unei unități de
măsură și ce semnifică
fiecare?
Propune elevilor următoarele Câte un elev Probleme
probleme: rezolvă la tablă, rezolvate
O1, 1) Diametrul unei globule restul elevilor
O4, roșii din sânge este de scriu în caiete.
O5 0,007 mm. Transformați 0,007 mm =
în m ( SI) diametrul unei 7 ∙ 10 -3 mm
globule roșii și scrieți 7 ∙ 10 -3 mm =
rezultatul în forma 7 ∙10 –3 ∙ 10-3 m =
a × 10n, unde 0 < a < 1 și 0,7 ∙ 10 – 5 m.
n ∈ Z.
2) Volumul unei piese din Transformări:
diamante este de 0,0012 0,0012 m3 = 12∙
m3( densitatea 3,45 10-4 m3= 12∙10-4∙
kg/dm3). Determinați 103= 12∙10-1 dm3.
masa acestei piese. m = V∙ ρ = 12∙10-
1
dm3∙3,45 kg/dm3
= 4,14 kg
3) Pentru încălzirea zilnică a Transformăm :
unei camera pe timp de 0,25 ∙ 106 kJ =
iarnă este necesară 0,25 ∙ 106∙ 103 J =
cantitatea de căldură Q = 0,25 ∙ 109 J
0,25 ∙ 106 kJ . Câți m3 de Ƞ=
gaz natural se consumă Qu Qu 0,25 ∙10 9 J
zilnic, dacă randamentul ⇒m= = ≈ 0,
m∙ q Ƞ∙ q 7 J
sobei este de 60% și se 0,6 ∙ 4,4 ∙ 10
kg
știe că puterea calorică a kg ≈ 9,5 kg.
gazului natural este de 4,4 m
∙ 107 J / kg ( randamentul V= =
ρ
se calculează după 9,5 kg
Qu ≈ 13,6 3
formula Ƞ = ). kg m
m∙ q 0,7 3
m
de gaz.
Activitate în perechi Discută în
Pe ecran se proiectează perechi și rezolvă Proble-
problemele problemele me
Problema 1: propuse: rezolvate
O1, Inima omului face
O4, aproximativ 5000 bătăi într-o
O5 oră.
a) Calculați numărul de bătăi 5∙103∙24 = 1,2 ∙
timp de o zi, știind că ziua 105bătăipezi.
durează 24 de ore. 1,2 ∙105∙365 ∙80 =
b) Calculați numărul de bătăi 3,504 ∙109 bătăi a
a inimii unui om care a inimii a unui om
trăit 80 de ani care a trait 80 ani.
( considerați anul cu 365
de zile și rezultatul scrieți
în forma a × 10n, unde 1 <
a < 10 și n ∈ Z)
Problema 2: Transformări :
Energia cinetică a unui 300 kJ =
autoturism, la o viteză de 72 3 ∙102∙103 J¿
km / h este egală cu 300 kJ. 3 ∙10 5 J.
Determinați masa în tone a V = 72 km / h
2
vehiculului ( Ec =
mV
) 72∙ 103 m
¿ =20 m/s
2 36∙ 102 s
.
mV
2
2 E c 2∙ 3 ∙10 5 J
Ec = ⇒m= 2 .=
2 V 2m
( 2∙ 10 )
s
3 3 −3
¿ 1,5 ∙10 kg=1,5 ∙10 ∙ 10 t=1,5t
.
10 Activitate în grup ( 4 persoa- Discută și scriu Evaluare
min ne în grup- se grupează elevii rezolvările pe recirpocă
din 2 bănci vecine). postere. între
Elevii primesc câte un poster echipe
cu 2 probleme propuse spre (schimb
rezolvare. de pos-
Grupurile : 1 și 6 100 miliarde = tere și
O1, 1) Creierul uman este alcătuit 1011neuroni ve-
O4, din 100 miliarde de neuroni. 10 ∙365 ∙10 =
5
rificare).
O5 Începând cu 30 de ani, acest 365 ∙106 neuroni
număr de neuroni scade cu scad în 10 ani.
aproximativ 100 000 pezi. 1011 - 365 ∙106 =
Câți neuroni are un om de 40 99635 ∙106 =
de ani ( se consider anul cu 9,9635 ∙
365 de zile și rezultatul scrieți 1010neuroni.
în forma zecimală , apoi în
forma a × 10n, unde 1 < a <
10, a∈Q și n ∈ Z ).
2) Pentru încălzire a unei Transformări : Proble-
camera într-o zi de iarnă este 300 MJ = 3 ∙10 J me 8

necesară cantitatea de căldură Q Q rezolvate


q= ⇒m= .
egală cu 300 MJ. De ce masă m q
de lemne uscate este nevoie 3∙ 108
pentru aceasta? Comparați-o mlemne uscate = =30 kg
1∙ 107
cu masa de petrol cu care pot 8
3 ∙10
fi înlocuite lemnele. ( puterea m petrol= =6,8 kg .
calorică a lemnelor uscate este 4,4 ∙ 107
de q = 1 ∙107 J/kg, iar a
petrolului q = 4,4 ∙107 J/kg,
iar puterea calorică se
caclulează după formula
Q
q= )
m
Grupurile: 2 și 4
1) Aranjați în ordine
crescătoare a masei
atomilor următoarelor He, Al, Fe, Au.
elemente chimice :
 Aluminiu (Al):
448 ∙ 10−28 kg
 Heliu (He):
6,64 ∙ 10−27 kg
 Fier:
9,28 ∙ 10−26 kg
 Aur (Au):
3,27 ∙ 10−25 kg.
2) Viteza medie a luminii
este de 300 000 km într –
o secundă. Lumina este
alcătuită din fotoni și un
an – lumină coresunde
distanței parcurse de unul V=
din acești fotoni timp de 3 ∙ 105 km / s;
un an (365 zile ). 1 an lumină =
a) Câți km îi corespund unui 3
an-lumină ? Scrieți 5
∙ 10 km/s ∙ 3600 s ∙ 24 ore ∙ 365 zile=¿
rezultatul în forma 94608∙ 108km/an
a × 10n, unde 1 < a < 10, =
a∈Q și n ∈ Z. 9,4608∙ 1012km;
b) Distanța de la central t=
Soarelui la central
S 1,496 ∙ 108 km
Pământului este de 1,496 = 5
=498,6
v 3 ∙ 10 km /s
× 108 km. În câte minute o
rază de lumină emisă de secunde ≈ 8,3
Soare ajunge la Pământ? minute.
Grupurile: 3 și 5
1) 1 m3 de apă de mare Transformări :
conține 0,004 mg de aur. 1,3 ∙106 km3 = 1,3
Pe Pământ, volumul total ∙ 1015 m3;
a apelor este aproximativ 0,004 mg =
1,3 × 106 km3. Calculați −3
4 ∙10 mg;
câte kg de aur conțin apele 1,3∙ 1015 m3
mărilorși a oceanelor de −3
∙ 4 ∙ 10 mg =
pe Pământ.
5,2 ∙1012 mg =
12 −6
5,2 ∙10 ∙ 10 kg
6
= 5,2 ∙10 kg.
2) Savanții utulizează în Virusul SIDA :
cercetările sale unități de 120 nm = 120
măsură pentru corpuri extrem ∙ 10−9m.
de mici. De exemplu, Firul de păr : 8
1 nanometru (nm) = 10-9 m, 7
∙ 10 pm∙ 10 m=
−12

iar 1 micrometru ( μm) = 8∙ 10−5m.


10 m, 1 picometru (pm) =
-6
Tranzistor :
10-12 m. 0,065 μm = 0,065
Virusul SIDA are lungimea de ∙ 10−6 m = 65
aproximativ 120 nm, −3 −6
∙ 10 ∙10 = 65
diametrul unui fir de păr este −9
∙ 10 m.
de aproximativ 8∙ 107pm, iar
Tranzistorul are
în microelectronică în zilele
lungimea cea mai
noastre cel mai mic tranzistor
mică.
are lungimea de 0,065 μm.
Cine dintre acestea are
dimensiunea cea mai mică?
5. Evaluarea 10mi O1, Lucrare independentă Elevii primesc Lucrare
n O4, 1) În astronomie , 1 parsec fișa cu sarcinile scrisă
O5 este unitatea de măsură propuse și tabelul
pentru distanțe foarte mari de răspunsuri.
între aștri. 1 parsec este Vor rezolva
aproximativ egal cu 3,086 ∙ independent
1016 m. sarcinile și vor
Completați egalitatea: colora caseta
2 parcec =…….. km corespunzătoare
2) Masa unui atom de Carbon răspunsului
este de 1,99∙ 10−26 kg. corect.
Calculați masa în grame a
unei mostre de atomi de
Carbon, ce conțin 6,022∙ 1020
atomi. Scrieți rezultatul în
forma a × 10n, unde 1 < a < 10
și n ∈ Z.
3) Masa unui atom de cupru
este de 1,05× 10-30 kg. Câți
atomi de cupru sunt în 147
∙ 107 g de cupru? Scrieți
rezultatul în forma a × 10n,
unde 1 < a < 10 și n ∈ Z.
4)Viteza luminii este de
1,08∙ 10 9 km / h.
Transformați viteza în m / s
(SI) și scrieți rezultatul în
forma a × 10n, unde 1 < a < 10
și n ∈ Z.
6. Bilanțul 3 O4 Bilanțul cantitativ: Elevii răspund Răspun-
lecției min - ce am realizat noi astăzi ? oral. suri orale
- completați frazele :
1) A înmulți cu 10n înseamnă
a muta virgula cu …..poziții
la …..
2) A înmulți cu 10-n înseamnă
a muta virgula cu …..poziții
la …..
3) Dacă înmulțesc un număr
cu 103, atunci obțin un
rezultat de …. ori mai….. ca
numărul inițial.
4) Dacă înmulțesc un număr
cu 10-2, atunci obțin un
rezultat de…. ori mai….. ca
numărul inițial.
Bilanțul calitativ :
- Se determină care obiective
au fost realizate la lecție.
- Se trag concluzii privinda
ctivitatea clasei de elevi în
ansamblu și a unore levi în
particular.
7. Tema pentru 2min 1) De recapitulat: Capitolul 2, Notează în
acasă §1, secvența1.2. agende sau caiete.
2) De rezolvat: pag. 24, ex.9;
pag. 26, ex.20.
Mulțumesc pentru lecție. La revedere!
La revedere!

S-ar putea să vă placă și