Sunteți pe pagina 1din 4

PLAN DE LECŢIE

Data : 23.IV.2010
Clasa : a VII-a
Instituţia: Şcoala cu clasele I-VIII Unirea
Profesor: Petre Mirela
Aria curriculară: Matematică şi ştiinţe ale naturii
Disciplina: Matematică
Tipul de curriculum: Curriculum nucleu
Unitatea de învăţare: Cercul
Subiectul: Coarde şi arce în cerc.Exerciţii
Tipul lecţiei: Fixarea şi consolidarea cunoştinţelor
Competenţe specifice:
C1 Recunoaşterea şi descrierea elementelor unui cerc,într-o configuraţie geometrică dată
C2 Utilizarea informaţiilor oferite de o configuraţie geometrică pentru deducerea unor
proprietăţi ale cercului
Obiective operaţionale:
La sfârşitul orei, elevul va fi capabil :
O1 Să recunoască şi să definească elementele unui cerc
O2 Să cunoască teoremele referitoare la arce şi coarde congruente
O3 Să cunoască proprietatea diametrului perpendicular pe o coardă
O4 Să cunoască proprietatea arcelor cuprinse între coarde paralele
O5 Să cunoască proprietatea coardelor egal depărtate de centru
O6 Să utilizeze un limbaj matematic adecvat

Strategia didactică: Metode şi procedee: conversaţia euristică, explicaţia,


exerciţiul, observaţia, munca individuală,
demonstraţia ;
Material didactic : manual pentru clasa a-VII-a editura
Radical, culegere de exerciţii Mate2009/10,
Editura Paralela 45 cretă albă, colorată,
instrumente geometrice,caiete de notiţe; fişă
de lucru
Tipul de activitate :activităţi frontale,individuale;
DESFĂŞURAREA LECŢIEI

Secvenţele Obiec Activitaţi ale lecţiei


lecţiei tive Resurse Activitatea elevilor Strategii Modalităţi de
didactice evaluare
1.Moment -verificarea prezenţei elevilor şi notarea absenţelor în
organizatoric catalog; Elevii vor avea pe bănci
-verificarea ţinutei elevilor şi celor necesare defăşurării caietele şi manualul.
orei; Pregătirea caietelor de
-asigurarea unei atmosfere adecvate pentru buna temă în clasă
desfaşurare a orei;
2.Captarea -verificarea temei elevilor prin sondaj ,utilizând dialogul Activitate
atenţiei profesor –elev,elev-elev,prin confruntarea rezultatelor. Pregătirea caietelor de comună
În cazul în care apar diferenţe mari la rezultat se rezolvă temă acasă
exerciţiul la tablă;
3.Reactualizarea O1 1.Ce aţi avut de pregătit pentru astăzi? Elevii vor răspunde la
cunostinţelor O2 R: Coarde şi arce în cerc! întrebări.
O3 2.Ce spune teorema referitoare la coardele şi arcele În cazul în care vor spune
O4 congruente într-un cerc sau în cercuri congruente. greşit , un alt elev îl va conversaţia Aprecieri
O5 R: În acelaşi cerc sau în cercuri congruente, dacă două corecta, iar cel ce a verbale
coarde sunt congruente, atunci arcele corespunzătoare răspuns greşit va repeta
sunt congruente definiţia corectă.
3.Ce spune proprietatea diametrului perpendicular pe o
coardă?
R: Diametrul perpendicular pe o coardă a cercului,
împarte această coardă şi arcele corespunzătoare în părţi
congruente.
4.Ce spune proprietatea coardelor egal depărtate de
centru?
R: au aceeaşi măsură
4. Anunţarea În cadrul orei de astăzi vom studia lecţia “ Coarde şi
temei şi a arce în cerc.Exerciţii” iar la sfârşitul orei va trebui să
obiectivelor ştiţi următoarele: să recunoaşteţi şi să definiţi elementele Elevii vor nota în caiete
unui cerc, să cunoaşteţi teoremele referitoare la arce şi explicaţia
coarde congruente, să cunoaşteţi proprietatea
diametrului perpendicular pe o coardă, să cunoaşteţi
proprietatea arcelor cuprinse între coarde paralele şi
proprietatea coardelor egal depărtate de centru.
5.Dirijarea O1 Profesorul propune elevilor desfăşurarea unei activităţi Elevii vor lucra Aprecieri
învăţării şi O2 frontale interactive de rezolvare a exerciţiilor din fişa de individual şi pe urmă le Explicaţia frontale şi
asigurarea feed- O3 lucru. vor rezolva la tablă Activitate individuale
back-ului O4 Exerciţiile se vor lucra la tablă de către elevii numiţi individuală Aprecieri
O5 de profesor accentuându-se punctele cheie care conduc verbale
la finalizarea rezolvării. Exerciţiul Analiza
răspunsurilor

6.Retenţia şi O6 Se va face o scurtă recapitulare a noţiunilor dobândite: Elevii vor răspunde pe Probe orale
transferul - ce este un arc de cerc? rând la fiecare intrebare Conversaţia Notarea
- care este proprietatea diametrului perpendicular pe o răspunsurilor
coardă?
- dar proprietatea arcelor cuprinse între două coarde
paralele?
-se notează elevii ce s-au evidenţiat în timpul orei
7.Tema pentru - exerciţiile rămase nerezolvate din fişa de lucru + Conversaţia
acasă exerciţii din manual
-indicaţii la temă;

FIŞĂ DE LUCRU- Clasa a VII a


Coarde şi arce în cerc

1.Fie A,B,C,D  C(O,r), în această ordine, astfel încât arcele AB şi CD sunt congruente.Demonstraţi că AOB  COD.
2. Pe cercul C(O,r) se consideră punctele M,N,P,Q, în această ordine, astfel încât m(<OMN) = m(< OPQ) = 450.Demonstraţi că arcele
MN şi PQ sunt congruente,iar măsura lor este egală cu 900.
3.În C(O,r =5 cm) se consideră coarda AB, astfel încât distanţa de la O la AB să fie egală cu 3 cm.Aflaţi lungimea coardei.
4.Într-un cerc se consideră coarda PQ de lungime 16 cm.Aflaţi lungimea razei cercului, ştiind că distanţa de la centrul cercului la
coardă este egală cu 6 cm.
5.O coardă a unui cerc cu raza de 20 cm are lungimea egală cu 32 cm.Aflaţi distanţa de la centrul cercului la coardă.
6.O coardă a unui cerc cu raza de 25 cm este la distanţa de 24 cm de centrul cercului.Aflaţi lungimea coardei.

S-ar putea să vă placă și