Sunteți pe pagina 1din 6

PROIECT DIDACTIC

Disciplina: Matematică
Clasa: a VI - a
Data:
Profesor: Podubnîi Aliona
Subiectul: Puterea unui număr întreg cu exponent număr natural. Reguli de calcul cu
puteri
Unitatea de învăţare : Mulţimea numerelor întregi
Tipul lecţiei: Lecție de transmitere de noi cunoştinţe
Durata: 45 min
Competenţe generale:
CG1: Identificarea unor date, mărimi şi relaţii matematice, în contextul în care acestea apar;
CG2: Prelucrarea datelor de tip cantitativ, calitativ, structural cuprinse în diverse surse
informaţionale;
CG3: Utilizarea conceptelor și a algoritmilor specifici în diverse contexte matematice;
CG4: Exprimarea în limbajul specific matematicii a informațiilor, a concluziilor și a
demersurilor de rezolvare pentru o situaţie dată;

Competențe specifice:
CS1: Identificarea caracteristicilor numerelor întregi în contexte variate;
CS2: Utilizarea operaţiilor cu numere întregi şi a proprietăţilor acestora;
CS3: Aplicarea regulilor de calcul şi folosirea parantezelor în efectuarea operaţiilor cu
numere întregi;
CS4: Interpretarea unor date din probleme care se rezolvă utilizând numerele întregi;

Obiectivele lecției:

La sfârşitul lecţiei, elevii vor fi capabili:


O1. să definească puterea a n-a a unui număr întreg;
O2. să cunoască baza şi exponentul unei puteri;
O3. să cunoască regulile de calcul cu puteri;
O4. să poată să aplice aceste reguli în rezolvarea unor exerciţii de calcul.

Strategii didactice:

 Principii didactice
- principiul participării şi învăţării active;
- principiul asigurării progresului gradat al performanţei;
- principiul conexiunii inverse
 Metode şi procedee
- conversaţia
- exerciţiul
- activitatea independentă
- problematizarea
- expunerea
- metoda ciorchinelui
 Forme de organizare: activitate frontală combinată cu activitate independentă
 Resurse
 Materiale: fişe de lucru , manualul,culegere de probleme, caietele elevilor
 Umane: - clasă de nivel mediu;
- capacităţi normale de învăţare a elevilor;
- cunoştinţele lor anterioare.
Modul de desfășurare: online

 Mijloace de realizare

- N. Ghiciu, F.A. Enea, V. Rusu, M. Popescu, E. Iancu,


Matematică Manual pentru clasa a VI-a, Ed. Didactică
şi Pedagogică, Bucureşti, 2018;
- D. Zaharia, M. Zaharia, Matematică: algebră şi
geometrie Partea II, Ed. Paralela45, Piteşti, 2019;
- N. Sanda, M. Berende, N. Chiciudean, Matematică
exercitii si probleme clasa a VI-a, Ed. Brookle, 2017,
Bucuresti.
Desfăşurarea lecţiei
Etapele lecţiei Activitatea profesorului Activitatea elevilor Metode şi Evaluare
procedee
Moment Profesorul face prezenţa şi creează condiţiile Elevii îşi pregătesc lucrurile necesare
organizatoric optime necesare desfăşurării eficiente a lecţiei desfăşurării orei de matematică
(2 min) de matematică.
Captarea Verificarea temei elevilor prin sondaj , utilizând Corectează tema acolo unde au greşit, Conversaţia Frontală
atenţiei dialogul profesor –elev,elev-elev,prin sugerează idei de rezolvare , confruntă Explicaţia Individuală
confruntarea rezultatelor. În cazul în care apar rezultatele.
(3 min) diferenţe mari la rezultat se rezolvă problema .
Reactualizarea Eleviilor li se cere să răspundă la o serie de Elevii manifestă interes şi se pregătesc Conversaţia Frontală
cunoştinţelor întrebări despre operaţiile cu numere întregi pentru lecţie. Explicaţia Individuală
(5 min) Elevii răspund la întrebările adresate de
1. Cum recunoașteți un număr că este întreg? profesor.
2. Cum se numesc numerele care diferă doar
prin semn?
3. Ce operaţii cu numere întregi am învăţat?
Răspunsurile elevilor se sintetizează cu ajutorul
metodei ciorchinelui
Anunţarea temei Profesorul anunţă titlul lecţiei Puterea unui Elevii îşi notează în caiete titlul lecţiei. Conversaţia Frontală
şi a obiectivelor număr întreg cu exponent natural . Reguli de
lecţiei calcul cu puteri, precum şi obiectivele lecţiei.
(2 min)

Dirijarea Def. Fie x ∈ ℤ şi n ∈ℕ. Atunci Elevii sunt atenţi, îşi notează conţinutul
învăţării
xn = ⏟
x ∙ x ∙ ... ∙ x teoretic al lecţiei în caiete.
(30 min) n ori
x – bază, n – exponent Ei răspund la întrebările adresate de către Explicaţia Frontală
Observaţii: Prin convenţie profesor. Problematizarea
1. x1 = x, x ∈ ℤ
2. x0 = 1, x ∈ ℤ* Elevii rezolvă exerciţiile propuse, venind cu
3. 0n = 0, n ∈ ℕ* idei de rezolvare atunci când sunt solicitaţi
4. 00 nu are sens
5. 1n = 1, n ∈ ℕ*.
Ex: a)23 = 2 ∙ 2∙ 2 = 8 Individuală
b) (-2)2 = (-2)∙ (-2) = +4 Exerciţiul
c) (-3)2 = (-3)∙ (-3) = +9 Explicaţia
d) (-1)5 = (-1)∙ (-1)∙(-1)∙ (-1)∙(-1) = -1 Problematizarea
e) ) (-5)3 = (-5)∙ (-5)∙(-5) = - 125
f) (-2)6 = (-2)∙ (-2)∙(-2)∙ (-2)(-2)∙(-2)=-64
Concluzii: 1) Ridicând un număr negativ la o
putere pară se obţine un număr întreg pozitiv.
2) Ridicând un număr negativ la o putere impară
se obţine un număr întreg negativ.
Dem: a)(-x)2.k = [(-x)2]k = [(-x)∙(-x)]k = [(+x)2]k =
x2.k Explicaţia
b) (-x)2.k+1 = (-x)2k ∙(-x)1 = x2.k ∙(-x) Frontală
= -x2k+1
Regulile de calcul cu puteri:
1. am ∙ an = am+n , aZ, m,nN;
Ex:(-2)2∙(-2)3 =(-2)5
2. am : an = am - n , aZ, m,nN, Ei răspund la întrebările adresate de către
m  n; profesor.
Ex: (-3)7: (-3)3 = (-3)4 Munca
3. (am)n = am∙n , aZ, m,nN;
independentă Frontală
Ex: [(-2)2]3 = (-2)6
Exerciţiul Individuală
4. (a ∙ b)n = an ∙ bn , a,bZ, nN;
Ex: [(-2) ∙(-5)]7 = (-2)7 ∙(-5)7 Elevii rezolvă exerciţiile propuse, venind cu Explicaţia
5. (a : b)n = an : bn , a,bZ, b0, nN; idei de rezolvare atunci când sunt solicitaţi
Ex: [(-8) : (-4)]9 = (-8)9: (-4)9
Obs: Ridicarea la putere este o operaţie de
gradul III.
Profesorul propune spre rezolvare exerciţiile din
fişa de lucru, îndrumând elevii la rezolvarea
exerciţiilor propuse.

Asigurarea feed- Profesorul solicită elevii să-şi reamintească Elevii răspund Conversaţia
backului informaţiile utilizate pe parcursul orei.
(5 min)

Tema pentru Elevii vor primi ca temă de casă problemele Elevii îşi noteză tema în caietul de clasă şi Conversaţia
acasă rămase nerezolvate în clasă din Fişa de lucru. sunt atenţi la explicaţiile oferite de profesor. Explicaţia
(2 min) Profesorul oferă indicaţii pentru rezolvarea
temei.
Aprecieri asupra Se fac aprecieri generale şi individuale asupra Conversaţia Aprecieri
participării modului în care s-a implicat fiecare elev la verbale şi
elevilor la lecţie lecţie. Explicaţia prin notare
(2 min) Profesorul va stimula elevii prin note
corespunzătoare gradului de participare la lecţie.
FIŞĂ DE LUCRU
Puterea unui număr întreg cu exponent număr natural
Reguli de calcul cu puteri

1. Efectuati: 2n pentru n ∈ℕ şi n < 5.

2. Calculati:
a) ;
b) ;
c) ;
d) ;
e) ;
3
f) [(−2)⋅(+3)] ;
g) [(-1)5]3.

3. Folosind regulile de calcul învăţate, scrieţi ca o singură putere:


3 2
a) (−2) ⋅(−2) ;
3 2 1 0
b) (2 : 2 ):(2 ⋅2 ) ;
3 2 2
c) (−2) ⋅(−2) :(−2 ) ;
55 11 62
d) (−3 ) ⋅(−3 ) :(−3 ) .

4. Efectuaţi:
a) (-2)2 – 30 + (-3)1;
b) [(-4)2 + (-3) ∙5 + (-1)6]3 – 3;
c) [ 312 ∙ (-95) ∙ (-27)2]2 : ( 93)9;
d) [ 42 ∙ (-2)5 : 8]2 : (-163);

5. Comparaţi:
3 2
a) 2 cu 3
2 5
b) 5 cu 2
4 3
c) (−2) cu(−3)

6. Scrieţi următoarele expresii ca puteri cu baza 2:


3 2
a) 8 ⋅16 ;
2 2
b) 64 : 4 .

|−7|⋅0 |−2|
7. Să se calculeze: |−2|⋅(−36):|−18|+|−2| −|−[(−84):(−12)]| .

S-ar putea să vă placă și