Sunteți pe pagina 1din 7

LECŢIA DE PREDARE-ÎNVĂŢARE (MIXTĂ)

PROIECT DIDACTIC

Şcoala:
Cadru didactic:
DISCIPLINA: Fizica
Data :
Unitatea de învăţare (capitolul) : Fenomene termice
Subiectul lecţiei: Transformări ale stărilor de agregare. Călduri latente. Topirea şi
solidificarea
Tipul lecţiei: Mixtă (predare-învaţare)
Durata : 45 min.

II. COMPETENŢE SPECIFICE

La sfîrşitul lecţiei elevul trebuie să fie capabil :


O1 – Să cunoască transformările ale stărilor de agregare, pe baza fişei de documentare,
consemnându-le în fişa de lucru în 5 min.
O2 – Să explice fenomenele întîlnite în natură, determinate de transformările ale stărilor de
agregare, pe baza observarilor proprii, completand fisa de lucru.
O3 – Să lămurească mecanismul fenomenului de topire(solidificare), pe baza manualului,
completând fişa de lucru în 7 min.;
O4 – Să explice specificul fenomenelor de topire(solidificare)
O5 – Să definească căldura latentă de topire(solidificare), pe baza materialului teoretic, facabd
notite in caiet.
O6 – Să rezolve probleme,aplicînd expresiile pentru determinarea căldurii latente de topire, pe
baza cunostintelor acumulate, scriind rezolvarea si raspunsul in caiet.

III. STRATEGII DE PREDARE-ÎNVĂŢARE

a) Metode
- Metode şi tehnici : conversaţia euristică, demonstrare, analiză, sinteză, activitate
experimentală, problematizare, observaţie, test, rezolvări de probleme, lucrul cu manualul

b) Mijloace de învăţământ
Resurse materiale (M.d.): m1 : tabla; m2 : planşa nr. 1; m3 : culegere de probleme

Resurse tehnice (M.t.): Fişe de lucru (f.l.); Caiete (c.); vase; gheaţă; termometru; reţea
cristalină

c) Moduri de organizare a colectivului (M.O.C.): Activitate - frontală (F); individuală (I); pe


grupe (G)

IV. BIBLIOGRAFIE:
1. I.Botgros, V.Bocancea, N.Constantinov, Fizică – manual pentru clasa a VIII- a.
2. M.Marinciuc şi alţii, Culegere de probleme clasele VIII-IX.
3. V.Lucaşic, Culegere de probleme de fizică, clasele VII-VIII.
4. R.Spoială, Ne place fizica?
5. Fizica. Curriculum pentru învăţămîntul gimnazial.
Secvenţele Ob. Conţinutul Strategii de predare-învăţare Evaluar
lecţiei operaţ. ştiinţific al temei Metode Mijl. MOC
de
învăţ.
1. Momentul -Voi face prezenţa şi voi consemna conversatie F Capacita
organizatoric absenţele. Elevii îşi vor pregăti cele concent
(2 min.) necesare pentru desfăşurarea activităţii. atenţiei
-Voi asigura un climat de ordine şi
disciplină.
2. Verificarea Se verifică efectuarea temei: Conversatie F Capacita
temei pentru a) cantitativ; În acest timp se euristica I rezolvar
acasă (2 min.) verifica prin sondaj tema. sarcinilo
calitativ- Dacă sunt chestiuni
neînţelese, se vor rezolva la
tablă.
3. Verificarea -Voi face o verificare a cunoştinţelor expl F Capacita
lecţiei anterioare teoretice referitoare la stările de I a explic
(3-4 min.) agregare a substanţelor. diferenţ
între stă
agregare
4. Captarea - Voi folosi o schemă, care va fi pbl fişa 1 F Capacita
atenţiei completată cu ajutorul elevilor şi reactual
(5 min.) vom pune în evidenţă transformările cunoştin
de fază cunoscute deja(fişa 1) anterioa

5. Anunţarea -Voi anunţa titlul temei, îl voi scrie pe cv fd F Capacita


subiectului lecţiei tablă, iar studenţii în caiete. conştien
noi şi a -Voi anunţa obiectivele operaţioanle pe obiectiv
obiectivelor înţelesul elevilor. Le voi face precizări temei no
operaţionale privind modul de desfăşurare a
(1-2 min.) activităţii. Le impart fişele de
documentare.
6. Predarea temei O1 - Voi explica fenomenul de cv fişa2 F Capacita
noi sublimare şi desublimare I a redesc
(15-20min.) -Voi atenţiona elevii la studierea fenomen
fenomenelor de topire şi solidificare naturii.
-Voi propune elevilor cîteva aplicaţii
practice a transformărilor sus
menţionate şi cer de la elevi alte
exemple de aplicaţii practice ale
topirii şi solidificării(fişa2)

O2 -Reactualizăm cunoştinţele elevilor, Ex fişa5 G Capcitat


privind fenomenele naturale studiate evidenţ
anterior transfor
-Voi propune elevilor cercetarea ale stăr
graficului încălzirii şi topirii a agregar
gheţii(fişa5) sinteză

O3 -Voi explica mecanismul de topire şi ex fişa3 F Capacita


solidificare(fişa3) a trage
concluz
O4 -Tinînd cont de concluziile Conversatie manual F Capacita
făcute,definesc topirea şi euristica a defini
solidificarea notiunil
Activitate respecti
-Realizînd experimentul de experimenta
determinare a temperaturii de topire la
a gheţii propun ca elevii să
Lucrul cu
formuleze o concluzie
manualul
-Discut cu elevii despre temperatura
de topire ale unor substanţe, folosind
tabelul(p.31,manual)

O5 -Voi discuta cu elevii despre topirea Pbl fişa 4 F Capacita


diferitor substanţe, punînd în analiza I a explic
evidenţă mărimea fizică,căldura cazurile
latentă de topire propuse
-Voi propune elevilor soluţionarea
problemei 1,2 (fişa 4)

O4 -Voi defini cantitatea de căldură la cv fişa 4 Gasirea


topire(solidificare) solutiilo
-Voi explica absorbţia şi cedarea
căldurii la topire(solidificare)
-Voi propune pentru soluţionare
problema 3(fişa 4)
7. Fixarea O6 fişa7 I Capacita
cunoştinţelor şi -Voi propune elevilor spre rezolvare a rezolv
priceperilor probleme(fişa7) problem
(7-10min.)

8. Tema pentru Voi face precizări în legătură cu Expl F Capacita


acasă (2-3 min.) conţinutul temei pentru acasă şi voi sinteza înţelege
rezolva concret un element al acesteia. sarcinilo
pentru a
9. Evaluarea Voi face aprecieri generale şi cv F Voi aco
finală individuale în legătură cu participarea I note
elevilor la activitate. justificâ
Fişa 2

Folosirea în practică a transformărilor dintr-o stare de agregare în alta:


- topirea metalelor pentru a obţine din ele aliaje
- aburul obţinut la vaporizarea apei pune în funcţie turbinele cu abur
- gazele lichefiate se utilizează în instalaţiile frigorifice
Fişa 1
Transformări ale stărilor de agregare

Topire Vaporizare

Solid Lichid Gaz

Solidificare Condensare

Sublimare

Fişa 3

Se ştie că corpurile solide(cristalele) moleculele(atomii) sînt situate intr-o ordine strictă. În solide
ele oscilează. La încălzire, mărindu-se tempetatura creşte viteza de mişcare a moleculelor (creşte
Ec de mişcare). În consecinţă se măreşte amplitudinea oscilaţiilor. Cînd corpul se încălzeşte pînă
la temperatura de topire, se dereglează ordinea repartizării particulelor în cristale. Legăturile se
rup. Moleculele (atomii) devin liberi. Energia (căldura) pe care o primeşte un corp cristalin, se
consumă pentru distrugerea cristalinului
Fişa 6

1. S-ar modifica oare schimbările obişnuite ale timpului de primăvară, dacă căldura latentă
de topire a gheţii va fi tot atît de mică, ca cea a mercurului?
2. De ce iarna în staţionării de lungă durată a automobilelor se varsă apa din radiatoarele
lor?
3. Să se stabilească masa corpului de aluminiu, care, solidificîndu-se fără a-şi modifica
temperatura, se degajă o cantitate de căldură egală cu 114 kj.
4. Ce cantitate de căldură este necesară pentru a topi 2 kg de gheaţă luată la temperatura de -
10 °C, şi apa obţinută să se încălzească pînă la +30 °C ?

Fişa 7

Test

1. Procesul de trecere a substanţei din stare lichidă în stare gazoasă de numeşte:


a) Topire b) Vaporizare c) Condensare

2. La topire corpul:
a) Absoarbe căldură b) Cedează căldură c) Propagă căldură

3.Unitatea de măsură a căldurii latente de topire este:


a) j/kg°C b) j/ °C c) j/kg

4.Unitatea de măsură a căldurii latentă de topire o are:


a) Gheaţa b) Mercurul c) Plumbul

5.Procesul de topire are loc cu:


a) Creşterea temperaturii b)Fără variaţia temperaturii c) Cu micşorarea temperaturii
Fişa 4

1. De ce la Nord pentru a măsura temperatura aerului nu se folosesc termometre de mercur,


ci cu alcool?
2. Temperatura de topire a oţelului este de 1400°C . La arderea prafului de puşcă în canalul
ţevii unui tun temperatura ajunge la 3600°C . De ce ţeava tunului nu se topeşte?
3. Primăvara, în zilele în care există pericol de îngheţ, se practică umezirea abundentă a
solului. Cum se explică această metodă de protecţie (a solului) contra îngheţului?

S-ar putea să vă placă și