Sunteți pe pagina 1din 9

LECŢIA DE PREDARE-ÎNVĂŢARE (MIXTĂ)

PROIECT DIDACTIC

A. REPERE GENERALE
Şcoala:Colegiul National „Mihail Sadoveanu” Pascani
Cadru didactic:Ciobanu Andrei
DISCIPLINA: Biologie
Data : 04.12.2016
Unitatea de învăţare (capitolul) : Genomul viral
Subiectul lecţiei:Virusurile
Tipul lecţiei: Mixtă (predare-învaţare)
Durata : 50 min.

B. COMPETENŢE SPECIFICE

Obiective operaţionale: La sfârşitul activităţii, elevii vor fi capabili :


O1. Să identifice diferite tipuri de virusuri.
O2. Să enumere formele de existenţă ale virusurilor.
O3. Să realizeze o clasificare a virusurilor după materialul genetic prezent.
O4. Să cunoască cel puţin două tipuri de viroze la plante, animale, om.
C. STRATEGII DE PREDARE-ÎNVĂŢARE
a) Metode
explicaţia, conversaţia, problematizarea, observaţia, demonstraţia.
b) Mijloace de învăţământ
Resurse materiale (M.d.): m1 : tabla; m2 : planşa nr. 1; manual, atlase.
Resurse tehnice (M.t.): Fişe de lucru (f.l.); Caiete (c.), fișa de documentare(fd).
c) Moduri de organizare a colectivului (M.O.C.): Activitate - frontală (F); individuală (I); pe grupe (G)

1
D. BIBLIOGRAFIE:
o Mohan GH., Corneanu G., Ardelean A., Manual de biologie pentru clasa a IX a, Editura Corint, Bucureşti 2008
o Hutanu Elena, manual de biologie pentru clasa a IX a, Editura Didactica si Pedagogica, Bucureşti, 2008
o Surse internet.

E. DESFĂŞURAREA ACTIVITĂŢII PE SECVENŢE DE INSTRUIRE

Secvenţele Ob. Conţinutul Strategii de predare- Evaluare


lecţiei operaţ. ştiinţific al temei învăţare
Metode Mijl. MOC
de
învăţ.
1. Momentul Voi face prezenţa şi voi consemna absenţele. Cv F Capacitatea de
organizatoric Elevii îşi vor pregăti cele necesare pentru desfăşurarea concentrare a
(2 min.) activităţii. atenţiei

2. Verificarea Se verifică efectuarea temei: Cv Fl1 F Capacitatea de


temei pentru a) cantitativ; Se vor verifica temele si se vor face Ex I rezolvare a
acasă (3-5 min.) corectari. sarcinilor temei
b) calitativ- Dacă sunt chestiuni neînţelese, se vor
rezolva la tablă.
3. Verificarea -Se va face o verificare a cunoştinţelor teoretice, Cv F Capacitatea de a
lecţiei precum şi a elementelor practice: Se va cere elevilor sa Expl I explica
anterioare defineasca termenii de: genom viral, ADN,ARN. semnificatiile
(7-10 min.) -Se vor prezenta asemanarile pe care le are lectia termenilor
anterioara cu lectiile de la alte discipline. stiintifici.
-Aplicaţii practice.
4. Captarea Li se va spune elevilor ca atunci cand racesc sunt Pbl pl. 1 F Capacitatea de
atenţiei atacati de un virus(virusul gripal). reactualizare a
(5 min.) Pe baza acestei informatii , voi purta o mică cunoştinţelor
convorbire pentru a reactualiza cunoştinţele anterioare anterioare privid
genomul viral.
2
ale elevilor legate de tema legata de genomul viral şi
pentru a le trezi interesul pentru tema nouă.
5. Anunţarea Pe tablă va fi scris titlul lecţiei: „VIRUSURILE” Cv fd F Capacitatea de
subiectului , iar elevii vor nota în caiete. Voi anunţa conştientizare a
lecţiei noi şi a obiectivele operaţionale pe înţelesul elevilor. Le obiectivelor
obiectivelor voi face precizări privind modul de desfăşurare a temei noi
operaţionale activităţii. Le împart fişele de documentare.
(1-2 min.)
6. Predarea O1 Elevii primesc fişe individuale de lucru, pe care le Cv Fd, F Capacitatea de a
temei noi vor rezolva cu ajutorul informaţiilor din manual Fl 1 I defini cu limbaj
(15-20min.) şi apoi vor ajuta profesorul pentru realizarea propriu
schemei lecţiei. conceptele de
“virus”,”virion”.
O2 Elevii vor realiza o observare în grup a caracteristicilor Obs Mat G Capacitatea de a
definitorii ae virusurilor şi vor completa fişa de lucru. natural descrie
Fiecare grup va prezenta elementele observate, F obs. F trăsăturile
concluziile principale vor fi scrise pe tablă. Fl1 caracteristice
ale virusurilor.
O3 Elevii vor fi grupați câte 4 în 6 grupe. Fiecare grupă va Exp Fd, G Capacitatea de a
primi materialele didactice necesare desfășurării Fl 1 exlica …
experimentului.
Profesorul demonstrează etapele experimentului și
conținutul fiecărei etape. Prezinta aceste etape cu
ajutorul unor desene pe tabla. Elevii repetă etapele și
după aceea trec la realizarea lui.
-Se vor scrie la tablă ideile principale (şi elevii pe
caiete)
7. Fixarea O2 a) Elemente teoretice: ciorchinele Fişă I Capacitatea de a
cunoştinţelor şi O3 de rezolva corect
priceperilor - virusurile sunt entităţi infectioase LIPSITE DE lucru sarcinile fişei de
(5-7 min.) METABOLISM PROPRIU, submicroscopice, care lucru.
au proprietatea de a pătrunde în celulele vii ale
organismelor gazdă şi de a se reproduce
(multiplica) în interiorul acestor celule;
- formele virusurilor: poliedrică, cilindrică,

3
sferică;
- unitatea structurală şi funcţională a virusurilor,
capabilă să infecteze o celulă este VIRIONUL
VIRIONUL ESTE ALCĂTUIT DIN:
● capsida virală → înveliş proteic format din
subunităţi numite capsomere (lanturipolipeptidice)

● genom viral → ADN sau ARN (NICIODATĂ


AMBELE)

- forme de existenţă a virusurilor:


● virus matur (virion)
● virus vegetativ (virion fară capsidă, multiplicat
în celula gazdă)
● provirus (virus decapsidat integrat în
cromozomul celulei gazdă)

- clasificarea virusurilor după materialul genetic


prezent:
- adenovirusuri (materialul genetic este reprezentat
de ADN)
Ex. - virusul herpetic
- fagul M13 (bacteriofagii infectează
bacterii)

- ribovirusuri (materialul genetic este reprezentat


de ARN)
Ex. - virusul gripal
- HIV
- VMT
- virusul turbarii

- bolile provocate de virusuri se numesc viroze.


Patogenitatea virusurilor a fost studiată de Victor

4
Babeş;
- exemple de viroze la - plante → mozaicul
tutunului, mozaicul porumbului, viroza lalelelor,
băşicarea frunzelor de piersic, etc.
- animale → turbarea, pesta porcina, pesta
ovină, febra aftoasă, etc.
- om → gripa, herpes, varicela, oreion, SIDA,
etc.

b) Practic: se realizează pe baza unui desen


lacunar şi un tabel cu tipurile de virusuri la
plante, animale şi om.
8. Tema pentru Voi face precizări în legătură cu conţinutul temei Expl F Capacitatea de
acasă (1 min.) pentru acasă şi voi rezolva concret un element al înţelegere a
acesteia. sarcinilor temei
pentru acasă
9. Evaluarea Cu ajutorul informatiilor de la pagina 67 răspundeţi Cv F Voi acorda note
finală (3-4 min.) la următoarele întrebări : I justificându-le.
1) Ce sunt virusurile ?

2) Din ce este alcătuit un virus ?

3) Care sunt formele de existenţă ale virusurilor


(cele 3 stări )?

4) Clasificaţi virusurile.

5
Anexe
a) PLANUL TABLEI
b) Fise de lucru
c) Fisa de documentare
d) Planşe A4

LECŢIA DE RECAPITULARE (SISTEMATIZARE)

A. REPERE GENERALE
Şcoala:Colegiul National „Mihail Sadoveanu” Pascani
Cadru didactic:Ciobanu Andrei
DISCIPLINA: Biologie
Data : 04.12.2016
Unitatea de învăţare (capitolul) : Genomul viral
Subiectul lecţiei: Virusurile
Tipul lecţiei: de recapitulare (sistematizare)
Durata : 50 min.

B. COMPETENŢE SPECIFICE

Obiective operaţionale: La sfârşitul activităţii, elevii vor fi capabili :


O1. Să identifice diferite tipuri de virusuri.
O2. Să enumere formele de existenţă ale virusurilor.
O3. Să realizeze o clasificare a virusurilor după materialul genetic prezent.
O4. Să cunoască cel puţin două tipuri de viroze la plante, animale, om.
O5.Sa fie capabili sa retina chestiunile fundamentale pe baza explicatiilor date, al atlaselor,manualelor si observatiilor facute la
microscop.
O6.Sa studieze la microscop tipuri de virusuri.
O7.Sa recunoasca frotiurile dupa coloratiile specifice.

6
C. STRATEGII DE PREDARE-ÎNVĂŢARE

a) Metode:
- procedurale: conversaţia euristică, explicaţia, problematizarea, învăţarea prin descoperire, observaţia

b) Mijloace de învăţământ
- Resurse materiale: planşe,microscoape,frotiuri, manual, atlase.
Resurse tehnice (M.t.): Fişe de lucru (f.l.); Caiete (c.).
c) Moduri de organizare a colectivului (M.O.C.): Activitate - frontală (F);
D. BIBLIOGRAFIE:
o Mohan GH., Corneanu G., Ardelean A., Manual de biologie pentru clasa a IX a, Editura Corint, Bucureşti 2008
o Hutanu Elena, manual de biologie pentru clasa a IX a, Editura Didactica si Pedagogica, Bucureşti, 2008
o Surse internet.

Elevii vor fi anunţaţi din timp asupra temei de recapitulare, se va stabili planul de recapitulare, se va da o bibliografie minimală, se vor
stabili eventuale sarcini individuale (de grup).

D. DESFĂŞURAREA ACTIVITĂŢII PE SECVENŢE DE INSTRUIRE

Secvenţele Ob. Conţinutul Strategii de predare- Evaluare


lecţiei Operaţ. ştiinţific al temei învăţare
Metode Mijl. MOC
de
învăţ.
1. Momentul Voi face prezenţa şi voi consemna absenţele. Cv F Capacitatea de
organizatoric Elevii îşi vor pregăti cele necesare pentru concentrare a
(2 min.) desfăşurarea activităţii. Voi asigura un climat de atenţiei
ordine şi disciplină.

7
2. Captarea Voi prezenta la microscop un frotiu cu un tip de Pbl F Capacitatea de
atenţiei virus . Pe marginea materialului prezentat, voi reactualizare a
(5 min.) purta o mică convorbire pentru a reactualiza cunoştinţelor
cunoştinţele anterioare ale elevilor legate de anterioare privind
notiunile de virus si virion. virusurile.
3. Anunţarea Lecţia ce urmează a fi recapitulată şi planul Cv fd F Capacitatea de
subiectului de recapitulare au fost anunţate elevilor în conştientizare a
lecţiei noi şi a obiectivelor temei
ora precedentă.
obiectivelor noi
operaţionale La începutul lecţiei realizez o reactualizare
a titlului lecţiei ce urmează a fi recapitulată
şi a planului de recapitulare sub forma unor
întrebări de tipul: - Ce temă aţi avut de
recapitulat pentru astăzi?

- Care sunt problemele principale pe care


le-aţi urmărit când aţi repetat acasă această
temă?

4. Recapitularea O1 Să rezulte firul logic ştiinţific al temei Cv F Capacitatea de a


cunoştinţelor recapitulate. Exp I defini cu limbaj
teoretice şi a Realizarea unor experimente de grup: Lucr. G propriu conceptele
deprinderilor Se vor forma grupuri de cate 5 elevi,fiecare grup practică G de
practice (20-25 va trebui sa studieze frotiuri cu tipuri diferite de I “.Virusuri.”,”virion”
min.) virusuri. Pe baza observatiilor facute, fiecare elev
va desena pe caiete compusii de pe frotiuri.
O2 Pe baza desenelor, elevii vor raspunde la notiunile Expl G Capcitatea de a
teoretice prezentate ora anterioara. concluziona si de a
relationa elementele

8
vizuale cu notiunile
teoretice.
O3 Pe baza observatiilor, elevii vor insamanta pe Ex G Capacitatea de a
medii de cultura, substante cu potential virusologic executa frotiuri pe
si le vor studia la microscop. baza explicatiilor
date.
6. Fixarea Voi adresa o serie de intrebari referitoare la Obs. I Capacitatea de a
cunoştinţelor şi notiunile care au fost prezentate in mod practic Exp. raspunde corect la
priceperilor si corelatiile pe care le au acestea cu notiunile intrebarile adresate.
(5-7 min.) teoretice prezentate in lectia trecuta.
7. Evaluarea Cv F Voi acorda note
finală (1-2 min.) Informez elevii că răspunsurile date de ei au fost I justificându-le.
corecte şi precise ceea ce dovedeşte că şi-au
însuşit temeinic cunoştinţele referitoare la virusuri.
Notez elevii care au participat activ la lecţie.

Anexe :

S-ar putea să vă placă și