Sunteți pe pagina 1din 14

Proiect de lecție

Unitatea de învățământ: Liceul Teologic Baptist, Reșița


Clasa: a III-a A
Prof. înv. primar: Zosin Mădălina
Data: 16.04.2019
Ora: 10:10-11:00
Aria curriculară: Limbă și comunicare
Disciplina: Limba și literatura română
Unitatea tematică: La Paști
Subiectul: Scrierea corectă a cuvintelor „va” și „v-a”
Tipul lecției: dobândire de cunoștințe
Competențe specifice:
1.1 Extragerea unor informații de detaliu dintr-un text ;
1.3Sesizarea unor regularități ale limbii prin raportarea la mesaj;
Obiective operaționale:
Ob1-să identifice ortogramele „va” și „v-a” în diferite contexte de comunicare scrisă;
Ob2-să denumească situațiile în care se utilizează ortogramele „va” și „ v-a”;
Ob 3-să aplice ortogramele „va” și „v-a” în diferite contexte de comunicare orală/scrisă.
Strategia didactică:
a) Metode și procedee:
Conversația,Metoda RAI, jocul didactic,explicația, exercițiul,Metoda Cadranelor;
b) Mijloace de învățământ:
Manual, caiete de clasă, caietul de lucru- limba română, fișe de lucru, instrumente de scris,
lipici,minge.
c) Forme de organizare:
frontal, individual, grup.
Bibliografie:
Didactica Limbii și Literaturii române pentru învățământul primar, Mariana Norel, Ed.
Art, 2010.
Didactica Limbii și Literaturii româneîn învățământul primar, Ioan Șerdean,Ed. Corint,
2008.
Manual pentru clasa a III-a,semestrul al II-lea, Ed. Ars Libri, 2016;
Planificarea pentru Limba și literatura română, clasa a III-a.
Programa școlară pentru Limba și literatura română, clasa a III-a.
Psihopedagogia pentru examenele de definitivare și grade didactice, ediția III,
coordonator Constantin Cucoș, 2009.
Nr. Etapele lecției Ob. Elemente de conținut Strategia didactică
crt op Metode și Mijloace de Forme de Evaluare
procedee învățământ organizare
1. Moment Se pregătesc materialele necesare orei și Conversația Frontal Observarea
organizatoric se asigură liniștea în clasă. sistematică
2. Reactualizarea Se verifică temele.Un elev va fi ales Conversația Caiete de Frontal Proba orală
cunoștințelor pentru a citi rezolvarea (manual pg 42/ ex 2) Explicația teme
Toată clasă se corectează cu pixul roșu. Instrumente
Elevul de servici va strânge caietele de teme de scris
pentru a realiza o verificare mai amplă a
temelor.
Se face verificarea cunoștințelor
dobândite lecția trecută:
1)Ce am avut de pregătit pentru astăzi? Metoda RAI Minge Frontal Evaluare
R: Pentru astăzi am avut de pregătit „Textul Individual orală
informativ-organizatori grafici”.
2)Ce este un text informativ?
R: Textul informativ este un text nonliterar.
3)Care sunt deosebirile dintre un text
informativ și unul literar?
R: Textul literar prezintă acțiuni și personaje
imaginare, pe când cel informativ prezintă
informații exacte,reale.
4)Spune cateva exemple de texte
infromative.
R: Ex: afișul,fluturașul,invitația.
3. Captarea atenției Elevii vor afla răspunsul la Jocul de Conversația Caiet de clasă Frontal Observarea
descoperire: Explicația Instrumente Individual sistematică
„Ce au în comun următoarele cuvinte? Joc didactic de scris
VAPOR VAZĂ VACANȚĂ Fișa 1
R: Toate aceste cuvinte încep cu silaba
„VA”
4. Anunțarea lecției Se anunță titlul, care se scrie pe tablă de Conversația Caiet de clasă Frontal Observarea
și a obiectivelor către cadrul didactic și în caiete de către Explicația Instrumente Individual sistematică
operaționale elevi. de scris
Se anunță obiectivele lecții, pe înțelesul
copiilor.
Vom identifica cuvintele „va” și „v-a”;
Vom descoperi situațiile în care vom
utiliza corect aceste cuvinte;
Vom aplica cuvintele învățate în diferite
exerciții;
5. Dirijarea Ob1 La tablă se scrie de către cadrul didactic Conversația Caiet de clasă Frontal
învățării subtitlul: Observă și identifică. Explicația Instrumente
Se scriu 2 enunțuri cu ortogramele „va” și de scris
„v-a”.
Raluca va pleca la Timișoara.
Adina v-a adus prăjituri. Observația
Elevii scriu cea ce este scris pe tablă de sistematică
către cadrul didactic.
Se adresează întrebări elevilor: Conversația Frontal
1) Acțiunea din prima propoziție a avut loc Explicația Individual
sau va avea loc în viitor?
R: Acțiunea va avea loc în viitor.
2) În a doua propoziție acțiunea a avut loc
în trecut sau va avea loc?
Ob2 R: Acțiunea a avut loc în trecut.
Se alege un voluntar ca să citescă Conversația Manual Frontal Observația
eticheta mov, de la pg 42 din manual. Explicația Caiet de clasă Individual sistematică
Se transcrie eticheta cu regulile de Instrumente
scrierea a cuvintelor „va” și „v-a”. de clasă
Se completează fișa 2 cu exemple pentru Conversația Caiet de clasă Frontal Aprecieri
„va” și „v-a”. Exercițiul Fișă 2 Individual verbale
Ob3 Se anunță următoarele sarcini. Elevii vor Instrumente Frontal Observarea
completa pe caiete ex 1.2/ pg 42. Conversația de clasă Individual sistematică
Explicația Manual
Exercițiul
6. Obținerea Ob3 Se anunță următoarea sarcină. Conversația Caiet de clasă Frontal Observare
performanței Metoda Cadranelor Metoda Instrumente Grupuri sistematică
Elevii împărțiți pe grupuri de câte 4, vor Cadranelor de scris Individual Proba orală
avea de completat câte o sarcină. La final, Fișa
fiecare echipă iși desemnează reprezentatul 3(cadrane
care va prezenta la tablă sarcina completată. mici)
Sarcinile se completează, atât pe caiet cât și Fișa cu
pe fișa echipei. fiecare sarcină
din Metoda
Cadranelor 3
7. Realizarea Ob3 Se adresează întrebări/cerințe referitoare la Conversația Frontal Proba orală
feedbackului lecția nouă: Metoda RAI
1)Care este titlul lecției de azi?
R: Titlul lecției de azi este -Scrierea corectă
a cuvintelor „va” și „v-a”.
3) Când folosim „va”?
R : „Va” legat folosim atunci când acțiunea
se petrece în viitor.
3)Formulează 2 enunțuri în care să utilizezi
„va”.
4)Când folosim „v-a”?
R: „V-a” despărțit folosim atunci când
acțiunea s-a petrecut în trecut / „V-a”
despărțit se folosește atunci când 2 cuvinte
se rostesc într-o singură silabă.
5)Formulează 2enunțuri în care să utilizezi
„v-a”.
8. Încheierea Se fac aprecieri individuale. Se apreciează Conversația Caiete de Frontal Observarea
activității activitatea întregii clase. Explicația lucru Individual sistematică
Se anunță tema și se explică: Instrumente
Pg15/ ex 4 culegere. de scris
FIȘA 1
Jocul de descoperire: Jocul de descoperire: Jocul de descoperire: Jocul de descoperire: Jocul de descoperire:
„Ce au în comun „Ce au în comun „Ce au în comun „Ce au în comun „Ce au în comun
următoarele cuvinte? următoarele cuvinte? următoarele cuvinte? următoarele cuvinte? următoarele cuvinte?
VAPOR VAZĂ VAPOR VAZĂ VAPOR VAZĂ VAPOR VAZĂ VAPOR VAZĂ
VACANȚĂ VACANȚĂ VACANȚĂ VACANȚĂ VACANȚĂ

Jocul de descoperire: Jocul de descoperire: Jocul de descoperire: Jocul de descoperire: Jocul de descoperire:
„Ce au în comun „Ce au în comun „Ce au în comun „Ce au în comun „Ce au în comun
următoarele cuvinte? următoarele cuvinte? următoarele cuvinte? următoarele cuvinte? următoarele cuvinte?
VAPOR VAZĂ VAPOR VAZĂ VAPOR VAZĂ VAPOR VAZĂ VAPOR VAZĂ
VACANȚĂ VACANȚĂ VACANȚĂ VACANȚĂ VACANȚĂ

Jocul de descoperire: Jocul de descoperire: Jocul de descoperire: Jocul de descoperire: Jocul de descoperire:
„Ce au în comun „Ce au în comun „Ce au în comun „Ce au în comun „Ce au în comun
următoarele cuvinte? următoarele cuvinte? următoarele cuvinte? următoarele cuvinte? următoarele cuvinte?
VAPOR VAZĂ VAPOR VAZĂ VAPOR VAZĂ VAPOR VAZĂ VAPOR VAZĂ
VACANȚĂ VACANȚĂ VACANȚĂ VACANȚĂ VACANȚĂ

Jocul de descoperire: Jocul de descoperire: Jocul de descoperire: Jocul de descoperire: Jocul de descoperire:
„Ce au în comun „Ce au în comun „Ce au în comun „Ce au în comun „Ce au în comun
următoarele cuvinte? următoarele cuvinte? următoarele cuvinte? următoarele cuvinte? următoarele cuvinte?
VAPOR VAZĂ VAPOR VAZĂ VAPOR VAZĂ VAPOR VAZĂ VAPOR VAZĂ
VACANȚĂ VACANȚĂ VACANȚĂ VACANȚĂ VACANȚĂ
FIȘĂ 2
FIȘAFIȚĂ FIȘĂ 2

VA V-A VA V-A
Metoda cadranelor fișa 3 2.Formulează 4 propoziții cu „va” și 4
1.Alege și completează enunțurile: propoziții cu „v-a”.
Cristina ....... adus ieri mere multe. .................................................................
El ........... pleca deseară departe. ................................................................
........... făcut de mâncare. .................................................................
Bunica ...... sosi mâine. ................................................................
La sosirea din excursie, ........... asteptat ................................................................
tata. ................................................................
....... fi frumos la munte. ...............................................................
Laura ...... scrie o compunere ................................................................
Cred că ..... spus că nu ...... veni prea .................................................................
repede acasă.
3. Corectează enunțurile greșite: 4. Corect/Incorect:
Va spus de concurs?.............. V-a spus Adina că am plecat.
V-a atras atenția ieri. ..................... V-a merge mâine la bunici.
Nu v-a veni mâine. ........................ Va privit de multă vreme .
El va asteptat la gară. ................... Ce v-a spus Ioana despre revistă?
Va dus la muzeu. ...................... V-a aduce multe mere la școală.
V-a veni la timp. ................. V-a trece cu barca pe râu.
Va spus cineva ca a venit toamna? ........ V-a mințit că a adus mobila.
V-a veni și Radu? ................... V-a zis că vă iubește mult.
FIȘA 3 METODA CADRANELOR
1.Alege și completează enunțurile:
Cristina ....... adus ieri mere multe.
El ........... pleca deseară departe.
........... făcut de mâncare.
Bunica ...... sosi mâine.
La sosirea din excursie, ........... asteptat tata.
....... fi frumos la munte.
Laura ...... scrie o compunere
Cred că ..... spus că nu ...... veni prea repede acasă.
2.Formulează 4 propoziții cu „va” și 4 propoziții
cu „v-a”.
......................................................................................................................
......................................................................................................................
......................................................................................................................
......................................................................................................................
......................................................................................................................
......................................................................................................................
......................................................................................................................
......................................................................................................................
......................................................................................................................
......................................................................................................................
......................................................................................................................
......................................................................................................................

3. Corectează enunțurile greșite:


Va spus de concurs?..............
V-a atras atenția ieri. .....................
Nu v-a veni mâine. ........................
El va asteptat la gară. ...................
Va dus la muzeu. ......................
V-a veni la timp. .................
Va spus cineva ca a venit toamna? ........
V-a veni și Radu? ...................
4. Corect/Incorect:
V-a spus Adina că am plecat.
V-a merge mâine la bunici.
Va privit de multă vreme .
Ce v-a spus Ioana despre revistă?
V-a aduce multe mere la școală.
V-a trece cu barca pe râu.
V-a mințit că a adus mobila.
V-a zis că vă iubește mult.

S-ar putea să vă placă și