Sunteți pe pagina 1din 11

Școala Gimnazială Bîrnova

Comuna Bîrnova, jud. Iași


Înv.: Pricop Gabriela
PROIECT DIDACTIC
Data: 18.03.2021
Clasa: I
Ora: a II-a
Aria curriculară: Limbă și comunicare
Disciplina: Comunicare în limba română
Unitatea tematică: Cu primăvara ne jucăm
Discipline integrate: Comunicare în limba română, Muzică și mișcare, Dezvoltare personală
Subiectul: Sunetul și grupul de litere gi/ Gi
Tipul lecției: (Re)sistematizare, consolidare, fixare a cunoștințelor
Scopul lecției: Consolidarea deprinderilor de citire cursivă, conștientă, expresivă a unui text; exprimarea corectă atât oral, cât și în
scris.
Forma de realizare: Activitate integrată - C.L.R., M.M, D.P.;

COMPETENȚE SPECIFICE
Comunicare în limba română
2.1. Formularea unor enunțuri proprii în situații concrete de comunicare;
2.3. Participarea cu interes la dialoguri simple, în diferite contexte de comunicare;
3.1. Citirea unor cuvinte și propoziții scurte, scrise cu litere de tipar sau de mână.

Dezvoltare personală
3.3. Explorarea unor meserii cunoscute sau preferate

OBIECTIVE OPERAȚIONALE
Ob.1- să silabisească corect cuvintele date;
Ob.2- să scrie cuvintele la plural corect;
Ob.3- să ordoneze corect cuvintele date pentru a formula enunțuri logice;
Școala Gimnazială Bîrnova
Comuna Bîrnova, jud. Iași
Înv.: Pricop Gabriela
Ob.4 - să completeze cu silabele corespunzătoare pentru a forma cuvinte;
Ob.5 – să completeze textul dat cu cuvinte potrivite;
Ob.6- să citească corect, cursiv și expresiv cerințele;
Ob7- să scrie corect, lizibil litere, cuvinte, propoziții.

RESURSE:
- umane – 23 elevi
- temporale – 50 minute.

STRATEGII DIDACTICE:
Metode și procedee: conversația, explicația, metoda fonetică, analitico-sintetică, explicația, expunerea, lectura.
Materiale și mijloace didactice: planșă - Zâna Primăvara, Scrisoare, elemente de primăvară, fișă de lucru, tabla, instrumente de scris,
PC;
Forma de organizare: individual și frontal.

BIBLIOGRAFIE:
 Curriculum Național - Curriculum pentru învățământul primar, M.E.C.T.S., 2013;
 Curs formare: „Organizarea interdisciplinară a ofertelor de învățare pentru formarea competențelor cheie la școlarii din
clasele I-IV” – program de formare continuă de tip „blended learning” pentru cadrele didactice din învățământul primar;
 Manual pentru clasa I Comunicare în limba română Editura Didactică și Pedagogică, Olga Pîrîială, Mihaela Ada Lupu, Rodica
Chiran; București, 2018, Nuță Silvia ”Metodica predării limbii române în clasele primare”, Vol. II, Editura Aramis, București,
2000;
 Hobjilă Angelica ”Elemente de didactică a limbii și literaturii române pentru ciclul primar”, Editura Junimea, Iași, 2006;
Școala Gimnazială Bîrnova
Comuna Bîrnova, jud. Iași
Înv.: Pricop Gabriela
DEMERS DIDACTIC
Nr. Momentele Strategii didactice
Timp Ob
crt lecției Conținutul instructiv-educativ Metode și Mijloace de Forma de Evaluare
op.
procedee învățământ organizare
1. Moment 5m Ob1 Voi asigura un climat corespunzător unei bune Conversația Frontal Evaluez
organizatoric desfășurări a orei de Comunicare în limba română. Individual capacitatea
Voi pregăti materialul didactic necesar. elevilor de a
Elevii vor pregăti, de asemenea, materialele necesare se organiza.
desfășurării demersului didactic.

2. Reactualizarea 4m Ob1 Îi voi întreba pe elevi: Evaluez


cunoștințelor Ce am lucrat ora anterioară la disciplina Comunicare în Conversația Caiete de Frontal capacitatea
asimilate limba română? Lectura teme Individual elevilor de a
anterior Noi la ora trecută am lucrat Sunetul și grupul de litere Explicația Manual formula
gi/Gi. răspunsuri.

3. Captarea 3m Ob 1 Prezint elevilor Scrisoarea (anexa 1) primită de la Conversația Dispozitive Frontal Evaluez
atenției Ob 3 Zâna Primăvara în care elevii sunt rugați să o ajute Expunerea tehnice capacitatea
elevilor pentru a și împodobi rochia. Explicația elevilor de a
Observația fi atenți la
mesajul
primit..
4. Anunțarea 2m Ob 6 Dragi copii, astăzi la ora de Comunicare în limba Caiete, Capacitatea
temei și a română vom lucra o fișă de lucru în care vom avea de Explicația Instrumente Frontal elevilor de a
obiectivelor rezolvat sarcini diferite, ajutându-ne de grupul de litere de scris fi atenți la
operaționale gi/Gi; vom despărți cuvinte în silabe, vom completa un Tabla Individual cerințele
text cu cuvinte potrivite, jucăm jocul: Eu spun una, tu prezentate.
spui multe!, veți ordona cuvinte pentru a forma
propoziții, astfel vom reuși să împodobim rochia Zânei.
Fiecare elev va rezolva câte o sarcină și va alege din
Școala Gimnazială Bîrnova
Comuna Bîrnova, jud. Iași
Înv.: Pricop Gabriela
coșuleț o floare/element pentru rochia Zânei. Sper că o
să vă facă plăcere!
Distribui elevilor fișele de lucru.

5. (Re)sistemati- 30m Ob1 Fișa de lucru – anexa 2 Conversația Instrumente


zare, Ob2 Să ne jucăm cu ajutorul cuvintelor. de scris Capacitatea
consolidare, gi/Gi Frontal elevilor de a
fixarea 1. Desparte în silabe: Explicația citi corect,
cunoștințelor Tabla conștient
asimilate Regină- fragi- Metoda enunțurile
anterior Ob3 Gigel - girafă - fonetico, Fișă de lucru Individual exercițiilor.
2. Transformă după model: eu alerg – tu alergi analitico- Elemente de
Ob4 sintetică primăvară Evaluez
Eu plâng – tu ……………….. eu culeg - tu ……….. Exercițiul capacitatea
Eu trag – tu ………..……… eu leg – tu ……… elevilor de a
Ob5 Despărți
3. Ordonează cuvintele pentru a obţine o propoziţie: corect
Ob 6 a) are, frumoase, cartea, pagini cuvintele în
…………………………………………………………… silabe.
b) îi, covrigii, plac, Virgil, lui
……………………………………………………… Evaluez
4. Eu scriu una, tu scrii multe! capacitatea
creangă-…………….. covrig-……………….. elevilor de a
dungă -………………. mag-………………….. scrie
cuvintele la
5. Scrie cuvinte potrivite, alegând dintre cele scrise în plural.
paranteze :
( crengile, marginea, ruginie, îndrăgit, plânge)
A venit toamna ………………… . La ……………………….. Evaluez
pădurii………………….un pui de mierlă. Cântecul …………… capacitatea
al păsărilor nu se mai aude . elevilor de a
Școala Gimnazială Bîrnova
Comuna Bîrnova, jud. Iași
Înv.: Pricop Gabriela
În scurt timp, ....……………copacilor vor rămâne scrie
goale. cuvintele
lacunare
6. Descoperă cuvintele, completând cu ci sau gi: corect.

___tire mar____ne ____reșe Evaluez


ru___nă pa___nă ima___ne capacitatea
re___nă covri__ elevilor de a
scrie corect
7. a) Citește textul : silabele
- La ce pagină este imaginea girafei ? întreabă corespunătoa
Ligia. re.
- La pagina 5, răspunde Virgil, colegul ei.
- Am găsit! strigă Ligia. Girafa pare gigantică! Eu Evaluez
Aș numi-o regina animalelor. capacitatea
- De ce? Întreabă Virgil. elevilor de a
- Pentru că este campioană la lungime! râde Ligia. citi cu atenție
b) Pune un titlu potrivit textului de mai sus. textul și de a
………………………………………………………………………………… răspunde
c) Bifează cu x răspunsul corect. corect la
• Despre ce animal discută colegii? cerințe.
…. gorilă ….. girafă ……. hipopotam
• Girafa este:
……gigantică …….gingașă ……pitică
• Girafa este campioană la :
…...lărgime ……….gimnastică …….lungime

Voi ajuta elevii în rezolvarea sarcinilor de lucru, îi voi


încuraja, sprijini acolo unde este nevoie sau voi fi
Școala Gimnazială Bîrnova
Comuna Bîrnova, jud. Iași
Înv.: Pricop Gabriela
solicitată.
6. Obținerea 15m Rog elevii să scrie, pe caiet, un mesaj scurt 1-2 Exercițiul Evaluez
performanței propoziții pentru Zâna Primăvară în care să folosească Instrumente capacitatea
cuvinte ce conțin sunetul nou. de scris Individual elevilor de a
Îi voi întreba pe elevi: Caiet tip I scrie corect
Copii, ce am lucrat la ora de Comunicare în limba Frontal enunțurile
română? formulate.
Exerciții pentru Zâna Primăvară.
Considerați că a fost grea lecția?
Nu.
Ați înțeles lecția?
Da.
7. Asigurarea 1m V-ați descurcat foarte bine în această oră. Conversația Frontal Evaluez
retenției și a Zâna Primăvară vă mulțumește pentru că ați făcut tot Individual capacitatea
feed-back-ului posibilul să își recupereze minunata frumusețe a elevilor de a
rochiei, iar eu vă propun să îi cântăm cântecelul: Iarnă se exprima
să te duci cu bine. corect în
răspunsurile
formulate.
8. Încheierea 2m Dragi elevi, astăzi, unii dintre voi au fost activi, iar alții Conversația Catalogul Frontal Aprecieri
activității mai puțin. Ar trebui să vă implicați cu toții în verbale și
desfășurarea lecției. calificative
Voi acorda calificative.
Tema pentru acasă: de citit lecția de 5 ori și de
formulat propoziții cu cuvintele date: alerg - alergi,
culeg - culegi, aleg – alegi, din manual, de la pagina 86.

Anexa 2
Școala Gimnazială Bîrnova
Comuna Bîrnova, jud. Iași
Înv.: Pricop Gabriela
Nume………..

Să ne jucăm cu ajutorul cuvintelor.


gi/Gi

FIŞĂ DE LUCRU

1. Desparte în silabe:

regină fragi

Gigel girafă

2. Transformă după model: eu alerg – tu alergi

Eu plâng – tu eu culeg - tu

Eu trag – tu eu leg - tu

3. Ordonează cuvintele pentru a obţine o propoziţie:


a) are, frumoase, cartea, pagini
Școala Gimnazială Bîrnova
Comuna Bîrnova, jud. Iași
Înv.: Pricop Gabriela

b) îi, covrigii, lui, plac, Virgil

4. Eu scriu una, tu scrii multe !

creangă covrig

dungă mag

5. Scrie cuvinte potrivite, alegând dintre cele scrise în paranteze :


( crengile, marginea, ruginie, îndrăgit, plânge)
A venit toamna ………………… . La ………………………..
pădurii………………….un pui de mierlă. Cântecul ……………al păsărilor nu se mai aude .
În scurt timp, ....……………copacilor vor rămâne goale.

6. Descoperă cuvintele, completând cu ci sau gi:


Școala Gimnazială Bîrnova
Comuna Bîrnova, jud. Iași
Înv.: Pricop Gabriela
___tire mar____ne ____reșe ru___nă
pa___nă ima___ne re___nă covri__

7. a) Citește textul :
- La ce pagină este imaginea girafei ? întreabă Ligia.
- La pagina 5, răspunde Virgil, colegul ei.
- Am găsit! strigă Ligia. Girafa pare gigantică! Eu
Aș numi-o regina animalelor.
- De ce? Întreabă Virgil.
- Pentru că este campioană la lungime! râde Ligia.

b) Pune un titlu potrivit textului de mai sus.

c) Bifează cu x răspunsul corect.


 Despre ce animal discută colegii?
gorilă girafă hipopotam

 Girafa este:
gigantică gingașă pitică

 Girafa este campioană la :


lărgime gimnastică lungime
Școala Gimnazială Bîrnova
Comuna Bîrnova, jud. Iași
Înv.: Pricop Gabriela

Anexa 1

Dragi copii,
Vă scriu această scrisoare pentru a vă cere ajutorul. Baba Iarnă mi-a furat
toate florile de pe rochie.
Sunt sigură că mă pot baza pe voi să mă ajutați să îmi reîmpodobesc rochia
cu flori colorate. Pentru aceasta, voi trebuie să rezolvați aceste sarcini de lucru.
Dacă o sarcină este rezolvată corect, veți primi o floare și o veți putea pune
chiar voi pe rochia mea.
Cu toate că Baba Iarnă va încerca să vă pună în dificultate, eu voi fi alături
de voi. Știu că voi sunteți elevi silitori și vă veți descurca !

Zâna Primăvară
Școala Gimnazială Bîrnova
Comuna Bîrnova, jud. Iași
Înv.: Pricop Gabriela

S-ar putea să vă placă și