Sunteți pe pagina 1din 9

PROIECT DIDACTIC

DATA: 22.01.2019
UNITATEA DE ÎNVĂȚĂMÂNT: Școala Gimnazială Drăgăneşti
CLASA: a II-a
PROF.ÎNV.PRIMAR: Nistor Alina-Florina
UNITATEA TEMATICĂ: ,,Farmecul iernii”
DISCIPLINA: Comunicare în limba română
SUBIECTUL LECȚIEI: Textul nonliterar sau informativ -,,Bradul”
TIPUL LECȚIEI: Însușire de noi cunoștințe
FORMA DE REALIZARE: Activitate integrată
DISCIPLINE INTEGRATE: Comunicare în limba română, Matematică şi explorarea mediului, Muzică şi mişcare

SCOPUL LECȚIEI:
- Formarea şi dezvoltarea deprinderilor de citire corectă, conştientă şi expresivă;
- Îmbogăţirea şi activizarea vocabularului ;
- Formarea deprinderii de a distinge un text literar de un text nonliterar.
-
COMPETENȚE SPECIFICE:
Comunicare în limba română
1.1.Identificarea semnificației unui mesaj oral din texte accesibile variate;
1.2.Identificarea unor informații variate dntr-un text audiat;
2.3. Participarea cu interes la dialoguri în diferite contexte de comunicare;
3.1. Citirea unor mesaje scrise întâlnite în mediul cunoscut;
4.2. Redactarea unor mesaje scrise cu respectarea convențiilor de bază.
Matematică şi explorarea mediului :
3.1. Rezolvarea de probleme în cadrul unor investigaţii, prin observarea şi generalizarea unor modele sau regularităţi din mediul
apropiat;
Muzică și mișcare
2.2. Cântarea în colectiv, asociind acompaniamentul sugerat de ritm și de măsură.

OBIECTIVE OPERAȚIONALE:

Pe parcursul și la sfârșitul lecției, elevii vor fi capabili:

O1- să citească fluent, conștient și expresiv textul dat;

O2- să formuleze răspunsuri la întrebări pe baza textului citit;

O3- să identifice particularităţile textului nonliterar;

O4- să grupeze informaţii din text pe diferite categorii;

O5- să explice necesitatea textelor nonliterare în viaţa de zi cu zi.

STRATEGIA DIDACTICĂ:
1.Metode și procedee: conversația, exercițiul, explicația, lectura explicativă ,jocul didactic, problematizarea, observaţia, Metoda
Ştiu/Vreau să ştiu/Am învăţat.
2. Resurse materiale: planşă brad,acuarele, coală A3, fişa cu textul nonliterar, fişe de lucru,coli flip-chart, marker, manual,
tabla, enciclopedie, prospect de medicament, manual- instructiuni de folosire maşină de spălat, ziar, caiete tip 2.
4. Resurse temporale: 45 minute
3. Forme de organizare: activitate frontală, activitate individuală
5. Resurse umane: 27 elevi
6. Forme și tehnici de evaluare: observarea sistematică a comportamentului elevilor, aprecieri verbale

BIBLIOGRAFIE:
„Programa pentru disciplinele Comunicare în limba română, Muzică și mișcare, Matematică şi explorarea mediului, aprobată
prin ordinul ministrului Nr. 3418/19.03.2013
Tudora Pițilă, Cleopatra Mihăilescu -Comunicare în limba română-manual pentru clasa a II-a/ /Editura Didactică si
Pedagogică. 2018
Vasile Molan - Didactica disciplinelor ,,Comunicare în limba română” şi ,,Limba şi literatura română din învăţământul
primar,” Editura Miniped. 2006
Desfăşurarea activităţii

Strategia didactică
Conținutul instructiv-educativ
OB Metode și Forme de
Resurse Evaluare
Etapele lecției OP Activitatea învăţătoarei procedee organizar
Activitatea elevilor materiale
e

1.Moment Se va realiza un climat optim Elevii îşi pregătesc manualul, caietul şi


organizatoric pentru desfășurarea lecției. Se instrumentul de scris.
aerisește sala de clasă, se
pregătește materialul didactic.
2.Verificarea Copiii pregătesc caietele de temă.
temei pentru Se verifică modul în care a fost Caietele de Aprecieri
acasă efectuată tema pentru acasă. Sunt atenţi la explicaţiile învăţătoarei.
Conversația
temă
Frontal
verbale

-Ce lecţie am avut de pregătit pentru -Pentru astăzi am avut de pregătit lecţia, Conversaţia
astăzi? ,,Virgula (,)”.
Explicaţia
Pentru a ne aminti în ce situaţii se Frontal
foloseşte virgula, ne vom juca un joc Coală flip
3. care se numeşte ,,Continuă enunţul”! chart
Reactualizarea
Aprecieri
cunoştinţelor Explic jocul.
verbale
însuşite Elevii vor continua enunţurile,
Pe o planşă sunt scrise câteva completându- le potrivit! Joc didactic
anterior
enunţuri incomplete.
Exemplu: .......pere şi struguri. Individual
1. Am cumpărat de la piaţă , Marker
mere, .......... -Am folosit virgula deoarece separă
cuvintele unei enumerări.
-De ce am folosit virgula aici?

2. Dragi elevi, ......................... .....învăţaţi tabla înmulţirii. Exercitiul


-În acest enunţ, virgula separă
-Ce rol are virgula aici?
cuvântul care exprimă o strigare de
3. La ora de comunicare, am citit restul enunţului.
,.............................
....am aflat produsele unor numere, ne-
am jucat cu bulgări de zăpadă.
Orientez atenţia elevilor către o
planşă. ANEXA 1 Răspund:
-Ce observi în această ilustraţie?
-De-a lungul semestrului am -În această ilustraţie observ un brad.
- Da. Am învăţat textul ,,Vreau să Coală flip-
studiat vreun text despre brad?
trăiesc printre stele” după Victor chart
Frontal
Vreau să ne amintim despre ce Eftimiu. Observaţia
4. Captarea era vorba în textul, ,,Vreau să Explicaţia
atenției trăiesc printre stele”, aşadar dăm Un elev citeşte cu voce tare, ceilalţi Acuarele Aprecieri
la pagina 48 şi citim textul. urmăresc. verbale
Planşă brad
-Ce fel de întâmplări sunt În text sunt prezentate întâmplări Exerciţiul
Individual
prezentate în text? imaginare, dar şi reale.
-Cum se numeşte textul în care -Este un text narativ. Manual
întămplările reale se îmbină cu
cele imaginare?

Anunțarea În această oră de Comunicare în


Elevii sunt atenţi la explicaţiile
subiectului limba română vom învăţa că există şi Tabla
învăţătoarei.
lecției și a un alt tip de text care prezintă Explicația
Frontal
obiectivelor informaţii exacte, reale, pe înţelesul Creta
Notează data şi titlul lecţiei şi ei în
urmărite vostru şi care se numeşte text Caiete
caiete.
nonliterar sau informativ.
Prezint câteva dintre obiectivele
lecţiei: vom citi un text la prima
vedere despre ,,Brad” , vom încerca
să-l înţelegem şi să extragem
informaţii din el. Vom exemplifica şi
alte tipuri de texte nonliterare.

Notez data şi titlul lecţiei pe tablă.


,,Textul nonliterar sau informativ”

Înainte de a citi textul ,,Bradul”, Explicaţia Frontal


împart elevilor o fişă de lucru Elevii vor scrie informaţii pe care le ştiu
(Metoda Ştiu/Vreau să ştiu/Am deja despre brad. Individual
Fişe de lucru
învăţat) ANEXA 2 Exercițiul
Exemplu:
Solicit elevii să scrie în prima
O4 ŞTIU
casetă(STIU) ceea ce ştiu despre Bradul este alcătuit din rădăcină, tulpină, Planşă mare
brad din diverse surse, cum ar fi frunze, fructe, seminţe. Ştiu/Vreau să
de la matematică şi explorarea Este împodobit în casele oamenilor de ştiu/Am
Dirijarea Metoda
mediului. sărbători. învăţat
învățării Ştiu/Vreau să
În caseta VREAU SĂ ŞTIU, Are un miros plăcut. ştiu/Am
copiii vor scrie ce doresc să afle învăţat
despre brad. Exemplu: Patafix Observarea
VREAU SĂ ŞTIU sistematică
La tablă va fi afişată o planşă Unde îl întâlnim?
Ce înălţime poate să aibă un brad? Frontal
asemănătoare fişei pe care au
Cât poate trăi un brad? Observaţia
primit-o copiii. Aceasta va fi
Foloase pentru om. Aprecieri
completată ,pe rând, de către verbale
elevi.
Conuri de brad
O1 Propun citirea textului nonliterar Elevii citesc textul în gând. Lectura
,,Bradul”. ANEXA 3 explicativă Crenguţe de
Citirea model a textului. brad
Citirea cu voce tare, pe Citesc textul cu voce tare.
fragmente.
După citirea textului prezint
Exerciţiul
elevilor conuri de brad, crenguţe
pentru a-l observa cum arată în
realitate.

Formulez întrebări în legătură cu


Exerciţiul Caietele
conţinutul textului pentru a Răspund la întrebări:
elevilor
verifica dacă citirea a fost
O2 conştientă.
-Ce fel de arbore este bradul?
-Bradul este un arbore conifer.
-Unde întâlnim bradul?
-Bradul creşte în zonele de munte, dar Explicaţia Individual
-Câţi ani poate trăi un brad? Tabla
poate fi folosit şi ca plantă decorativă.
-Din ce este alcătuit bradul? -Un brad poate trăi până la 800 de ani.
-Bradul este alcătuit din rădăcină, tulpină,
Explicarea cuvintelor necunoscute ramuri, frunze, flori, seminţe.

conifer- arbore cu frunze în Observarea


general rezistente, în formă de ace Fişa cu textul
sistematică
sau solzi
altitudine- înălţime
Frontal
răşină- substanţă cleioasă care se
Apreieri
scurge din brazi şi care arde foarte
uşor verbale
aciculare- în formă de ace
celuloză- substanţă folosită la
fabricarea hârtiei, a lacurilor
Conversaţia
Conduc elevii să observe că
O3 textul citit nu are acţiune, nu are
autor, nu are personaje, nu Observaţia
întâlnim expresii frumoase.
Textul Bradul oferă informaţii
reale despre brad. Este un text Caietele tip 2
nonliterar sau informativ.
Elevii copiază definiţia pe caiete. Frontal
Aprecieri
Scriu la tablă definiţia textului Exerciţiul. Fişa de lucru verbale
nonliterar.
Tabla
Vor completa caseta ,,Am aflat”,
Textele care prezintă informaţii răspunzând la întrebările de la ,,Vreau să Patafix Observare
exacte din realitate sunt texte ştiu”. sistematică
nonliterare sau informative.
O1 Exemplu: Individual
După ce am citit textul de mai Bradul creşte în zonele de munte, dar şi Metoda Planşă
O4
multe ori, pentru a-l înţelege, în zone mai joase, unde este folosit ca Ştiu/Vreau să
suntem gata să completăm şi cea plantă decorativă. ştiu/Am
de-a treia casetă ,AM AFLAT, cu Bradul poate să atingă înălţimi de până la învăţat
informaţiile pe care le-am aflat 40 50 m.
din text. Un brad poate trăi până la 800 de ani.

Prezint elevilor şi alte texte Sunt atenti la exemple, dacă ştiu oferă şi Enciclopedie Observarea
Fixarea și
O5 nonliterare:enciclopedie, articole de ei exemple. sistematică
sistematizarea
ziar sau revistă, prospecte de Ziar
conținuturilor
medicamente, instrucţiuni de utilizare Problematizare Prospect de Aprecieri
a aparatelor. medicament Individual verbale
Credeţi că ne sunt de folos astfel de Explicaţia Carte cu
texte nonliterare şi în viaţa de zi cu instrucţiuni de
zi? . În cazul maşinilor inteligente, să ştim utilizare a unor
Dacă întâmpină dificultăţi, îi cum să le pornim, ce program alegem aparatelor
orientez spre descoperirea dacă rufele sunt mai murdare sau mai electrocasnice
răspunsurilor, adresând întrebări. puţin murdare etc.
Exemplu: Da, este important să citim Frontal
-La ce ne foloseşte un manual de prospectul.Nu putem lua medicamentele Exercitiul Fişa cu
utilizare a maşinii de spălat? de capul nostru. cântecul
-Este important să citim un prospect
medical? Elevii cântă în colectiv cântecul,, Puiul
Pentru că astăzi am vorbit despre de brad”.
brad, haideţi să-i cântăm şi un
cântecel. ANEXA 4
Fac aprecieri generale și
individuale asupra participării
elevilor la lecție, precum și asupra
comportamentului lor pe parcursul
orei.
Încheierea
Explicația Culegere Aprecieri
activităţii Precizez tema pentru acasă, Ascultă explicaţiile învăţătoarei. Frontal
comunicare verbale
exerciţiul 1 şi 2, pagina 20-21 de
pe culegere. ANEXA 5

Explic modul de realizare a


temei.

S-ar putea să vă placă și