Sunteți pe pagina 1din 17

PROIECT DIDACTIC

~LIMBA ȘI LITERATURA ROMÂNĂ~

Profesor coordonator: Conf. univ. dr. Daniela Jeder

Profesor metodist: Lect. univ. dr. Florica Diaconescu

Profesor învățământ primar: Maricica Andronache

Student: Irina-Raluca Rîmbu


DATA: 23.01.2024

UNITATEA DE ÎNVĂȚĂMÂNT: Școala Gimnazială Nr. 1 Suceava

CLASA: a IV-a A

ARIA CURRICULARĂ: Limbă și comunicare

DISCIPLINA: Limba și literatura română

UNITATEA DE ÎNVĂȚARE: UNITATEA 4 – Jocurile copilăriei

SUBIECTUL LECȚIEI: Pronumele personal de politețe

TIPUL LECȚIEI: Lecție de predare-învățare

SCOPUL LECȚIEI: Asigurarea însușirii noilor cunoștințe despre pronumele personal de politețe,
în vederea formării deprinderii de a-l folosi corect și conștient în vorbire.

COMPETENȚE SPECIFICE:

1.3. Sesizarea abaterilor din mesajele audiate în vederea corectării acestora.

2.4. Inițierea și menținerea unei interacțiuni în vederea rezolvării de probleme individuale sau de
grup.

2.5. Manifestarea interesului pentru participarea la interacțiuni orale.

OBIECTIVE OPERAȚIONALE:

La sfârșitul lecției, elevii vor fi capabili:

O1- să definească pronumele personal și pronumele personal de politețe;


O2- să identifice pronumele personal de politețe dintr-un dialog;
O3- să numească la ce persoană și la ce număr apare pronumele personal de politețe;
O4- să sublinieze varianta corectă a pronumelui personal de politețe;
O5- să înlocuiască pronumele personale cu pronume personale de politețe;
O6- să alcătuiască propoziții cu pronume personale de politețe.

STRATEGII DIDACTICE:

 Metode și procedee: conversația, explicația, descoperirea deductivă, exercițiul, munca


independentă;
 Mijloace de învățământ: caiet, fișă de lucru, fișă cu schema lecției videoproiector, laptop;
 Moduri de organizare: frontal, individual.
TIPURI DE EVALUARE: orală, autoevaluarea, observare sistematică.

RESURSE:

 Umane: 32 de elevi, un propunător;


 De timp: 45 de minute ( + 5 minute activități în completare);
 Materiale: caiet, fișă, videoproiector, laptop.

BIBLIOGRAFIE:

 Ion Popa, & Ion, M. (2019). Limba Română. Gramatică.Fonetică.Vocabular. Ortografie și

punctuație. Editura NICULESCU. www.niculescu.ro

 http://www.didactic.ro
Nr. Etapele lecției Timp Ob Conținut instructiv-educativ Strategii didactice Evaluare
crt. .
Metode și Mijloace de Moduri de
op.
procedee învățământ organizare
1. Moment 1 Se pregătesc materialele pentru buna Conversația Capacitatea
introductiv minut desfășurare a lecției; de
organizare.
2. Verificarea 1 Se verifică cantitativ tema pentru acasă. Conversația Caiet Frontal Capacitatea
temei pentru minut ( dacă este cazul) de a se
acasă orienta pe
pagina
caietului
pentru a
răspunde la
întrebările
adresate.
3. Captarea 2 Captarea atenției se realizează Conversația Laptop Frontal Capacitatea
atenției minute prin intermediul unui joc sub formă de de orientare
ghicitoare realizat în PowerPoint a atenției.
( Anexa 1).
Găsiți cuvintele cu sens opus
celor din următoarea coloană:

Dușman- Prieten
Nerăbdător- Răbdător
Pesimist- Optimist
Ghinionist- Norocos
Frumos- Urât
Mic-Mare
Neelegant- Elegant
Agitat-Liniștit
Neexpresiv- Expresiv
Folosind inițialele cuvintelor
găsite de voi veți afla un cuvânt nou,
care este acela?
PRONUMELE
4. Anunțarea 1 Se anunță elevii că astăzi vor învăța Conversația Frontal Capacitatea
temei și a minut un pronume care arată respectul față de de a
obiectivelor persoana căreia ne adresăm sau despre reproduce
care vorbim. Iar acest pronume , poartă tema lecției
numele de pronume personal de și
politețe. obiectivele
enunțate de
Se scrie data și titlul pe tablă de propunător.
către propunător și în caiete :
Pronumele personal de politețe.
5. Dirijarea 30 de O1 Propun elevilor să ne amintim ceea Conversația Caiete Frontal Capacitatea
învățării minute ce au învățat despre pronumele personal Fișă cu de a defini
pe baza unor întrebări: schema corect
 Ce este pronumele personal? pronumelui pronumele
 Câte numere are pronumele personal personal.
personal?
 Câte persoane? Capacitatea
 La care persoană avem gen? de a
 Dați 3 exemple de pronume identifica
personale. corect
numerele și
persoanele
pronumelui
O2 Pentru a deduce logic definiția Conversația Laptop Frontal personal.
pronumelui personal de politețe, elevii Exercițiul Videoproiecto Individual
vor rezolva oral un exercițiu în care Explicația r Capacitatea
aceștia trebuie să înlocuiască pronumele Descoperirea Tablă de a
personale cu pronumele personale de deductivă identifica
politețe dintr-un dialog între Ionică și corect la ce
bunica sa. persoană
- Bună ziua, bunică Maria! are gen
- Bună ziua, dragul meu! pronumele
- Tu vii de la magazin? personal.
(Dumneata vii de la magazin?)
- Da Ionică și ți-am luat și ție o Capacitatea
prăjitură! de a
- Mulțumesc frumos! Ce darnică este exemplifica
ea! trei
O1 (Ce darnică este dumneaei.) Explicația Frontal pronume
Conversația Caiete Individual personale.
Acest dialog îi va ajuta pe elevi să Fișă cu
desprindă definiția pronumelui personal schema Capacitatea
de politețe și anume: pronumelui de a înlocui
personal de corect
Pronumele personal de politețe politețe pronumele
este partea de vorbire care ține locul personale
numelui unei persoane, pentru a cu
O5 exprima respectul față de aceasta. Exercițiul Frontal pronumele
Conversația Caiete Individual personale
Li se va cere acestora să înlocuiască Descoperirea Fișă cu de politețe.
în continuare pronumele personale din deductivă schema
următoarele propoziții cu pronumele pronumelui Capacitatea
personale de politețe: personal de de a deduce
politețe logic
 Eu plec la doctor. pronumele
 Noi suntem bine îmbrăcați. personal de
 Maria și Ion merg la biserică. politețe.
(Dumnealor merg la biserică.)
 Voi, învățătoarele, ne-ați dus în Capacitatea
excursie. de a
(Dumneavoastră, constata că
O3 învățătoarele, ne-ați dus la pronumele
biserică.) personal de
politețe are
Așadar, elevii sunt puși în situația forme doar
de a constata ca pronumele personal de la persoana
politețe are forme doar la persoana a a II-a și
II-a numărul singular și plural și pentru a III-a ,
persoana a III-a numărul singular și numerele
plural. singular și
plural
Persoana a II-a
 Singular: dumneata
 Plural: dumneavoastră

Persoana a III-a
 Singular: dumneaei, dumnealui Conversația Frontal
 Plural: dumnealor Explicația Caiete Individual
Fișă cu
De asemenea, elevii vor nota în schema
caiete forme prescurtate ale pronumelor pronumelui
personale de politețe: personal de
politețe
 Dumneavoastră- dv., dvs.,
d-voastră;
 Dumneata- d-ta;
 Dumneaei- d-ei;
Conversația Frontal
 Dumnealui - d-lui;
Explicația Caiete Individual
 Dumnealor- d-lor. Fișă cu
schema
În continuare, se va spune elevilor
pronumelui
că pronumele personal de politețe mai
personal de
poate avea și alte forme, în funcție de
politețe
persoana cu care vorbim sau despre care
vorbim cum ar fi:

Pronume personale de politețe


familiare:
 Mata
 Matale
 Mătăluță
Pronume personale de politețe
oficiale:
 Domnia ta
 Domnia sa
 Măria ta
 Înălțimea voastră
Conversația
 Excelența sa
Explicația Caiete Frontal
 Maiestatea voastră Fișă cu Individual
schema
Pentru analiza gramaticală li se pronumelui
atrage atenția elevilor că aceștia trebuie personal de
să specifice felul pronumelui (pronume politețe
personal de politețe) și caracteristicile
acestuia ( persoană și număr).

Pronume- pronume personal de


politețe, persoana a II-a / a III-a,
număr singular/plural

Exemplu:
 Dumneata- pronume personal
de politețe, persoana a II-a,
numărul singular
 Dumneavoastră- pronume
personal de politețe, persoana
a II-a, numărul plural
 Dumnealor - pronume personal
de politețe, persoana a III-a,
numărul plural
6. Obținerea 5 O4 Pentru a vedea dacă elevii și-au Conversația Bilețele Frontal Capacitatea
performanței minute O5 însușit conștient noile informații, aceștia Exercițiul Individual de a rezolva
O6 vor extrage câte un bilețel ce conține un Munca exercițiile
exercițiu. (Anexa 2) independentă de pe
bilețelul
extras.
7. Concluzii și 5 Se vor discuta principalele noțiuni Conversația Fișă Frontal Capacitatea
aprecieri minute consolidate, se vor face aprecieri, apoi de a se
elevii vor primi tema pentru acasă o fișă autoevalua.
de lucru. (Anexa 3) Capacitatea
de a
înțelege
sarcina de
lucru din
tema pentru
acasă.
ANEXA 1
ANEXA 2

Înlocuiți cuvintele evidențiate cu pronumele personale de politețe potrivite:

 Ionel și Mihai sunt colegi de muncă.


Dumnealor sunt colegi de muncă . .
 Copiii o salută pe doamna învățătoare.
Copiii o salută pe dumneaei. .

Înlocuiți cuvintele evidențiate cu pronumele personale de politețe potrivite:

 Împăratul a chemat oaspeții la ospăț.


Măria sa a chemat oaspeții la ospăț. .
 Andrei i-a adus flori mamei sale.
Dumnealui i-a adus flori mamei sale. .

Înlocuiți pronumele personale cu pronumele personale de politețe potrivite:

 Ea s-a dus la spectacol.


Dumneaei s-a dus la spectacol. .
 El a mâncat toată prăjitura.
Dumnealui a mâncat toată prăjitura. .

Înlocuiți pronumele personale cu pronumele personale de politețe potrivite:

 Voi sau ei au fost în excursie?


Dumneavoastră sau dumnealor au fost în excursie? .
 Tu conduci grupul de dans sportiv.
Dumneata conduci grupul de dans sportiv. .
.
Alege-ți varianta corectă de răspuns:

 Doamna învățătoare m-a rugat să-i spun ei/dumneaei ce am pățit la mână.


 Frățioare, tu/dumneata ai înțeles ce ne-a spus mama?
 Domnule Roman, pe tine/dumneavoastră vă supără ceva?

ANEXA 3
Alege-ți varianta corectă de răspuns:

 Tu/Dumneata bunicule ai făcut dansuri populare?


 Ele/Dumnealor sunt niște doamne elegante.
 Voi/Dumneavoastră mergeți la film cu colegii de bancă?

Alcătuiți două propoziții care să conțină pronume personale de politețe.

 Adresa dumitale este incorectă. .

 Mata nu poți duce singură toate cumpărăturile. .

Alcătuiți două propoziții care să conțină pronume personale de politețe.

 Dumneavoastră sunteți mama Ilincăi? .


 Mâncarea dumneaei este cea mai gustoasă .

Nume și prenume: Data:

Fișă de lucru pentru tema de acasă


Dumneata
Dumneaei
dumneavoastră
Înălțimea Sa

ANEXA 4

Schema lecției

S-ar putea să vă placă și