Sunteți pe pagina 1din 7

Proiect didactic

Data: 20.10.21
Clasa: I
Disciplina: Educația tehnologică
Subiectul: Colaje modulare. Buburuza
Tipul de lecție. formarea de priceperi şi deprinderi
Subcompetențe:
2.1. Recunoaşterea materialelor şi ustensilelor utilizate în tehnica colaj.
2.2. Realizarea colajelor simple din forme geometrice.
Obiective operaţionale:
O1- să utilizeze corect şi adecvat instrumentele de lucru;
O2- să verbalizeze acţiunile care definesc etapele realizării produsului dat;
O3- să confecţioneze din carton şi hârtie colorată figurine necesare realizării produsului final;
O4- să îmbine materialele propuse, prin lipire, decupare, desen, pentru a obţine produsul final –
buburuze;
O5 - să-şi dezvolte gustul estetic şi dragostea pentru vietățile din natură prin realizarea lucrării
propuse;
Strategii didactice :
Metode și procedee: conversaţia, expunerea, explicaţia, demonstraţia, exerciţiul, turul galeriei.
Material didactic: colaj model, carton colorat, şabloane, acuarele, pensula, lipici, foarfece; laptop
Forme de organizare: individual, în echipe, frontal;
Strategii de evaluare.
Produsul evaluat Criterii de succes
P2. Lucrare practică: colaj Respect tema/ subiectul propus.
Utilizez adecvat materiale şi ustensile
specifice tehnicii colaj.
Execut lucrarea cu acurateţe.
Respect regulile de igienă şi securitate a
muncii.

Bibliografie:
1. Curriculum pentru învățământul primar. Chișinău: MECC, 2018.
2. Ghid de implementare a curriculumului pentru învățământul primar. Chișinău: MECC, 2018.
3. Metodologia privind implementarea evaluării criteriale prin descriptori, clasa I. Chișinău:
MECC, IȘE, 2017.
4. https://mecc.gov.md/sites/default/files/ed._tehdoc._final_18-19.pdf
Demersul didactic
Etapele Conținultul activității T’ Strategii didactice
lecției Mijloace de Metode Forme de
învăţământ didactice activitate
Evocare Asigur climatul psiho-pedagogic necesar desfăşurării în condiţii optime a lecţiei . 3-5 Conversaţia Frontal
1. Aranjarea mobilierului în șase grupe şi organizarea clasei de elevi în 6 echipe de min
lucru a câte 5 elevi fiecare;
2. Numim echipele- fluturașii, iepurașii, buburuzele, boboceii, albinuțele, motănașii.
(vor avea ecusoane) anexa 1
3. Pregătirea materialului frontal, cât şi a celui care se foloseşte la nivelul fiecărei
grupe
Dragi elevi am pentru voi niște curiozități despre buburuza.
(https://www.pestmag.ro/7-lucruri-interesante-despre-buburuze/ ) (anexa 2) Explicația Frontal
La această oră, vom confecţiona din carton şi hârtie colorată lucrarea ,,Buburuza,,
îmbinând tehnica decupării cu cea a colajului; la final vom explica modul de lucru și vom
aprecia calitatea lucrărilor, le vom compara cu produsul model şi cu cele ale celorlalţi
colegi. Iar acum să realizăm lucrări cu buburuze
Realizarea Vom lucre pe grupe pentru a vă ajuta reciproc între voi. Bine! 25-30
sensului 1. Mai întîi de toate vom observa ce fel de instrumente și materiale avem pe bănci. min Frontal
BUBURUZA PE FRUNZĂ – vor face grupul fluturașii și boboceii
- hârtie rosie și neagră Observarea
- șablon frunză
- marker negru
- ochișori mobili
- lipici
- șablon cerc
- lipici Explicația
- foarfece Planşe
FELICITARE CU BUBURUZE- vor realiza grupul buburuzelor și iepurașilor model
- hârtie de culoare albastră, verde, roșie Conversația
- marker negru
- foarfece Film-laptop
- lipici
- șablon cerc
şabloane
BUBURUZA 3D – grupul albinuțelor și motănașilor
carton,
- modelul imprimat pentru buburuză (desenul)
- marker, creioane colorate sau acuarele, penson
- hârtie roșie hârtie
- lipici colorată
- foarfece.
2. Vă prezint niște produse model pe care le voi expune în faţa clasei pentru a putea fi uşor foarfece Demonstrarea În echipe
vizualizate (anexa 3)
lipici
După care vom privi niște filmulețe cu realizarea lucrărilor propuse culori
https://www.youtube.com/watch?v=PkSJI96MX1M
https://www.youtube.com/watch?v=IDB-2D9o0a0 acuarele
https://www.youtube.com/watch?v=spVaJMUnxkU pensule Pe grupe
Se intuiesc fazele lucrărilor de către fiecare echipă – fiind ajutați de către mine
laptop
(învățătorul) și see enumeră regulile ce trebuie respectate în realizarea lucrărilor:
utilizarea corectă şi atentă a instrumentelor de lucru, plăcuta îmbinare a materialelor,
aspectul estetic al produselor finale, cooperarea cu colegii de echipă, încadrarea în
timpul de lucru.
Pentru realizarea buburuzei pe frunză:
1. Se începe prin a tăia o fâșie din hârtia neagră,
2. Se lipesc capetele fâșiei și se obține un tub rotund; Exercițiul
3. Strângem marginile și tăiem colțurile a obține o formă de lacrimă ;
4. Se decupează un cerc din hârtie roșie și desenează 7 puncte negre apoi se taie în
jumătate ;
5. Se lipesc ochișorii mobili pe corpul buburuzei in formă de lacrimă și apoi aripile
pe spate;
6. Se decupează frunza după șablon și la final se lipește buburuza pe frunză;
Pentru felicitarea cu buburuză:
1. Se ia foaia A4 și se indoaie la jumătate;
2. Se taie fâșii de hârtie de culoare verde pentru iarbă și se lipesc pe prima față a
felicitării;
3. Se decupează 2 cercuri din care unul se taie în jumătate;
4. Se lipesc pe iarbă și se desenează bulinele de pe aripiarele buburuzei,piciorușele și
antenuțele conform modelului;
5. Se scrie în interior un mesaj de primăvară.
Pentru buburuza 3D:
1. Se împarte modelul printat de buburuză;
2. Se taie fîșii de hârtie roșie (8 ar trebui sa fie de ajuns);
3. Se indoaie capetele fâșiilor;
4. Se aplică lipici pe capetele îndoite;
5. Se lipesc fâșiile una câte una pe model în cercul care formează corpul buburuzei
sub forma unui arc;
6. Se taie cercuri de hârtie neagră (0-7 buline) și se lipesc pe buburuză;
7. Se colorează restul modelului.
Reflecție Se continua confecţionarea lucrărilor de către elevi, sub îndrumarea mea. 5-7 Eplicația în echipe
1. La cerere, elevii descriu fazele lucrărilor. min Conversația individual
2. În timpul lucrului, elevii audiază P. Cheaykovski, Octombrie.

Extensie Iar la final vom realiza o expoziţie cu lucrările voastre. 3 min Turul galeriei
1. Veți aprecia aspectul lucrărilor confecţionate de colegi Lucrările Conversația
2. Să strângeți materiale şi să curăţați locul de lucru.
Expunerea
3. Să vedem care echipă este cîștigătoare. (desigur că sunt appreciate toate, dar mai
facem și observații)
Anexa 1

Anexa 2
Aripile buburuzelor bat de 5100 de ori pe minute. Vă dați seama cum ar fi să dăm noi de atâtea ori din
mâini?!
Buburuzele, denumite și “gândacul doamnei” sunt de fapt niște insecte foarte folositoare în grădină.
Când sunt amenințate, buburuzele elimină substanțe toxice: un lichid gălbui, foarte urăt mirositor.
Culoarea aripilor buburuzelor chiar are o însemnătate. Numărul bulinelor nu înseamnă vârsta lor, dar
intensitatea culorilor semnifică nivelul de toxicitate pe care îl pot degaja. Prădătorul va ține minte culorile
intense ale aripilor, iar data viitoare va păstra distanța. Acest lucru nu este folositor doar pentru buburuze,
dar și pentru grădinile noastre.
Știm că buburuzele par tare drăgălașe și ne dau impresia că nu ar putea răni nici măcar o muscă. Cu
toate astea, ele sunt niște prădători feroce. De-a lungul vieții sale, o buburuză consumă până la 5000 de
păduchi de plante.
Instinctul de supraviețuire este atît de puternic la buburuze, încât ar face absolut orice pentru a
supraviețui. Atunci cănd măncarea nu este suficiente, buburuzele se vor mânca reciproc.
Nu doar ursii hibernează. Inclusiv buburuzele fac asta, ele se ascund sub frunze uscate, scoarța
copacilor sau crăpăturile din casele oamenilor. Se consideră că adulții ce au hibernat în anul precedent vor
marca locurile bune de hibernare cu feromeni, pentru ca urmașii lor să știe unde să se adăpostească.

Anexa3 (vor fi prezentate pe A2)

S-ar putea să vă placă și