Sunteți pe pagina 1din 11

PROIECT DIDACTIC

Data: 22.11.2023
Unitatea de învățământ: Școala Gimnazială Nr.1 Suceava
Clasa: a II-a
Cadru didactic:
Aria curriculară: Limbă şi comunicare
Disciplina: Limba şi literatura română
Subiectul lecției: Cuvinte cu sens asemănător
Tipul de lecţie: predare – învăţare
Competențe specifice:
Formularea unor enunţuri proprii în situaţii concrete de comunicare
Participarea cu interes la dialoguri, în diferite contexte de comunicare
Scrierea unor mesaje, în diverse contexte de comunicare
Obiectiv fundamental: să sesizeze înlocuirea unor cuvinte cu altele cu sens asemănător.

Obiective operaţionale:
O1 – să înlocuiască anumite cuvinte dintr-o propoziţie, fără ca înţelesul acesteia să se schimbe;
O2 – să identifice modalităţi de evitare a repetării unui cuvânt dintr-un text dat;
O3 – să scrie grupuri de câte două cuvinte cu sens asemănator;
O4 – să-şi îmbogăţească vocabularul prin folosirea cuvintelor cu sens asemănător;
O5-să alcătuiască propoziții în care anumite cuvinte să fie substituite de altele cu același înțeles;
Strategii didactice:

1. Metode şi procedee: explicaţia, conversaţia, observaţia, exerciţiul, dialogul


2. Resurse:
a) materiale: manualul, texte, caietul și tabla interactivă.
b) de timp: 45min;

1
c) umane-30 elevi;
Bibliografie:
- Comunicare în limba română, manual pentru clasa a II-a, Corina Istrate, Dora Măcean – editura Edu, 2023
- Caiet de creație – O aventură educativă prin clasa a II-a , partea I, editura Edu, 2023
- Birău, Rodica – Să dezlegăm tainele limbii române, Ed. Cargo, Craiova, 2001

3.Forme de organizare a activității elevilor: individual, frontal, în perechi;


Desfăşurarea lecţiei:
Timp Ob. Strategii didactice
Evenimentul alocat
Metode şi Mijl. de
didactic Op. Conţinuturile învăţării Evaluare
procedee învăţăm.
Moment 1 min Pregătirea manualelor, caietelor, imaginilor Manual,
ajutătoare. caiete,
organizatoric
imagini
(Re)actualizarea 2 min Se discută tema pentru acasă cu precizările de Conversaţia
rigoare.
cunoştinţelor
5 min O2 Se citesc două texte aproape identice (vezi Textul Dialogul. Textul 1 Evaluez
1 din anexă). Învăţătoarea întreabă cum s-a evitat capacitatea
Captarea atenţiei Observaţia
repetarea cuvântului ‚zăpadă’ în a doua variantă a de a
textului. Copiii dau diverse răspunsuri – identifica
înlocuirea cuvântului ‚zăpadă’ cu alte cuvinte cu modalităţi de
acelaşi înţeles, de exemplu ‚omăt’, ‚nea’. evitare a
repetării unui
cuvânt dintr-
un text dat;

2
Anunţarea 2 min Se anunţă subiectul: Explicaţia
- Astăzi vom învăţa despre diferitele sensuri ale
subiectului
cuvintelor, vom învăţa să înlocuim unele cuvinte
cu altele păstrând sensul enunţurilor.
Dirijarea 15 - Alegeţi textul în care nu se repetă prea des Exerciţiul Enunţuri
acelaşi cuvânt, dintre cele două.
învăţării min
- Haideţi să citim următoarele enunţuri şi să
găsim cuvinte cu care putem înlocui
cuintele însemnate, fără a schimba sensul
propoziţiilor.
Se dau şi câteva exemple.
Pe geam se ţes flori sclipitoare. (strălucitoare)
O1 Evaluez
Au început să roiască albinele cele albe. (să
capacitatea
zboare)
de a înlocui
Aşa zicea bunica.
anumite
Se topeşte îndată.
cuvinte dintr-
- Copii, cuvintele zice, spune, grăieşte sunt
o propoziţie,
cuinte cu sens asemănător. Cunoaşterea
Explicaţia fără ca
şi folosirea lor ne ajută să ne îmbogăţim
înţelesul
exprimarea şi să evităm repetarea
acesteia să se
supărătoare a cuvintelor în text.
schimbe;
- Înlocuiţi acum cuvintele însemnate cu alte
cuvinte cu acelaşi înţeles:
Toamna s-a dus de la noi.
Exerciţiul
A sosit iarna.
Săniuţele joacă iute.
Copiii sunt fericiţi.

Fixarea 5min O3 Scrieţi cuvinte cu sens asemănător pentru fiecare Exerciţiul Evaluez

3
deprinderilor cuvânt de mai jos. Alcătuiţi două propoziţii: capacitate de
Trist, cărare, drapel, ţară, scund, prunc, vorbă, a scrie
ţopăie grupuri de
câte două
cuvinte cu
sens
asemănator;
Realizarea 5 min O4 Se revine la textul din manual, ‚Crăiasa Zăpezii’, Exerciţiul
se citeşte de către copii şi se cere identificarea
feedbackului
cuvintelor cu sens asemănător.

Asigurarea 10 O4 - Acum, vă rog să vă grupaţi în grupuri de Explicaţia


câte patru şi să scrieţi câte un scurt text
retenţiei şi a min Exerciţiul
despre Crăiasa Zăpezii. Evitaţi repetarea,
transferului folosind cuvinte cu sens asemănător.
Sau completarea unei fişe de lucru (vezi
anexa)

Textul 1

‚ Peste tot s-a aşternut zăpadă. ‚ Peste tot s-a aşternut zăpadă.
Casele, pomii, drumurile s-au Casele, pomii, drumurile s-au
îmbrăcat cu haine de zăpadă. îmbrăcat cu haine de omăt.
Totul este alb şi sclipitor. Totul este alb şi sclipitor.
Ce tare scârţâie zăpada sub Ce tare scârţâie neaua sub
bocancii trecătorilor!’ bocancii trecătorilor!’

4
Anexă 1
1. Barează ce este fals:

Barbar înseamnă:
- primitiv
- sălbatic
- grosolan
- hain

Tiran înseamnă:
- despot
- dictator
- stăpân
- domnitor

Soartă înseamnă:
- destin
- viaţă
- menire
- divinitate

Naţiune înseamnă:
- popor
- naţie
- neam
- norod

2. Observă! Un cuvânt poate avea mai multe sensuri.


Crud

5
 Mărul este crud şi acru.
 E încă crud flăcăul, nu-l poţi lua la coasă!
 Laptele e crud, fierbe-l!
 Boierul era un om crud.
 ‚Soarta noastră fuse crudă de-astă dată.’
 Verdele crud al primăverii vestea reînvierea naturii.

Înlocuieşte cu: necopt, fraged, nefiert, hain, nemiloasă, proaspăt

3. Formează perechile de cuvinte cu acelaşi înţeles:

 Naţiune a se trezi
 Strănepot popor
 A se deştepta urmaş
 Fală destin
 Triumfător renume
 Soartă biruitor

Fişă de lucru

1. Înlocuiţi cuvântul cuvintele subliniate cu unele cu înţeles asemănător în propoziţiile:

Şcolarul învaţă zi de zi. ………………………….învaţă zi de zi.

Zăpada s-a topit. …………………………….…s-a topit.

Patria noastră se numeşte România.

6
………………….noastră se numeşte România.

2.Uniţi cuvintele cu înţeles asemănător:

pădure guraliv * voinic străbun


vorbăreţ simplu * strămoş vânjos
ager vrăjmaş * liniştit stabil
modest codru * darnic calm
duşman isteţ * statornic generos

3. Tăiaţi cuvântul care nu se potriveşte!


*carte, desen, manual, volum
* zăpadă, deal, nea, omăt
* uimit, mirat, uluit, supărat
* drapel, bancă, steag, stindard
* învăţat, înţelept, citit, încrezut

4. Găsiţi cuvinte cu înţeles asemănător celor date:

vreme -…………………….. * cioban -……………………………….

zăpadă -……………………….. * supărat -……………………………

fiu - …………………………… * poruncă -………………………………

învăţător -………………………. * luptă -…………………………………

5. Roata meseriilor:

Identificaţi perechile de cuvinte care exprimă aceeaşi meserie şi notaţi-le.

7
Scrieţi fiecare pereche cu o anumită culoare.

aviator, medic, păstor, dascăl, apicultor,pilot, stupar, doctor,învăţător, cioban

meserii

6. Identificaţi cuvinte cu sens asemănător celor date:

copil -………………, ……………………….., ………………………

îndrumă - …………………………….., …………………………………

priveşte -………………………., …………………………., ………………...

drum -……………………………, ………………………….., …………….

oştean -…………………………….., ………………………………..

8
biruinţă -………………………………., ………………………………

7. Alcătuiţi două propoziţii cu cuvintele: „dascăl” şi „învăţător”.

……………………………………………………………………………………

……………………………………………………………………………………

…………………………………………………………………………………..

Cuvinte cu sens asemănător

1. Unește cuvintele cu sens asemănător:


ramură cenușii
faimos cizmulițe
ciuboțele renumit
suri musafiri
oaspeți creangă

2. Observă sensul următoarelor expresii, apoi alcătuiește propoziții cu acestea:


a băga de seamă- a observa
a lua parte- a participa
a sta de veghe – a veghea

9
__________________________________________________________________________________________
_____________________________________________________________________________________________
_____________________________________________________________________________________

3. Așază cuvintele date în coloana potrivită ( zăpadă, a cerceta, a călca, vârf, a cauta, nea, pisc, a merge).

a păși culme a verifica omăt

4. Înlocuiește cuvintele subliniate cu altele cu sens asemănător:


Ghiocelul iese firav din zăpadă.(........................................)

În clasa noastră sunt 30 de elevi.(............................................).

Ariana, colega noastră, are glas duios.(............................................).

5.Găsiţi în careul de mai jos cuvinte cu înţeles asemănător. Scrieți-le!

S U P Ă R A T
V E S E L
T R I S T
E L E V ……………….......................
Ș C O L A R
B U C U R O S
D A R
Z Ă P A D Ă
N E A
C A D O U 10
……………………..............

…………………………….

6.Tatăl celor trei copii: Ina, Alina şi George se ocupă cu creşterea albinelor. Iată ce spune fiecare:

INA: Tatăl meu e prisăcar. Are o meserie frumoasă.


ALINA: Tatăl meu e stupar. E o meserie atât de frumoasă!
GEORGE: Tatăl meu e apicultor. Aţi auzit de această meserie ?
Care a răspuns corect?
a). Alina;
b). George;
c).Ina şi Alina;
d).toţi trei.

7.Înlocuiţi expresia „nu îşi aduce aminte” din propoziţia următoare cu alta cu înţeles asemănător:

Elena nu îşi aduc aminte unde şi-a pus acuarelele.

11

S-ar putea să vă placă și