Sunteți pe pagina 1din 4

PROIECT DIDACTIC

Data: 20.10.2020, clasa a VII-a, Informatică


Instituţia: IPG “Anton Guzun”
Profesor: Mutu Marcela
Modulul: Prelucrarea textelor
Subiectul lecției: Formatarea caracterelor
Tipul lecţiei: de formare a capacităților de dobândire a cunoștințelor.
Unități de competențe:
1.1. Aplicarea operațiilor specifice editării textelor
Obiective operaţionale.
La finele lecției elevii vor fi capabili :
O1 – să identifice instrumentele oferite de aplicația Microsoft Word (pentru Android);
O2 – să realizeze operații de schimbare a mărimii și stilului fontului;
O3 – să realizeze operații de modificare a culorii fontului;
O4 – să formateze corect un fragment de text conform modelului de cerinţe propus de professor
cu ajutorul aplicaţiei Microsoft Word,
O5 – să prelucreze un text, pe baza unor cerințe precizate.
Strategii didactice:
Metode şi procedee: explicația, exercițiul, conversația, problematizarea, algoritmizarea
Mijloace didactice: manualul şcolar ,,Informatica” clasa a X-a, postere, calculator,aplicaţia My Test,
proiector, tablă interactivă.
Forme de lucru: activitate frontală, în grup, individuală, lucru la calculator.
Strategii de evaluare: evaluare formativă.
Locul desfășurării: laboratorul de informatică.

Desfăşurarea lecţiei
Obiective

Timpul

Etapele Activitatea profesorului Activitatea elevului Strategii


lecţiei didactice
Metode Forme
şi de
procede lucru
e
1 2 3 4 5 6 7
Momen Salutul. Verificarea prezenței elevilor. Elevii îşi pregătesc locul 3
t Pregătirea materialelor necesare lecției. de lucru. min. Front
al
organiz
atoric

1
Solicit răspunsuri referitoare la tema Realizează testul propus.
abordată ora anterioară, pe bază de
întrebări. 3 Lucru
min indepe
ndent
- Comunic elevilor tema şi
competențele pe care le vor
VOCARA

dobândi în cadrul lecţiei curente.


- Solicit elevilor să specifice ce
E

atribute ale unui text sunt


importante atunci când edităm un
text. După introducerea textului, ne
putem ocupa de tehnoredactarea
propriu-zisă. In acestă etapă se
realizează în primul rând
O1 formatarea caracterelor cu care
sunt scrise diferite părţi ale
documentului: fonturi, stiluri,
culori.
R Pentru editarea unui text se utilizează 1
E caractere.Pentru editarea textului cu min
A calculatorul se utilizează aplicaţia
L Microsoft Word.
I Notează tema lecţiei şi fac
Z notiţe în caiete.
Cu ajutorul proiectorului le demonstrez
A Expune
R elevilor aplicaţia dată şi le analizez rea
opţiunea Font din meniul Format al Indivi
E aplicaţiei prin explicare fiecăruia din dual
A proprietăţi.

S Pentru a crea un text lezibil asupra


caracterelor se  stabilesc următoarele
E proprietăţi: font, stil de afişare, 5
dimensiune, culoare de afişare, efecte Elevii îndeplinesc sarcina min Analiză Grup
N primită. La calculator şi
speciale.
fac notiţe
 Întrebare: Ce înţelegeti prin noţiunea de
S Descope
font? rire
U
Concretizăm împreună noţiunea de
L font: Fontul reprezintă  un set complet
de caractere ce au un aspect graphic
U unitar. Există următoarele tipuri de
fonturi:
I .
Arial, Verdana, Times New Roman ect. 18
min
( le indic la proiector).

O2 Stilul de afişare specifică modul în care


caracterele vor fi afişate. Există
următoarele  stiluri : (le indic la
proiector) Explica
-         Regular; ţie
-         Italic (înclinat);
-         Bold (îngroşat);
-         Underline (subliniat).

2
Dimensiunea caracterelor se măsoară în
puncte, un punct fiind egal cu 0,351
mm. Se cuprinde în intervalul 8-72.(indic
la proiector)
O3
Caracterele pot fi afişate în
diferite culori şi fiecărui character şi se
poate atribui efecte special. (indic la
proiector).

 Deci, procesul de stabilire a


proprietăţilor enumerate asupra
caracterelor se numeşte formatare.

Fiecare lansăm aplicaţia Microsoft


Word:            Start->Programs-
>Microsoft Office ->Microsoft Word.

Din meniul Format alegem
opţiunea Font.

 Pentru a verifica proprietăţile cu toţi


alegem din fereastră : Times New
Roman, size:14, style: italic, color:red ,
O4
efecte: subliniat şi cu umbră.

Pe suprafaţa de lucru scriem fraza: Afară


este iarnă.(o scriu la proiector şi elevii la
calculator).

 Pentru accesul mai rapid la unele opţiuni


din fereastra Font se realizează prin
intermediul barei de instrumente de
formatare. (o indic la proiector)

 Dacă avem nevoie de exemplu ca


cuvîntul “iarnă” să fie îngroşat, selectăm
cuvîntul şi alegem din bara de
instrumente B(bold).

3
R O5 Repartizez fiecărui o fişă. Elevii realizează 12 Problem Indivi
E însărcinările profesorului min atizare dual
F Pe fişă este redactat un fragment de text şi expun la calculator
L neformatat, şi cer elevilor să-l culeagă sarcina realizată.
E acest text, şi să-l formateze conform
C
cerinţelor cerute în fişă. (fişa se
Ț
I anexează Anexa1)
A
Mă apropii de fiecare elev şi verific
corectitudinea îndeplinirii însărcinării.

Împreună cu elevii totalizez materialul.

Întrebări:

1.Care sunt proprietăţile caracterelor?

2.Cu ajutorul cărei aplicaţii se editează


un text în calculator?

3.Numiţi stilurile de afişare?

4.Explicaţi termenul de formatare?

EXTIN Să studiați tema. 3


DE Notează tema pentru min
RE acasă.

Anexa 1

Fişă de lucru

Încărcaţi în aplicaţia Microsoft Word textul dat. Formataţi caracterele din acest text după cum urmează:

Titlu: Arial, 14 puncte, Bold, toate literele mari, culoarea fontului roşie;

Textul de bază: Times New Roman, 12 puncte, Regular, culoarea fontului neagră;

Numele autorului: Courier New, 10 puncte, Italic, cu efect de umbră, culoarea fontului albastră

Luceafărul
de Mihai Eminescu

A fost odată ca-n poveşti,


A fost ca niciodată,
Din rude mari împărăteşti,
O prea frumoasă fată.

Şi era una la părinţi


Şi mândră-n toate cele,
Cum e Fecioara între sfinţi
Şi luna între stele.

S-ar putea să vă placă și