Sunteți pe pagina 1din 12

Proiect didactic

Disciplina: Informatica
Clasa: a IX-a
Profesor: Crintea Nina
Tema: Instrucțiunea de atribuire.
Instrucțiunea de apel de procedură.
Instrucțiunea cu efect nul.
Instrucțiunea compusă.
Tipul lecției: mixtă
Nivelul de pregătire a clasei: mediu
Locul de desfășurare: Laboratorul de informatică
Durata: 45 min.

Competențe specifice:
 CS1 - Translarea algoritmilor frecvent utilizați într-un limbaj de programare de nivel înalt
 CS2 – Efectuarea experimentelor virtuale, rezolvarea problemelor de activitate cotitiană
și elaborarea de modele ale fenomenelor studiate, folosind aplicații, laboratoare și medii
digitale educaționale; Interpretarea rezultatelor obținute
Obiective operaționale:
La sfirșitul lecției elevul va fi capabil să:
O1 –compare destinația instrucțiunilor aferente temei(de atribuire, apel de procedură, apel
nul și intrucțiunea compusă ) cu ajutorul profesorului.
O2 –aplice corect, la proiectarea algoritmilor, instrucțiunile aferentă temei( de atribuire,
apel de procedură, apel nul și intrucțiunea compusă ), din 4/5 exemple corecte, cu
ajutorul profesorului.
O3 –depisteze erorile care au fost întilnite în algoritmii propuși de profesor astfel încît
8/10 să identifice corect propunînd variante de înlaturarea acestor erori cu ajutorul
manualului

Etapele lecției Activitatea profesorului Resursele Activitatea elevilor


și timpul
Evocare Momente organizatorice 3min. Elevii se liniștesc și încep
Salut elevii.Notez absențele. a-mi răspunde la
Se stabilește liniștea proprie întrebările înaintate cu
activității didactice. privință la verificarea
Reactualizarea cunoștințelor absențelor
Anunț elevii de promovarea
unei minievaluări în scopul
actualizării cunoștințelor în
mod scris.
Reflecție Propun elevilor o listă de 10min. Elevii răspund la
întrebări din temele Resursele: întrebările din Anexa 1
precedente cu scopul de a Anexa 1
observa nivelul lor de
cunoștințe. În timpul realizării
evaluarii de către elevi, mă
conving că toate
calculatoarele sunt conectate
și sunt gata de lucru.
Realizarea sensului Explicația, lucrul cu 15min. În modul cel mai liniștit
manualul, observația Resursele: elevii pregătesc
organizată Tabla, manualul, caietul și
Scriu pe tablă tema de azi. creta, pixul. Scriu data, tema și
Anunț obiectivele O1,O2,O3. manualul, careva notițe în caiet.
Explic succint instrucțiunile: conspectul Elevii sunt atenți la ceea
 De atribuire reper ce se vorbește și incearcă
Scriu pe tablă sintaxa acestei să intervină cu orice
instrucțiuni îndată urmat de întrebări în scopul
cîteva exemple. (Anexa 2.1) înțelegerii temei.
 Apel de procedură
Scriu pe tablă sintaxa acestei
instrucțiuni îndată urmat de
cîteva exemle. (Anexa 2.2)
 Apel nul
Rog elevii sa-și expună
parerea ce ar putea produce
această instrucțiune pornind
însăși de la denumirea
acestuia. Încerc a capta
răspunsul, susținut dacă e
nevoie de mine, de la elevi.
Dacă în decurs de o minută ei
nu și-au dat seama atunci dau
singur răspuns scriindu-l pe
tablă. (Anexa 2.3)
 Instrucțiunea compusă
Scriu pe tablă sintaxa
acestei instrucțiuni îndată 7min.
urmat de cîteva exemple. Resurse: Elevii se apropie de un
(Anexa 2.4) Calculatorul calculator la care o să
Problematizarea cu Mediul rezolvăm problema dată
Împreună cu elevii alcătuim Integrat de astfel încît tuturor să
un exemplu de program care Dezvoltare poată vedea monitorul
ar permite sumarea a două Turbo calculatorului. În timp ce
numere întregi introduse de la PASCAL culeg și explic programul
tastatură. Rezultatul lansabil la calculator, elevii își fac
obținut(suma acestor 2 notițele respective.
numere) vor fi vizualizate la
monitor astfel: „Suma este: Elevii se așează liniștit,
(a+b)”. Dacă m-am convins că în pereche, în fața
elevii au înțeles tema de azi, le calculatoarelor
propun să elaboreze următorul
program: Să se scrie un
program care ar permite
verificarea unui număr dacă
este par.

Reflecție Propun elevilor o listă de 6 min. Elevii încearcă să se


algoritmi la care intenționat încadreze activ la ceea ce
sunt produse careva greșeli. se cere argumentînd
Pentru fiecare algoritm elevul răspunsul
va trebui să depisteze aceste
erori aducînd diferite
argumente cu scopul de a-shi
apăra raspunsul. (Anexa 3).
Propun elevilor un set de
programe care necesită a fi
reconstituite(pe o foaie este
dat un program. Fiecare parte
a foii conține cîte o linie a
programului) Anexa 4.
Extindere Actualizez cunoștințele noi 4min.
achiziționate de elevi
propunîndui o serie de
întrebări:
 Ce ați studiat nou?
 Cum înțelegeți aceste
instrucțiuni?
Notez elevii cei mai activi.
Anunț tema de acasă:
Anexa 4.It: 7,8

Anexa 1:

1. I N S T R U C Ț I U N E
2. O R D
3. M O D
4. P R O G R A M
5. T H E N
6. I N T E G E R
7. B E G I N
8. E N N
9. S E C V E N Ț Ă
10. A F I Ș A R E

1. Orice program pentru a îndeplini careva operații are nevoie de măcar o ……


2. Operație specifică tipului de date caracter pentru returnarea poziției unui caracter în
tabelul ASCII
3. Operație a tipului de date ordinal care permite extragerea restului împărțirii la un
număr
4. Partea declarativă și executivă fac parte dintr-un ….
5. Cuvînt cheie specifice instrucțiunii IF în caz că se respectă condiția
6. Tip de date a căror valori este cuprins între -32768 .. 32767
7. Cuvînt cheie care indică începutul părții executive a programului
8. La sfîrșitul oricărui program este prezentă instrucțiunea : sfîrșit de program
9. Parte a programului care poate fi lipsită de antet, dar poate specifica momente cheie a
programului
10. Writeln este o procedură predefinită care în rezultat produce …..
1.
2.
3.
4.
5.
6.
7.
8.
9.
10.

1. Orice program pentru a îndeplini careva operații are nevoie de măcar o ……


2. Operație specifică tipului de date caracter pentru returnarea poziției unui caracter în
tabelul ASCII
3. Operație a tipului de date ordinal care permite extragerea restului împărțirii la un
număr
4. Partea declarativă și executivă fac parte dintr-un ….
5. Cuvînt cheie specifice instrucțiunii IF în caz că se respectă condiția
6. Tip de date a căror valori este cuprins între -32768 .. 32767
7. Cuvînt cheie care indică începutul părții executive a programului
8. La sfîrșitul oricărui program este prezentă instrucțiunea : sfîrșit de program
9. Parte a programului care poate fi lipsită de antet, dar poate specifica momente cheie a
programului
10. Writeln este o procedură predefinită care în rezultat produce …..

Anexa 2:

Nr. Denumire funcție Exemplu


2.1 Instrucțiunea de A:=b;
atribuire Zi:=’Joi’;
Pi:=3.14;
H:=15;
2.2 Instrucțiunea de Writeln( ’Mesaj’ ); -Afișează mesaj cu trecere din rînd nou
procedură Write(’Mesaj’); - Afișează mesaj fără trecere din rînd nou
Readln(<variabile>)
2.3 Instrucțiunea de efect Readln;;;;;;; - 6 mulțimi vide
nul
2.4 Instrucțiunea compusă ...
Begin
<instrucțiuni>
<instrucțiuni>

End.
Anexa 3:

1. Program eroare;
Begun;
Write(‘Buna ziua’),
Readln(’variabila’);
Read(a);
Readln;
End.
2. Program eroare;
Begin
Write(‘Buna ziua’);;;;;;;
Red(a);
End.
3. Program eroare;
Begin,
Write(‘Buna ziua’);
Read(a);
Readln;
End.

Fișă de lucru:
1. Elaborați un program care calculează aria cercului. De la tastatură se citește raza cercului.
Notă: Numărul PI va fi declarat în antet în calitate de constantă cu aproximația(22/7)
2. Elaborați un program care calculează lungimea cercului. De la tastatură se citește raza
cercului. Notă: Numărul PI va fi declarat în antet în calitate de constantă cu
aproximația(22/7)
3. Elaborați un program care calculează suma a 5 numere introduse de la tastatură. Notă:
Pentru punctaj maxim, folosiți o instrucțiune repetitivă care ar imita citirea a 5 numere
și a calcula suma concomitent
4. Elaborați un program care citește de la tastatură un număr. La ecran se afișează pătratul
numărului introdus și rădăcina pătrată a acestuia 3 cifre exactitate
5. Elaborați un program care citește de la tastatură un număr. La ecran se afișează cărei cifre
romane numărul introdus îi aparține. Notă: în caz că numărul nu poate fi reprezentat
printr-o cifră romană la ecran se afișează: Numărul introdus nu este o cifră romană
6. Elaborați un program care determină poziția unei drepte față de cerc(secantă, tangentă și
exterioară față de cerc). De la tastatură se citesc r și d, unde r-raza cercului iar d –
distanța de la centrul cercului față de dreaptă
7. Elaborați un program care determină poziția unui cerc față de alt cer(secant, tangent și
exterior). De la tastatură se introduc razele cercurilor(r1,r2) și distanțele dintre centrele
cercurilor d
8. Elaborați un program care citește de la tastatură numărul de ordine a zilei. La ecran se
afișează denumirea zilei. Notă: În caz că de la tastatură se introduce un număr care nu
este cuprins între 1-7 la ecran se afișează : O astfel de zi nu există
1
Program aria_cercului;
const pi=22/7;
var r:integer;
begin
writeln('Introdu raza cercului:');
readln(r);
writeln('Aria cercului este: ',r*r*pi:0:2);
readln;
end.
2
Program lungimea_cercului;
const pi=22/7;
var r:integer;
begin
writeln('Introdu raza cercului:');
readln(r);
writeln('lungimea cercului este: ',2*pi*r:0:2);
readln;
end.
3
Program suma_numerelor;
var s,n,i:integer;
begin
s:=0;
for i:=1 to 5 do
begin
write('Introdu un numar:');
readln(n);
s:=s+n;
end;
writeln('Suma numerelor introduse este: ',s);
readln;
end.
4
Program patratul_si_radacina_patrata_a_nr;
var n:integer;
begin
writeln('Introdu un numar: ');
readln(n);
writeln('Patratul numarului ',n,' este: ',n*n);
writeln('Radacina patrata a numarului ',n,' este: ',sqrt(n):0:3);
readln;
end.
5
Program conversia_numerelor;
var n:integer;
begin
writeln('Introdu un numar: ');
readln(n);
if n=1 then writeln('I')
else
if n=5 then writeln('V')
else
if n=10 then writeln('X')
else
if n=50 then writeln('L')
else
if n=100 then writeln('C')
else
if n=500 then writeln('X')
else
if n=1000 then writeln('M')
else
writeln('Nu exista o astfel de cifra romana');
readln;
end.
6
Program pozitia_dreptei_fata_de_cerc;
var r,d:integer;
begin
writeln('Introdu raza cercului: ');
readln(r);
writeln('Introdu distanta dreptei fata de centrul cercului');
readln(d);
if d<r then writeln('Dreapta secanta')
else
if d=r then writeln('Dreapta tangenta')
else
writeln('Dreapta exterioara fata de cerc');
readln;
end.
7
Program pozitia_a_doua_cercuri;
var r1,r2,d:integer;
begin
writeln('Introdu raza 1-ului cercului: ');
readln(r1);
writeln('Introdu raza cercului al 2-lea: ');
readln(r2);
writeln('Introdu distanta dintre centrele cercurilor');
readln(d);
if d<r1+r2 then writeln('Secant')
else
if d=r1+r2 then writeln('Tangent')
else
writeln('Exterior');
readln;
end.

S-ar putea să vă placă și