Sunteți pe pagina 1din 8

PROIECT DE LECŢIE

Prof. GRECU Daniela


Şcoala: Liceul „Matei Basarab”, Craiova
Data:
Clasa: a IX-a
Vârsta elevilor: 14 - 15 ani
Număr de elevi:
Disciplina: Tehnologia Informației și a comunicațiilor
Condiţii de desfăşurare a activităţii: toată clasa în cabinetul de informatică
Conţinutul activităţii:
Lecţie de comunicare a noilor cunoştinţe
Unitatea de învăţare: Utilizarea Internet-ului
Conţinut: Servicii Internet (pe baza programei aprobată prin O.M. Nr.5099/09.09.2009)
Competenţa generală:
Elaborarea unor produse utilizabile care să dezvolte spiritul inventiv şi creativitatea
Competenţe specifice:
3.2. Enumerarea serviciilor oferite în Internet şi descrierea acestora
Obiective operaţionale:
 Cognitive:
- Să utilizeze corect noţiunile teoretice însuşite;
- Să identifice corect serviciile oferite de Internet;
- Să exemplifice serviciile de poștă electronică și cele de chat
- Să identifice diferitele portaluri și platforme elearning puse la dispoziție pe Internet
1
- Să exemplifice modul de utilizare a formularelor și să recunsoască rolul acestora
- Să efectueze căutare dupa un cuvânt cheie cu ajutorul unor motoare de căutare
- Să identifice diferitele servicii de găzduire – web hosting
- Să parcurgă informațiile ce se discută pe grupurile de știri/ forumuri de discuții
 Afectiv – atitudinale:
- Să aprecieze corect răspunsurile oferite de ceilalţi elevi ai clasei;
- Să se autoevalueze în raport cu obiectivele şi cu clasa;
- Să fie atenţi şi să participe activ la lecţie;
- Să aprecieze rezultatele activităţii desfăşurate ;
- Să-şi dezvolte interesul pentru studiul informaticii prin aplicarea cunoştinţelor în probleme variate.
 Psihomotorii:
- Să-şi dezvolte gândirea logică, capacitatea de generalizare şi problematizare;
- Să dovedească trăinicia noţiunilor dobândite la informatică;
- Să dovedeasca abilitate în rezolvarea problemelor cu ajutorul calculatorului.
Strategia didactică:
 Resurse procedurale: conversaţia, explicaţia, demonstraţia, problematizarea, exerciţiul, învăţarea prin descoperire.
 Resurse materiale:videoproiector, calculatoare, FlipChart, manual, site-uri cu informații de specialitate
 Forme de organizare: activitate frontală şi activitate individuală.
Forme de evaluare:
- Evaluare iniţială: verificarea cantitativă şi calitativă a temei, test alcătuit din itemi diferiți (reactualizarea cunoştinţelor);
- Evaluare formativă: întrebări, analiza răspunsurilor, observarea sistematică a atenţiei, test alcătuit din 3 itemi cu alegere multiplă
(fixarea cunoştinţelor şi realizarea feed-back).

2
FORMAŢII DE
VERIGILE /
NR. LUCRU ŞI
ETAPELE CONŢINUT/ SISTEME DE ACŢIONARE DOZARE OBSERVAŢII
CRT INDICAŢII
LECTIEI
METODOLOGICE
Organizarea
Notarea absenţelor.
1 clasei pentru 2 minute Toată clasa
Pregătirea elevilor cu cele necesare lecţiei.
lecţie
Actualizarea, prin conversaţie și un test cu itemi diferiți, a unor
Pregatirea
cunoştinţe anterioare, necesare noii învăţări.
2 pentru tema 8 minute Toată clasa
Test recapitulativ Anexa 1, test ce se regăsește pe site-ul http://tic-
nouă
grecu.weebly.com/resurse.html
Captarea atenţiei
Se scriu pe tablă titlul lecţiei şi obiectivele operaţionale vizate.
Enunţul şi trezirea Elevii scriu în caiet
3 SERVICII INTERNET 2 minute
lecţiei noi interesului titlul lecţiei noi
pentru lecţie
Cu ajutorul informațiilor grupate pe pagina https://tic-  Frontal şi
grecu.weebly.com/internet.html prezint noile cunoștințe: individual.
Cele mai utilizate servicii oferite de Internet sunt următoarele:  Elevii vor
1. www urmări
Reprezintă ansamblul documentelor de natură hypertext distribuite fie prezentarea cu
pe Internet, fie în reţelele locale. Aceste documente distribuite pe Web conţinutul lecţiei.
Este necesar ca
(numite şi pagini web) sunt scrise în limbaj HTML.
elevii să scrie în
2.E-mail  (poșta electronica)
caiet deoarece
Comunicare Desemnează sisteme pentru transmiterea sau primirea de mesaje, de
30 conţinutul
4 a noilor obicei prin Internet. Cei mai cunoscuți furnizori de servicii e-mail sunt:  Elevii
minute explicaţiilor şi al
cunoştinţe Yahoo! (Yahoo! Mail), Microsoft (Hotmail), Google (Gmail), etc. acceseaza pagina prezentării
3.Chat http://tic- electronice nu este
Desemnează un dialog sau schimb de replici (text) scrise și transmise grecu.weebly.co în manual
instantaneu între două sau mai multe persoane, prin intermediul unui m/ care contine
canal electronic de transmitere a informației, de obicei în Internet. informatiile
Chatul poate fi realizat ori prin browser, ori cu ajutorul unor programe prezentate.
dedicate cum ar fi Yahoo! Messenger, Skype și altele.
4.Operaţiunile bancare prin Internet
Internetul bancar măreşte foarte mult gradul de libertate al celor care
3
FORMAŢII DE
VERIGILE /
NR. LUCRU ŞI
ETAPELE CONŢINUT/ SISTEME DE ACŢIONARE DOZARE OBSERVAŢII
CRT INDICAŢII
LECTIEI
METODOLOGICE
fac plăţi sau transferă fonduri, nefiind obligaţi să se deplaseze la bancă.
Mai mult, internetul bancar poate fi accesat de la orice calculator care
are conexiune la Internet, deci emitentul instrucţiunii de plată poate să
nici nu posede un calculator la domiciliu.
5. Portal
Un site folosit pe post de uşă de intrare în Internet sau ca punct de
plecare/agregare a multor altor siteuri şi servicii online (de la
informaţii utile, chat, email până la shopping şi linkuri).
Exemple de portaluri: http://portal.edu.ro/, http://portal.just.ro/
6.Comerţul electronic (E-Commerce)
Reprezintă  modul de cumpărare sau de vânzare cu ajutorul transferului
de date la distanţă. Acesta este modul specific marilor companii
comerciale care duc o politică de dezvoltare a marketingului.
7.Formular
Reprezintă un ansamblu de zone active alcătuit din butoane, casete de
selecţie, câmpuri de editare etc. Formularele Web permit utilizatorilor
să introducă efectiv informaţii şi să le transmită serverului.
 Elevii
Formularele pot varia de la o simplă caseta de text, pentru introducerea
răspund la
unui şir de caractere pe post de cheie de căutare - element caracteristic
întrebări,
tuturor motoarelor de căutare din Web, până la o structură complexă,
formulează ei
cu multiple secţiuni, care oferă facilităţi puternice de transmisie a
înşişi întrebări.
datelor.
8.Grupurile de știri(grupuri de discuții sau forumuri de discuții) 
Reprezintă largi sisteme de comunicare prin care persoane având
diverse preocupări și pasiuni schimbă informații, discută pe baza unor
teme de interes general sau particular sau pun diferite întrebări.
9.Motor de căutare 
Repezintă un program căutător, care accesează Internetul în mod
automat și frecvent și care stochează titlul, cuvinte cheie și, parțial,
chiar conținutul paginilor web într-o bază de date. Cele mai utilizate

4
FORMAŢII DE
VERIGILE /
NR. LUCRU ŞI
ETAPELE CONŢINUT/ SISTEME DE ACŢIONARE DOZARE OBSERVAŢII
CRT INDICAŢII
LECTIEI
METODOLOGICE
sunt: Google, Yahoo, Bing.
10.Web hosting 
Serviciul de găzduire web hosting permite atât persoanelor fizice, cât și
celor juridice să aibă un site web accesibil pe Internet. Furnizorul
acordă clientului spațiu de memorare pe un server conectat la Internet.
11. Platforme elearning
Permit interacţiunea dintre procesul de predare/învăţare si tehnologiile
informaţionale–TIC– acoperind un spectru larg de activităţi, de la
învăţământul asistat de calculator până la învăţământul desfășurat în
întregime în manieră online.
12.FTP(File Transfer Protocol)
Reprezintă un mod de transfer al fişierelor. Poate fi utilizat între două
computere, între un computer şi un server de date sau între două
conturi pe acelaşi computer.
Dacă se constată că
Fixarea nu au fost înţelese
Test pentru fixarea cunoştinţelor despre Serviciile Internet. Testul de
cunoştinţelor unele noţiuni, se
fixare a cunostintelor conţine itemi cu un singur răspuns la alegere din
5 şi realizarea 5 minute reia explicaţia
Anexa 2.
feed-back- acestora cu ajutorul
Testul se regaseste pe site-ul http://tic-grecu.weebly.com/resurse.html
ului elevilor care le-au
înţeles
Notele se trec în
6 Notarea Pe baza activităţii elevilor se dau note 2 minute
catalog.
Tema pentru Realizati o lista cu furnizori de servicii de email, portaluri, motoare de
7 1 minut
acasă căutare, grupuri de știri și programe de chat.

5
6
ANEXA 1
TEST RECAPITULATIV
A. Realizați corespondența:
1.Internet a) Este o extensie a unei rețele Intranet, în mod special pe World Wide Web, ce
permite comunicarea între anumite instituții și a oamenilor din aceastã rețea
Extranet, în cele mai multe cazuri oferind un acces limitat la rețeaua Intranet a
acestor organizații.
2.Intranet b) Desemnează o rețea mondială unitară de calculatoare și alte aparate cu adrese
computerizate, interconectate conform protocoalelor (regulilor) de comunicare
„Transmission Control Protocol” și „Internet Protocol”, numite împreună
„stiva TCP/IP”. El oferă utilizatorilor săi o multitudine de informații și servicii
precum e-mail, www, FTP, găzduire web (web hosting) și multe altele.
3.Extranet c) Este o rețea informatică privată a unei companii, similară ca funcționalitate cu
mediul Internet. Intranet-ul pune la dispoziția angajaților resursele companiei,
nepermițând drepturi la informațiile confidențiale utilizatorilor cu acces la Internet.

1 2 3

B. Alegeți varinata corectă:


1.Care dintre următoarele combinaţii conţin doar exemple de browsere?
a. Google, Windows, Microsoft Word
b. Facebook, Windows, Opera
c. Mozilla Firefox, Google Chrome, Opera
2. TCP/IP (Transmission Control Protocol/Internet Protocol) reprezintă:
a. un protocol de stat pentru calculatoare
b. un protocol care permite comunicarea între calculatoarele din întreaga lume indiferent
de sistemul de operare instalat
c. un protocol care permite comunicarea între calculatoarele dintr-o instituție
C. Completați corespunzător:
În 1957 Departamentul de Aparare al SUA împreună cu 4 universități crează prima rețea
numită ________________
Un _________________ este o aplicație software (program) ce permite utilizatorilor să
afișeze text, grafică, video, muzică și alte informații situate pe o pagină din World Wide Web.

7
ANEXA 2
TEST
(de fixare a cunoștințelor)

1.Care dintre următoarele combinaţii conţin doar exemple de motoare de căutare?


a. Google, Windows, Yahoo
b. MSN, AMD, Facebook
c. Google, Yahoo, Bing
d. Yahoo, Google, Mozilla Firefox
2. Documentele distribuite pe Web (numite şi pagini web) sunt scrise în limbajul:
a. FTP
b. HTML
c. de programare C++
3. Un sistem pentru transmiterea sau primirea de mesaje, de obicei prin Internet se
numește:
a. poștă electronică
b. portal
c. web hosting

4. Serviciul de gazduire web hosting permite atât persoanelor fizice, cât și celor juridice
să aibă:
a. o adresă de email personală
b. un site web accesibil pe Internet
c. o adresă de email publică

5. Grupurile de știri (grupuri de discuții sau forumuri de discuții )


a. reprezintă largi sisteme de comunicare prin care persoane având diverse
preocupări și pasiuni schimbă informații, discută pe baza unor teme de interes general
sau particular sau pun diferite întrebări.
b. nu permit schimbul de informații
c. permit schimbul de numere de telefon în vederea unor contacte viitoare.

S-ar putea să vă placă și