Sunteți pe pagina 1din 5

PROIECT DIDACTIC

Colegiul…………..
Clasa: a XI-a;
Data:
Profesor:
Disciplina: TIC (tehnologia informaţiei şi a comunicaţiilor) – aria curriculară Tehnologii
Unitatea de învăţare: Sistemul de baze de date. Proiectarea bazelor de date.
Subiectul: Obiectele bazei de date.
Tipul lecţiei: lecție de fixare și sistematizare
Loc de desfăşurare: cabinet TIC;
Durata: 50 minute
Nivelul inițial al clasei:
- elevii și-au însușit toate noțiunile legate de crearea unei baze de date;
- elevii știu să creeze un tabel, iar pe baza acestuia să aplice o interogare, un formular sau un
raport;
- elevii au formate deprinderi de utilizarea a calculatorului și au un nivel de cunoștințe
corespunzător programei.

Obiectiv cadru: aplicarea conceptelor şi operaţiilor elementare în aplicația Access;


Obiective de referință:
- să recunoască situațiile care impun folosirea interogărilor, rapoartelor si a formularelor;
- să urmărească etapele de realizare a unei aplicații.

Obiective educaționale:
1. Obiective cognitive
- Să utilizeze corect noțiunile teoretice referitoare la baza de date
- Să identifice corect situațiile în alegerea tipurilor de date;
- Să analizeze modul de lucru cu obiectele bazei de date.
2. Obiective afective
- Să aleagă obiectul corespunzător în realizarea cerințelor ;
- Să se implice cu plăcere și interes la toate etapele lecției;
- Să se bucure de rezultatele muncii depuse.
3. Obiective psihomotorii
- Să-și formeze deprinderi de lucru specifice temei de studiu;
- Să-și dezvolte gândirea logică, capacitatea de generalizare și problematizare.

Obiective operaționale
- Să identifice proprietățile bazelor de date;
- Să identifice avantajele utilizării bazelor de date;
- Să prezinte modul de realizare pentru securitatea și protecția bazei de date
- Să opereze cu obiectele bazei de date.

1
STRATEGII DIDACTICE
1. Principii didactice
- Principiul participării și învățării active
- Principiul asigurării progresului gradat al performanței
- Principiul conexiunii inverse
2. Metode de învățământ
- Exercițiul
- Problematizarea
- Demonstrația
- Brainstorming
3. Procedee de instruire
- Itemi de consolidare
- Explicația( în etapa de asimilare a noilor cunoștințe)
- Aplicația de consolidare
4. Forme de organizare
- Frontală
- Individuală
5. Forme de dirijare a învățării
- Dirijată de profesor sau prin materiale didactice
- Independentă
6. Resurse materiale
- Fișe de lucru
- Calculator
7. Medode de evaluare
- Sumativă
- Continuă pe parcursul lecției

Bibliografie: Microsoft Office Access - manual pentru uz şcolar; adrese electronice: www.edu.ro,

TABEL DE SPECIFICARE A CORESPONDENŢELOR

Etapele Competențe Conţinutul informaţional şi aplicativ Activitatea de învăţare


lecţiei specifice detaliat Activitatea
profesorului Activitatea
şi strategiile elevului
folosite
1. moment
Conversaţia, Elevul de serviciu
organizatori Asigurarea profesorul solicită informează diferite
c condiţiilor informaţii privind aspecte: absenţii
3 minute; optime pentru absenţii, motivul etc.
desfăşurarea absenţelor, primeşte
motivările de la unii
orei; elevi;
2. captarea Însuşirea de Profesorul face legătura între unităţile de învăţare Conversaţia. Identifică exemple
din activitatea
atenţiei informaţii anterioare: Word, Excel, PowerPoint şi Access; curentă, de
5 minute despre Din cele prezentate rezultă că o bază de date – BD- activităţi, care pot
conţinutul, este o colecţie de date centralizate, creată şi deveni BD;
importanţa menţinută computerizat, în scopul prelucrării datelor
bazelor de date în contextul unui set de aplicaţii.
(BD)
3. Anunţă 1. să identifice Azi vom recapitula noţiunile legate de „Obiectele Notează titlul pe Notează titlul în
proprietăţile tablă; caiete;
titlul lecţiei bazei de date”.
bazelor de date;
2
şi 2.să identifice
competenţel avantajele
e. utilizării bazelor
de date;
3 minute;
3.să prezinte
modul de realizare
pentru securitatea
şi protecţia datelor
în bazele de date;
4.să opereze cu
obiectele bazelor
de date;
5. să creeze o
bază de date;

4. 1. Identificarea Profesorul adresează întrebări în vederea fixării și Conversaţia Comunică cu


interogativă; profesorul, notează
Transmitere proprietăţilor sistematizării informațiilor asimilate în capitolul în ce constă
a de noi BD; despre Obiectele bazei de date prelucrarea datelor
cunoştinţe 1.Credeţi că datele memorate într-o într-o BD;
35 minute aplicaţie Excel, sau Word pot fi considerare
baze de date?
Răspuns așteptat:
Nu, informaţiile respective pot fi utilizate într-o BD.
Prelucrarea datelor dintr-o BD se referă la operaţii ca:
introducere, ștergere, actualizare şi interogare a Comunică cu
profesorul şi
datelor. identifică aplicaţii
2. Care sunt proprietățile bazei de date? concrete pentru
Răspuns așteptat: fiecare dintre
avantajele
- BD este o colecţie logică, coerentă de date, ce are enumerate;
cel puţin un înţeles;
- BD este destinată, construită şi populată de date
despre un domeniu bine precizat;
2. Identifică - BD reprezintă aspecte ale lumii reale creând Colaborează cu
avantajele orizontul propriu; profesorul, notează
utilizării BD; 3.Ce înţelegeţi prin noţiunea de securitate şi informaţiile noi.
Identifică situaţii
protecţie a BD? care justifică
Răspuns așteptat: necesitatea
Să nu se fure, distrugă date, să nu se utilizeze abuziv protejării datelor.
Conversaţie prin
informaţii; descoperire Analizează rolul
4. Care sunt mijloacele pentru asigurarea Brainstorming administratorului
SGBD din punct de
3. Identifică
protecţiei BD? vedere etic;
Răspuns așteptat:
modul de
realizare pentru Parole; de problemele de securitate şi protecţie a
securitatea şi BD răspunde administratorul bazei de date. Acesta
protecţia BD; decide cine poate avea acces la informaţii şi la care
dintre ele. Persoana care se conectează la o BD Se consultă între ei,
trebuie să aibă un cont şi o parolă răspund întrebărilor
profesorului;
-O altă tehnică de protecţie a datelor este criptarea Notează noţiunile
lor, prin care datele importante sunt codate. noi.
-Pentru aplicaţiile Web se utilizează instalarea unui
firewall.
Un firewall este un calculator pe care este instalat un
software special care permite accesarea calculatorului
pe care este stocată BD numai de către anumite
calculatoare.
5.Ce înţelegeţi prin proiectarea BD?
Răspuns așteptat:
Proiectarea BD constă din proiectarea logică şi fizică
a acesteia, pentru a corespunde cerinţelor
utilizatorilor pentru un anumit set de aplicaţii.
4. Identifică şi
6.Ce înţelegeţi prin termenul entitate?
Răspuns așteptat:
operează cu
Este un obiect al lumii reale. Ex: o persoană, un
obiectele bazei
automobil, companie, activitate, curs universitar etc.;
de date;
3
Modelul entitate – relaţie reprezintă schema
conceptuală a BD cu ajutorul entităţilor şi a relaţiilor
dintre acestea.
Orice entitate are o serie de proprietăţi numite
atribute, ce descriu entitatea respectivă.
Pentru denumirea de entitate se mai foloseşte
denumirea de tabel al bazei de date, iar pentru
atribute câmpurile tabelului. Demonstraţie;
Urmăresc
7. Ce e necesar să avem pentru a crea o demonstraţia
bază de date? profesorului;
Tabelul este compus din înregistrări sau rânduri;
Cele mai importante entităţi din interiorul bazei de
date sunt:
Interogările – ce ne ajută să extragem anumite
informaţii din BD;
Rapoartele – ce ne permit să scoatem pe hârtie aceste Execută o BD,
date; conform
Formularele – ce ne ajută să introducem sau să îndrumărilor
5. Crearea unei modificăm datele din interiorul unei BD; profesorului;
baze de date de
la 0. Exerciţiul;
Elevii primesc fișa de lucru din Anexa 1.
5. Distribuie Rezolvă sarcinile
Realizarea Consolidarea Test cu alegere multiplă – elevii vor fi rugați să individual de lucru primite;
feedback- noţiunilor deschidă fișierul test.doc (Anexa 2) de pe desktop testele elevilor Solicită detalii
organizatorice.
ului şi studiate și să răspundă cerințelor.
asigurarea
retenţiei
5 minute

Anexa 1
Fișă de lucru:
Creați baza de date TEHNICĂ DE CALCUL.ACCDB, care să conțină tabelul PRODUSE IT și
interogările: Produse sub 100 RON și Sortare produse după preț crescător

Folosiți la popularea tabelului imagini din folderul PRODUSE de pe desktop.

4
Anexa 2 Test de evaluare

Alegeţi răspunsul corect:

1. Operaţiile care se pot efectua asupra datelor stocate într-o bază de date sunt: 2 puncte;
a. introducerea de noi date (insert);
b. ştergerea unor date existente în baza de date (delete);
c. actualizarea datelor stocate (update);
d. interogarea bazei de date (query) pentru regăsirea anumitor informaţii, selectate după un criteriu
ales;
e. înserarea unor grafice;

Răspundeţi cu Adevărat sau Fals:

2. Datele memorate în fişiere pe disc într-o aplicaţie de calcul tabelar (Microsoft Excel) sau documente
memorate de un editor de texte (Microsoft Word) sunt considerate baze de date; 2 puncte;
a. Adevărat;
b. Fals;

3. Orice persoană care doreşte să se conecteze (log in) la o bază de date trebuie să deţină un cont (accont,
user) şi o parolă (password). 2 puncte;
a. Adevărat;
b. Fals;

4. Dispozitivul de securizare a bazei de date numit firewall, este un calculator pe care este instalat un
software special care permite accesarea calculatorului pe care este stocată baza de date numai de către
anumite calculatoare. 2 puncte;
a. Adevărat;
b. Fals;

5. Orice coloană dintr-un tabel se numeşte înregistrare. 2 puncte;


a. Adevărat;
b. Fals;

Notă:
timp de lucru 5 minute;

Barem de corectare;

1. a,b,c,d,e; 2 puncte;

2. b. Fals; 2 puncte;

3. a. Adevărat; 2 puncte;

4. a. Adevărat; 2 puncte;

5. b. Fals; 2 puncte;

S-ar putea să vă placă și