Sunteți pe pagina 1din 6

Guţu Igor gr did I Informatica Liceul Teoretic „Ion Creangă”

Proiect didactic cl. IX-a


1. Date generale
Data 16.01.2012
Liceu teoretic
Obiectul: Informatica
Subiectul: Instrucţiunea de atribuire..

Tipul lecţiei: Lecţie de formarea priceperilor şi deprinderilor.


Durata: 45
2. Competenţe specifice:
CS 5: Aplicarea metodelor de algoritmizare, de formalizare, da analiză, de sinteză şi de programare pentru soluţionarea problemelor
legate de prelucrarea digitală a informaţiei.

3. Subcompetenţe:
Sc 9. Identificarea părţilor componente ale unui program
Sc 10. Utilizarea formulelor metalingvistice şi a diagramelor sintactice ale instrucţiunilor în studiu pentru verificarea corectitudinii
sintactice a programelor elaborate.
Sc 11. Elaborarea programelor în care se utilizează procedurile predefinite de citire scriere.
Sc 12. Elaborarea programelor în care se utilizează instrucţiunile în studiu.
4. Obiective operaţionale:
 Să deseneze a diagramelor sintactice;
 Să utilizeze funcţiile predefinite ale limbajelor de programare de nivel înalt;
 Să evalueze expresiile limbajului de programare de nivel înalt;
 Să elaboreze programe pentru evaluarea expresiilor propuse şi determinarea tipului lor;
 Să reprezinte intuitiv (prin desene) structura programelor elaborate;
 Să determine compatibilitatea componentelor instrucţiunilor din punct de vedere al atribuirii;
 Să elaboreze programe în care se utilizează instrucţiunile în studiu;

5. Strategiile didactice
5.1 Mijloace didactice
a) materiale didactice: tabla, creta, fişe cu sarcini, programe scrise la calculator,
5.2 Metode şi procedee de învăţământ: A22, A25, A26, C1, C5, C6, C8, C11, C14, C27, Problematizarea, Exerciţii,
5.3 Moduri de activitate cu elevi: 1) Instruirea în grupuri; 2) Instruirea reciprocă ; 3) Consolidarea teoriei prin practică
Surse informaţionale: Manual cl. IX -a Informatica. Limbajul PASCAL

Popeştii de Sus, r Drochia


1
Guţu Igor gr did I Informatica Liceul Teoretic „Ion Creangă”

Timpul
Obiectiv
Evenimentele
Nr Activitatea profesorului Activitatea elevului Eva-
instrucţionale. luarea
Problema de studiu (de
proces)
Salută elevii. Notează absenţii. Salută profesorul. Vizual
1. Pe tablă este indicată data şi inscripţia “Temă în clasă”. Elevul de serviciu anunţă numele persoanelor absente. sau in-
Momentul Ascultă, discută, propun soluţii. dividual
Ce numim expresii? se verifi-
organizatoric că dacă
Care expresii sunt compatibile? elevii au
Captarea atenţiei rechizitel
Ce numim acţiune? enecesare
Ce numim instrucţiune?

Care a fost tema pentru acasă? De repetat: §3.1, 3.2


2. Ex. 1,3
Verificarea temei pen-
De rezolvat: Schimbul
tru acasă. Reactuali- -Aveţi întrebări referitoare la tema pentru caietelor
Dacă este cazul, elevii formulează întrebări.
zarea cunoştinţelor şi acasă?
Se deschid caietele şi se notază data şi „Temă în clasă”
capacităţilor.
i) pi*sqr(r)
j) x1 and x2 or x3 and x4
a) Verificarea temei
k) not (x1 or x2)
pentru acasă
l) abs (x) < 3
m) (abs(z) < 6) and(abs(q)>3.14
b) Calcul oral
n) (x.> 0) and (y > 8) and (R<15)
c) Reactualizarea
cunoştinţelor şi
capacităţilor
3. Anunţă subiectul şi obiectivele lecţiei.Notează pe tablă.
Tema de astastăzi: Instrucţiunea de atribuire.
Predarea-învăţarea Obiectivele:( se proiectează la proiector)
Participă la enunţarea obiectivelor, subiectului.Notează pe caiete.
materiei noi Formula metalingvistică Sc 9. Identificarea părţilor componente ale unui program
3.1.Anunţarea obiectivelor <Atribuire>::=<identificator variabila> | Sc 10. Utilizarea formulelor metalingvistice şi a diagramelor
sintactice ale instrucţiunilor în studiu pentru verificarea
<nume functie> := <expresie> corectitudinii sintactice a programelor elaborate.
Sc 11. Elaborarea programelor în care se utilizează procedurile
3.2 Prezentarea sarcinilor, predefinite de citire scriere.

Popeştii de Sus, r Drochia


1
Guţu Igor gr did I Informatica Liceul Teoretic „Ion Creangă”
a situaţiei de învăţare De reţinut că := (se citeşte atribuie) ewste o Sc 12. Elaborarea programelor în care se utilizează instrucţiunile
atribuire şi nu de confundat cu semnul egal, în studiu.
care compara valorile. Nu se permite spaţiu
3.3 Dirijarea învăţării intre semnele : şi =.
1.se evaluiaza expresia din dreapta semnului :=
4. 2. variabila din stinga semnului := isi modifica
O atribuire are loc dacă variabila şi rezultatul instruct valoarea si devine egal[ cu valoarea expresiei
evaluări expresiei sunt compatibile din punct Lucrare
Consolidarea materiei de vedere al atribuirii. În caz contrar se va indepen-
şi formarea capacităţi- semnala o eroare. Ele sunt compatibile dacă se dentă,
fără
lor: satesface una din condiţiile de mai jos: aprecieri
1. Variabila şi rezultatul evaluării sunt de cu note
a) la nivel de
reproducere; acelaşi tip.
b) la nivel productiv, cu 2. Tipul rezultatului este un subdomeniu
unele transferuri în al tipului variabilă.
alte domenii 3. Ambele sunt subdomenii ale aceluiaş
tip şi rezultatul evaluării este
subdomeniu al tipului variabilei
4. Variabila e de tip real iar rezultatul
expresiei e de tip integer. Un elev trece la tablă şi rezolvă exerciţiile pe verso. Ceilalţi rezolvă în caiete.
5. Exemple:
X:=3; z:=23; c:=”A”x1:=1.2; Ex. 3 a) i:=12; - corect
Pentru consolidare se propune ex 3 (a – d) c) x:=ord(z)+1; - x:real, ord(z):integer – corect;
d) x:=ord(x)+2 – incorect, ord(x) - neadmis
Lucrare independentă instructivă. Sarcinile sunt scrise din timp pe
Evaluarea (atingerea tablă sau pe verso tablei/calculator.
obiectivelor lecţiei): Lucru independent: se propun pentru rezolvare e) c:=i+1; - incorect c: culoare
a)curentă, fără aprecieri cu ex. 3 (f-j) şi se verifică cu cei ce termină f) c:=verde; - corect
note primii. g) z:=D; - corect
pentru materia nouă; h) c:=pred(galben); - incorect galben n-are
b) sumativă, fără aprecieri predecesor,
cu note i) x:=succ(x); - incorect x: real
pentru materia studiată j) i:=succ©; - incorect , - c:culoare, i: integer
Întrebări
anterior. orale
]n continuare se propune fişa 1 (lucrare)

Popeştii de Sus, r Drochia


1
Guţu Igor gr did I Informatica Liceul Teoretic „Ion Creangă”

6. Anunţarea temei 1)De învăţat tema:§3,6 Instrucţiunea de aatribuire.


pentru acasă. -Deshideţi agendele(caietele) şi notaţi tema 2)De repetat: §3,2 - §3,5
pentru acasă.
3)De rezolvat:ex. 4

7. Bilanţul lecţiei.
a)Cantitativ: Răspunsuri:
1)Ce noţiuni noi am învăţat azi la lecţie?
2)care este forma instrucţiunii de atribuire?

3)Cum se petrece atribuirea datelor?

b)Calitativ:
Evidenţiez cine şi ce note a obţinut, indicînd La revedere!
realizările fiecăruia.
Apreciez activitatea clasei în ansamblu.
Evidenţiez obiectivele care au fost atinse şi care nu.
Mulţumesc pentru lecţie. La revedere!

Instrucţiunea de atribuire
1a. Indicaţi greşelile în fiecare din următoarele instrucţiuni de atribuire:
a) A : =B+1 e) 4+X := B
b) A:=3,14*PI*R f) X:=-YY : 10
c) L:=2PI*R g) -X:= - C/3
d) X:=X + -7 h) 1:=L
i) C := 12.4 MOD 0.4

Popeştii de Sus, r Drochia


1
Guţu Igor gr did I Informatica Liceul Teoretic „Ion Creangă”

2a. Fie dat programul: 3a. Determinaţi ce realizează următorul


Program A1; program:
begin Program a2;
writeln(‘a’);write(‘b’);writeln(‘c’); var a,b,c,s:integer;
write(‘d’);write(‘e’); begin
end. writeln(‘Dati valori pentru a,b si
Care din următoarele rezultate sunt corecte? c:’);read(a,b,c);
a) b) a a d)ab s:=a+b+c; write(‘raspuns:’,s/3:5:2);
abcde bc b cde end.
de c
de

4a. Găsiţi erorile sintactice în următorul 5a. Fie date declaraţiile:


program: const a=67;
Program a1; const b=2.6E+3;
var a,b:integer; c:caracter; z,b:real; var c,d:real; i,n:byte; t:boolean; m:char;
begin read(a,b); Care din următoarele atribuiri sunt corecte?
c:=’s’; z:=a/b; write(‘z=’,z:5); a) c:=67.78; d:=10; t:=false;
end. b) b) m:=’a’; n:=-4.5; d:=true;
c) i:=’c’; n:=2E-2; d:=a+b;
d) d) c:=a-b; d:=sqrt(a); i:=0;

6a. Fie date declaraţiile: 7a. Daca d este o variabila de tip char si t este
var a,x:integer; z:real;c:char;t:boolean; o variabila booleana, ce semnificatie au
Găsiţi expresiile ce conţin greşeli: urmatoarele atribuiri ?
a) z:=sqr(a)+sqr(a-2)+sin(x)-abs(a-x); a) d:='t';
b) a:=sqrtt(c*sqr(z)); b) t:=d='t';
c) x:=a mod 3 + a div 3; c) t:=(d>'a') and (d<='z');
d) c:=chr(a); d) t:='T'.
e) e)t:=odd(x) and (a>5)

8a. Evaluati urmatoarele expresii: 9a. Se dă secvenţa de instrucţiuni:


a) pred(' '); a:=5; b:=7; a:=10+b; a:=a+b; b:=a+b;
b) ord('5')-ord('a'); b:=b+15; b:=b+15; a:=b+25; a:=a+b; b:=a-b;
c) ord(pred(chr(16))); Care sunt valorile finale ale mărimilor a şi b?

Popeştii de Sus, r Drochia


1
Guţu Igor gr did I Informatica Liceul Teoretic „Ion Creangă”
d) byte(ord('A'))+byte(ord('s')).

Care va fi valoarea expresiei: 3*7 div 2 mod 7/3 - trunc(sin(1))


A) 0, B) 1, C) 2, D) 3, E) variantele enumărate nu conţin răspusul corect

Popeştii de Sus, r Drochia


1

S-ar putea să vă placă și