Sunteți pe pagina 1din 5

Proiect didactic

Titlul lecţiei: Sortarea prin interschimbare


Obiectul: Informatica Data: 4 martie 2011
Timpul acordat : 45 min. Clasa: a-X-a C, profil real
Tipul lecţiei: Mixtă(transmiterea de noi cunoştinţe şi consolidare) Specializarea: matematică-informatică(1 ora/sapt.)
Profesor: Ionescu Simona

Competenţe generale 1. Identificarea datelor care intervin într-o problemă şi aplicarea algoritmilor fundamentali de prelucrare a acestora
2. Elaborarea algoritmilor de rezolvare a problemelor cu ajutorul vectorilor
3. Aplicarea algoritmilor fundamentali în prelucrarea vectorilor şi anume algoritmii de sortare.

Competenţe specifice: 3.1 Analizarea enunţului unei probleme: identificarea datele de intrare şi a datele de ieşire (cu specificarea tipul datelor
şi a relaţiilor existente între date) şi stabilirea paşilor de rezolvare a problemei.
3.2 Reprezentarea algoritmilor de sortare
3.3 Respectarea principiilor programării structurate în procesul de elaborare a algoritmilor.
Obiective operaţionale :
 Informative  Formative  Afective
Elevii vor fi capabili: Elevii vor şti: Elevii vor putea:
- să facă diferenţa dintre metodele de sortare - să aplice sortarea prin interschimbare - să decidă asupra folosirii uneia dintre
cunoscute - sa testeze algoritmii de sortare; metodele de sortare cunoscute.
- să analizeze enunţul unei probleme şi să
identifice paşii de rezolvare;
- să respecte principiile programării structurate ;
Metode şi procedee didactice: Conversaţia euristică; Mijloace de învăţare: Fişe de lucru; Caietul de exercitii practice,
Algoritmizarea; Probleme model, tabla SMART.
Explicaţia;
Demonstraţia;
Rezolvarea de probleme.
Material bibliografic: - Informatica.Profilul Real,Varianta C++ Manual pentru clasa aIX-a, autor Tudor Sorin,editura L&S Infomat,2004
- Caiet de laborator pentru clasa a X-a Profilul Real, autor: Carmen Minca, Editura L&S Infomat 2009
- Informatica Fundamentele Programarii culegere de probleme pentru clasa a X-a, autor: Dana Lica şi Mircea
Paşoi,Editura L&S Infomat 2009
-Informatică.Profilul Real, Manual pentru clasa a X-a, autori Mioara Gheorghe, Constanţa Năstase, Monica
Tătărâm, Editura Corint, 2005
1
DESFĂŞURAREA LECŢIEI:

Activitatea desfăşurată de:


Etapele lecţiei Timp Metoda de activitate
Profesor Elevi
0 1 2 3 4
Moment organizatoric 2’ Verifică prezenţa elevilor, pregătirea clasei pentru lecţie
5’ Profesorul recapitulează noţiunile despre tablouri Răspund la Frontală
unidimensionale(vectori) şi despre ce înseamnă sortarea întrebările Conversaţie
(crescătoare/descrescătoare) a unui vector. profesorului
“Care este natura valorilor care se pot sorta?” Notează în caiete
R: orice valoare care aparţine unui tip asupra căruia
pot acţiona operatorii relaţionali (<,>,<=,>=).
Fixarea ancorelor
Se reaminteşte că timpul teoretic în care un
algoritm rezolvă o problemă depinde de numărul
de operaţii de bază executate (atribuiri, comparaţii)
şi se exprimă în forma O(n), O(n2), O(n3),
O(2n),O(log2n), numită şi complexitatea
algoritmului.
Transmiterea noilor 18’ Scrie pe tablă titlul lecţiei : “ Sortarea prin Notează în caiete
cunoştinţe interschimbare”(Metoda bulelor sau Bubble Sort) titlul lecţiei
Comunică obiectivele lecţiei
Prezintă:
Se citesc n numere întregi folosind un vector v (n<50). Se
cere să se ordoneze crescător numerele din vector şi să se Răspund întrebărilor
afişeze rezultatul. profesorului
Frontală
Algoritmul este următorul: Iese un elev la tabla Individual
 Se parcurge vectorul inversând conţinuturile pentru testarea
componentelor alăturate care nu sunt în ordinea algoritmului.
dorită.
 Procedeul se repetă până când are loc o parcurgere
în care nu se face nici o inversare.
Observaţii:
 Ordonarea crescătoare a datelor prin interschimbare
2
Activitatea desfăşurată de:
face ca valorile mici să „migreze” spre stânga iar
valorile mari spre dreapta.
 Complexitatea algoritmului Bubble Sort este O(n)
pentru situaţia cea mai favorabilă şi O(n2) în rest.
Exemplu :
Etapele lecţiei Timp Fie n=7 şi v de forma : Metoda de activitate
12 3 8 41 1 10 5
După prima parcurgere :
3 8 12 1 10 5 41
După a doua parcurgere :
3 8 1 10 5 12 41
După a treia parcurgere :
3 1 8 5 10 12 41
După a patra parcurgere :
1 3 5 8 10 12 41
După a cincea parcurgere nu se mai fac inversări:
1 3 5 8 10 12 41
şi acesta este vectorul sortat crescător.

La tabla SMART se realizează următorul program:


#include<iostream.h>
void main()
{
int v[100],n,i,gasit,aux;
cout<<"n=";cin>>n;
for(i=1;i<=n;i++)
{
cout<<"v["<<i<<"]=";
cin>>v[i];
}
do
{gasit=0;
for(i=1;i<n;i++)
if(v[i]>v[i+1])
{

3
Activitatea desfăşurată de:
aux=v[i];
Etapele lecţiei Timp v[i]=v[i+1]; Metoda de activitate
v[i+1]=aux;
gasit=1;
}
}while(gasit!=0);
for(i=1;i<=n;i++)cout<<v[i]<<" ";
}
15’ Prezintă spre rezolvare următoarele probleme: Sunt atenţi la Frontală
1. Considerăm un vector v cu n=2p (n<40, n număr par) precizările
numere naturale strict pozitive. Creaţi un şir de p fracţii profesorului şi îşi Individual
astfel încât suma lor să fie maximă şi le afişaţi. notează în caiete.
Exemplu: Rezolvă în caiete
sarcinile.
2 30 5 12 7 1 100 8
Se va afişa: Pentru fiecare
100/1 30/2 12/5 8/7 aplicaţie iese un elev
Elevii vor descoperi cu ajutorul profesorului că fracţia la tablă, si se discută
maximă din vector este max/min. soluţia cu ceilalti
Pentru a rezolva se va ordona descrescător vectorul : elevi din clasa.
100 30 12 8 7 5 2 1 Elevii vor raspunde
Consolidarea noilor
apoi se va scrie programul: la intrebarea
cunoştinţe
#include<iostream.h> profesorului.
void main()
{int v[40],p,n,i,aux,gasit;
cout<<"dati numarul de fractii";cin>>p; n=2*p;
cout<<"Dati numai numere naturale strict pozitive";
for(i=1;i<=n;i++)
{cout<<"v["<<i<<"]=";cin>>v[i];}
do{gasit=0;
for(i=1;i<n;i++)
if(v[i]<v[i+1])
{aux=v[i];v[i]=v[i+1];v[i+1]=aux; gasit=1;}
}while(gasit!=0);
for(i=1;i<=p;i++)cout<<v[i]<<"/"<<v[n+1-i]<<endl;}
Feed-back 2’ Întreabă elevii despre noţiunile învăţate în ora respectivă: Răspund la Frontală
4
Activitatea desfăşurată de:
Etapele lecţiei Timp diferenţa şi asemănarea dintre cele două metode de sortare întrebările Metoda de activitate
Conversaţie
învăţate. profesorului

Evaluare şi notare 1’ Notează elevii care au dat răspunsuri corecte.

2’ Scrieti un program care citeşte un vector v cu n numere Notează tema şi Frontal


naturale. Să se ordoneze crescător numai numerele pare, cele indicaţiile de
impare rămân pe aceeaşi poziţie. rezolvare date de
Tema pentru acasă Exemplu:Iniţial profesor.
14 5 8 6 10 1 2 11
După sortare:
2 5 6 8 10 1 14 11

S-ar putea să vă placă și