Sunteți pe pagina 1din 15

PROIECT DIDACTIC

Unitatea de învățare: ALGORITMI


Titlul lecţiei: Constante şi variabile

Școala: Școala Gimnazială Botosana Data: 24.02.2022


Disciplina: Informatică și TIC Clasa: a V-a
Timpul acordat : 50 min. Profesor: GRIGORE ANCUTA ELENA
Tipul lecţiei: Transmiterea de cunoștințe
Locul de desfășurare: Sala de clasa
Competenţe specifice:

- CS1.Cunoaşterea proceselor, principilor şi metodelor de codificare şi decodificare a informaţiei, în scopul realizării


comunicării interumane şi om-sistem imformatic.
- CS2. Aplicarea metodelor de algoritmizare, de formalizare, de analiză, de sinteză şi programare pentru soluţionarea
problemelor legate de prelucrarea digitală a informaţiei.
Subcompetenţe:

- Clasificarea datelor din program în constante şi variabile;.

- Aplicarea diagramelor sintactice şi a formulelor metalingvistice ale unităţilorgramaticalepentrudeclaraţii de tipuri, variabile şi constante.

Obiectivele operaţionale:

La finele lecţiei elevii vor fi capabili:



Să descrie diagramele sintactice şi formulele metalingvistice ale unităţilor gramaticale pentru declaraţii de constant şi variabile;

Să utilizeze formulele metalingvistice şi diagramele sintactice pentru definirea şi declararea constantelor;

Să determine tipul variabilelor şi constantelor declarate;

Să declare variabile associate cu un anumit tip de date;

Să dea exemple de declaraţii de constante cu denumiri sugestive, utilizate la soluţionarea problemelor
7
Metode şi procedee: aplicaţii practice la calculator, descoperire, asalt de idei, exerciţiul didactic, analiză, problematizare.

Forme de învăţămînt: frontala si în grup

Materiale didactice: calculator, proiector, manualul de Informatică

Material bibliografic: Informatică şi TIC, Manual pentru clasa a V-a, autori:Carmen Diana Băican, Melinda Emilia
Coriteac, editurea Sigma, 2017

Informatică şi TIC, Manual pentru clasa a V-a, autori: Adrian Niță, Carmen Popescu, Diana Nicoleta
Chirilă, Maria Niță, editura Corint, 2017

Informatică şi TIC, Manual pentru clasa a V-a, autori: Luminița Ciocaru, Ștefania Penea, Claudia-
Elena Stan, Oana Rusu, editura Litera, 2017

DESFĂŞURAREA LECŢIEI:

Activitatea desfăşurată de:


Etapele lecţiei Timp Metoda
Profesor Elevi

0 1 2 3 4

Moment 2’ Profesorul verifică și se asigură că există toate condițiile de Pornesc calculatoarele.


organizatoric desfășurare a orei. Notarea absenţelor

Transmiterea noilor 25’ Profesorul recapitulează noțiunile legate de algoritmi Sunt atenți și răspund la
cunoştinţe întrebări.
- Ce este un algoritm?

8
- Care sunt proprietățile algoritmilor? Conversația

- Cum putem reprezenta un algoritm? Observarea


sistematică
Scrie pe tablă titlul lecţiei : “Constante şi variabile”
Notează în caiete titlul lecţiei Analiza
Comunică obiectivele lecţiei răspunsurilor
Noteaza in caiete definiția primite
Prezintă noţiunea de variabile şi constante:
pentru constate şi variabile
Datele pot fi constante şi variabile

Constantele sunt date care îşi păstrează valoarea pe tot parcursul Explicația
Elevii urmăresc explicațiile
algoritmului. Discuţia
Variabilele sunt date care îşi pot modifica valoarea în timpul Frontală
execuţiei algoritmului
Descoperirea
-Variabilele au întotdeauna un nume. Elevii răspund la întrebările dirijată
profesorului
-Numele poate fi oricât de lung și poate fi compus din litere și cifre,
precum și caracterul „underscore” (liniuță de subliniere „ _ ”). Există
însă câteva reguli:

-Numele poate începe doar cu o literă sau cu caracterul „underscore”, Discuţia


niciodată cu o cifră. De exemplu, 4ab nu poate fi nume de variabilă. Elevii notează operațiile.

-Numele nu pot conţine spații.


Problematizar
-Numele sunt „case-sensitive”, adică literele mari diferă de cele mici. ea
De exemplu, variabila Alex este diferită de ALEX și de alex.

9
Profesorul prezintă elevilor câteva exemple din viața reală ce pot Individuală
reprezenta o variabila

O albină lucrătoare produce, într -ozi de vară , 2 mililitri de miere. Pe


parcursul întregii vieţi albina lucrează, în medie, 100 de yile. Câtă
miere produce, toată viaţa o albină lucrătoare? Elevii notează în caiete
Profesorul propune descrierea pașilor pentru algoritmul de calculare : noțiunile teoretice și sunt
atenți la explicațiile
-2 mililitrii=cantitatea de miere produsă într-o zi=valoarea constantă profesorului.

- 100 de zile= numărul de zile lucrătoare= valoarea constantă

Zi de zi, cantitatea totală de miere se măreşte. Valoarea ei creşte în


fiecare zi cu 2 mililitri, astfel că, după 100 de zile, cantitatea de miere
produsă este de 200 mililitri.

-cantitatea totală de miere=valoare variabilă

Cu ajutorul blocurilor grafice se pot lucra variabilele, accesând


din grupul Date opţiunea Crează o variabilă.
Foloseşte tastatura pentru a scrie denumirea variabilei şi alege dacă
aceasta acţionează asupra personajului selectat sau asupra tituror Frontală
persunajelor.

10
Elevii deschid aplicația
Scratch și identifică blocurile

Individuală

Elevii urmăaresc explicația și


exersează în paralel cu
profesorul

11
Valoarea variabilei este obţinută prin îmbinarea unui bloc grafic
din grupul Operatori, cu care poate fi realizatăoperaţia de Discuția
înmulţire. Pentru a vedea cum creşte

Conversația

Pentru a vedea cum creşte, zi de zi, valoarea cantităţii totale de miere,


putem considera numărul de zile ca fiind a dată variabilă:

12
La fiecare clic pe steagul verde, numărul de zile creşte cu o zi, fiind
afişată noua valoare a cantităţii de miere:

Cantitatea totală de miere este foarte mic, ea fiind exprimată în


mililitri, dat poate fi transformată în litri. Deoarece 1 litru=1000
mililitri, pentru a face transformarea respectivă, se consideră o
nouă variabilă egală cu cantitatea totală/1000.

La fiecare clic, pe steagul verde va fi afişată şi valoarea cantităţii de


miere exprimată în litri:

13
Codul în aplicația Scratch:

15’ Profesorul cere rezolvarea următoarei probleme: pag117 pb 2 Elevii rezolvă algoritmul
folosind aplicația Scratch și
Realizaţi algoritmul in mediul grafic, respectând următoarele cerinţe. discută cu colegii soluția Individual
Consolidarea noilor Creaţi 2 personaje, fluturi din categoria Animale (Mara şi Gloria -
găsită
cunoştinţe pentru numărul de bomboane al fiecărui fluture), respectiv un Frontală
personaj din categoria Obiecte ( Bomboane -pentru numărul de Descoperirea
dirijata

14
bomboane iniţial). alegeţi un decor potrivit. Creaţi variabilele necesare Individuală
prntru efectuarea calculelor şi salvaţi fişirul cu numele Bomboane.sb2
Conversaţia

Discuţia

15
5’ -pune întrebări elevilor cu privire la noile noţiuni învăţate Elevii noteaza pe caiet tema şi Individual
ascultă indicaţiile profesorului
Profesorul propune următoarea problemă pentru acasa: Conversația

Deteremină lungimea gardului cu ajutorul blocurilor grafice din yona Explicația


Scripturi, gruprul de Date, Operatori. (Indicaţie . Se declară Variabilă
lungimea gardului şi se folosesc operatorii matematici adunarea şi
Feed-back înmulţire)

Evaluare şi notare 3’ Notează elevii in urma evaluarii problemei si puncteaza


raspunsurile corecte.

16
17
Nume si prenume Data

Fisa de evaluare

Constante si variabile

Cls a V-a

1. Precizați valoarea de adevăr pentru:-1p

Valoarea unei constante poate fi modificată printr-o operaţie de citire de la tastatură.

a. Adevărat b. Fals

2. Precizați valoarea de adevăr pentru:1p

Valoarea unei constante nu poate fi folosită în operaţii de afişare.

a. Adevărat b. Fals

3)Completează spaţiile punctate: 2p

Constantele sunt date care îşi păstrează .............. pe tot parcursul algoritmului.

Variabilele sunt date care îşi pot modifica .......... în timpul execuţiei algoritmului

4)Da un exemplu de situaţie din viata de zi cu zi în care foloseşti o constanta respectiv


o variabilă - 1p

.......................................................................................................................................................

.......................................................................................................................................................
.

4. În secvenţa următoare, variabilele a şi b sunt întregi. Ce valori vor reţine variabilele după
executarea operațiilor următoare? -1p

a←1; b←2; a←a+1; b←b+2; a←a+b;

a. 6 și 4 b. 2 și 5 c. 1 și 2 d. 2 și 1

18
Nume si prenume Data

5. Observă exercițiul de mai jos. Ai la dispozitie un pahar cu suc (paharul 1) şi un pahar cu


ceai (paharul 2). Explică cum procedezi pentru a schimba conţinutul paharelor, astfel încât
sucul să fie în paharul 2 iar ceaiul în paharul 1.
1p

Paharul 1 Paharul 2

În acest caz ai observat care sunt variabilele? Dar constantele?


2p

.......................................................................................................................................................
.......................................................................................................................................................
........................

1p - oficiu

19
Nume si prenume Data
Fisa de evaluare

Constante si variabile

Cls a V-a

Rezolvarea fişei

1. Precizați valoarea de adevăr pentru:

Valoarea unei constante poate fi modificată printr-o operaţie de citire de la tastatură.

a. Adevărat b. Fals

2. Precizați valoarea de adevăr pentru:

Valoarea unei constante nu poate fi folosită în operaţii de afişare.

a. Adevărat b. Fals

3)Completeaza spatiile punctate

Constantele sunt date care îşi păstrează valoarea pe tot parcursul algoritmului.

Variabilele sunt date care îşi pot modifica valoarea în timpul execuţiei algoritmului

4)Da un exemplu de situaţie din viaţa de zi cu zi in care foloseşti o constanta respectiv


o variabilă.

Bancnotele cu valoare fixă pe care le ai in buzunar când mergi la cumpăraturi (de 10 lei, 5lei)

Numarul bancnotelor este variabil.

4. În secvenţa următoare, variabilele a şi b sunt întregi. Ce valori vor reţine variabilele după
executarea operațiilor următoare?

a←1; b←2; a←a+1; b←b+2; a←a+b;

a. 6 și 4 b. 2 și 5 c. 1 și 2 d. 2 și 1

5. 2.Observa si completeaza spatiile punctate:

Ai la dispozitie un pahar cu suc (paharul 1) şi un pahar cu ceai (paharul 2). Explica cum
procedezi pentru a schimba continutul paharelor, astfel încat sucul sa fie in paharul 2 iar
ceaiul in paharul 1. 1p

20
Nume si prenume Data
Ajutandu-ne de un al treilea pahar golim continutul din paharul 1, in paharul 3, continutul din
paharul 2 in paharul 1 si continutul din paharul 3 in paharul 2.

Pas 1

Pas 3

Pas2

In acest caz ai observat care sunt variabilele? Darconstantele?


2p

Variabilele sunt cele doua lichide sucul si ceaiul.

Constantele sunt paharele.

Putem spune despre variabile ca sunt date care îşimodifica valoarea pe parcursul
execuţieiprogramului.Iar despre constante ca sunt date care nu isi modifica valoarea pe
parcursul executiei programului.

21

S-ar putea să vă placă și