Sunteți pe pagina 1din 5

Proiect didactic

Disciplina: Informatica
Clasa: a IX-a
Data:
Durata: 45 min
Profesor:
Subiectul leciei: Instruciunea if
Tipul leciei: lecie de structurare a cunotiinelor
Competente Specifice :
Cs5-Aplicarea metodelor de algoritmizare ,de formalizare ,de analiza ,de sinteza si de
programare pentru solutionarea problemelor legate de prelucrarea digitala a informatiei
Subcompetente:
Sc1-Aplicarea instruciunii if la rezolvarea problemelor n Pascal;
Elevii vor fi capabili:
Ob1. s reproduc i s explice forma general i interpretarea instruciunii IF fr a utiliza
manualul;
Ob2. . s elaboreze corect programe utiliznd instruciunea if , obiectivul va fi atins dac vor fi
elaborate 3 programe din cele 4 propuse n sarcina de lucru
Ob3. s evalueze corect rezultatul programului n urma execuiei lui , fr a utiliza calculatorul
(efectund trasa ).
Strategii didactice:
Metode si procedee: conversaia, explicaia, demonstraia, problematizarea, lucru cu fia
Mijloace de nvmnt: calculator, manual, fie de lucru,
Bibliografie:
1. Anatol Gremalschi, Iurie Mocanu, Ion Spinei Informatica, Manual pentru clasa a IX-a,
editura tiina
2.

Curricula modernizat pentru clasele a V-IX-a.

Etapele leciei

Obiect
ive

1. Momentul
organizatoric

Activitatea profesorului

Activita

Salut elevii.

Elevii m salut

ntreb:Cum dispoziia astzi?

mi rspund la n

Verific prezena elevilor

Elevii se pregte
2Evocarea

3. Realizarea
Sensului

n unele probleme se simte nevoia unei operaii de


decizie, de pild, ntr-un exemplu ca acela al
determinrii perimetrului unui triunghi cu lungimile
laturilor a,b i c. Calculul perimetrului este simplu,
dar se pune problema: ntotdeauna trei numere reale
pot fi laturilor unui triunghi? Evident c nu; n primul
rnd ele trebuie s fie strict positive, n al doilea rnd
trebuie ca fiecare din ele s fie strict mai mic dect
suma celorlalte dou. Acest lucru nu poate fi
evideniat cu simpla instruciune de atribuire. Ea
poate fi realizat cu ajutorul structurii decizionale.
Una din aceste structuri este instruciunea if

Ob1

Instruciunea if este o instruciune de ramificare


simpl i n funcie de valoarea unei expresii de tip
Boolean, decide fluxul execuiei.
Sintaxa instruciunii este:
<Instruciune if>::=if<expresie boolean> then
<Instruciune>[else <Instruciune>].
Expresia boolean din componena instruciunii if se
numete condiie.
Execuia instruciunii if ncepe prin evaluarea
condiiei. Dac rezultatul evalurii este true, atunci se
execut instruciunea situat dup cuvntul cheie then.
Dac condiia are valoarea false, atunci: fie c se
execut instruciunea situat dup ramura else (dac
exist), fie c se trece la instruciunea situat dup
instruciunea if.
De reinut c limbajul Pascal nu consider simbolul
; ca fcnd parte din instruciune, ci l folosete ca
delimitator. Prin urmare dac ntr-o instruciune

Elevii ascult cu
tema nou n cai

Elevii ascult i

If B then S

Elevii i noteaz

Introducem nainte de S instrucinea cu efect nul


If B then; S
Atunci S nu mai intr n componena instruciunii
condiionale, deci este executat indiferent de
valoarea lui B.

Elevii i noteaz
exemplul propus

4.

Reflectia

Ob2

Rezolvm la tabl mpreun cu elevii un exemplu cu


instruciunea if.

Elevii trec la cal


aplicaia Pascal.

Condiie:
S se scrie un program care citete de la tastatur
unul din numerele 1,2,3,4,5,6,7 i afieaz denumirea
unei zile din sptmn corespunztoare cifrei
respective(1 pentru luni, 2 pentru mari,
etc)Rezolvare:

Elevii i noteaz

Program zile;
Var n : integer;
Begin
Write(n=); readln(n);
If n=1 then writeln(luni);
If n=2 then writeln(marti);
If n=3 then writeln(miercuri);
If n=4 then writeln(joi);
If n=5 then writeln(vineri);
If n=6 then writeln(sambata);
If n=7 then writeln(duminica)
Else If n>7 then writeln(saptamana
nu are decat sapte zile!);

Elevii ajut prof


rezolvarea exem

Readln;
End.

5.

Extinderea

Numele, prenumele
__________________________

Ob3

Repartizez fiecrui o fi. Pe fi snt indicate cteva


nsrcinri care trebuie rezolvate cu ajutorul
instruciunii
if (fia
se anexeaz Anexa1)
Numele,
prenumele

Elevii primesc f

________________________

M apropii
fiecare elev i verific corectitudinea
Fiadenr.2
ndeplinirii nsrcinarii.
Se d un numr a. Verificai dac a este par sau
S se scrie un program care afiseaza
impar.
maximul a trei numere intregi a, b i
Ex: pentru a=155 se va afia mesajul impar, iar c
6. Totalurile
pentru a=120leciei
se va afia mesajul par.
citite
de la tastatur.
mpreun
cu elevii
totalizez materialul.
Fia nr.1

Elevii ncep s r
nsrcinarea.

Elevii raspund la

Program P2;
Program P1;
Var a:Natural;
Begin
Writeln(Introducei a);
Readln(a);
7. Tem pentru
If (a mod 2 =
0) then
acas
Writeln(Par);
Else
Writeln(Impar);
End.

Var a, b, c: Integer;
ntrebri:
1.Care este
sintaxa instruciunii if?
Begin
2.Care este
destinaia instruciunii
Writeln(Introducei
a); if?
Readln(a);
Tema pentru
acas este:
Writeln(Introducei
b);

Elevii vor nota t


n caiet.

Ex. 3,4 pag.


89.
Readln(b);
Writeln(Introducei c);
Readln(c);
If a>b then
Max:=a
Else
Max:=b
End
If c>Max Then
Max:=c
End

Numele,
prenumele

________________________
Fia nr.2
S se scrie un program care afiseaza maximul a doua numere intregi a si b citite de la tastatura..

S-ar putea să vă placă și