Sunteți pe pagina 1din 6

PROIECT DIDACTIC

Data:
Clasa: a VII-a
Aria curriculară : Dezvoltarea personală
Modulul tematic: Identitatea personală și relaționarea armonioasă
Subiectul: <<Imaginea de sine şi stima de sine >>
Competențe specifice:
 Exprimarea entității personale în relaționarea constructivă cu familia
și ceilalți, prin explorarea sinelui și resurselor sociale.
Unități de competențe:
 Stabilirea relației dintre schimbările specifice vârstei și
oportunitățile formării unei imagini de sine autentice.
Valori şi atitudini:
 respect şi încredere în sine şi în ceilalţi
 aprecierea unicităţii fiecăruia ca persoană unică şi valoroasă

Metode şi procedee: conversaţia, expunerea, munca în grup,


problematizarea, exerciţiul de opţiune.
Resurse materiale: calculator şi videoproiector, instrumente de scris,
posterul: „ Blazonul personal”, flip-chart, fişe de lucru, coli, post-it-uri
Resurse de timp: 45 minute

Scenariul didactic

1. Moment organizatoric: salutul, absenţii, pregătirea celor necesare


începerii lecţiei.
2. Capatarea atenţiei
Exerciţiu de spargere a gheţii DIN FERICIRE / DIN NEFERICIRE
─elevii aşezaţi în cerc. Primul jucător începe povestirea cu: „din fericire când
m-am trezit azi dimineaţă era frumos...”. Al doilea continuă „din nefericire,
liniştea gândurilor mi-a fost tulburată de......Al treilea continuă „din
fericire...” şi tot aşa procedează şi restul grupului.
3. Anunţarea titlului şi a obiectivelor operaţionale
4.Desfăşurarea lecţiei:

Prezentarea teoretică
Personalitatea este organizarea mai mult sau mai puţin durabilă a
caracterului(latura responsabilă de modul în care oamenii interacţionează în
cadrul societăţii), temperamentului(latura dinamico-energetică), aptitudinile
(inteligenţa, aptitudinle cognitive, sociale, artistice,tehnice, fizice ) şi
fizicului unei persoane.Această organizare determină adaptarea sa unică la
mediu.

Exerciţiu Elevii vor fi organizaţi în patru grupe(A, B, C, D) şi vor avea de


identificat punctele forte, respectiv pe cele slabe ale celor patru profiluri de
personalitate : A - Sangvinicul popular, B – Colericul puternic, C – Melancolicul
perfect,D – Flegmaticul liniştit .
Concluzie Autocunoaşterea sau autoaprecierea reprezintă cunoaşterea
punctelor tari şi slabe, a capacităţilor, aptitudinilor şi atitudinilor, a
trăsăturilor de personalitate precum şi a gradului lor de dezvoltare.
Autocunoaşterea e necesară fiindcă ea reprezintă primul pas spre
autoeducaţie

A. IMAGINEA DE SINE
 este modul în care o persoana îşi percepe propriile caracteristici
fizice, cognitive, emoţionale, sociale şi spirituale;
 este o reprezentare mentală a propriei persoane, un “tablou” în care
sunt incluse cunoştinţe despre sine (abilităţi, comportamente, emoţii,
cunoştinţe, valori, etc.) şi care ne ajută să ne reglăm comportamentul în
societate.

Consecinţe ale imaginii de sine negative / pozitive

Imagine de sine pozitivă:


• Creşterea performanţelor şcolare (persoana îşi estimează corect
resursele, îşi asumă responsabilităţi în conformitate cu cerinţele şi resursele
proprii);
• Relaţii armonioase în cadrul familiei (respectul de sine determinat de
o imagine de sine pozitivă favorizează manifestarea respectului din partea
celorlalţi; rezolvarea conflictelor este mai simplu de realizat în condiţiile în
care cei implicaţi în conflict nu se autoînvinovăţesc şi nu îi învinovăţesc pe
ceilalţi);
Relaţii bune cu colegii şi prietenii de aceiaşi vârstă (elevii îşi pot pune în
evidentă calităţile fără a le devaloriza pe ale celorlalţi)
Imagine de sine negativă:
• Scăderea performanţelor şcolare sau la locul de muncă, datorită
subestimării resurselor, neasumării responsabilităţilor;
• Relaţii nearmonioase în cadrul familiei (lipsa de respect faţă de sine
favorizează lipsa respectului manifestat faţă de ceilalţi membri din familie;
în timpul conflictelor se învinovăţesc excesiv sau îi critică pe ceilalţi);
• Relaţii deficitare cu cei de aceeaşi vârstă (elevii vor să îşi menţină
stima de sine crescută impunându-se, însă fac acest lucru nerespectând
drepturile celorlalţi şi valoarea lor, ceea ce afectează relaţiile cu aceştia.

Modalităţi de manifestare a imaginii de sine negative:


• evitare – atitudine de genul “dacă nu încerci nu greşeşti”. Retragerea
şi comportamentele timide, de evitare a confruntării cu problemele sunt
indici ai imaginii de sine negative;
• agresivitate defensivă – un elev cu o imagine de sine negativa
compensează atacând sursa frustrării (îl ironizează pe un coleg care a luat o
nota mai mare);
• compensare – un elev care nu are succes la unele materii, le
minimalizează importanţa şi încearcă să aibă succes la altele, pe care ajunge
să le considere mai importante;
• motivaţie scăzută – un elev cu o imagine de sine negativa va
manifesta lipsă de încredere în forţele proprii. În consecinţă, el va fi mult
mai puţin motivat să iniţieze sau să se implice în diverse activităţi, deoarece
nu se va simţi în stare să le finalizeze cu succes;
• rezistenţa – elevii încearcă să îşi “conserve” imaginea de sine şi
manifestă rezistenţă la schimbări, chiar dacă aceste schimbări pot fi în
beneficiul lor. Elevii cu o imagine de sine negativă sunt mai rezistenţi la
schimbare, reducând astfel riscul unui eşec în situaţii dificile.

Exerciţiu de intercunoaştere Blazonul personal


Se prezintă câteva blazoane ce au reprezentate prin desene∕simboluri valori
personale, aptitudini, interese. Se discută simbolurile şi se recunoaşte
autorul.
Concluzie Imaginea personală este propria noastră părere despre ce fel de
persoană suntem. Ne dăm seama că imaginea de sine poate fi duşmanul sau
prietenul nostru, depinde dacă se hrăneşte din eşecurile din trecut pentru a
ne submina în prezent, sau dacă se hrăneşte din succesele trecute pentru a
ne da curaj să trăim în prezent şi să progresăm.

B. STIMA DE SINE
 dimensiunea evaluativă a imaginii de sine şi se referă la modul în care
ne considerăm ca persoane în raport cu propriile aşteptări şi cu ceilalţi;
 evaluarea imaginii de sine diferă radical de evaluarea
comportamentelor;
 eşecul adulţilor în a diferenţia între comportament şi persoană au
frecvent drept consecinţă formarea unei stime de sine scăzute;
 perceperea unui eşec ca simptom al lipsei de valoare este nu doar
injustă, ci şi foarte dăunătoare persoanei. Valoarea unei persoane nu decurge
din performanţele realizate de aceasta într-un anumit domeniu, ci din
ansamblul tuturor comportamentelor, acţiunilor şi potenţialităţilor sale
trecute, prezente şi viitoare pe toate palierele vieţii. Un elev poate avea note
mici la şcoală însă să fie în acelaşi timp o persoana altruistă, respectoasă şi
săritoare, trăsături pentru care merită respectul nostru.

Exerciţiu
Elevii extrag dintr−un plic caracteristici ale persoanelor cu stimă de sine
scăzută sau ridicată şi le distribuie pe cele două panouri de flip chart.

Persoane cu stimă de sine ridicată:

 interpretează situaţiile noi ca fiind provocatoare, nu ameninţătoare


 preferă independenţa
 îşi asumă responsabilităţi
 se implică în rezolvarea unor sarcini noi şi le rezolvă fără probleme
 îşi exprimă adecvat emoţiile pozitive şi pe cele negative
 îşi asumă consecinţele acţiunilor lor
 sunt mândre de realizările lor
 oferă ∕ cer ajutor

Persoane cu stimă de sine scăzută:

 sunt nemulţumite de persoana lor în general (fizic, intelectual, aptitudinal


etc.)
 evită responsabilităţile sau sarcinile noi
 se simt lipsite de valoare
 refuză să îşi asume consecinţele faptelor lor
 manifestă toleranţa scăzută la frustrare
 manifestă rezistenţă scăzută la presiunile negative ale grupului
 îşi exprimă într-o manieră neadecvată emoţiile sau şi le neagă
 consideră manifestarea emoţiilor o dovadă de slăbiciune
 îi blamează pe ceilalţi pentru nerealizările lor
 manifestă agresivitate

Exerciţiu Se cere elevilor să completeze ,în scris,propoziţiile din fişele


individuale, pentru a afla nivelul stimei de sine. La ultima întrebare răspunsul
va fi afirmativ sau negativ.

Completaţi următoarele propoziţiii lacunare !

1.Dacă lumea ar fi un cer infinit , mi−ar plăcea să fiu..................


2.Dacă lumea ar fi un ocean fără sfârşit , mi−ar plăcea să fiu..........
3.Dacă lumea ar fi un imens deşert de nisip sub un soare torid ,
mi−ar plăcea să fiu.............................
4.Dacă lumea ar fi un enorm arbore , mi−ar plăcea să fiu...................
5.Dacă lumea ar fi exact aşa cum pare că este , ţi−ar plăcea să rămâi aşa
cum eşti ?
Se prezintă materialul ″Cele cinci mingi″ , material realizat în Power Point şi
preluat de pe www.didactic.ro, ce are menirea de a le spori încrederea în
propia persoană.

5. Debriefing (analiza activităţii, experienţele dobândite şi aplicabilitatea


lor)

Se va completa urătoarea fişă de evaluare :

Evaluarea lecţiei

Fiecare elev va lipi câte un post-it în formă de


frunză : pe ramuri dacă i-a plăcut lecţia sau
lângă rădăcina copacului dacă nu i-a plăcut lecţia.

S-ar putea să vă placă și