Sunteți pe pagina 1din 14

Institutul de Științe ale Educației

Autocunoașterea de sine

Realizat: Zamfirov Corina

Masteranda anului I,

specialitatea Pedagogie generală

Chișinău 2011
Proiect didactic

Profesor: Corina Zamfirov

Disciplina: Ora de dirigenție

Grupa: PP 1101

Data: 12. 12.2011

Durata lecției: 80 minute

Subiectul lecției: Autocunoașterea de sine

Subcompetențe: Dezvoltarea capacităţii de autocunoaştere şi a atitudinii pozitive faţă de


sine

Obiectivele lecției:

La finele lecției studentul va fi capabil:

Cognitive:

O1-Să-şi obiectiveze părerea despre sine

O2-Să-şi identifice punctele tari şi punctele slabe ale propriei persoane

O3-Să -şi dezvolte abilităţile de autocunoaştere şi intercunoaştere

Afectiv – atitudinale:

O 4-Să-și optimizeze încrederea în sine

O5-Să aibă o atitudine participativă în dialogul cu clasa şi dirigintele

Psihomotorii:

O 6- Colaborarea cu colegii în vederea soluţionării diverselor sarcini didactice

Tehnologii didactice:

a) Forme: Frontal,pe grupe, individual


b) Metode: Conversaţia, explicaţia,descoperirea dirijată, demonstraţia,
problematizarea, jocul didactic, studiul de caz , brainstorming-ul, testul psihologic.
c) Resurse: Fişe de lucru, desene, chestionare,colaje,ilustraţii.
Demersul didactic

Secvențele Timp Obiecti Activitatea profesorului Activitatea Metode,


lecției ve elevului procedee
Angajarea 4 min Salută clasa. Se pregătesc Conversația
Activitate de formare a pentru lecție.
comunității de învățare ,,Cercul
complimentelor”: vă propun să
formăm un cerc, fiecare student îi
va face un compliment colegului Își fac complimente
din partea dreaptă. Se continuă reciproc.
până când toți studenții vor primi
2 min câte un compliment.
,, Fulgii de zăpadă” Problematiz
Fiecare elev primește o foaie de area
hârtie. Studenții sunt rugați să nu
pună întrebări, să fie foarte atenți
la explicații și să execute ceea ce
li se spune. Li se cere să îndoaie
foile și să rupă colțul din stânga.
Această comandă se repetă de Îndeplinesc
patru ori. Li se cere să desfacă acțiunile solicitate.
foaia și să observe fulgii formați.

Concluzii : se observă că deși toți


elevii au făcut aceleași operații, Compară și fac
nu există mai mulți elevi care să concluzii.
obțină același rezultat.
Explicația
Cunoașterea de către adolescenți
și tineri a părților pozitive și
negative ale personalității lor
joaca un rol important în găsirea
unor modalități de depășire a
aspectelor negative și a unor
modalități de dezvoltare a ceea
ce au mai bun. Există foarte multe
elemente ale personalității în
formare de care ei nu sunt
conștienți, elemente pe care le
ignora sau le minimalizează
precum și elemente de care sunt
mândri.

2 min Citiți cu atenție următoarea Își expun opinia.


maximă și evidențiați sensul Descoperire
acesteia în propria opinie: a
,, Există trei tipuri de a te
cunoaște pe tine însuți: munca,
iubirea și cumpăna” Grigore
Vieru
Brainstormi
Cum credeți despre ce vom ng
discuta la lecția de astăzi?
Tema lecției de astăzi este:
,,Autocunoașterea de sine”

Li se repartizează studenților
foițe.
2 min
Vă propun să notați pe fișele pe
Își exteriorizează
care le aveți pe mese ce așteptați
așteptările de la
să aflați de la tema de astăzi.
lecție.
Se organizează harta așteptărilor
studenților.
Rubrica realizări se va completa la
sfârșitul lecției.
Așteptări Realizări

Explorarea 5 min Activitatea 1. Harta inimii

Fiecare student primește o fișă pe


O1 care este desenată o inima ce Completează harta
cuprinde patru zone numerotate inimii.
cu A, B, C, D. Studenții vor trebui
să completeze cele 4 zone în
modul următor:

A-    cel puțin 3 calități personale


care îți plac cel mai mult;
B-    cel puțin 3 lucruri din viața ta
pe care ți-ar place să le schimbi;
C-    cel puțin 3 lucruri pe care le Descoperire
faci bine; a
D-    cel puțin 3 cuvinte care ți-ar
place să se spună despre tine;

Se citesc câteva fișe după care


acestea se vor afișa pe un panou

Activitatea 2. Oglinda
Jocul
O1 didactic
Se vor forma 4 grupuri de Își realizează
studenți în modul următor: oglinda
fiecare student va extrage una din convingerilor
fișele colorate care pe verso are despre sine.
imprimat un număr, acest număr
va corespunde numărului
grupului din care studentul va
face parte.

Fiecare membru al grupului


primește câte o coală albă în care
va desena chenarul unei oglinzi,
lăsând cel puțin 2,5 cm spațiu pe
margine. Fiecare trebuie să-și
10min treacă numele ca titlu și să scrie
cuvinte și convingeri în interiorul
oglinzii, care să descrie felul în
care se percepe pe sine însuși.

Când fiecare și-a îndeplinit


sarcina, voi aduna colile și le voi
da altui grup care să scrie în
Completează cu
spațiul alb din jurul oglinzii
convingerile
comentarii pentru fiecare dintre
formate despre
colegi.
personalitatea
colegilor.
După ce toți și-au îndeplinit
sarcinile, voi da oglinzile înapoi
celor ce le-au creat, și le voi
acorda timp pentru citirea Descoperire
comentariilor. a

Elevii vor fi întrebați dacă există


vre-o diferență între modul în
care s-au evaluat ei și modul în
care sunt percepuți de ceilalți.
Folosind harta inimii vor fi puși să
identifice daca există cuvinte
O2 scrise în zona D care se regăsesc
în spațiul alb din jurul oglinzii.
Delimitează
valorile personale.
Activitatea 3. Ierarhizează-ți
valorile

Fiecare student primește o fișă pe


care sunt trecute diferite valori
10 urmând a-i fi atribuit fiecărei
min valori un număr.

Selectează valoarea cea mai


importantă pentru tine și scrie 1
în dreptul ei. Continuă în felul
acesta până când parcurgi toate
punctele. Valoarea căreia îi vei
atribui numărul 14 va fi cea mai
puțin importantă pentru tine.

Se citesc câteva fișe și se discută


referitor la motivele de ce anume
aceste valori au fost selectate.

VALO
AREA
O buna condiție
fizică (forma
fizică) Argumentează
Siguranța selectarea
economica valorilor.
Inteligența
Educația
Curățenia
Căsătoria
Copiii
O3 O cariera de
succes
Fericirea Testul
Religia psihologic
Prietenia Realizează
Libertatea cerințele testului.
Cetățenia
Familia
TESTUL DR. PHIL
Unele persoane plătesc mulți bani
15 pentru a face acest test.
min Rezultatele sunt destul de exacte
și îți va lua numai 2 minute. 

Răspunsurile trebuie să fie despre


viața ta actuală…nu se referă la
ceea ce ai fost în trecut .

Ia un creion și o bucată de hârtie.

Acesta este un test real utilizat


actualmente de departamentele
de Resurse umane din diverse
companii importante. Servește la
cunoașterea mai bună a
angajaților actuali sau viitori.

Mai întii, scrie numerele de la 1


la 10 pe bucata de hârtie.
Începe testul

1. IN CE PERIOADA A ZILEI SIMTI


CA AI POTENTIAL MAXIM ?
a) dimineața
b) dupa-amiază și în primele ore
ale serii
c) seara târziu
2. IN MOD NORMAL MERGI ...
a) destul de rapid, cu pași mari
b) destul de rapid, cu pași mici
c) nu foarte rapid, cu capul
ridicat, privindu-i pe toți în față
d) nu foarte rapid și aplecat 
e) foarte lent
3. CIND CONVERSEZI, TU ...
a) stai în picioare, cu brațele
încrucișate
b) ţii brațele încrucișate
c) pui o mână sau ambele mâini la
centură sau în buzunare
d) atingi sau împungi cu degetul
interlocutorul
e) îți atingi urechile, bărbia sau
te joci cu părul
4. CIND EŞTI RELAXAT, TE AŞEZI...
a) cu genunchii și picioarele
alipite
b) cu picioarele încrucișate
c) cu picioarele îndepărtate sau
drepte
d) cu un picior îndoit așezat sub
șezut
5. CIND CINEVA ESTE
REALMENTE DISTRAT, ÎI
RASPUNZI CU...
a) o gluma buna
b) o gluma buna , dar nu
zgomotoasa
c) cu un râs silențios
d) cu un surâs timid
6. CAND AJUNGI LA O
ANIVERSARE SAU UN
EVENIMENT SOCIAL, TU …
a) îţi faci o intrare zgomotoasa în
aşa fel ca toti sa te bage in seama
b) îţi faci o intrare linistita, privind
in jurul tău pentru a vedea daca
intilneşti pe cineva cunoscut
c) îţi faci o intrare foarte
silentioasa,
d) încerci să treci neobservat
7. ATUNCI CIND ESTI FOARTE
CONCENTRAT LA CEVA SPECIAL
SI ESTTI INTRERUPT, TU …
a) agreezi întreruperea
b) esti foarte iritat
c) poti reactiona in oricare din
cele doua forme
8. CARE DINTRE URMATOARELE
CULORI ÎŢI PLAC CEL MAI MULT ?
a) rosu sau portocaliu
b) negru
c) galben sau albastru
d) verde
e) albastru sau mov
f) alb
g) maro sau gri
9. CIND ESTI IN PAT, PE PUNCTUL
DE A ADORMI, STAI...
a) intins pe spate
b) intins pe burta
c) pe o parte, putin rasucit
d) cu capul sprijinit pe brat
e) cu capul acoperit
10. ADESEA VISEZI CA ...
a) cazi
b) te cerţi sau lupţi pentru ceva
c) cauţi ceva sau pe cineva
d) zbori sau pluteşti
e) in mod normal nu visezi
f) visele tale sunt intotdeauna
placute
 PUNCTAJ
Pregunta a b c d e f g
1 2 4 6
2 6 4 7 2 1
3 4 2 5 7 6
4 4 6 2 1
5 6 4 3 5 2
6 6 4 2
7 6 2 4
8 6 7 5 4 3 2 1
9 7 6 4 2 1
10 4 2 3 5 6 1

Mai mult de 60 de puncte:


Lumea va vede ca pe o persoana
de care trebuie sa se fereasca; va
considera vanitos, egoíst si
extrem de dominant. Alte
persoane, cine stie, s-ar putea sa
va admire, dorind sa se asemene
un pic cu dvs., chiar daca nu
intotdeauna au incredere si au
dubii in a se implica complet in
ceea ce faceti.
INTRE 51 SI 60 PUNCTE:
Lumea considera ca dvs. Aveti o
personalitate excitanta, destul de
mobila si foarte impulsiva. Sunteti
vazut ca un lider natural, cineva
care ia decizii rapide, chiar daca
nu intotdeauna sunt juste. Se
considera ca dvs. sunteti o
persoana indrazneata si
curajoasa, careia ii plac riscurile si
aventurile. Companía dvs. este
cautata pentru emotiile pe care le
produceti.
INTRE 41 SI 50 PUNCTE:
Lumea considera ca dvs. sunteti o
persoana viguroasa, animata,
incantatoare, vesela, practica si
intotdeauana interesanta; cineva
care in mod constant este in
centrul atentiei, dar suficient de
bine echilibrat pentru a nu se
Însumează
considera deasupra celorlati.
punctele obținute
Totodata sunteti considerat un și verifică
om bun, apreciat si intelegator; veridicitatea
cineva care intotdeauna intretine interpretărilor
atmosfera si ii ajuta pe ceilalti. testului.

INTRE 31 SI 40 PUNCTE :
Lumea considera ca dvs. sunteti
sensibil, prudent, atent si practic.
Sunteti considerat inteligent,
dotat si talentat, dar modest.
Sunteti vazut ca o persoana care
nu leaga prietenii foarte usor si
nici repede, dar care este foarte
loial prietenilor sai si care
asteapta aceeasi loialitate din
partea lor. Cei care va cunosc cu
adevarat stiu ca dvs.va ia mult
timp ca sa va incredeti in prieteni
si ca de asemenea dureaza mult
ca sa ii uitati pe cei care va insala
increderea.
INTRE 21 SI 30 PUNCTE:
Prietenii dvs. va considera
scrupulos si nervos. Sunteti vazut
ca cineva foarte prudent, extrem
de atent, o persoana inceata si
perseverenta dar putin talentata.
Toti ar fi realmente surprinsi daca
ati face ceva impulsiv sau fara a
gindi. Ceea ce se asteapta de la
dvs. este sa examinati totul cu
atentie din toate unghiurile
inainte de a decide. Se crede
despre dvs. ca reactionati in acest
mod, datorita faptului ca sunteti
in mod natural foarte atent.
MAI PUTIN DE 21 PUNCTE:
Lumea crede ca dvs. sunteti timid,
nervos, indecis si ca necesitati o
atentie speciala. Dvs. demonstrati
cum cineva care intotdeauna vrea
ca altii sa ia decizii in locul sau un
vrea sa fie implicat cu nimeni si cu
nimic .

  Sunteti vazut ca o persoana in


mod constant preocupata si care
vede probleme acolo unde un
sunt. Unii cred despre dvs. ca
sunteti plictisitor si doar aceia
care va cunosc cu adevarat stiu ca
nu este asa.

Explicarea 5 min Autocunoașterea sau


autoaprecierea reprezintă
cunoașterea calităților și Ascultă informația
defectelor proprii, a prezentată.
capacităților, aptitudinilor și
atitudinilor, a trăsăturilor de
Explicarea
personalitate precum și a
gradului lor de dezvoltare. Ea se
realizează prin comparație cu
ceilalți oameni și evidențiază
particularitățile individuale în
cadrul unor grupuri.

Maxima fundamentală a
înţelepciunii în viaţă „Cunoaşte-te
pe tine însuţi” (Thales) – ne
îndeamnă la introspecţie. Ne
putem conduce bine viaţa dacă
ne cunoaştem felul, puterile şi
limitele gândirii proprii şi ale
comportamentului nostru.

Test: Cunoaşte-te pe tine însuţi


Sunteți tolerant cu ceilalţi?
Testul
O1 psihologic
1. Dacă vi se face o farsă urâtă
cum reacţionaţi?
10 a) Faceţi haz de necaz
min b) Vă supăraţi Realizează testul
2. După dvs. , persoanele care propus.
sunt foarte amabile o fac din
interes?
a) Da
b) Nu
3. Vă deranjează persoanele
care se ghiftuiesc la petreceri?
a) Nu în mod deosebit
b) Da, de altădată nu o să le
mai invit
4. Dacă un prieten care v-a fost
prezentat, în cadrul grupului
din care faceţi parte, încearcă
cu orice preţ să fie “regele”
întâlnirii, ce gândiţi despre el?
a) Ce obraznic!
b) Sunteţi mulţumit
5. O prietenă puţin mai
plicticoasă vă roagă mereu să
o însoţiţi la medic, la
cumpărături. Ce îi veţi
răspunde la a nu ştiu câta
rugăminte asemănătoare?
a)Că, uneori, s-ar
descurca şi singură
b)Nu sunteţi liber
6. Vi se întâmplă adesea să
ridicaţi glasul pentru a vă
impune punctul de vedere?
a) Da
b) Nu
7. Vă plac noutăţile?
a) Da
b) Nu

Acordaţi-vă câte un punct pentru


fiecare răspuns la care aţi răspuns
astfel:
1a, 2b, 3a, 4b, 5b, 6a, 7a.
De la 7 la 5 puncte
Sunteţi dotat cu o mare Citesc
flexibilitate mintală şi detestaţi interpretările
atitudinile rigide. De aceea testului.
respectaţi gândurile şi
comportamentele diferite de ale
dvs., cu condiţia ca ele să nu
atenteze la libertatea dvs., situaţii
în care vă vedeţi nevoit să
interveniţi cu tact.
De la 4 la 2 puncte
Sunteţi o persoană tolerantă,
capabilă de a înţelege puncte de
vedere diferite. Vă place să
comparaţi ideile dvs. cu ale
altora. Chiar dacă discuţiile sunt
foarte stimulative, încercaţi să nu
fiţi prea agresiv.
De la 1 la 0 puncte
Sunteţi intransigent, aveţi idei
foarte precise. Nu vă simţiţi bine
când discutaţi cu cineva care nu
are aceeaşi părere cu dvs.
Comportamentul dvs. rareori
inspiră simpatie.
( Test preluat din culegerea
Psihoteste, Editura Ştiinţifică şi
tehnică, Bucureşti, 1997.)

Elaborarea 10 Activitate pe grupe – studiu de Studiul de


min caz caz
O5 Se prezintă următorul caz: Ioana
este elevă în clasa a IX – a.
Provine dintr-o familie fără
greutăţi deosebite, dar foarte "de
modă veche". Se simte stingheră
între colegii mult prea expansivi
pentru ea şi stă singură în bancă. I
se pare că este cea mai ştearsă
dintre fete (poartă codiţe şi haine
de calitate, dar prea sobre, şi nu
are voie de acasă cu bijuterii sau
farduri) Nu are niciun prieten.
Crede că este ţinta preferată a
glumelor şi ironiei băieţilor şi
reacţionează ca atare. Şi-a Propun sfaturi ce
construit deja o carapace a ei. ar optimiza
După primele teste este total situația.
dezamăgită de note, mai ales că
în şcoala generală era printre
elevii buni. Îşi închipuie că deja a
făcut impresie proastă
profesorilor. Chestionarele
completate de ea despre
imaginea de sine şi abilitatea de a
se descurca în orice situaţie ar fi
pus pe gânduri pe oricine, dacă ar
fi fost semnate.
Deja Ioana a început să aibă
gânduri negre (pe care nu le
împărtăşeşte nimănui), dar
profesorii încep să înţeleagă că
ceva nu este în regulă cu ea.
Este imaginea de sine a Ioanei
reală sau este rezultatul unei
conjuncturi nefavorabile ? Cum o
va afecta pe viitor ? Va reuşi ea să
se redreseze şi să facă faţă, până
la urmă, exigenţelor vieţii de
licean ?
Sarcini de lucru:
Grupul 1: trei sfaturi pentru Ioana
– cum să se redreseze şi să
depăşească situaţia ?
Grupul 2: trei sfaturi pentru
colegii Ioanei – cum s-o ajute ?

Activitate frontală: se discută cele


2 produse ale lucrului în grup şi se
delimitează concluziile valabile în
viața reală.
Evaluarea 5 min O3 Pentru acasă se propune
Completarea diplomei:

Cea mai mare realizare din viaţa


mea

Cel mai mare succes din viaţa


mea

Cel mai important eveniment


din viaţa mea

Cel mai important obiectiv


realizat

Cea mai importantă decizie pe


care am luat-o

Ce ați învățat despre voi înșivă?

  Ați descoperit ceva nou despre


cei din grupul vostru?
Generalizează cele
realizate la lecție.
Cum v-ați simţit în timpul
activităţii ?

Ce vi s-a părut cel mai uşor/mai


greu de realizat ?

S-ar putea să vă placă și