Sunteți pe pagina 1din 14

Ministerul Educaţiei, Culturii și Cercetării al Republicii Moldova

Colegiul ,,Iulia Hasdeu” din Cahul

Proiect didactic
la ora de dezvoltare personală
(prima oră de generic a noului an de învăţămînt)

Subiectul: „Republica Moldova la 30 ani de independență”

Grupa ÎP 2112

Diriginte: Radu Corina

Anul şcolar: 2021-2022


Proiect didactic:
Instituţia de învăţămînt: Colegiul ,,Iulia Hasdeu” din Cahul
Data: 01.09.2021
Grupa: ÎP 2112
Disciplina: Dezvoltare personală
Diriginte: Radu Corina
Subiectul lecţiei: Republica Moldova la 30 ani de independență
Tipul lecţiei: mixtă
Timpul lecţiei: 40 minute
COMPETENȚA SPECIFICĂ:
Formularea de către elevi a judecăților de valoare privind responsabilitățile ce
le revin, în calitate de cetățeni ai Republicii Moldova, pentru perpetuarea
patrimoniului cultural național.

Obiective operaţionale:
La sfârșitul lecției elevii vor fi capabili:
O1 – Să comunice despre specificul simbolicii de Stat a Republicii Moldova;
O2 – Să povestească din istoria formării Statului Moldovenesc;
O3 – Să descrie obiceiuri, tradiţii, elemente de port popular, dialectica
regiunilor Republicii Moldova;
O4 – Să comunice despre personalităţile marcante din istoria Statului
Moldovenesc;
O5 – Să alcătuiască creaţii proprii la tematica lecţiei;
O6 – Să manifeste interes faţă de lecţie, participînd activ şi exprimîndu-şi
politicos opiniile;

STRATEGII DIDACTICE
Metode şi procedee Suport didactic orientativ Forme de Surse bibliografice
didactice evaluare
Comunicarea, tricolorul RM, stema RM, Oral, scris, Educaţia familială. Ghid pentru
descrierea, fişe, fise cu simbolurile de frontal, în grup diriginte, 2005.
povestirea, stat, pliculeţe colorate. Curriculum la dirigenţie, clasele
exemplul, gimnaziale. Ghidul cadrului
interpretare, 6 de didactic, www.google.md
ce, asaltul de idei,
cubul, explicare.
Momentel Ob Activitatea didactică cu elevii Strategii Tim
e lecţiei . didactice p
Evocare - Salutul cu elevii Comunicare 1 min
- Dragi elevi, vă felicit cu Ziua cunoştinţelor.
Într-un început bun şi cu multă sănătate.

Rezolvarea rebusului: “Cuvîntul cheie” 2 min


1 M Rebus

2 O
3 L
4 D
5 O
6 V
7 A

1 Lăcaș sfînt cu călugări (mănăstire)


2 Autor de poezii (poet)
3 Sinonim la grai (limbă)
4 Gen de cîntec popular (doină)
5 Copac roditor (pom)
6 Anotimpul vacanței mare (vară)
7 Locul unde ne-am născut și trăim (baştină)

Brainstorming: ”Fie pîinea cît de grea tot mai bine-i în


2 min
țara ta”
Brainstormin
 Cine e de acord cu afirmația? De ce?
g
 Cine nu e de acord? De ce?

- Nu demult RM, a sărbătorit 2 sărbători naţionale: Comunicare


1. Ziua Independenţei RM;
2. Ziua Limbii noastre.
Realizarea - Pentru prima lecţie, ne-am propus să comunicăm 2 min
sensului despre Patria noastră sacră, datorită faptului că în
acest an la 27 august RM a marcat 30 ani de la
proclamarea independenței.
- Prezentarea obiectivelor. Comunicare
ghidată
La 27 august 1991 a avut loc Marea Adunare Națională la
Chișinău, au participat 600000 de oameni, Parlamentul a
votat Declarația de Independență a Republicii Moldova (278
deputati)și imnul de stat. Conform acesteia REPUBLICA
MOLDOVA ESTE UN STAT SUVERAN, INDEPENDENT ȘI
DEMOCRATIC, LIBER SĂ-ȘI HOTĂRASCĂ PREZENTUL ȘI
VIITORUL FĂRĂ NICI UN AMESTEC DIN AFARĂ, ÎN
CONFORMITATE CU IDEALURILE ȘI NĂZUINȚELE SFINTE
ALE POPORULUI ÎN SPAȚIUL ISTORIC ȘI ETNIC AL Povestire
DEVENIRII SALE NAȚIONALE.
- Ce înseamnă suveran? Suveranitate - calitatea unui
stat de a dispune liber de soarta sa;
- Independență - drept de a rezolva liber
problemele sale interne și externe, fără amestec Întrebări
din afară.
- Democrația (în traducere literală „conducere de către
popor”, din grecescul δημοκρατία - demokratia, de
la demos, „popor” + kratos, „putere” = "puterea
poporului") este un regim politic care se bazează pe
voința poporului. Principiile de bază ale democrației
sunt votul universal și suveranitatea națiunii.

Asocieri ale cuvântului

-
Harta
conceptuala

? 5 min

Independ
ența

Realizarea
sensului ? ?

libertate, singuri hotarâm problemele, o limba de stat, viitor


luminos, stapani pe pamantul tau, libera exprimare, tradiții
și obiceiuri, pace Comunicare
Povestire
Exemplu
a. Cunoaşteți ceva din legenda Moldovei?
Dragoş Vodă, voievodul Maramureşului pornind la
vânătoare, a hotărât să treacă munţii Carpaţi spre 2 min
răsărit, pentru a ajunge pe întinsele câmpii ale acelor
locuri. Anume acolo, în calea sa şi a vitejilor săi a
apărut un zimbru pe care aceştia au început să-l
urmărească. Mergând pe urmele sale, vânătorii au
găsit bourul şi au început să-l gonească către râu.
Împreună cu ei, după pradă alerga şi căţelandra lui
Dragoş, numită Molda. Când zimbrul s-a aruncat cu
disperare în râu, fiind omorât de arcaşii voievodului,
căţeaua a sărit şi ea în vârtejul răului, fiind înghiţită
de ape. Îndurerat, Dragoş a poruncit ca râul să fie
numit Moldova, după care şi-a continuat drumul mai Demonstrația
departe în josul apei, studiind acele pământuri pe care
nici un drumeţ nu le descoperise până atunci. În
memoria acelui caz de pe râu, voievodul a decis să
întemeieze pe acest teritoriu un stat independent –
Ţara Moldova. Explicația
b. Ce cunoşti despre simbolica de Stat a ţării?
Drapelul de Stat al Republicii Moldova

2 min
Povestirea

27 aprilie 1990 Parlamentul adoptă legea cu


privire la drapelul de stat TRICOLORUL
Drapelul de Stat al Republicii Moldova – Tricolorul – este
simbolul oficial al Republicii Moldova. El simbolizează
trecutul, prezentul şi viitorul statului moldovenesc, reflectă
principiile lui democratice, tradiţia istorică a poporului
moldovenesc, egalitatea în drepturi, prietenia şi solidaritatea
tuturor cetăţenilor republicii.
Drapelul de Stat al Republicii Moldova – Tricolorul –
reprezintă o pînză dreptunghiulară, formată din trei fîşii de
dimensiuni egale, dispuse vertical în următoarea succesiune
a culorilor de la hampă: albastru (azuriu), galben, roşu. În
centru, pe fîşia de culoare galbenă este imprimată Stema de
Stat a Republicii Moldova.
 
Stema de Stat a Republicii Moldova
 

Stema de Stat a Republicii Moldova reprezintă un scut tăiat


pe orizontală avînd în partea superioară cromatică roşie, în
cea inferioară – albastră, încărcat cu capul de bour avînd
între coarne o stea cu opt raze. Capul de bour este flancat în
dreapta de o roză cu cinci petale, iar în stînga de o semilună
conturnată. Toate elementele reprezentate în scut sînt de aur
(galbene). Scutul este plasat pe pieptul unei acvile naturale
purtînd în cioc o cruce de aur (acvila crucială) şi ţinînd în
gheara dreaptă o ramură verde de măslin, iar în stînga un
sceptru de aur.
 
Imnul de Stat al Republicii Moldova
Limba Noastră este, din 1994, imnul naţional al 2 min
Republicii Moldova, versurile au fost scrise de Alexei
Mateevici. Cinci strofe din cele 12 a poeziei originale au fost
păstrate pentru imn. Muzica aparţine compozitorului
Alexandru Cristea.
Imnul Republicii Moldova este format din strofele 1,
2, 5, 8, 12 din poezia Limba Noastră de Alexei Mateevici.
Legea cu privire la imn a fost votată la 22 iulie 1995.
Limba noastră-i o comoară
În adîncuri înfundată
Un şirag de piatră rară
Pe moşie revărsată.
Limba noastră-i foc ce arde
Într-un neam, ce fără veste
S-a trezit din somn de moarte
Ca viteazul din poveste.
Limba noastră-i frunză verde,
Zbuciumul din codrii veşnici,
Nistrul lin, ce-n valuri pierde
Ai luceferilor sfeşnici.
Limba noastra-i limbă sfîntă,
Limba vechilor cazanii,
Care o plîng şi care o cîntă
Pe la vatra lor ţăranii.
Răsări-va o comoară
În adîncuri înfundată,
Un şirag de piatră rară
Pe moşie revărsată.

c) Cunoașteți care au fost presedinții RM de la


declararea independentei pana în prezent?
1990- 1997 Mircea Snegur
1998-2001 Petru Lucinschii
2001-2011 Vladimir Voronin 2 min
2012-2015 Nicolae Timofte
2016- 2020 Igor Dodon
2020-prezent Maia Sandu

d) Cum se sarbatoreste în RM ziua independentei?

Iar acum să vedem ce înseamnă pentru noi patria, să Acrostih


completăm acrostihul:
M- mamă;
O- oameni gospodari; 5 min
L- lume bună;
D- dibăcie;
Reflecţii O- ospitalitate;
V- viticultură;
A-armonie.
Mozaic: Primiţi fiecare grup cîte o fişă în care cuvintele sunt Mozaic 5 min
schimbate cu locul. Încercaţi să stabiliţi locul fiecărui cuvînt
pentru a căpăta proverb sau o maximă despre Patrie.. Lcrul în grup
1. Cel care nu-şi iubeşte Patria sa , nu poate iubi
cu adevărat nimic.
2. Pentru Patrie trebuie să trăieşti luptînd.
3. Numai o singură Patrie avem care ne
încălzeşte cu adevărat.
4. Acolo-i Patria unde putem deveni adevărate
Extindere personalităţi.
5. Patria e locul unde am iubit şi am fost
iubit.

- Iar acum vom realiza un interviu la tema Scumpa Interviul 5 min


mea Moldovă.
(un elev se desemnează jurnalist şi va chestiona pe cei mai
isteţi care vor să vorbească despre patria lor)
Reper:
1. Cuvinte de mulţumire;
2. Descrierea locurilor frumoase, pitoreşti, sacre;
3. Mulţumire domnitorilor care au luptat pentru pace şi
pentru urmaşii noştri;
- Să explicăm sensul cuvintelor lui Ştefan cel Mare
„MOLDOVA NU ESTE A MEA ŞI NICI A VOASTRĂ...
CI A URMAŞILOR, URMAŞILOR VOŞTRI...”
- Iar acum vă prezint cubul fierbinte:
Cubul
5 min

Analiza lecţiei. Impresii.


Declarația de Independență a Republicii Moldova

PARLAMENTUL REPUBLICII MOLDOVA, constituit în urma unor alegeri libere și democratice,
AVÎND ÎN VEDERE trecutul milenar al poporului nostru și statalitatea sa neîntreruptă în spațiul istoric
și etnic al devenirii sale naționale;
CONSIDERÎND actele de dezmembrare a teritoriului național de la 1775 și 1812 ca fiind în contradicție
cu dreptul istoric și de neam și cu statutul juridic al Țării Moldovei , acte infirmate de întreaga evoluție a
istoriei și de voința liber exprimată a populației Basarabiei și Bucovinei;
SUBLINIIND dăinuirea în timp a moldovenilor în Transnistria – parte componentă a teritoriului istoric și
etnic al poporului nostru;
LUÎND ACT de faptul că Parlamentele multor state în declarațiile lor consideră înțelegerea încheiată la
23 august 1939, între Guvernul URSS și Guvernul Germaniei, ca nulă ab initio și cer lichidarea
consecințelor politico-juridice ale acesteia, fapt relevat și de Conferința internațională „Pactul Molotov-
Ribbentrop și consecințele sale pentru Basarabia” prin Declarația de la Chișinău, adoptată la 28 iunie
1991;
SUBLINIIND că fără consultarea populației din Basarabia, nordul Bucovinei și ținutul Herța, ocupate
prin forță la 28 iunie 1940, precum și a celei din RASS Moldovenească (Transnistria), formată la 12
octombrie 1924, Sovietul Suprem al URSS, încălcînd chiar prerogativele sale constituționale; a adoptat la
2 august 1940 „Legea URSS cu privire la formarea RSS Moldovenești unionale”, iar Prezidiul său a emis
la 4 noiembrie 1940 „Decretul cu privire la stabilirea graniței între RSS Ucraineană și RSS
Moldovenească”, acte normative prin care s-a încercat, în absența oricărui temei juridic real, justificarea
dezmembrării acestor teritorii și apartenența noii republici la URSS;
REAMINTIND că în ultimii ani mișcarea democratică de eliberare națională a populației din Republica
Moldova și-a reafirmat aspirațiile de libertate, independență și unitate națională, exprimate prin
documentele finale ale Marilor Adunări Naționale de la Chișinău din 27 august 1989, 16 decembrie 1990
și 27 august 1991, prin legile și hotărîrile Parlamentului Republicii Moldova privind decretarea limbii
române ca limbă de stat și reintroducerea alfabetului latin, 31 august 1989, drapelul de stat, din 27 aprilie
1990, stema de stat, din 3 noiembrie 1990, și schimbarea denumirii oficiale a statului, din 23 mai 1991;
PORNIND de la Declarația suveranității Republicii Moldova, adoptată de Parlament la 23 iunie 1990, și
de la faptul că populația Republicii Moldova, exercitînd dreptul său suveran, nu a participat la 17 martie
1991, în ciuda presiunilor exercitate de organele de stat ale URSS, la referendumul asupra menținerii
URSS;
ȚINÎND SEAMA de procesele ireversibile ce au loc în Europa și în lume de democratizare, de afirmare a
libertății, independenței și unității naționale, de edificare a statelor de drept și de trecere la economia de
piață:
REAFIRMÎND egalitatea în drepturi a popoarelor și dreptul acestora la autodeterminare, conform Cartei
ONU, Actului final de la Helsinki și normelor de drept internațional;
APRECIIND, din aceste considerente, că a sosit ceasul cel mare al săvîrșirii unui act de justiție, în
concordanță cu istoria poporului nostru, cu normele de morală și de drept internațional,
PROCLAMĂ solemn, în virtutea dreptului popoarelor la autodeterminare, în numele întregii populații a
Republicii Moldova și în fața întregii lumi:
REPUBLICA MOLDOVA ESTE UN STAT SUVERAN, INDEPENDENT ȘI DEMOCRATIC,
LIBER SĂ-ȘI HOTĂRASCĂ PREZENTUL ȘI VIITORUL FĂRĂ NICI UN AMESTEC DIN
AFARĂ, ÎN CONFORMITATE CU IDEALURILE ȘI NĂZUINȚELE SFINTE ALE POPORULUI
ÎN SPAȚIUL ISTORIC ȘI ETNIC AL DEVENIRII SALE NAȚIONALE.
În calitatea sa de STAT SUVERAN și INDEPENDENT, REPUBLICA MOLDOVA:
SOLICITĂ tuturor statelor și guvernelor lumii recunoașterea independenței sale, astfel cum a fost
proclamată de Parlamentul liber ales al Republicii, și își exprimă dorința de interes comun cu țările
europene, cu toate statele lumii, fiind gata să procedeze la stabilirea de relații diplomatice cu acestea,
potrivit normelor de drept internațional și practicii existente în lume în această materie.
ADRESEAZĂ Organizației Națiunilor Unite cererea de a fi admisă ca membru cu drepturi depline în
organizația mondială și în agențiile sale specializate;
DECLARĂ că este gata să adere la Actul final de la Helsinki și la Carta de la Paris pentru o nouă Europă,
solicitînd, totodată, să fie admisă cu drepturi egale la Conferința pentru Securitate și Cooperare în Europa
și la mecanismele sale:
CERE Guvernului Uniunii Republicilor Sovietice Socialiste să înceapă negocieri cu Guvernul Republicii
Moldova privind încetarea stării ilegale de ocupație a acesteia și să retragă trupele sovietice de pe
teritoriul național al Republicii Moldova;
HOTĂRĂȘTE ca pe întregul său teritoriu să se aplice numai Constituția, legile și celelalte acte
normative adoptate de organele legal constituite ale Republicii Moldova;
GARANTEAZĂ exercitarea drepturilor sociale, economice, culturale și a libertății politice ale tuturor
cetățenilor Republicii Moldova, inclusiv ale persoanelor aparținînd grupurilor naționale, etnice,
lingvistice și religioase, în conformitate cu prevederile Actului final de la Helsinki și ale documentelor
adoptate ulterior, ale Cartei de la Paris pentru o nouă Europă.
Așa să ne ajute Dumnezeu!
Adoptată la Chișinău, de Parlamentul Republicii Moldova, la 27 august 1991
Acrostihul cuvîntului Moldova

M
O
L
D
O
V
A
Plicul 1.

ROŞU

Să descriu ţara în care trăiesc cu


cele mai frumoase cuvinte şi
expresii literare

Plicul 2.

GALBEN

Să alcătuiască „un 6 de ce” la


enunţul:
Cel mai bine e în ţara ta.
Plicul 3.

ALBASTRU

Să realizeze un desen care ar


reprezenta bogăţiile ţării
„MOLDOVA NU
ESTE A MEA ŞI
NICI A
VOASTRĂ... CI
A URMAŞILOR,
URMAŞILOR
VOŞTRI...”
Ştefan cel Mare şi
Sfînt

S-ar putea să vă placă și