Sunteți pe pagina 1din 17

Ministerul Educaţiei și Cercetării al Republicii Moldova

IP Gimnaziul Chetriș

Proiect didactic
la ora de dirigenţie
Tema generală: Independența Republicii Moldova
Subiectul: „Republica Moldova la 30 ani de independenta”

Clasa: a V-a

Diriginte: Mamai Alesea


Anul şcolar: 2021-2022
Proiect didactic:

Instituţia de învăţămînt: IP Gimnaziul Chetriș


Data: 01.09.2021
Clasa: a V-a
Disciplina: Dirigenţie
Diriginte: Mamai Alesea
Tema de generic: Independența Republicii Moldova
Subiectul lecţiei: „Republica Moldova la 30 ani de independență”
Tipul lecţiei: mixtă
Timpul lecţiei: 45 minute
COMPETENȚA SPECIFICĂ:
Formularea de catre elevi a judecatilor de valoare privind responsabilitatile ce
le revin, în calitate de cetațeni ai Republicii Moldova, pentru perpetuarea
patrimoniului cultural national.
SUBCOMPETENȚA:
1. Argumentarea atitudinii de respect si mindrie fata de patrimoniul cultural
național.
2. Evocarea sensibilităţii faţă de cultura patriei natale, a graiului matern, a
tradiţiilor şi obiceiurilor străbune;

Obiective operaţionale:
O1 – Să comunice despre specificul simbolicii de Stat a Republicii Moldova;
O2 – Să povestească din istoria formării Statului Moldovenesc;
O3 – Să descrie obiceiuri, tradiţii, elemente de port popular, dialectica
regiunilor Republicii Moldova;
O4 – Să comunice despre personalităţile marcante din istoria Statului
Moldovenesc;
O5 – Să interpreteze cîntece cu tematică patriotică;
O6 – Să alcătuiască creaţii proprii la tematica lecţiei;
O7 – Să manifeste interes faţă de lecţie, participînd activ şi exprimîndu-şi
politicos opiniile;
STRATEGII DIDACTICE
Metode şi procedee Suport didactic orientativ Forme de Surse bibliografice
didactice evaluare
Comunicarea, Calculator notebook, stic, Oral, scris, Educaţia familială. Ghid pentru
descrierea, planşe, tricolorul RM, frontal, în grup diriginte, 2005.
povestirea, harta RM, portrete ale Curriculum la dirigenţie, clasele
exemplul, domnitorilor, fişe, fise cu gimnaziale. Ghidul cadrului
interpretare, BBB, simbolurile de stat, didactic, www.google.md
6 de ce, asaltul de pliculeţe colorate.
idei, cubul, Baloane, frunze, flori.
explicare.

Momentele Ob Activitatea didactică cu elevii Strategii didactice Tim


lecţiei . p
Momentul - Salutul cu copiii Comunicare 1 min
organizatori Frunze galbene, colorate
c Şi petale parfumate
Să vi le arunc pe braţ
În al armoniei laţ.
Să vi le arunc în piept 2 min
Să aveţi un drum mai drept. Interpretare
Să vi le arunc pe frunte Semanatura
Să spăl gîndurile multe.
Să vi le arunc prin păr
Numai dor şi adevăr.
Şi vi le arunc pe toate
Într-un început bun şi cu multă sănătate.
- Dragi elevi, vă felicit cu Ziua cunoştinţelor. Clopoţel
- (sun cu clopoţelul)

DVD
- Nu demult RM, a sărbătorit 2 sărbători Stic
naţionale: Cîntec
Captarea 1. Ziua Independenţei RM;
atenţiei 2. Ziua Limbii noastre. 3 min

Cîntecul de Iurie Sadovnic si L. Chiriac - Cat


traim pe-acest pamant

Cit traim pe acest pamint


Mai avem un lucru sfint,
O cimpie ,un sat natal
O clopotnita pe deal.

Cit avem o tara sfinta, Fişa cu cîntecul


Si un nai care mai cinta,
Cit parintii vii ne sint
Mai exista ceva sfint.
Cit padurile ne dor
Si avem un viitor
Cit trecutu-l tinem minte
Mai exista lucruri sfinte. comunicare 1 min

Cit Luceafarul rasare,


Si in cer e sarbatoare,
Si e pace pe pamint,
Mai exista ceva sfint.

Cit avem un sat departe


Si un grai fara de moarte
Cit ai cui zice parinte,
Mai exista lucruri sfinte.

REFREN:
Cit durea-ne-vor izvoare,
Ori un cintec ce dispare,
Cit mai avem ceva sfint
Vom trai pe-acest pamint.

- Nu demult RM, a sărbătorit 2 sărbători Comunicare


naţionale:
3. Ziua Independenţei RM;
Descoperirea 4. Ziua Limbii noastre. Comunicare ghidată 4 min
subiectului - Prezentarea obiectivelor.
lecţiei. - Pentru a descoperi subiectul lecţiei vă propun Obiective pe
să priviţi spre tablă. frunzuliţe
- Elevi, iar acum vom scrie fiecare cîte un
cuvînt frumos pe această hartă despre patria
noastră.
Prezentarea - Iar ca să vedem ce înseamnă pentru noi patria,
obiectivelor. să completăm acrostihul: Harta
M- mamă;
O- oameni gospodari; Descoperire
L- lume bună;
D- dibăcie;
O- ospitalitate; 5 min
V- viticultură; Întrebări
A-armonie.
- În continuare vom lucra în grup.
Grupul I. Plicul galben
Să descrie ţara în care trăiesc cu cele mai frumoase Acrostih
cuvinte şi expresii literare; Anexa respectivă
Grupul II. Plicul roşu
Să alcătuiască un 6 de ce la enunţul: Cel mai bine e în
ţara ta.
Grupul III. Plicul albastru.
Să realizeze un desen care ar reprezenta bogăţiile 2 min
ţării.
- După evaluarea lucrărilor lucrăm la tabelul
următor(BBB)
Imaginea Ce idei apar? Impresii
Ştefan cel Lucru în grup
Mare
Desfăşurarea Strugure
şi explicirea Spic
subiectului. Tractor Pliculeţe
Haine 5 min
naţionale
- Iar acum vom realiza un interviu la tema
Scumpa mea Moldovă.
(un elev se desemnează jurnalist şi va chestiona pe
cei mai isteţi care vor să vorbească despre patria lor)
Reper:
1. Cuvinte de mulţumire;
2. Descrierea locurilor frumoase, pitoreşti, sacre;
3. Mulţumire domnitorilor care au luptat pentru BBB 5 min
pace şi pentru urmaşii noştri; Anexa respectivă
- Să explicăm sensul cuvintelor lui Ştefan cel
Mare
„MOLDOVA NU ESTE A MEA ŞI NICI A
VOASTRĂ... CI A URMAŞILOR, URMAŞILOR
VOŞTRI...”
- Iar acum vă prezint cubul fierbinte:
Sarcină: Să vorbim frumos despre trecutul
istoric al ţării noastre. Interviu
- Lucru cu cubul: 3 min
1. Comunică despre patria ta;
2. Descrie cel mai frumos loc din ţară;
3. Compară patria cu ceva;
4. Asemuiţi patria cu ceva; Comunicare
5. Povesteşte despre una din tradiţiile populare Povestire
Realizarea renumite. Exemplu
sensului 6. Vorbiţi despre importanţa culturii vorbirii.
- Să completăm harta anului şcolar.

Cîntecul https://www.youtube.com/watch?
v=wOOWEEHSQtw Ion Aldea Teodorovici - Lacrima
Explicare 5 min
Limbii Noastra
Asaltul de idei
Pentru ea la Putna clopot bate,
Pentru ea mi-i teamă de păcate,
Pentru ea e bolta mai albastră –
Pentru limba, pentru limba noastră.

Pentru ea e bolta mai albastră –


Pentru limba, pentru limba noastră. Cubul
5 min
Pentru ea ninsori se cern din spații
Pentru ea puternici sunt Carpații
Pentru ea e caldă vatra poamei –
Pentru limba, pentru limba mamei.
Pentru ea e caldă vatra poamei –
Pentru limba, pentru limba mamei. Harta
realizărilor(piramida
, etc)
Dumnezeu prima oară
Când a plâns printre astre,
Reflecţii El a plâns peste țară
Cu lacrima limbii noastre. 3 min

Pentru ea noi văruim pereții,


Pentru ea mai sunt răniți poeții, Cîntec
Pentru ea cresc florile visării –
Pentru limba, pentru limba țării.
comunicare
Pentru ea cresc florile visării – 2min
Pentru limba, pentru limba țării.

Dumnezeu prima oară


Când a plâns printre astre,
El a plâns peste țară
Cu lacrima limbii noastre.
Extindere
El a plâns peste țară
Cu lacrima limbii noastre.

Analiza lecţiei. Impresii.

Fon muzica https://www.youtube.com/watch?


v=41DX3SojUNk Sfanta ni-i casa
-

1. https://www.youtube.com/watch?v=TokisKy86MQ Cat traim pe-acest pamant - Iurie Sadovnic


si L. Chiriac

2. https://www.youtube.com/watch?v=41DX3SojUNk Sfanta ni-i casa

3. https://www.youtube.com/watch?v=wOOWEEHSQtw Ion Aldea Teodorovici - Lacrima Limbii


Noastra

Anexa 1.
Obiectivele lecţiei

Să comunice despre
specificul simbolicii
de Stat a Republicii
Să povestească din
Moldova istoria formării
Statului Moldovenesc

Să descrie obiceiuri,
tradiţii, elemente de
port popular,
dialectica regiunilor
Republicii Moldova;

Să comunice despre
Să interpreteze personalităţile
cîntece cu tematică marcante din istoria
patriotică Statului
Moldovenesc;

Să manifeste interes
faţă de lecţie,
participînd activ şi
exprimîndu-şi
politicos opiniile
Să alcătuiască creaţii
proprii la tematica
lecţiei;

Anexa 2
Descoperirea subiectului nou
Cum se
numeşte
ţara în care
trăieşti? Care este
capitala
ţării
noastre?

În ce
localitate
locuieşti?
Cunoşti
ceva din
legenda
Moldovei?

Ce domnitori ai
Ţării Moldovei
cunoşti? De
care îţi aduci Ce poţi
aminte? comunica
despre
ocupaţiile
oamenilor din
ţară?

Ce cunoşti
despre
simbolica de
Stat a ţării?
Anexa 3
Acrostihul cuvîntului Moldova

M
O
L
D
O
V
A
Anexa 4
Plicurile cu lucrul în grup
Plicul 1.

ROŞU

Să descriu ţara în care trăiesc cu


cele mai frumoase cuvinte şi
expresii literare

Plicul 2.

GALBEN

Să alcătuiască „un 6 de ce” la


enunţul:
Cel mai bine e în ţara ta.

Plicul 3.
ALBASTRU

Să realizeze un desen care ar


reprezenta bogăţiile ţării

Anexa 5
Imaginea Ce idei apar? Impresii

Anexa 6
Comentarea citatului

„MOLDOVA NU
ESTE A MEA ŞI
NICI A
VOASTRĂ... CI
A URMAŞILOR,
URMAŞILOR
VOŞTRI...”
Ştefan cel Mare şi
Sfînt

Anexa 7
Harta realizărilor

Ce vom realiza? Cum vom realiza? Cînd vom realiza?


Cu ce?
Pentru ea la Putna clopot bate,
Pentru ea mi-i teamă de păcate,
Pentru ea e bolta mai albastră –
Pentru limba, pentru limba noastră.

Pentru ea e bolta mai albastră –


Pentru limba, pentru limba noastră.

Pentru ea ninsori se cern din spații


Pentru ea puternici sunt Carpații
Pentru ea e caldă vatra poamei –
Pentru limba, pentru limba mamei.

Pentru ea e caldă vatra poamei –


Pentru limba, pentru limba mamei.

Dumnezeu prima oară


Când a plâns printre astre,
El a plâns peste țară
Cu lacrima limbii noastre.

Pentru ea noi văruim pereții,


Pentru ea mai sunt răniți poeții,
Pentru ea cresc florile visării –
Pentru limba, pentru limba țării.

Pentru ea cresc florile visării –


Pentru limba, pentru limba țării.

Dumnezeu prima oară


Când a plâns printre astre,
El a plâns peste țară
Cu lacrima limbii noastre.

El a plâns peste țară


Cu lacrima limbii noastre.
Cit traim pe acest pamint
Mai avem un lucru sfint,
O cimpie ,un sat natal
O clopotnita pe deal.

Cit avem o tara sfinta,


Si un nai care mai cinta,
Cit parintii vii ne sint
Mai exista ceva sfint.

Cit padurile ne dor


Si avem un viitor
Cit trecutu-l tinem minte
Mai exista lucruri sfinte.

Cit Luceafarul rasare,


Si in cer e sarbatoare,
Si e pace pe pamint,
Mai exista ceva sfint.

Cit avem un sat departe


Si un grai fara de moarte
Cit ai cui zice parinte,
Mai exista lucruri sfinte.

REFREN:
Cit durea-ne-vor izvoare,
Ori un cintec ce dispare,
Cit mai avem ceva sfint
Vom trai pe-acest pamint.
Anexa 2
Descoperirea subiectului nou

S-ar putea să vă placă și