Sunteți pe pagina 1din 11

PROIECT DIDACTIC

UNITATEA DE ÎNVĂȚĂMÂNT: Școala Profesională Traian

CLASA: Pregătitoare B

DATA: 28.11.2018

ÎNVĂȚĂTOR : Veveriță Ionela

UNITATEA TEMATICĂ: Împreună cu ceilalți

ARIA CURRICULARĂ: Limbă și comunicare

DISCIPLINA: Comunicare în limba română

DOMENII INTEGRATE: Comunicare în limba română, Matematică și explorarea mediului, Arte vizuale şi abilităţi practice

SUBIECTUL LECŢIEI: Sunetul „c” şi literele „c” și „C” de tipar

FORMA DE REALIZARE: activitate integrată

TIPUL LECTIEI: predare-învățare

SCOPUL LECTIEI : Formarea și dezvoltarea competențelor de comunicare corectă în diferite contexte, cu accent pe sunetul/ litera „C”

COMPETENŢE VIZATE:

Comunicare în limba româna

1.3. Identificarea sunetului iniţial şi/sau final dintr-un cuvânt, a silabelor şi a cuvintelor din propoziţii rostite clar şi rar;

2.1. Pronunţarea clară a sunetelor şi a cuvintelor în enunţuri simple;

3.1. Recunoaşterea unor cuvinte uzuale, din universul apropiat, scrise cu litere mari şi mici de tipar;

4.1. Trasarea elementelor grafice şi a contururilor literelor, folosind resurse variate.


Matematica si explorarea mediului

1.1. Recunoaşterea şi utilizarea numerelor în concentrul 0-31;

Arte vizuale şi abilităţi practice

2.4. Transformarea unui material prin tehnici.

OBIECTIVE OPERAȚIONALE:

O1 – să participe cu interes la lectie;

O2 – să răspundă corect ghicitorii adresate;

O3 - să răspundă corect la întrebarile adresate de învățător;

O4 – să dea exemple de cuvinte care conțin sunetul „c”;

O5 – să despartă în silabe cuvintele care denumesc imaginile;

O6 – să alcătuiască enunțuri cu cuvintele care denumesc imaginile din planșa model;

O7 – să descopere și să precizeze de câte ori apare sunetul „c” în structura unor cuvinte;

O8 – să coloreze imaginile corespunzătoare cuvintelor ce conțin sunetul „c”;

O9 – să modeleze litera „C”;

O10 – să traseze corect litera „C” în aer/pe bancă și pe liniatura caietului;

O11 – să descopere literele „c” și „C” în fișa primită;

O12 – să decoreze litera „C”;

O13 - să reprezinte grafic cuvinte care contin literele „c” și „C”;


STRATEGII DIDACTICE:

o METODE ŞI PROCEDEE: conversaţia, explicaţia, jocul didactic, exerciţiul, observația sistematica, munca independentă, brainstorming-ul;

o RESURSE MATERIALE: ghicitoare, caiet auxiliar, creioane colorate, carioci,videoproiector, flip – chart, planşă cu literele c, C, plastilină,
fișe de lucru, stimulente;

o FORME DE ORGANIZARE: frontal, individual;

o FORME ȘI TEHNICI DE EVALUARE: observarea sistematică a comportamentului elevilor, aprecieri verbale, analiza produselor
activităţii;

o RESURSE TEMPORALE: 30 minute + 15 minute activităţi recreative(prima ora).

: 30 minute + 15 minute activități recreative(a doua ora).

o RESURSE SPAȚIALE: sala de clasă;

o RESURSE UMANE: 19 elevi.

BIBLIOGRAFIE:

MECTS-„Programa pentru disciplinele Comunicare în limba română, Matematică și explorarea mediului, Dezvoltare personală, Muzică și
mișcare și Arte vizuale și abilități practice, aprobată prin ordinul ministrului nr.3418/19.03.2013”, București, 2013;

Caiete auxiliare Editura Sinapsis , avizate de MEN prin OM 3530/04.04.2018


ETAPELE OB. METODE ȘI RESURSE FORME DE
CONȚINUTUL INFORMAȚIONAL AL LECȚIEI EVALUARE
LECȚIEI OP. PROCEDEE MATERIALE ORGANIZARE
Întălnirea de dimineață(salutul, data, prezența, meteo,)
Calendarul naturii:
„A-nceput o nouă zi.
Cum e vremea azi, copii?
- Ce zi este azi?
1. Moment - Dacă astăzi este miercuri, ieri a fost .....
Observarea
organizatoric - Dacă astăzi este miercuri, mâine va fi ..... Conversația Frontal
sistematică
10’ + 5’ - În ce anotimp ne aflăm?
- Care sunt lunile anotimpului toamnă?
Asigurarea condiţiilor necesare bunei desfăşurări a
activităţii.
Pregătirea materialelor necesare desfăşurării în bune
condiţii a lecţiei.
Azi dimineaţă în drum spre şcoală m-am întâlnit cu
albinuța Maya.Ea a auzit că voi aţi învăţa mai multe litere
2.
şi vă cere ajutorul ca să le înveţe.
Verificarea
Vreţi să o ajutăm pe albinuță să înveţe? Observarea
cunoştinţelor Conversația Frontal
Se va face cu ajutorul planşelor cu litere învăţate anterior. sistematică
anterioare
Se vor citi literele cu voce tare de către toată clasa. Le cer
5’
copiilor să se gândească şi să spună cuvinte care încep cu
sunetele învăţate.
3. Captarea O1 Captarea atenţiei se va face cu ajutorul albinuței Maya. Conversația, Laptop, Frontal
atenţiei Ea a adus jocul “Graiul păsărilor”. demonstrația videoproiector
6’ Cum face cocoşul?
Cum face găina?
Cum face cucul?
Cum face raţa?
Dar şi ghicitori:
1. Nu sunt carte, dar am foi
Pregătite pentru voi
Cu linii, cu pătrăţele
Să puteţi scrie pe ele.
(caiet)
2. Când e frig, stă covrig,
Iar când vede un motan,
Sare ca un năzdrăvan
Ghici! (căţelul)
Se va audia “Ferma animalelor”

Astăzi vom învăța sunetul și litera „c”. Vom căuta cât mai
4.Anunţarea
multe cuvinte care să înceapă, să conţină sau să se termine
temei şi a
O1 cu acest sunet, vom despărţi cuvintele în silabe, vom alcătui Conversația Frontal
obiectivelor
propoziţii, vom modela și decora litera, vom scrie litera
2’
„C” de tipar și vom colora imagini.
5. Dirijarea O2 Le voi citi copiilor o ghicitoare: Conversaţia
învǎţǎrii Cât e vară – cucurigu!
35’ Cucurigu – când dă frigu’! Aprecierea
Cine – i oare dumnealui? verbală
Cum îl cheamă, poți să – mi spui?
(Cocoșul)
 Voi întreba elevii care este răspunsul ghicitorii.(Cocoșul)
O1, Îi voi întreba ce știu ei despre această pasăre, apoi le cer să
O3 despartă cuvântul în silabe, să-mi spună care este prima
silabă din cuvânt și care este sunetul de la începutul Explicaţia Poezia literei
acesteia. Este vorba despre sunetul „c”. „C”
Le aduc la cunoștință că vom învăța poezia literei „c”
Prezint elevilor „Poezia literei C” și încercăm să o
memorăm.
Literă C
Bunicuța lui Fănel
I-a adus un colăcel,
Și din el când a mușcat,
Într-un C s-a preschimbat! Exerciţiul
Dacă vreți să-l tineți minte, Frontal
Iată câteva cuvinte:
Cretă. Carte. Cui. Capac.
Cocoșel. Caiet. Copac. Analiza
Voi adresa câteva întrebări referitoare la text: răspunsurilor
O3 „Ce i - a oferit bunicuța lui Fănel?”( Bunicuța i – a oferit
băiatului un colăcel.)
„În ce s – a transformat colăcelul după ce a mușcat băiatul
din el?”( Colăcelul s – a transformat în „c”.) Brainstorming-
O4 „Care sunt cuvintele care încep cu sunetul „c” în ul
poezioara noastră?”( Cretă, carte, cui, capac, cocoșel, caiet,
Planșa cu
copac, colăcel, când, câteva, cuvinte)
O6 literele „c” și
 Voi prezenta planșa cu literele de tipar, vom identifica „C”
denumirile imaginilor de pe planșă, vom despărți cuvintele
în silabe și vom alcătui propozitii cu acestea. Solicit Observarea
elevilor să îmi ofere și alte cuvinte care conțin sunetul „c” Flip-chart sistematică
în poziție inițială, mediană sau finală. Vom intui apoi cum
este formată litera.(un semicerc/jumatate de oval) Conversația
 La flip-chart este afișată o planșă cu exercițiile din fișa
de lucru, iar pe rând elevii vor ieși și vor rezolva și pe
planșă exercițiile, acolo unde este cazul.(Anexa 1)

O7 Exercițiul 1. Creioane
Încercuiește cu verde litera „c” și cu roșu litera „C” în colorate
următoarea propoziție: Aprecieri
verbale
Cristina și Claudiu au cumpărat o carte pentru copii.
Le cer să numere litera „c” și litera „C” și să îmi spună câte
O13 litere sunt din fiecare fel. (3-„c” și 2-„C”) Exercițiul Frontal

Exercițiul 2.
Reprezintă grafic, după model:

carte copil cocoș foc


__ __
ooo oo

Coloreaza cu rosu cercul corespunzator sunetului „c”.

Exercitiul 3.
Precizează poziția sunetului „c” în cuvânt. Colorează
imaginile corespunzătoare cuvintelor care conțin sunetul
„c”. (con, cort, tobă, scară, casă, foc) Exercițiul

Ora a doua
Vom asigura materialele necesare pentru cea de a doua
oră. Minge
 Voi capta atenția elevilor cu un exercițiu-joc.
O1 Alintă cuvintele!
Le voi cere copiilor să fie atenți la mine și le voi explica
regulile jocului: Jocul didactic
-Învățătorul aruncă o minge unui copil.
-Copilul care primește mingea primește un cuvânt pe care
trebuie să îl alinte.
-Mingea va fi aruncată din nou la învățător și jocul va
continua în același mod.
Cuvintele: floare, copil,ușă, cuib, cub, masă, gumă, carte,
bluza, fustă, cocoș, mama, caiet, creion, fluture,
bancă,câine, cabană.
O7
 Mă opresc la cuvântul „cabană” și solicit elevilor să - l
despartă în silabe, să identifice prima silabă și să îmi spună
sunetul care se află la începutul cuvântului - „c”.
Îi anunț că ora aceasta vom vorbi în continuare despre
sunetul „c” și literele mici și mari de tipar.

O9  Îi voi anunta pe copii că în prima parte a lecției vom


modela litera „C”. Voi realiza litera model și îi voi încuraja
și pe ei să îmi urmeze exemplul.
 Facem câteva exerciţii de încălzire a muşchilor Analiza
mâinilor produselor
O10 o Ploaia Caiete
auxiliare activității
 Reamintesc poziţia corectă pentru scris.
 Se scrie litera la tablă de către 2-3 elevi
Plastilină
 Trecem apoi la scrierea literei „C” pe caietele auxiliare.
Înainte ca elevii să se apuce de scris, voi realiza litera
model la tablă și ne vom aminti cu ce seamănă. O vom Flip-chart
„scrie” în aer și pe bănci. În timp ce elevii scriu în caiete, Exercițiul
merg pe la fiecare și fac observații sau ajut la scrierea
literei acolo unde este cazul.
Exercițiul 4:
Completează cuvintele după model:

Carmen _ătălin _risti _ălărași _arla

Vom încerca apoi să citim cuvintele obținute.


6. Obţinerea Conversaţia
O11 Elevii vor avea de rezolvat o fișă de muncă independentă.
performanţei Fișe Individual
O12 (Anexa 2)
7’ Explicaţia
7. Încheierea Fac aprecieri generale şi individuale asupra participării
elevilor la lecţie, precum şi asupra comportamentului lor pe
parcursul orei.
lecţiei
Le voi oferi stimulente (albinuțe) pentru participarea
3’
activă la activitate.

Joc: „Salata de fructe”


Așezați în cerc, în picioare, jucătorilor li se atribuie câte un
8. Activităţi
fruct, apoi animatorul va spune: “Aș mânca salată de Jocul didactic
recreative O10
…..căpșune”. Toți jucătorii care sunt căpșune își vor
15’
schimba locul….Când se spune: “ Aș mânca salată de
fructe”, își vor schimba locurile toți jucătorii. 
Anexa 1

Exerciții flip - chart


Exercițiul 1.
Încercuiește cu verde litera „c” și cu roșu litera „C” în următoarea propoziție:

Cristina și Claudiu au cumpărat o carte pentru copii.


Le cer să numere litera „c” și litera „C” și să îmi spună câte litere sunt din fiecare fel. (3-„c” și 2-„C”)

Exercițiul 2.
Reprezintă grafic, după model:

carte copil cocoș foc


__ __
ooo oo

Colorează cu roșu cercul corespunzător sunetului „c”.

Exercitiul 3.
Precizează poziția sunetului „c” în cuvânt. Colorează imaginile corespunzătoare cuvintelor care conțin sunetul „c”. (con, cort, tobă, scară, casă, foc)

CON CORT TOBĂ SCARĂ CASĂ FOC

Exercițiul 4:
Completează cuvintele după model:

Carmen _ătălin _risti _ălărași _arla


Anexa 2

Nume Data: 28.11.2018

Sunetul “c” şi literele “C” şi „c”

1. Încercuieşte doar literele ,,C” şi ,,c”:

2. Colorează doar acele inimioare pe care sunt scrise literele ,,C” şi ,,c”:

A c N C C
C c
m C a

3. Decorează literele „C” și „c”

S-ar putea să vă placă și