Sunteți pe pagina 1din 8

PROIECT DIDACTIC

CLASA I
ARIA CURRICULARĂ: Limbă si comunicare
OBIECTUL: Abecedar
TEMA LECŢIEI: SUNETUL ŞI LITERA „J” DE TIPAR
SCOPUL: Familiarizarea cu sunetul şi litera „j”de tipar; dezvoltarea deprinderii de a citi corect, cursiv, conştient şi
expresiv; formarea capacităţii de a se exprima în propoziţii corecte din punct de vedere logic şi gramatical.
OBIECTIVE OPERAŢIONALE:
A ) cognitiv-informaţionale:
O1 - să sesizeze sunetul în cuvintele date precizând locul său în cuvânt (iniţial, median, final) ;
O2 - să recunoască litera „j”din textul tipărit;
O3 - să citească corect cuvinte ce conţin litera „j”; ;
O4 - să alcătuiască cuvinte ce conţin litera”j”folosindu-se de alfabetar;
B ) psiho-motorii:
O5 - să perceapă prezenţa literei în orice tip de limbaj scris: reviste, ziare, dominouri, computer, publicatii diverse
C ) afective:
O6 - să participe cu interes la lecţie, să coopereze cu colegii şi cu învăţătoarea/propunatoarea.
TIPUL LECŢIEI: predare/însuşire de noi cunoştinţe
STRATEGIA DIDACTICĂ:
a)Metode şi procedee : metoda fonetică analitico-sintetică, observaţia, explicaţia, exerciţiul, povestirea, lectura explicativă,
conversaţia, munca cu manualul, învăţarea prin descoperire.
b)Mijloace de învăţământ: Abecedar- manual pentru clasa I , autor Marcela Peneş, planşa cu litera „j”de tipar,
alte jetoane cu imagini ale unor cuvinte care conţin sunetul „j” în poziţii iniţiale, mediane , finale în cuvânt, benzi cu text
tipărit publicaţii pentru copii, ziare, reviste, domino cu litere, tablă magnetică cu litere, alfabetare mici, alfabetar mare, fişe
de evaluare, carioca, jucaria Martinel

1
FORME DE ORGANIZARE: frontal , în perechi , individual.

BIBLIOGRAFIE:
 ,,Programa activitaţilor instructiv-educative pentru clasele I-IV, Bucureşti, 2002”;
 „Metodica predării limbii române-învăţământ primar”, S.Achim, A.Sârbu, P.Noaghi, M.Lăscoiu, Casa Corpului
Didactic Deva, 2005;
 ,,Îndrumător pentru folosirea Abecedarului”, Marcela Peneş, Vasile Molan, Editura Aramis , Bucureşti, 1996;
 „Elemente orientative în proiectarea didactică-învăţământul primar , L.Hancheş şi R.Tutunaru, Editura
Eurostampa-Timişoara 2002;
 ,,Practica pedagogică-componentă a formării iniţiale a cadrelor didactice”, A.Mariş, L.Hancheş, Editura
Eurostampa Timişoara, 2004.

2
ETAPELE LECTIEI OB TIMP CONŢINUTUL INSTRUCTIV EDUCATIV FORMA METODE MIJLOACE
DE ORG.
1 2 3 4 5 6 7
1. Moment 3 min. Pregatesc climatul psiho-afectiv necesar începerii frontal Explicaţia
organizatoric demersului didactic . Pregătesc materialele didactice
necesare. Organizez colectivul de elevi.
2. Reactualizarea O6 3 min. „Ce lecţie aţi pregătit pentru astăzi la Abecedar?” Frontal Conversaţia, Manualul
cunoştinţelor (…”Despre familia mea”) Exerciţiul
Verific lecţia anterioară.Verific dacă au sesizat relaţia
a) Verificarea orală a dintre conţinutul textului şi titlul acestuia.
cunoştinţelor: 5 min. ♦ Citire în lanţ:” Citiţi pe rând câte o propoziţie”.
♦ Citire selectivă:,,Citiţi prima propoziţie din lecţie,,
(Tata, mama ,eu , fratele şi sora mea formăm o
familie).
,,- Citiţi rândul în care apare numele fetiţei (Eu mă
numesc Popescu Elena, am şapte ani şi locuiesc în
oraşul Bucureşti).
,,- Citiţi propoziţia care are la sfârşit semnul
întrebării! (Familia ta din cine este formată?)
♦ Discuţii asupra textului: voi solicita câţiva elevi să
5 min. povestească textul .
Le voi împărţi fişe de muncă independentă (anexa 1)
b) Verificarea O5 Fişa conţine: un rebus pe care elevii trebuie să-l Explicaţia Fişa nr.1
cunoştinţelor prin dezlege, apoi cu cuvântul aflat (familie) vor alcătui o Exerciţiul
probă scrisă propoziţie. Individual scris
Evaluarea fişelor, aprecierea elevilor.
Frontal
3. Predare/asimilare de O6 3min. a) Captez atenţia elevilor printr-o surpriză:”Copii, Frontal Jucăria
noi cunoştinţe astăzi m-am întâlnit la poarta şcolii cu un ursuleţ. El Martinel
a) Discuţii introductive se numeşte Martinel. Iată-l ! Cu ce este el îmbrăcat?
(cu cojocel). Pesemne el nu şi-a dat seama că a trecut
iarna. În ce anotimp suntem acum? (…primăvara).

3
Ce ţine în lăbuţe? (un bagaj şi o baghetă de dirijor). Conversaţia
Mi-a spus că s-a supărat şi a plecat din cartea
„Martinel învaţă alfabetul” pentru că nu a reuşit să
înveţe o literă. Doriţi să îl ajutăm? Voi cunoaşteţi
multe litere? Vă place să citiţi în Abecedar? Haideţi
să-i arătăm şi lui Martinel câte lucruri interesante
ştim noi şi ce uşor învăţăm un sunet/o literă nouă.”

b) Anunţarea temei şi a ,,Astăzi, la Abecedar vom învăţa sunetul şi litera Frontal


obiectivelor „j”de tipar. Vom citi textul ,,Alunelul”. Aceste Expunerea
cunoştinţe vă vor ajuta să vă îmbogăţiţi vocabularul Explicaţia
cu cuvinte şi expresii noi , ca să puteţi să citiţi şi să
scrieţi corect în limba română”.
Ilustraţia din
manual

c) Dirijarea învăţării 3 min. .Separarea propoziţiei din vorbire.


Copiii intuiesc ilustraţia din abecedar, mai întâi liber Individual
şi apoi intervin cu întrebări pentru a dirija percepţia Metoda
vizuală. ”Ce se vede în ilustraţie? (…mai mulţi copii fonetică
O1 care se ţin de mâini şi saltă într-un joc). ,,Cum sunt ei analitico-
îmbrăcaţi? (…cu haine subţiri).” În ce anotimp sintetică
suntem? (…primăvara). Ce haine de iarnă au dat jos Conversaţia
copiii? (…paltoane, cojoace). Ce fac ei acum?(…au
pornit la joc). Separăm propoziţia următoare: Exerciţiul
,,Copiii au pornit la joc.”Voi solicita 2-3 copii să
repete propoziţia.
2 min. 2. Împărţirea propoziţiei în cuvinte şi separarea
O1 cuvântului care conţine sunetul nou. Observaţia
Reprezint grafic propoziţia la tablă. Conversaţia

4
„Câte cuvinte are această propoziţie?(…cinci cuvinte)
„Care este primul cuvânt?(…Copiii). De ce este scris
2min. cu literă mare?(…întotdeauna primul cuvânt din
propoziţie se scrie cu literă mare).Care este al doilea Conversaţia
….al cincilea cuvânt? Se selectează cuvântul „joc”.
3min. 3. Împărţirea cuvântului în silabe .
,,Câte silabe are acest cuvânt?(…una). Care sunt
sunetele care formează această silabă? (j o c).
4. Separarea şi studierea sunetului nou Demonstraţia
Care sunet este necunoscut? („j”). Pronunţ
O1 demonstrativ sunetul „j”,insist asupra sonorităţii pure
a sunetului, evitând vocala de sprijin „î”.Solicit câţiva
elevi să repete sunetul nou învăţat „j”.Voi pronunţa
apoi o serie de cuvinte care conţin sunetul „j” ,cerând
copiilor să indice locul lui în cuvânt -la început, la Exerciţiul
mijloc, la final: jucărie, ajutor, dirijor, cojoc, jilav,
joi, bagaj. Voi cere copiilor să găsească şi să
pronunţe şi ei cuvinte care conţin sunetul „j”.

5. Intuirea literei de tipar „j”.


O2 Le prezint copiilor planşa cu „j”de tipar. voi scoate în Observaţia
evidenţă elementele grafice ale literei: un bastonaş Planşă
întors în jos spre stânga,deasupra are un punct. Cu ce Conversaţia Jetoane
5min. literă se aseamănă?( …cu „i”) De ce? Prin ce se Exerciţiul
deosebeşte?” Iată şi o poezie despre litera „j”:
O2 Frontal

5
min.
„Am primit cândva în dar
O3 O umbrelă colorată Reviste

5
Uite, chiar aşa arată! Cărţi
Numai că mânerul, iată, Computer
Este ca-n abecedar Benzi decupate
Un „j”mic de tipar. (anexa 1)
Muncă independentă: Elevii vor avea ca sarcină să În perechi Alfabetar mare
O4 recunoască litera”j”în benzi decupate , ziare, reviste,
cărţi, pe jetoane, la computer, la tabla magnetică. Alfabetare
6.Compunerea cuvintelor cu ajutorul alfabetului mici
decupat. Frontal Tablă
Fiecare cuvânt care va fi compus se analizează până magnetică
la silabă. Vom compune următoarele cuvintele: joacă
cojoc, jilav.
7. Citirea de către copii a cuvintelor compuse din
literele alfabetului decupat. Individual Manualul
Câţiva elevi vor citi cuvintele compuse mai întâi pe
silabe, apoi în întregime.Se evită citirea literizată.
8. Citirea coloanelor de cuvinte din abecedar. Frontal
Elevii citesc întâi în şoaptă, apoi cu voce. După
O3 aceea, explic unele cuvinte pe care nu le-au înţeles
(ex. Jilav=umed, moale). Solicit apoi elevii să
citească folosind diferite procedee:
♦ Citire pe sărite,(coloana a II a,aIV a) ;
O4 ♦ citire selectivă (primul cuvânt din coloana a II a, al
doilea cuvânt din coloana a IV a, cuvântul format din Individual
trei silabe, cuvântul care denumeşte o zi a Exerciţiul
săptămânii).

9. Citirea textului din abecedar. Individual


4. Obţinerea Elevii descifrează textul prin efort propriu citind în
performanţelor şoaptă. După aceea solicit citirea cu voce.
♦ Citire în lanţ..Explic sensul unor cuvinte, insist pe
videnţierea semnelor de punctuaţie. Demonstraţia

6
Voi citi demonstrativ textul, pronunţând clar toate
cuvintele, cu vocea modelată şi tonul adecvat
conţinutului. Voi respecta intonaţia la semnele de
punctuaţie, iar ritmul citirii va fi apropiat de ritmul Lectura
clasei. După citirea model voi solicita elevii să explicativă
citească din nou textul pe unităţi didactice, astfel:
Alunelul
A sosit primăvara cu alai de păsărele, fluturi şi flori.
Dăm jos cojoacele./Soarele străluceşte pe cerul
albastru. Pământul se îmbracă în haina cea verde./
Copiii joacă Alunelul în poieniţă.Toţi cântă cu
O4 voioşie:/Alunelul, Alunelul , hai la joc,
Să ne fie, să ne fie cu noroc!
Cine hora o să joace Conversaţia
Mare,mare se va face!/
O3 După citirea textului voi pune întrebări pentru a
vedea dacă au înţeles conţinutul. Voi solicita elevii
să citească textul în întregime, după care urmează o
citire pe sărite şi o citire selectivă.
„Citiţi prima propoziţie, a treia, ultima. Găsiţi şi citiţi
propoziţia în care se arată ce fac copiii în poieniţă,
textul în care se cântă Alunelul.

O6 4 min. Moment educativ: De ce sunt fericiţi copiii?(… Frontal Exerciţiul oral


pentru că a venit primăvara). Ce sărbătoare religioasă
este în anotimpul primăvara?(sărbătoarea de Paşte). Conversaţia
Ce sărbătoresc creştinii la Paşte? (…Învierea
Domnului Isus Hristos). Voi aşteptaţi cu bucurie

7
această sărbătoare? De ce ?

5. Asigurarea retenţiei 5 min. Iniţierea elevilor în povestirea textului. Frontal Exerciţiul Manualul
şi a transferului - Cum se numeşte textul?
- Despre cine se vorbeşte în text? Conversaţia
- Ce fac copiii?
După ce au răspuns la întrebări se trece la povestirea
textului. Un elev începe, alţii continuă şi întregesc Povestirea
povestirea. În final un elev va povesti întregul text.
Se rezolvă exerciţiile din abecedar. Descoperirea
Evaluare pe fişe (anexa 2). Elevii vor recunoaşte în Individual Fişa nr.2
O2 fişele primite litera”j”şi cuvinte care conţin litera „j”
O3 de tipar şi le incercuiesc. Corectez şi evaluez
rezultatele muncii pe fişe.
Activitate în completare: Dansăm „Alunelul”. Frontal
6. Încheierea lecţiei Tema pentru acasă Să citească corect coloanele de Explicaţia
cuvinte şi textul, să povestească ce au citit , să
răspundă la întrebări legate de conţinutul textului.

Aprecieri asupra calităţii citirii elevilor, asupra


participării lor la lecţie.

S-ar putea să vă placă și