Sunteți pe pagina 1din 10

PROIECT DIDACTIC

DATA:
CLASA: a III –a
PROPUNĂTOR: Rotaru Emilia Elena
ARIA CURRICULARĂ: Om şi societate
DISCIPLINA: Educaţie civică
UNITATEA DE ÎNVĂŢARE: Noi şi celelalte vieţuitoare
TEMA: Atitudinea noastră faţă de plante şi animale
TIP DE LECŢIE: comunicare şi însuşire de noi cunoştinţe

SCOP: Familiarizarea elevilor cu unele informaţii referitoare la atitudinea omului faţă


de plante si animale;
Cultivarea atitudinii pozitive faţă de plante şi animale.

COMPETENȚE GENERALE:
1. Manifestarea unor deprinderi de comportament moral-civic în contexte de viaţă din
mediul cunoscut;
2. Cooperarea cu ceilalţi pentru rezolvarea unor sarcini simple de lucru, manifestând
disponibilitate.

COMPETENȚE SPECIFICE:
2.1. Recunoașterea unor atitudini în raport cu lucrurile, cu plantele și animalele
2.2. Manifestarea unor atitudini pozitive în raport cu lucrurile, cu plantele și animalele
3.1. Relaționarea pozitivă, în grupuri mici, pentru rezolvarea unor sarcini simple de
lucru

COMPETENȚE DERIVATE:
Pe parcursul lecţiei, elevii vor fi capabili:
O1- să utilizeze corect concepte specifice educaţiei civice;
O2- să identifice atitudinile pozitive şi negative ale omului faţă de alte vieţuitoare;
O3 - să arate care este importanţa plantelor şi animalelor în viaţa omului;
O4 – să identifice consecinţele unor atitudini negative manifestate de oameni faţă de
vieţuitoare;
O5- să emită păreri proprii despre atitudinea omului faţă de vieţuitoare;
STRATEGII DIDACTICE:

RESURSE PROCEDURALE: conversaţia, observaţia, explicaţia, exerciţiul,


expunerea, problematizarea, dezbaterea, munca independentă;
RESURSE MATERIALE: material Power Point , caiete, manuale, plansa
didactica, fişe de lucru, chestionar.
FORME DE ORGANIZARE: frontal, individual.
DURATA: 50 de minute

BIBLIOGRAFIE:
- Programa şcolară pentru clasa a III-a, Ministerul Educaţiei şi Cercetării,
Bucureşti, 2014;
- Manual Educatie civica pent clasa a iii-a, Edutura Aramis
Momentele Strategii didactice Evaluare
alee
operaţion
Obictive
lecţiei
Conţinutul instructiv-educativ Metode şi Forme de Mijloace de
procedee organizare învăţământ
1. Moment Se asigură condiţiile necesare bunei
organizatoric desfăşurări a lecţiei de educaţie civică. Conversaţia

2. Verificarea Se evidenţiază importanţa plantelor şi a


cunoştinţelor animalelor pentru om prin actualizarea unor
dobândite cunoştinţe.
anterior O1 Ce sunt plantele si animalele ? De unde
fac ele parte ? Conversaţia Frontal Utilizarea
cunoştinţelor
Prin ce se deosebesc oamenii de celelalte
dobândite
corpuri vii ? anterior.
Ce sunt trasăturile morale ? Daţi câteva
O3 exemple.
Viata omului ar fi posibilă fără plante şi
animale ? Care este importanţa acestora în
viaţa oamenilor ?

3.Captarea Captarea atenţiei se realizează prin


atenţiei intermediul unui material PPT care cuprinde Observaţia
imagini cu plante şi cu animale. Material Observarea cu
atenţie a
Elevii urmăresc materialul iar apoi se PPT
imaginilor din
discută pe baza lui. Frontal materialul PPT.
O1 Ce aţi observat în acest material ? Conversaţia
Cum se comportă copiii cu animalele ?
Dar cu plantele ?

O1 Voi cum vă manifestaţi dragostea faţă de


acestea ? Dezbaterea
Se vor sintetiza observaţiile făcute de imaginilor
elevi, subliniindu-se atitudini precum: grijă, prezentate în
ocrotire, iubire, milă (compasiune), respect, materialul PPT
brutaliate, nepăsare, indiferenţă.

4. Anunţarea Elevii sunt informaţi că, pe parcursul


temei şi a lecţiei, vor descoperi diverse atitudini pe Expunerea Frontal
obiectivelor care oamenii le au faţă de plante şi de
animale.
Se comunică elevilor tema lecţiei şi
obiectivele urmărite în termeni accesibili lor.

5. Dirijarea Se notează titlul lectiei la tablă


învăţării “Atitudinea faţă de plante şi animale". Explicaţia Frontal Exemplificarea
unor atitudini
Se defineşte noţiunea de atitudine (mod având în vedere
de comportare). Conversaţia aspectul pozitiv
Se specifică faptul că atitudinile faţă de sau negativ al
vieţuitoare pot fi grupate în două categorii: acestora.
atitudini pozitive şi atitudini negative.
Se dau câteva exemple. Desprinderea
Se propune elevilor spre dezbatere din fragmentul
următoarea situaţie: citit a
O2 “Pentru a se încălzi oamenii au nevoie de Exerciţiul Frontal atitudinilor
oamenilor faţă
lemne şi de aceea ei taie copacii.” de plante.
Pentru iniţierea acestei dezbateri se
foloseşte un scurt fragment din “Ascultă şi Exprimarea
O5 uită-te bine: nu sunt copaci, sunt oameni” Planşă cu propriilor păreri
după Ioan Grigorescu text suport în legătură cu
Se subliniază faptul că de-a lungul anumite atitudini
timpului, din cauza acţiunilor omului, unele ale omului faţă
specii de plante şi animale au dispărut, iar Dezbaterea Frontal de plante şi
animale.
O4 altele sunt astăzi pe cale de dispariţie.
Se prezintă câteva imagini cu plante şi Material Conştientizarea
animale ocrotite de lege. PPT efectelor unor
atitudini
Ideile importante ale lecţiei se notează negative
pe caiete: manifestate de
Ca orice vieţuitoare, plantele şi om faţă de
vieţuitoare
animalele au dreptul la viaţă. Omul trebuie Expunerea Individual si de mediul
să respecte acest drept şi să le ocrotească înconjurator.
prin toate acţiunile sale. Conştient că viaţa
i-ar fi imposibilă fără acestea, protecţia
mediului a devenit pentru om o prioritate.

Se împarte elevilor o fişă care cuprinde


Rezolvarea
următoarele exerciţii: sarcinilor de
O2 1.Completaţi spaţiile libere cu cuvinte Individual lucru.
O3 potrivite. Exerciţiul
O4 2. Asa da, asa nu !
O5 3. Formulaţi un îndemn (slogan) prin care să Conversaţia
convingeţi oamenii să ocrotească plantele şi Frontal
animalele.
6. Realizarea Se aduce în atenţia copiilor conţinutul
feedback-ului articolului 29 din ,,Convenţia cu privire le Conversaţia Frontal Exprimarea
O1 Drepturile Copilului”, invitându-i să îşi părerilor
exprime propiile păreri în legătură cu personale.
O5 mesajul pe care acest articol vrea să îl
transmită:
,, Educaţia copilului trebuie să urmărească
formarea în spirit de respect faţă de mediul
natural.”

7. Evaluare Se completează de către elevi un Exerciţiul Autoevaluarea


O5 chestionar legat de propria lor atitudine faţă Munca Individual Chestiona propriei atitudini
faţă de plante şi
de plante şi animale. Interpretările independentă r
Frontal animale.
chestionarelor vor fi comunicate ulterior. Conversaţia

8. Încheierea Se fac aprecieri asupra modului în care Conversaţia Frontal


lecţiei au răspuns elevii la lecţie.
Fişă de lucru

1. Completaţi spaţiile libere cu cuvinte potrivite.

Viaţa omului ar fi imposibilă fără ..............................


şi .................................. Unele plantele constituie o sursă de ................ pentru
om. Ele produc ............................ atât de necesar vieţii si
înfrumuseţează ................................ . Animalele constituie şi ele o
......................de ……………. pentru om dar şi sursă de diferite produse cum ar
fi: ........................................................... ......................................etc. Omul trebuie
să respecte prin acţiunile sale …………………. si ……………… . Protecţia
mediului a devenit pentru om o ………………….. .

2. Asa da, asa nu ! (Bifaţi cu x răspunsul corect )


ENUNTURI ATITUDINE POZITIVĂ ATITUDINE NEGATIVĂ
AŞA DA! AŞA NU!
Îngrijesc animalele şi plantele.
Chinuiesc animalele.
Mă joc frumos cu animalele.
Distrug plantele.
Ocrotesc animalele şi plantele.
Rup florile îndrăgite din parc.
Scrijelesc copacii .
Arunc hârtiile pe jos deoarece nu sunt coşuri.
Arunc gunoaie în apă.
Rup crengile de tei pentru a culege florile.
Stric cuiburile păsărilor.
Ud florile o dată pe lună.

3. Formulaţi un îndemn (slogan) prin care să convingeţi oamenii să


ocrotească plantele şi animalele.
________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
_________________________
Chestionar

1. Găseşti un pui de vrabie rănit. Ce faci?


a) îl loveşti cu piciorul să vezi dacă mai trăieşte şi îl laşi acolo;
b) îl aşezi undeva la umbră;
c) îl iei acasă şi-l îngrijeşti;

2. Eşti în parc cu un coleg. Acesta culege flori de pe straturile de flori. Ce faci ?


a) culegi şi tu ;
b) te prefaci că nu-l cunoşti ,ca să nu vă certe cineva;
c) îi atragi atenţia că nu are voie să culeagă flori din parc ;

3. Întâlneşti un căţel rănit ,care te-a speriat odată. Ce faci?


a) arunci cu o piatră în el ca să-l înveţi minte ca altă dată să nu te mai sperie ;
b) treci pe lângă el fără să-l ajuţi ;
c) îl ajuţi sau chemi pe cineva care poate să îl ajute;

4. O furnică s-a urcat pe piciorul tău. Ce faci?


a) o prinzi şi o omori ;
b) o arunci scârbit jos ;
c) o iei încetişor şi o aşezi pe o crenguţă ;

Cum te-ai simţit astăzi ?


Interpretare

a=1p
b=2p
c=3p

Dacă ai obţinut între 4 şi 6 puncte înseamnă că nu-ţi pasă de animalele şi


plantele din jurul tău şi îţi place să le faci să sufere. Nu te-ai pus niciodată în
locul lor?

Dacă ai obţinut între 7 şi 9 puncte înseamnă că îţi sunt indiferente animalele şi


plantele. Nu sunt persoane, dar au viaţă!

Dacă ai obţinut între 10 şi 12 puncte înseamnă că iubeşti , ocroteşti şi respecţi


animalele şi plantele din jurul tău, cu toate că ele nu sunt persoane, dar ai înţeles
faptul că şi ele au dreptul la viaţă .

S-ar putea să vă placă și