Sunteți pe pagina 1din 12

Proiect didactic

Data:
Prof.înv.primar:
Unitatea de învăţământ:
Clasa: a III-a
Disciplina:Educatie civica
Unitatea tematică: Relaţii, atitudini,comportamente
Titlul lecţiei: Atitudini față de plante și animale
Tipul lecției: comunicare şi însuşire de noi cunoştinţe
Forma de realizare: activitate integrată
Scopul lectiei:
- Familiarizarea elevilor cu unele informaţii referitoare la atitudinea omului faţă de plante si animale;
- Cultivarea atitudinii pozitive faţă de plante şi animale.

Competențe specifice:
 Educație civică :

1.2. Identificarea unor trăsături morale definitorii ale persoanei


2.1. Recunoașterea unor atitudini în raport cu lucrurile, cu plantele și animalele
2.2. Manifestarea unor atitudini pozitive în raport cu lucrurile, cu plantele și animalele
3.1. Relaționarea pozitivă, în grupuri mici, pentru rezolvarea unor sarcini simple de lucru
3.2. Participarea la acțiuni în grupuri mici, prin asumarea de drepturi și îndatoriri

 Comunicare în limba română :


1.1. Identificarea semnificaţiei unui mesaj oral din texte accesibile variate;
2.2 Transmiterea unor informaţii printr-o suită de enunţuri înlănţuite logic ;
 Muzică și mișcare :
2.1. Cântarea în colectiv, în grupuri mici şi individual, asociind dirijatul intuitiv

 Arte vizuale si abilitati practice:


2.2. Exprimarea ideilor și trăirilor personale prin utilizarea punctului, liniei, culorii și formei.

Obiective operaționale:

A. COGNITIVE:

OC 1: să citească fluent, corect, conştient şi expresiv textele;

OC 2: să identifice în texte atitudinea persoanelor faţă de plante şi animale;

OC 3: să enumere alte atitudini civice ale oamenilor faţă de animale sălbatice, domestice în contexte
diferite;

OC 4: să redacteze un scurt text despre felul în care s-au comportat cu un animal bolnav;

OC 5: să recunoască animalele ocrotite de lege;

OC6: să explice de ce în anumite perioade ale anului pescuitul şi vânătoarea sunt interzise.

B. AFECTIVE:

OA 1: vor manifesta interes faţă de oferta didactică;


OA 2: se vor mobiliza pentru realizarea sarcinilor date.

C. PSIHOMOTORII:
OPM 1: să-şi dirijeze efortul oculomotor către centrul de interes sugerat de institutor;
OPM 2: să coordoneze actul manevrării instrumentului de scris.

Strategii didactice :

a) metode şi procedee:
conversaţia, explicaţia, exerciţiul, observaţia, jocul didactic, jocul de rol.
b) mijloace didactice:
fişe de lucru, fişă de evaluare.
c) forme de organizare:
frontală, individuală, pe grupe.

C. TEMPORALE: 45 minute
D. UMANE: 27 elevi

Bibliografie:
☺*** Programa şcolară pentru clasa a III –A, Bucuresti MEC 2014
Organizarea interdisciplinară a ofertelor de învăţare pentru formarea competenţelor cheie la şcolarii mici – program
de formare de tip „blended learning” pentru cadrele didactice din învăţământul primar, suport de curs METCS, 2012
www.didactic.ro

SCENARIUL DIDACTIC
Etapele Ob Conţinutul activităţii Resurse Forme de
activităţii . Activitatea învățătoarei Activitatea Procedurale Materiale Organizato evaluare
Op elevilor rice
.
1. Moment Asigur un climat de ordine şi Conversaţia Frontal
organizatoric. disciplină necesar desfăşurării în bune
condiţii a lecţiei.
Vizionare de ppt cu atitudini despre Conversaţia Planşe cu Frontal Apreciere
plante si animale. imagini cu individual verbal
plante şi
animale Observarea
Voi purta un dialog cu elevii despre versuri sistematică
băieţelul din poveste. Explicaţia
2. Captarea Unde a mers băieţelul?
atenţiei O1 De ce a rămas în urma căţeluşul? Conversaţia
Ce căţel a ales băiatul? Frontal
De ce a ales băiatul caţelul şchiop?
Cum trebuie să ne purtăm noi cu Observația
vietăţile din jurul nostru? Conversaţia

Exerciţiul
Anunţ tema ,,Atitudini faţă de plante şi
3. Anunţarea animale”precum şi obiectivele
temei şi a activităţii pe înţelesul elevilor: veţi
obiectivelor învăţa cum trebuie să vă comportaţi Elevii asculta cu Conversaţia, Frontal
faţă de plante şi animale, veţi comenta atentie. Tabla
comportamentul unor personaje pozitive
şi negative şi veţi colabora cu colegii de
echipă pentru realizarea corectă a
sarcinilor.
Se discută cu elevii despre
4.Desfăşurarea comportamentele copiilor din imagine. Ascultă explicaţiile
activităţii (manual pag. 36) Conversaţia,
1. Definire “atitudine” Răspund la explicaţia tabla
atitudine= comportare, gest, purtare întrebări Apreciere
Atitudine pozitivă- atitudine negativă Frontal verbală
Se va explica elevilor că atitudinile pot
fi pozitive sau negative. În contextul în
care folosim, în această lecţie, ideea de
atitudine pozitivă, aceasta poate fi
Exerciţiul
sinonimă cu “grijă”.
Solicit elevilor găsirea de antonime
pentru grijă: .
grijă-nepăsare, distrugere.

O2 Se va utiliza conversaţia,
Metoda ,,Ciorchinelui”, pornind de la explicaţia, Frontal Ev.orală,
O cuvântul – cheie ,,ATITUDINI”, ,,Ciochinele,pr Ev.perma-
A1 descoperindu-se atitudini oblematizarea Pe echipe nentă,
pozitive/negative, menţionându-se Plansa,fise observare
exerciţiul,
conexiunile dintre ele. Elevii vor aprecierea sistematică
citi bileţelele şi vor găsi răspunsuri verbală Ev.reciprocă
potrivite pentru cuvântul –nucleu. Pe
toată durata activităţii se vor
O3 monitoriza realizarea sarcinilor şi
respectarea regulilor convenite
Concluzii:
Plantele şi animalele, deşi nu sunt
persoane, au dreptul la viaţă. Omul
trebuie să le ocrotească şi să le
îngrijească, deoarece fără ele viaţa
omului ar fi imposibilă.

Apreciere
verbală

O
A2 Elevii aleg din Exerciţiul-joc planşă Frontal Apreciere
6. Obţinerea lista dată fiecărei verbală
performanţei
Joc didactic: Eu aşa fac!(Anexa2 ) Conversaţia,
grupe, doar
atitudini pozitive
pe care le vor bifa
cu + .
Laptop,video
proiector
Impart elevilor fişe de evaluare şi le voi Elevii rezolva Conversaţia, Fişe de
7. Evaluare O4 explica cum le vor rezolva .(Anexa3 ) sarcinile fişelor. explicaţia evaluare individual Evaluarea
scrisă
Fac aprecieri generale şi individuale
8. Ȋncheierea asupra modului de desfăşurare a
activității activității şi a participării elevilor. Elevii ascultă. Conversaţia, frontal

Anexa 2

Enunţuri pentru jocul: Eu aşa fac


1. Îngrijesc animalele şi plantele.
2. Chinui animalele.
3. Respect animalele.
4. Rup florile de pe marginea drumului.
5. Ocrotesc animalele şi plantele.
6. Construiesc adăposturi păsărilor.
7. Tai pădurea pentru a construi un oraş în locul ei.
8. Împuşc toţi lupii pentru că mănâncă oi.
9. Pedepsesc animalele atunci când vreau să le dresez.
10.Scrijelesc copacii .
11.Arunc hârtiile pe jos deoarece nu sunt coşuri.
12.Arunc gunoaie în apă.
13.Rup crengile de tei pentru a culege florile.
14.Trag cu praştia în vrăbii deoarece mănâncă mâncarea găinilor.
15.Stric cuiburile păsărilor.
16.Ud florile o dată pe lună.
17.Bat pisica pentru că nu a prins şoareci.
18.Lovesc un câine ca să-l enervez.
19.Fac curat papagalului o dată pe săptămână.
20.Ud florile zilnic.
Anexa

1. „M-a lovit din răutate


Cu o piatră în picior.
Şi-am zăcut şi-am plâns atâta
De credeam că am să mor”

2. Aşa plângea un gândăcel


În pumnul ce-l strângea să-l rupă.
Şi l-a deschis copilul după
Ce n-a mai fost nimic din el!
A încercat să-l mai învie
Suflându-i aripile-n vânt,
Dar a căzut în ţărnă frânt
Şi-nţepenit pentru vecie!....
3.
Atunci fetei i se făcu milă şi, luând căţeluşa,
o spălă ş-o îngriji foarte bine. Apoi o lăsă acolo
şi-şi căută de drum, mulţumită fiind în suflet că a
putut săvârşi o faptă bună.

4.-Fată frumoasă şi harnică, curăţă-mă de omizi


că ţi-oi prinde şi eu bine vreodată!
- Da, cum nu! Că nu mi-oi feşteli eu
mânuţele tătucuţii şi a mămucuţii! Multe slugi aţi
avut ca mine?
Anexa

POZITIV NEGATIV
PERSONAJUL
(Numele lui)►

FAPTELE SALE
(Ce a făcut?) ►
Anexa 3
Fişă de evaluare

1. Scrie A în dreptul enunţurilor adevărate şi F în dreptul enunţurilor false:

 Plantele şi animalele trebuie îngrijite de oameni.


 Plantele şi animalele nu au dreptul la viaţă.
 Viaţa ar fi imposibilă fără plante şi animale.
 Animalele şi plantele au viaţă.
 Omul poate trăi fără plante şi animale.
 Plantele elimină dioxidul de carbon, necesar vieţuitoarelor.
 Pădurea poate fi denumită „aurul verde al planetei”.

2. Bifaţi cu „X” doar enunţurile care arată o atitudine corectă, pozitivă.

 Elena udă florile din ghivece.


 Alex plantează un pomişor.
 Bunicul biciuieşte calul.
 Rupe florile din parcuri şi grădini.
 Distruge cuiburile păsărelelor.
 Facem focul în pădure.
 Văruim copacii.
 Vânăm animalele ocrotite de lege.
 Realizăm adăposturi pentru animale

3. Realizaţi corespondenţa între termenii celor două coloane:

 -sursă de hrană pentru om;

 -produc oxigenul necesar vieţii; animale

 -înfrumuseţează mediul;
plante

 -sursă de diferite produse(piele, blană, fulgi).

4. Radu a rupt o creangă cu tot cu cireşe. Ce atitudine aţi avea faţă de gestul lui ? De ce?

 L-aţi ruga să vă rupă şi vouă o creangă.


 Aţi fi indiferenţi.
 I-aţi explica că greşeşte.
 Aţi face şi voi ca el.
5. Completează spaţiile punctate cu termenii potriviţi:
 Omul are …........................ de plante şi animale.
 Plantele şi animalele sunt corpuri vii, dar nu sunt…...............................
 Omul trebuie să ….................................plantele şi animalele.
DESCRIPTORI DE PERFORMANŢĂ
FOARTE BINE BINE SUFICIENT

I1 – stabileşte corect – stabileşte corect – stabileşte corect valoarea de


valoarea de adevăr la 7 valoarea de adevăr la 5 adevăr la 3 enunţuri;
enunţuri; enunţuri;
I2 – bifează corect 4 –bifează corect 3 – bifează corect două enunţuri
enunţuri care arată o enunţuri care arată o care arată o atitudine pozitivă
atitudine pozitivă faţă de atitudine pozitivă faţă de faţă de plante şi animale;;
plante şi animale; plante şi animale;
I3 – asociază corect toate - asociază corect două -asociază corect unul dintre
cele 4 enunţuri date şi dintre enunţurile date şi enunţurile date şi cuvintele
cuvintele cuvintele corespunzătoare;
corespunzătoare; corespunzătoare;
I4 – îşi exprimă opinia cu - îşi exprimă opinia cu îşi exprimă opinia cu privire la
privire la atitudinea pe privire la atitudinea pe atitudinea pe care ar avea-o faţă
care ar avea-o faţă de un care ar avea-o faţă de un de un anumit comportament,
anumit comportament anumit comportament cu ajutorul învăţătorului;
( atitudine pozitiva), ( atitudine pozitiva) ,
argumentând; neargumentând;
I5 – completează, corect, -completează, corect, -completează, corect,
toate spaţiile libere cu două dintre spaţiile unul dintre spaţiile libere cu
termenii potriviţi; libere cu termenii termenii potriviţi;
potriviţi;

S-ar putea să vă placă și