Sunteți pe pagina 1din 12

SCOALA GIMNAZIALA NR.

29

PROIECT DIDACTIC

Data: 08.11.2022
Clasa: a VI-a
Aria curriculară: Consiliere și orientare
Modulul: Calitatea stilului de viață
Subiectul: COPILĂRIA ȘI DREPTURILE EI
Tipul lecţiei: de comunicare/însușire de noi cunoștințe
Diriginte: profesor Buleandră Leonard Sebastian

Scopul lecției:
 Cunoașterea și respectarea drepturilor copilului, a normelor de comportare în societate
 Înţelegerea legăturii dintre drepturi şi obligaţii

OBIECTIVUL CADRU:
Exersarea abilităților de management al unui stil de viață de calitate

OBIECTIV DE REFERINȚĂ:
5.1 să identifice rolul normelor în viața grupurilor de apartenență.

OBIECTIVE OPERAŢIONALE:
Pe parcursul şi la sfârşitul activităţii, elevii vor fi capabili:
a) cognitive:
OC1 – să analizeze tema copilăriei din perspectiva inteligențelor multiple;
OC2 – să recunoască drepturile copilului conform Convenției cu privire la Drepturile Copilului;
OC3 - să stabilească legătura dintre drepturi şi responsabilități;
OC4 - să identifice drepturi ale copiilor încălcate în cazurile/situațiile date;
OC5 - să ilustreze importanţa respectării drepturilor şi a obligaţiilor în contexte variate de viaţă.
b) afective:
OA1– să participe cu interes şi plăcere la realizarea activităţii.
c) psiho-motrice:
OM1 - să manevreze corect şi operativ materialele utilizate în cadrul activităţii.

STRATEGIA DIDACTICĂ

1
SCOALA GIMNAZIALA NR.29

Metode și procedee: conversaţia, învățarea prin descoperire, explicaţia, expunerea, problematizarea,


metoda inteligențelor multiple, jocul didactic, brainstorming de grup, studiul de caz, exerciţiul;
Metode și tehnici de evaluare: aprecierea verbală, chestionare orală, autoevaluare.
Mijloace de învăţământ: - texte-suport, flip-chart, laptop, videoproiector, prezentări power- point
Povestea drepturilor copilului, Drepturile copilului, broșuri Convenția cu privire la Drepturile
Copilului, versiune prescurtată Salvați Copiii, fişe de lucru în grup, fişe de evaluare a activității.
Forme de organizare: frontală , individuală şi pe grupe;
Resurse temporale: 50 de minute;
Resurse umane: 23 de elevi împărțiți în 4 grupe;
Locul de desfăşurare: sala de clasă.

BIBLIOGRAFIE:
 Dincă, Cornelia; Mișu, Mihaela Andreea;Puiu, Eugen - Ghidul dirigintelui consilier, Editura
Decesfera media, București, 2007;
 Marinescu, Silvia; Dinescu, Rodica – Invitație la educație, Editura Carminis, Pitești, 2003;
 Convenţia Naţiunilor Unite cu privire la Drepturile Copilului-variantă prescurtată, editată de
Organizaţia Salvaţi Copiii, Bucureşti 2013.

2
SCOALA GIMNAZIALA NR.29

SCENARIUL DIDACTIC

Conţinutul activităţii Resurse


Etapele Ob. Forme de
Activitatea elevilor Forme de
activităţii Op. Activitatea profesorului Metode Mijloace evaluare
organizare
 Asigură climatul psihopedagogic
adecvat pentru buna desfăşurare a Conversația Frontal
1. Moment activităţii;
organizatoric  Sunt prezentați invitații; Elevii ascultă.
1'  Fixează regulile de grup.

Pentru a descoperi subiectul activităţii Elevii bat sau nu din


organizez jocul: “Bate din palme!” palme, în funcție de
Pun anumite întrebări și copiii care au un răspunsul pozitiv sau
răspuns pozitiv bat din palme. Exemple de negativ. Pe parcursul jocului,
2. Captarea întrebări: elevii trebuie să observe de
Cine are ochii albaștri? fiecare dată ce lucruri au în Conversaţia Frontal Chestionare
atenţiei Exerciţiul-joc orală
Cine are doi frați? comun cu colegii lor și ce-i
2'
Cui îi plac animalele? diferențiază.
Cine poartă blugi?
Cui îi place jocul ”Țară, țară, vrem ostași!”?
Cine a citit ”Amintiri din copilărie” de Ion
Creangă?
Cine se bucură că este copil?
Cine știe că există drepturi ale copilului?

3. Anunţarea Anunţ tema ,,Copilăria și drepturile Elevii ascultă cu atenţie. Conversaţia Tabla Frontal
temei şi a ei”, precum şi obiectivele activităţii pe
obiectivelor înţelesul elevilor (sub forma unui plan
1' pe care-l scriu la tablă).

4.
Spun despre copilărie că este vârsta
Desfăşurarea Elevii ascultă cu atenție Conversaţia
inocenței, cea mai frumoasă și mai îndrăgită
activităţii explicaţiile și versurile. Explicaţia Frontal
etapă a vieții, pe care cu siguranță nu o vom
30' putea uita niciodată. Citez versurile:

3
SCOALA GIMNAZIALA NR.29

Copilăria-i o poveste
Ce te cuprinde şi apoi te lasă
Ajungi bătrân, şi zici c-a fost frumoasă Lectura
A fost atunci, azi nu mai este.

Învaţă să-ţi trăieşti copilăria


Căci ea se duce-aşa rapid,
De n-ai să poţi să zici c-a fost frumoasă,
Când s-a pierdut în infinit.
(Copilărie de Ana Blandiana)

Îi solicit pe elevi să privim copilăria prin


OC1 ochii noștri. Aplic ”teoria inteligențelor Elevii răspund prin
multiple” prin sarcini de lucru indicate activități specifice,
OA1 în prealabil și care să vizeze tipurile de conform inteligențelor
inteligență ale elevilor clasei (împărțiți vizate și își argumentează
în 4 grupe). răspunsurile. Fişe de Pe grupe
GRUPA ”TALENTAȚII” lucru
Inteligența verbal- Apreciere
lingvistică+inteligența muzical-ritmică: verbală
 Scrieți o compunere pe tema
copilăriei.
 Interpretați un cântec despre
copilărie.
GRUPA ”ISTEȚII” Expunerea
Inteligența logico- Conversația
matematică+inteligența corporal- Metoda Apreciere
kinestezică: Inteligențelor verbală
 Compuneți o problemă despre multiple
copii/copilărie/joacă. Brainstorming
 Dramatizați o fabulă axată pe de grup
tema relației copil-părinte, a
exemplelor bune de
comportament. Apreciere

4
SCOALA GIMNAZIALA NR.29

GRUPA ”ÎNDEMÂNATICII” verbală


Inteligența vizual-spațială+inteligența
naturalistă:
 Desenați/confecționați pe tema
copilăriei.
 Asociați copilăria cu un anotimp Apreciere
și cu o floare. verbală
GRUPA ”PRIETENOȘII”
Inteligența interpersonală+inteligența
intrapersonală:
 Realizați un reportaj despre
copil/copilărie.
 Alcătuiește o listă cu citate
despre copilărie/Găsește o
poezie despre copil/copilărie.
Frontal
Spun că toți sunt copii diferiți, dar unici și
Ascultă cu atenție. Calculator
egali în drepturi. Întreaga omenire este
răspunzătoare de asigurarea drepturilor videoproiec
omului, în general, și ale copilului, în tor
special. Drepturile copilului reprezintă
OC2
ceva care vi se cuvine și de care trebuie
să vă bucurați. Vă voi citi o poveste
Ascultă firul epic al
despre ”Drepturile copilului”
poveștii.
(prezentare ppt).
Prezint apoi un material ppt ,,Drepturile
copilului” pentru completarea
cunoştinţelor privind drepturile copilului.
Expunerea
Fișe de
Profesorul cere elevilor să analizeze Elevii rezolvă fișa de lucru. lucru Pe grupe
OM1 importanța drepturilor studiate și să Exerciţiul Apreciere
realizeze o piramidă intitulată: Problematizar verbală
PIRAMIDA DREPTURILOR ea
(Anexa 1) Conversația

5
SCOALA GIMNAZIALA NR.29

OC3 Joc didactic: „Găseşte-mi perechea!” Pe grupe


Repartizez câte un plic la fiecare grupă
cu imagini pe care sunt reprezentate Discuție
dirijată Chestionare
responsabilitățile, menționând că pe Elevii lipesc imaginile cu
Planşa cu orală
lângă drepturi fiecare dintre noi are și responsabilități pe flipchart
Învățarea tabelul
responsabilități de care nu trebuie să în drept cu imaginea pe
uităm. (Anexa 2) care este reprezentat prin
Flipchart
OM1 Corelați și lipiți imaginile cu dreptul corespunzător. descoperire Apreciere
responsabilități lângă cele pe care sunt Analiza verbală
reprezentate drepturile. Lectura
imaginii
Exerciţiul-joc
Fiecare grupă primeşte un text ce Elevii citesc și vor scrie pe
sugerează încălcarea unui drept. fişă dreptul care i-a fost Problematiza Fișe de Pe grupe
6. Obţinerea Elevii vor citi textul și au sarcina de a încălcat persoanei în cauză. rea lucru
OC4
performanţei găsi un drept potrivit, de care este Studiul de Apreciere
și asigurarea privată persoana din text. (Anexa 3) caz verbală
feed-back- Conversația
ului Prezint elevilor că părinții sunt Elevii ascultă.
15' responsabili pentru creșterea și
dezvoltarea copiilor. În caz contrar,
intervin autoritățile statului: poliția,
școala, Protecția copilului etc. sau Frontal
organizații care apără drepturile Expunerea
copilului: Salvați Copiii, UNICEF
(Fondul Internaţional de Ajutorare a
Copiilor).
OC5 Invit persoane abilitate în aceste
Explicația
domenii să le prezinte elevilor cazuri
concrete.
 Fac aprecieri generale şi individuale Apreciere
7. Încheierea asupra modului de desfăşurare a Elevii ascultă. verbală
activităţii activităţii şi a participării elevilor. Conversaţia Frontal
1'  Solicit elevii să-şi prezinte starea

6
SCOALA GIMNAZIALA NR.29

emoţională după desfăşurarea Elevii răspund. Fișe cu fețe Autoevaluar


acestei activităţi (prin ”Față veselă” vesele și e
sau ”Față tristă”) triste

7
SCOALA GIMNAZIALA NR.29

Anexa 1
Analizează importanța drepturilor studiate și realizează o piramidă, intitulată:
PIRAMIDA DREPTURILOR.

PIRAMIDA DREPTURILOR

8
SCOALA GIMNAZIALA NR.29

Anexa 3

Grupa 1

 Citiţi cu atenţie textul şi identificați drepturile care i-au fost încălcat persoanei în
cauză.

Un coleg de-al tău vine la şcoală din ce în ce mai rar. El îi motivează de fiecare dată
doamnei diriginte că a fost bolnav. Observi că este neîngrijit şi cu vânătăi pe corp.

Grupa 2
 Citiţi cu atenţie textul şi identificați drepturile care i-au fost încălcat persoanei în
cauză.

Un copil, vecin cu tine, este ținut închis în casă. Părinții nu îi permit să iasă la joacă
în parc cu prietenii. Pe deasupra, este bolnav şi nu este dus la doctor.

Grupa 3

 Citiţi cu atenţie textul şi identificați dreptul care i-a fost încălcat persoanei în
cauză.

Karla este o fetiţă care a venit la noi în clasă de curând. Este o fetiță cu o
afecțiune a sistemului locomotor. În pauze stă tristă. Niciunul dintre colegii mei nu
discută cu ea. Doamna dirigintă a aflat că părinții o trimit din când în când la cerșit.

Grupa 4

 Citiţi cu atenţie textul şi identificați drepturile care i-au fost încălcat persoanei în
cauză.

În mijlocul Bucureștiului, pe spațiul verde dintre două trotuare, trei copilași stau
chinuiți de frig și de foame, într-un cort improvizat. Sunt murdari și au chipurile triste,

9
SCOALA GIMNAZIALA NR.29

dar mușcă cu poftă dintr-o eugenie primită de la vreun trecător milos și își mai potolesc
foamea.

10
SCOALA GIMNAZIALA NR.29

11
12

S-ar putea să vă placă și