Sunteți pe pagina 1din 3

PROIECT DE LECȚIE

UNITATATEA DE ÎNVĂȚĂMÂNT: ȘCOALA GIMNAZIALĂ ȘERCAIA


CLASA: PREGĂTITOARE
PROFESOR: LECHOVOLEA MĂDĂLINA- CRISTINA
ARIA CURRICULARĂ: CONSILIERE ȘI ORIENTARE
DISCIPLINA: DEZVOLTARE PERSONALĂ
UNITATEA TEMATICĂ: INTRĂ BABA IARNA-N SAT
TIPUL DE LECȚIE: CONSOLIDARE ȘI SISTEMATIZARE
SUBIECTUL LECȚIEI: EMOȚIILE
SCOPUL: DEZVOLTAREA COMPETENȚE SPECIFICE: DEZVOLTAREA EMOŢIONALĂ ŞI SOCIALĂ, TRĂIRE ŞI MANIFESTARE EMOŢIONALĂ, STAREA
DE BINE
COMPETENȚE SPECIFICE:
 2.1. Recunoașterea emoțiilor de bază în situații simple, familiare,

OBIECTIVE OPERAȚIONALE:
 O.1 să identifice anumite stări emoționale ; Obiectivul se consideră realizat dacă fiecare elev identifică anumite stări emoționale,
 O.2 să dea exemple de situații în care au trăit emoții diverse ; Obiectivul se consideră realizat dacă fiecare elev dă exemple concrete de situații în care au trăit emoții
diverse,
 O.3 să redea prin mimă anumite emoții ; Obiectivul se consideră realizat dacă fiecare elev redă prin mimă anumite emoții,
 O.4 să manifeste receptivitate la emoțiile celorlalți ; Obiectivul se consideră realizat dacă fiecare elev manifestă receptivitate la emoțiile celorlalți,
 O.5 să analizeze stările emoționale trăite de personaje, Obiectivul se consideră realizat dacă fiecare elev analizează stările emoționale trăite de personaje.

STRATEGII DIDACTICE:
 Metode și procedee: Povestirea, Joc didactic, Conversația, Exercițiul, Explicația;
 Mijloace de realizare: Imagini, Material video, Povestirea, Palete cu emoții, Planșa demonstrativă, Aplicația WORDWALL, Fișa de lucru, Aplauze;
 Forme de organizare: frontal, individual, în perechi
 Resurse umane: 12 elevi
 Bibliografie:
- Programa școlară pentru disciplina CLR din 2013-http://programe.ise.ro/Portals/1/2013_CP_I_II/55_Dezvoltare%20personala_CP_II_OMEN.pdf ,

DEMERS DIDACTIC
Strategii didactice
Nr. Evenimente Ob Conținut științific Metode și Mijloace de Forme de Evaluare
crt didactice procedee realizare organizare
1. Moment Se pregătesc materialele de lucru Conversația Materiale Frontal Observarea
organizatoric necesare sistematică a
desfășurării comportamentului
activității elevilor
2. Reactualizare Se reamintește lecția trecută prin afișarea unei planșe cu stările de Conversația Imagini Frontal
a spirit. Apoi se pun întrebări de readucere aminte. Evaluare orală
cunoștințelor
dobândite
anterior
3. Captarea O1 Realizez captarea atenției prin intermediul unei povestiri scurte- Conversația Material video Frontal Evaluare orală
atenției https://www.youtube.com/watch?
v=7jriUl_qOm4&ab_channel=AtelierulPovestilor
Apoi le pun copiilor întrebări pe baza povestirii vizualizate

4. Anunțarea ”Astăzi, la ora de Dezvoltare personală, ne vom aduce aminte Conversația Frontal Observarea
titlului și a de subiectul de data trecută – emoțiile- și vom aprofunda sistematică
posibilelor acest subiect prin joacă și activitate distractivă.”
obiective

5. Dirijarea O5 Voi începe dirijarea învățării printr-un joc. Copii au la îndemână Povestirea Povestirea Frontal
învățării palete cu fiecare emoție. Le voi explica elevilor metoda de lucru. Explicația Palete cu
Voi reda o povestire, iar elevi, pe parcursul povestirii, vor ridica emoții
la timpul potrivit paleta cu emoția potrivită situației. Joc didactic Aprecieri verbale
O2
Voi avea un dialog cu elevii despre emoțiile trăite în diferite Conversația Planșa Frontal
situații întâlnite de ei. (Când te-ai bucurat? Povestește pe scurt o demonstrativă
situație când te-ai întristat. Te-ai mâniat sau înfuriat vreodată?
Dacă da, când? Dați exemple de situați când am fi mirați.)
Ne vom juca un joc de recunoaștere prin mimă. Ne vom folosi de Joc didactic Aplicația Individual
O3 aplicația wordwall pentru a selecta elevul care mimează. Fiecare WORDWALL Observarea
copil va mima o emoție care-i pică, iar colegii trebuie să sistematică
ghicească emoția și să-l consoleze în cazul în care este trist, să-l
O4 felicite pe cel care este fericit și să-l încurajeze pe cel care este
supărat.
6. Obținerea O1 Le cer elevilor să lucreze pe fisele date. Le voi explica cu ajutorul Exercițiul Fișa de lucru Individual Evaluare orală
performanței prezentării online fiecare sarcină dată.
1. Colorează figura care exprimă bucuria.
2. Realizează corespondența de la imagine la figura
potrivită .
7. Realizarea O4 Fiecare elev își va alege un coleg pentru a-l felicita. Exercițiul În perechi Evaluare orală
feedback-ului
8. Încheierea În încheiere se fac aprecieri asupra modului de comportare și Conversația Aplauze Frontal Aprecieri verbale
activității asupra modului de lucru.

S-ar putea să vă placă și