Documente Academic
Documente Profesional
Documente Cultură
Proiect de lecție
Competențe cheie:
Competențe specifice:
2.2. Transmiterea unor informaţii prin intermediul mesajelor simple - formularea unore mesaje simple;
3.1. Citirea unor cuvinte şi propoziţii scurte, scrise cu litere de tipar sau de mână;
4.1. Scrierea literelor de mână;
4.2. Redactarea unor mesaje scurte, formate din cuvinte scrise cu litere de mână, folosind materiale diverse.
Obiective operaționale:
1. Să recepteze mesajul transmis;
2. Să identifice titlul și autorul unei poezii;
3. Să identifice și strofele unei poezii;
4. Să așeze corect în pagina caietului un text în versuri;
5. Să identifice cuvinte cu silabe finale care rimează;
6. Să compună o strofă de poezie despre toamna.
Strategii didactice:
Metode și procedee didactice: Conversația, exercițiul, explicația,
Mijloace didactice: auxiliarul, tabla, videoproiectorul
Forme de organizare: activitate frontală, activitate individuală, în perechi
Resurse de timp : 50 minute
Resurse umane: 20 elevi
RESURSE BIBLIOGRAFICE
Programa școlară aprobată de Ministerul Educației Naționale pentru Limbă și comunicare , clasa I, aprobată prin ordin al ministrului Nr. 3418/19.03. 2013
Auxiliar A.V. Tăut Comunicare în limba română cl a II-a, Ed. SINAPSIS, 2019
SCENARIU DIDACTIC
METODE ȘI
PROCEDEE MIJLOAC FORME
E DE
DIDACTIC ORGANI-
E ZARE
MOMENT 1 min Se vor pregăti materialele necesare pentru lecție. Conversația frontal Observația
ORGANIZATORIC Se va asigura un climat de ordine și disciplină în materiale sistematică
vederea desfășurării în bune condiții a lecției. necesare
pentru
activitate
CAPTAREA ATENȚIEI O1 3 minute Se realizează printr-un wordwall Conversația Videoproie Frontal Observația
https://wordwall.net/ro/resource/25029800/textul ctorul sistematică
-liric-clasa-a-ii-a
ANUNȚAREA TEMEI ȘI O1 2 minute Astăzi la disciplina – Comunicare în limba Conversația Tabla frontal Observația
A OBIECTIVELOR română- vom face împreună lecția de sistematică
consolidare :Textul liric. La sfârșitul lecției
fiecare dintre voi va ști :
1. Să recepteze mesajul transmis;
2. Să identifice rolurile veveriței și a
ciocănitorii din textul citit;
3. Să indice acțiunile ciocănitoarei și ale
veveriței;
4. Să identifice însușirile personajelor
amintite cu argumente din text;
5. Să dramatizeze întâmplarea citită
folosind păpuși pe deget;
6. Să deseneze veverița însoțită de 2-3
enunțuri în care să se precizeze însușirile
sale.
Notez pe tablă titlul lecției: Descrierea unui
personaj. Elevii scriu data și titlul în caiet.
CONSOLIDAREA O1 15 Pentru început se reamintesc copiiilor noțiunile Exercițiul Auxiliarul Frontal Observația
CUNOȘTINȚELOR minute despre textul liric: Explicația Tabla Individual sistematica
1. Titlul se scrie centrat pe mijlocul Conversația
rândului de sus.
2. Autorul unei poezii se numește poet.
3. Numele autorului se scrie înre titlu și
text.
4. Poezia este scrisă cu mai multe rânduri
scurte, numite versuri.
5. Mai multe versuri alcătuiesc o strofă.
6. Între strofe se lasă un rând liber.